Inwestycja w panele fotowoltaiczne - czas zwrotu i możliwości dofinansowania

Systemy fotowoltaiczne dostarczają energię i przyczyniają się do tego, że dom jest niezależny od sieci energetycznej. Inwestycja w tym przypadku zwraca się po ok. 6 latach. Obecnie można uzyskać dotacje do montażu tego typu odnawialnego źródła energii, w wysokości 40 proc.
  • Instalacja fotowoltaiczna w domu

    Soleo

Zastosowanie systemów fotowoltaicznych możliwe jest praktycznie wszędzie tam, gdzie docierają promienie słoneczne. Ich instalacja wymaga jednak odpowiedniego miejsca, a jej rodzaj uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Co zatem warto wiedzieć na temat paneli fotowoltaicznych?

Zalety stosowania fotowoltaiki w gospodarstwie domowym

– Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych to najprostszy, a zarazem wysoce zaawansowany sposób przetwarzania energii promieniowania słonecznego. Jego zaletą jest m.in. prostota, lekkość, niesłyszalność pracy, bezobsługowość, niezawodność i możliwość uzyskiwania darmowej energii elektrycznej o parametrach sieciowych na potrzeby gospodarcze – mówi Paweł Sokół z firmy Soleo.

O wydajności takiego systemu w dużej mierze decyduje roczne nasłonecznienie miejsca montażu instalacji. Co oczywiste, silne promieniowanie i duża ilość słonecznych dni zwiększają możliwości uzyskiwania energii. Istotnym elementem montażu paneli jest więc ich kierunek i kąt nachylenia. Preferowane są przy tym zwłaszcza dach budynku i jego elewacja, czyli miejsca bez ograniczeń w dostępie do promieniowania słonecznego.

Wybór optymalnego rozwiązania fotowoltaicznego

Wybór systemu fotowoltaicznego uzależniony jest m.in. od sposobu wykorzystywania produkowanej energii, ilości energii uzyskiwanej z instalacji, dostępnej powierzchni oraz zapotrzebowania energetycznego urządzeń, które obsługiwane będą przez powstający układ.

Zobacz: Jak działają kolektory hybrydowe, łączące panele fotowoltaiczne z kolektorami słonecznymi 

– Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku spełnienie jak największej liczby indywidualnych kryteriów, dzięki czemu zaprojektowany i stworzony system fotowoltaiczny będzie całkowicie spełniał wymogi inwestora – dodaje przedstawiciel Soleo.

Znaczący wpływ na ostateczną moc urządzenia ma powierzchnia zajmowana przez instalację. Wynika to z tego, że pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne same w sobie charakteryzują się niewielką mocą. Dopiero łączenie ich równolegle lub szeregowo pozwala na stworzenie paneli lub modułów,dzięki którym uzyskamy pożądane wartości mocy.

Dotacje na inwestycje fotowoltaiczne

Zastosowanie systemu fotowoltaicznego może przyczynić się do uniezależnienia naszego gospodarstwa od sieci energetycznej. By to osiągnąć, należy się jednak liczyć ze sporymi wydatkami. Warto zastanowić się nas możliwościami ich minimalizowania.

Koszt kompleksowego montażu (wraz z monitoringiem on-line) średniego zestawu paneli fotowoltaicznych (o mocy 4 kW) wynosi około 24 000 złotych. Tego typu inwestycja zwraca się średnio po około 6 latach. Realna stopa zwrotu zależy od poziomu zużycia energii w danym gospodarstwie.

– Co istotne, obecnie można uzyskać dotację na instalację paneli fotowoltaicznych w wysokości 40 procent z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Prosument" – podpowiada ekspert z firmy Soleo. 

O szczegóły zapytaliśmy Pawła Sokoła, współwłaściciela Soleo

Jak i gdzie ubiegać się o dotacje do montażu instalacji fotowoltaicznej?

– Procedura ubiegania się o dotacje odbywa się wyłącznie za pośrednictwem firm spełniających wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (np. Soleo). Zgaszając się do takiego podmiotu, możemy liczyć na pełne wsparcie w zakresie przeprowadzenia całej procedury związanej z uzyskaniem dofinansowania. Eksperci firmy pomagają wypełnić wniosek i skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Następnie wraz z inwestorem udają się do Banku Ochrony Środowiska, który zajmuje się obsługą tych projektów.

Dowiedz się: Jakie urządzenia domowe można zasilać energią słoneczną

Czy potrzebny jest jakiś finansowy "wkład własny", czy można to w całości skredytować? 

–  Dotacja wynosi 40 procent całej wartości inwestycji, zatem 60 procent kosztów musi ponieść we własnym zakresie inwestor. Jednak z uwagi na znaczne zainteresowanie odbiorców, sugerowanym rozwiązaniem jest wpłata kaucji w wysokości 110 proc. całej inwestycji. Choć nie jest to obowiązkowy wymóg, ale z praktyki wiemy, że skutecznie zwiększa on szanse na otrzymanie dofinansowania. To rodzaj kaucji wpłacanej do BOŚ, która jest zwracana inwestorowi po zakończeniu procedury. Takie rozwiązanie jest przy tym prostsze, bowiem nie są wymagane żadne dokumenty poza dowodem osobistym i dokumentem potwierdzającym własność nieruchomości. 

Kto może skorzystać z dotacji na panele fotowoltaiczne?

– W tej chwili o dofinansowanie na projekty związane z fotowoltaiką mogą ubiegać się wyłącznie inwestorzy indywidualni. Mamy jednak informacje, że być może w drugiej połowie tego roku ruszą projekty dedykowane dla przedsiębiorców i rolników.

Przeczytaj: Jak działają i gdzie stosuje się ogniwa fotowoltaiczne

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Soleo
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Rodzina ,jesli nie grzeje prądem domu zuzyje maks 3000kWh 3000X0,6 zł =1800zł rocznie na prąd x6 lat to jest 10800zl . A gdzie reszta?
Ryszard Bilski, 22.05.2015, 14:49
z tym średnio po 6 latach to tylko po tej wspomnianej dotacji chyba i konkretnym zużyciu prądu. Należy pamiętać, że w 100% kolektory rzadko zastąpią zużycie w domu.. Pozdrawiam
młynarczyk, 22.05.2015, 17:33
"... sugerowanym rozwiązaniem jest wpłata kaucji w wysokości 110 proc. całej inwestycji..." To żart? Czyli mam zapłacic za całosć plus 10% i liczyć ,że mi oddadzą lub nie? Jaja jakieś.
olo, 22.05.2015, 21:07
wpłacasz 110% i zawsze oddają, chodzi tylko o to, że wtedy nie trzeba przedstawiać swoich zarobków bo zdolnością kredytową jest właśnie to zabezpieczenie.(np. ludzie pracujący za granicą). Po zrealizowaniu inwestycji nastepuje zwrot. Bank BOS oczywiście bardzo ładnie to sobie wymyślił i obraca sobie tą kasą przez ok 3 miesiące bo tyle trwa procedura wykonanie inwestycji i odbiór.
prosument, 22.05.2015, 22:27
Napiszcie proszę ile watów energii wyprodukuje taki cudny panel 200W w pochmurny dzień z całkowitym zachmurzeniem. Przyda się do obliczeń cudownego systemu. U mnie spadek to 90 % wydajności, a ile mamy w roku z całkowitym zachmurzeniem? A ile z mgłami i smogiem, śniegiem? 6 lat to chyba na równiku!
Pablo Pierdoleto, 27.01.2018, 21:01
Napiszcie proszę ile watów energii wyprodukuje taki cudny panel 200W w pochmurny dzień z całkowitym zachmurzeniem. Przyda się do obliczeń cudownego systemu. U mnie spadek to 90 % wydajności, a ile mamy w roku z całkowitym zachmurzeniem? A ile z mgłami i smogiem, śniegiem? 6 lat to chyba na równiku!
Pablo Pierdoleto, 27.01.2018, 21:02