Instalacja elektryczna w domu - obowiązkowe przeglądy i wymiana

Co pięć lat powinniśmy zlecić fachowcom zrobienie przeglądu instalacji elektrycznej. To ważne dla naszego bezpieczeństwa.
  • Instalacja energetyczna

    Stare włączniki sprzed kilkunastu lat są bardziej awaryjne, a montowane wówczas instalacje nie wytrzymują obciążenia wieloma nowoczesnymi urządzeniami elektrycznymi.

    sxc.hu

Zgodnie z przepisami co pięć lat powinniśmy przeprowadzić przegląd instalacji elektrycznej.

- W budynkach wielorodzinnych to zadanie zarządcy, w domu jednorodzinnym powinien zadbać o to właściciel - mówi Sebastian Kutr z Zakładu Usług Elektrycznych "Pierianowicz&Sośniak" z Opola.

Fachowiec zmierzy grubość izolacji, skuteczność działania instalacji, przyjrzy się tablicy rozdzielczej. Laik nie jest w stanie dokonać takich oględzin.

Niepokojące objawy, które powinny nas skłonić do wezwania fachowca, mimo że nie upłynęło jeszcze pięć lat od ostatniego przeglądu, to na przykład przegrzewające się osłonki korków porcelanowych w starych typach tablic rozdzielczych, czy osmolone wnętrze tablicy. 

- Przy korzystaniu ze starych sieci, warto pamiętać, aby nie przeciążać ich nadmiernie, tj. używając równocześnie urządzeń pobierających dużo prądu, np. pieca i pralki - przestrzega Sebastian Kurt. - W instalacjach starego typu stosowano aluminium, które nie jest trwałym materiałem. Dziś powszechne jest stosowanie miedzi. 

Trzeba też pamiętać, że niedopuszczalne jest np. zastępowanie dotychczasowych bezpieczników
– nowymi o innych wartościach lub uzupełnianie starych tym, co znajdziemy pod ręką.  

Przestarzała lub wadliwie wykonana instalacja elektryczna stanowi zarówno zagrożenie pożarowe i ryzyko bezpośredniego porażenia prądem. 

Zobacz: Instalacja elektryczna Gniazda i kable to nie wszystko

Lato to dobry czas na remont czy wymianę instalacji elektrycznej. Fachowcy podpowiadają, że jeśli już decydujemy się na zrywanie tynków, to warto od razu przy tej okazji wymienić starą instalację elektryczną, żeby uniknać konieczności niszczenia nowych ścian z powodu awarii starych przewodów. 

Zanim przystąpimy do remontu, bądź wymiany instalacji elektrycznej – warto przygotować wszystkie dokumenty, które jej dotyczą, jeśli takie posiadamy. W przeciwnym wypadku elektryk będzie musiał wykrywać przewody w ścianach detektorem.   

Damian Simonides, elektryk z Głogówka przypomina, że jeśli podejmujemy się remontu całej instalacji w domu, musimy wcześniej wystąpić o warunki do Zakładu Energetycznego. Konieczne jest także rozplombowanie licznika. Na podstawie tych warunków elektryk montuje nową instalację. 

Decydując się na remont instalacji elektrycznej, należy przede wszystkim uwzględnić dostosowanie jej do wzrastającej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną. Trzeba pamiętać, że instalacje projektowane przed wielu laty nie są w stanie przyjąć takiego obciążenia, jak dzisiejsze.

- Współcześnie instalacje elektryczne projektuje się tak, aby kontakty i włączniki w każdym pomieszczeniu były połączone w osobne obwody. To pozwala po pierwsze na szybkiej zdiagnozowanie, gdzie dochodzi do zwarcia. Z drugiej strony w przypadku zwarcia nie dopuszczamy do odłączenia prądu w całym domu - wyjaśnia Sebastian Kurt z opolskiego Zakładu Usług Elektrycznych. 

Ważne jest też, aby w pomieszczeniach, w których pracują urządzenia z metalowymi obudowami, jak pralka czy lodówka gniazda posiadały uziemienie. To może ochronić nasze życie i zdrowie w przypadku uszkodzenia takiego urządzenia. Może się zdarzyć, że dojdzie do przebicia i prąd popłynie po metalowej obudowie. Dotknięcie jej może grozić porażeniem.

Przy okazji wymiany instalacji warto zastosować energooszczędne żarówki, ale zdaniem ekspertów tylko w pomieszczeniach, gdzie korzystamy ze światła przez długi czas. Używanie ich w łazienkach czy przedpokojach, gdzie często włączamy i wyłączamy światło skraca żywot energooszczędnych żarówek. W takich miejscach już lepiej jest montować oświetlenie ledowe.      

Kosztów remontu instalacji elektrycznej w domu nie da się oszacować w sposób jednoznaczny. W każdym przypadku należy liczyć się z cenami materiałów oraz dość drogą w naszym kraju – robocizną. Metr bieżący przewodu elektrycznego nie kosztuje wiele. Jednak zdecydowanie więcej zapłacimy za nowe gniazda, włączniki, bezpieczniki i inne potrzebne akcesoria elektryczne.

Koszty robocizny są bardzo zróżnicowane i kształtują się w zależności od regionu kraju oraz od tego, czy nasz dom znajduje się na wsi, czy w dużym mieście. Uprawnieni elektrycy podają przeważnie stawkę za tzw. punkt, tj. wyprowadzenie przewodów pod gniazdko, puszkę, wyłącznik, itp.

Zobacz: Żarówki tradycyjne, energooszczędne i LED

Osobną stawkę należy przewidzieć za ulokowanie w ścianie jednego metra bieżącego kabla elektrycznego. Ta z kolei może być uzależniona od rodzaju ścian, stopnia trudności wykucia w nich potrzebnych rowków.

Dla średniej wielkości domu jednorodzinnego koszta te mogą kształtować się w granicach kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Z naszego rozeznania wynika, że koszt wymiany całej instalacji w mieszkaniu i powierzchni 50 m kw. może wynieść od 2500 zł nawet do 6000 zł zależnie od cen usług (w małych miejscowościach taniej) i cen użytych materiałów. 

Autor: Edyta Hanszke
16komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (16)

"godnie z przepisami co pięć lat powinniśmy przeprowadzić przegląd instalacji elektrycznej." no to ciekawe z jakiego art czy paragrafu jakiej ustawy czy rozporządzenia? proszę o podanie dziennika ustaw (dz., poz.) NIE MA TAKIEGO PRAWA
trololo, 06.07.2013, 09:49
Oczywiscie ze jest obowiazek wykonywania przegladow, zarowno rocznych jak i piecioletnich instalacji, poczytajcie prawo budowlane. To ze ich nie wykonujecie jasko wlasciciele-zarzadcy budynkow to tylko wasza niewiedza i polskie olewactwo.. ;) art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane
Borowy, 06.07.2013, 13:14
Ust. 1? Instalacja elektryczna wewnętrzna średnio narażona jest na szkodliwe wpływy atmosfery. Nie jest też związana z ochroną środowiska. No i nie jest instalacją gazową, więc IMO szufladkowanie jej tu jest nadinterpretacją. Co innego ust. 2 owej ustawy. W nim jest wyraźnie zawarta informacja o elektryce.
Kovalsky, 07.07.2013, 11:37
Niedouczony pseudo-dziennikarz pisze o ... pomiarze grubości izolacji i skuteczność działania instalacji.
Buahahahahahah
Na miejscu autora postarałbym się przyswoić sobie podstawowe słownictwo dotyczące opisywanego tematu. Bzdury, Panie, bzdury i bujdy na resorach ....
Mr.Big B., 06.07.2013, 10:33
przed domem, bo w mojej kamienicy nikt nie robił przeglądu od 40 lat! To jest skandal!!! Administracja oszczędza na bezpieczeństwie lokatorów!!!
mietek, 06.07.2013, 11:49
Jak by do mnie przyszedł fachowiec "mierzyć grubość izolacji, sprawdzać skuteczność działania instalacji, czy przyjrzeć się tablicy rozdzielczej" to bym go wyśmiał i na kopach pogonił. Bo to jest oszust, a nie "fachowiec". NIE MA PRAWA, nakazującego wykonywanie przeglądów instalacji w budynkach mieszkalnych. Jest taka NORMA, w odniesieniu do instalacji przemysłowych. Ale Norma to nie prawo.
Dziennikarz - niemota, a ten co mu tłumaczył, kompletny amator.
Jacenty, 06.07.2013, 12:40
tak tak, wszyscy sa oszustami, a ja wiem najlepiej. ;) art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane
Borowy, 06.07.2013, 13:15
podejrzewam raczej, że autor chciał opisać to tak aby każdy zrozumiał, dlatego zamiast napisać zmierzyć rezystancję izolacji, ciągłość przewodu PE i skuteczności zadziałania zabezpieczeń napisał co napisał, a jeżeli chodzi o prawo, norma swoją drogą jjest, a prawo budowlane mówi o badaniach kontrolnych, w przeciwnym wypadku, gdy dojdzie do spalenia budynku, porażenia prądem lub innych wypadkach związanych z uszkodzeniami czasowymi instalacji, prawnie odpowiada zarządca budynku który nie dokonał OBOWIĄZKOWYCH badań, to tak jak z samochodem, bez badania technicznego okresowego nie może być dopuszczony do użytku
Zuber, 06.07.2013, 13:38
Jest taka norma, w odniesieniu do budownictwa mieszkalnego. Owszem, nie ma obowiązku przestrzegania norm, jednak jest obowiązek przestrzegania prawa budowlanego. A to z kolei prawo, powołuje się na wcześniej wspomniane normy:) I kółko się zamyka. Co do "fachowca" od tegoż artykułu, to faktycznie jakiś lamus. Nie pomiar grubości izolacji, tylko pomiar rezystancji izolacji, nie skuteczność działania instalacji, a skuteczność ochrony p.porażeniowej. Poza tym, gniazda z uziemieniem, to obowiązkowy osprzęt KAŻDEGO pomieszczenia, a nie tylko jak piszą w arytkule, kuchnia i łazienka. Mało tego, w każdy obwód powinien być objęty wyłącznikiem różnicowo-prądowym, a o tym ani słowa.
wiejski elektryk, 07.07.2013, 19:50
Komentarz został usunięty.
kurcze anie co roku ?
hmm, 06.07.2013, 14:38
to tylko pomieszczenia zagrożone wybuchem, z wyziewami żrącymi, wilgotne i na otwartej przestrzeni
wiejski elektryk, 07.07.2013, 19:54
"Damian Simonides, elektryk z Głogówka przypomina, że jeśli podejmujemy się remontu całej instalacji w domu, musimy wcześniej wystąpić o warunki do Zakładu Energetycznego. Konieczne jest także rozplombowanie licznika. Na podstawie tych warunków elektryk montuje nową instalację."
Że niby co????????????????????????????????????????????????
Tomasz, 20.08.2013, 22:59
Nie ma obowiązku prawnego ale w warunkach ogólnych lub szczegółowych ubezpieczycieli, wyraźnie pisze, o przeglądzie instalacji elektrycznej - co 5 lat lub co rok (zależy od budynku). Do tego co rok - przegląd kominiarski, i gazowy.
Bez protokołu nici z wypłaty ubezpieczenia. Nikt nikogo nie zmusza do dokonywania takich przeglądów. Ale gdy zgłaszamy szkodę, pierwsze zdanie, po Dzień dobry, to zapytanie o takowe protokoły...I nic nie wskóracie bez nich, nic a nic...ot taki zonk - ubezpieczenie to jedna kwota a przeglądy drugie tyle...
9 na 10 osób zawierających ubezpieczenie domu robi wielkie oczy, gdy usłyszą o takich przeglądach...
czesław, 29.04.2016, 17:02
Zmierzy grubość izolacji? Czyli wypruje całą instalację ze ściany i zmierzy jej grubość. Super. A może raczej zmierzy jej rezystancję?
Donn, 16.09.2016, 20:30
Czytam te wszystkie komentarze i słabe... sprawę przeglądów reguluje art 62 prawa budowlanego, który nakłada obowiązek na zarządca / właściciela nieruchomości do dokonywania kontroli polrocznych / rocznych / 5cio letnich. Komercja i wspólnoty tego przestrzegają bo muszą natomiast kontrowersyjny zapis jest o domach jednorodzinnych, gdyż w moim przekonaniu i myśl ustawy są one wyjęte spod tego obowiązku, co uważam jest błędem.
Pomiarowiec, 18.09.2016, 10:28
Mogę polecić solidną firmę z Wrocławia zajmującą się przeglądami budynków:http://www.wroclaw.przeglady-budowlane24.pl/ . Konkurencyjne ceny.
Banacki, 10.01.2017, 13:06