Gniazda elektryczne – jakie nadają się do poszczególnych pomieszczeń?

Gniazda wtykowe to często lekceważony element instalacji elektrycznej. Klienci kupują najtańszy dostępny osprzęt, by nie przepłacać. Tymczasem różnica między produktami jest i to spora – nie tylko w jakości, trwałości, sposobie wykonania, ale również funkcjonalności.
  • Specjalne kontakty do łazienek

    W miejscach, w których gromadzi się wilgoć dobrze sprawdzą się gniazdka "bryzgoszczelne".

    ospel.com.pl

Oferta rynkowa jeśli chodzi o osprzęt elektryczny jest potężna. Znaleźć można gniazdka kosztujące kilka złotych przy najprostszych modelach, po 200 złotych za inteligentne gniazdko wtykowe, które umożliwia włączanie i wyłączanie podłączonych do niego urządzeń za pomocą aplikacji w telefonie. Wybór zależy więc od potrzeb i zasobności portfela.

Gniazdka z uziemieniem czy bez?

Warto jednak zauważyć, że niektóre starsze urządzenia mogą mieć wtyczki uniemożliwiające wpięcie sprzętu do kontaktu „z bolcem". Nie zawsze też sama instalacja elektryczna umożliwia zastosowanie gniazdek z uziemieniem. Są jednak miejsca, w których zastosowanie uziemienia wydaje się niezbędne. Wszędzie tam, gdzie do prądu będzie podpinany sprzęt komputerowy, pralka, lodówka, sprzęt RTV – warto zastosować uziemienie, które zapewnia ochronę przed porażeniem prądem. Dodatkowo wartościowy sprzęt komputerowy należy zabezpieczyć listwami antyprzepięciowymi.

Przeczytaj równieżBezpieczna instalacja elektryczna, czyli jaka?

– Bardzo często zdarza się, że odbiorcy chcą w domu posiadać tylko gniazda z uziemieniem. Takie podejście nie jest niewłaściwe, ale również nie jest konieczne. „Kontakty" z uziemieniem warto stosować przede wszystkim tam, gdzie podłączane są urządzenia o dużej mocy: sprzęt RTV, AGD, komputer lub elektronarzędzia – potwierdza Michał Lenart, konstruktor firmy Ospel.

Jedno, dwa, a może więcej – ile gniazd elektrycznych montować?

Zwykle gniazdka nie są elementem, który wpływa na poprawę estetyki pomieszczenia, wiele osób więc ograniczenia ich liczbę w pomieszczeniach. W tym wypadku jednak liczy się funkcjonalność i nie zawsze warto rezygnować z kolejnego czy podwójnego gniazdka na rzecz pojedynczego „kontaktu".

Warto zobaczyć: Jak montować osprzęt elektryczny

– Gniazda pojedyncze najlepiej jest stosować w miejscach, w których nie ma konieczności podłączania wielu urządzeń jednocześnie. Wszędzie tam, gdzie równolegle korzystamy z różnych sprzętów, np. nad blatem kuchennym w kuchni, czy w domowym biurze, warto postawić na gniazda podwójne, potrójne Euro lub też kilka modułów umieszczonych w ramce wielokrotnej. Dzięki temu nie będziemy musieli odłączać ekspresu do kawy, gdy zechcemy korzystać z miksera czy też stosować przedłużaczy i rozgałęźników do podłączenia sprzętu komputerowego – radzi Michał Lenart.

Specjalne gniazdka elektryczne do łazienek

– W pomieszczeniach o dużej wilgotności lub też w miejscach narażonych na ryzyko zalania warto postawić na gniazda bryzgoszczelne. Tego typu modele posiadają specjalną klapkę, która zabezpiecza „kontakt" przed zachlapaniem i tym samym podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowników. W związku z tym jeśli gniazdo ma być zamontowane w pobliżu umywalki, zlewu czy wanny, a także wszędzie tam, gdzie gromadzi się dużo pary wodnej, bezwzględnie powinno to być gniazdo bryzgoszczelne – wyjaśnia Michał Lenart.
Tego typu rozwiązanie jest również chętnie stosowane przez rodziców w pokojach dziecięcych, by zabezpieczyć ciekawe świata maluchy przed przypadkowym kontaktem z prądem i porażeniem.
W kuchni z kolei sprawdzą się gniazdka nablatowe, które przykrywa estetyczna klapka, odsłaniana wtedy, gdy trzeba podłączyć sprzęt AGD do prądu. Na podobnej zasadzie funkcjonują gniazdka zainstalowane na wysuwanej z blatu kopule. To rozwiązanie estetyczne i praktyczne, dodatkowo zabezpieczające gniazdko przed zabrudzeniem czy zalaniem.

Na rynku znaleźć można wiele ciekawych rozwiązań, które rozszerzają funkcję gniazda wtykowego. Oprócz wspomnianego inteligentnego gniazdka, oferowane są „kontakty" z możliwością ładowania sprzętu przez gniazdo USB. Tam, gdzie bywa ciemno, przydać się mogą gniazdka z oświetleniem orientacyjnym. Bogactwo ofert sprawia, że można dobrać gniazdka i włączniki w takich samych kolorach i stylach wykonania, co sprawia, że będą lepiej komponować się w pomieszczeniu. Dostępne są też różne kolory gniazdek, co pozwala dopasować gniazdka według własnych potrzeb i pomysłów. 

Autor: Sławomir Bobbe
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Sposób wykonania instalacji elektrycznej nie podlega negocjacjom z użytkownikiem, są normy i przepisy, które określają cechy w/w a nie wg chęci kogokolwiek, nie można sobie więc zażyczyć gniazda bez uziemienia ponieważ taka instalacja nie zostanie dopuszczona do użytkowania.
Grubb, 06.04.2016, 09:07
Mieszkam w zacofanym kraju,gdzie WSZYSTKIE zainstalowane gniazdka w ścianie są z uziemieniem!W łazieńce bez klapki,za to zabezpieczone bardzo czułym na wilgoć bezpiecznikiem FI (w skrzynce z bezpiecznikam)i.
Gniazdka w ścianie bez uziemienia można budować w sieciach bez uziemionego punktu zerowego transformatora,za to posiadające inny rodzaj zabezpieczeń.
Ponieważ ogólnie stosowane sieci w Polsce są zabezpieczane poprzez uziemienie,więc budowane w ścianie gniazdka muszą być z uziemieniem!
Wiele urządzeń nie potrzebuje ze względu na klasę izolacji uziemienia,ale to nie znaczy,by w ścianie budować dla polskich sieciach gniazdka bez uziemienia!Zawsze ktoś podłączy tam urządzenie wymagające uziemienia i co wtedy?
Dlatego jeśli ktoś pisze,że w ścianie można budować gniazda bez uziemienia dla sieci 230/400 z uziemionym punktem zerowym transformatora to po prostu nie zna się na przepisach elektrycznych.
Ludzie nie zmieniajcie w ścianie gniazdek z uziemieniam na takie bez,bo o wasze życie idzie!
Emigrant, 06.04.2016, 13:06
Jaka instalacja elektryczna uniemożliwia zastosowanie gniazdek z bolcem, ja się pytam? Nie znam takowej. Więc albo ja jestem kretyn, albo tan co pisze bzdury. TT? TN-C, TNC-S? Bezprzewodowa chyba.
cranky, 06.04.2016, 19:34
„Kontakty" z uziemieniem stosować tam, gdzie podłączane są urządzenia o dużej mocy– potwierdza Michał Lenart, konstruktor firmy Ospel. - Kontakt z uziemieniem jest konieczny do laptopa (pobór 20W) ale nie jest konieczny do wiertarki w drugiej klasie izolacji. Jak można takie bzdury nazwiskiem podpisać? Moc będzie pan konstruktor przez przewód PE przesyłał?
odebrać uprawnienia koństruktorowi zanim kogoś zabije, 06.04.2016, 19:41
Do łazienki koniecznie gniazdka z osłonami. Szczególnie jeśli są blisko usadowione umywalki czy wanny a czesto sie to zdarza szcegolnie w malych lazienkach. Ja u siebie z oslonami zamontowałem też gniazda w kuchni. Jak ktoś szuka takich , to polecam zerknąć tutaj: https://el12.pl/
Rocky, 09.01.2018, 13:01