Fotowoltaika - cena instalacji i dotacje. Czy fotowoltaika się opłaca?

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej, jakie są możliwości finansowania i czy warto instalować system fotowoltaiczny w domu? Podpowiadamy.
 • Panele fotowoltaiczne

  Dofinansowania do OZE oraz nowa ulga termomodernizacyjna zachęcają do inwestycji w fotowoltaikę.

  Skeeze, pixabay.com

Fotowoltaika to ostatnio bardzo modny temat. Tym bardziej, że członkostwo w UE obliguje Polskę do zapewnienia 15% udziału pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE) do 2020 roku. Największą przeszkodą przed podjęciem decyzji o zakupie paneli fotowoltaicznych jest spory koszt takiej instalacji. Obecnie, problem wydatku częściowo redukuje ulga termomodernizacyjna, która obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. oraz dostępne dofinansowania. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju, od stycznia 2019 roku osoby fizyczne mają możliwość odliczenia od podstawy podatku dochodowego kosztów związanych z projektowaniem, montażem i osprzętem instalacji fotowoltaicznych, do kwoty 53 tys. zł (maksymalne koszty kwalifikowane w ramach programu "Czyste Powietrze").

Dowiedz się: Dopłata do termomodernizacji. Ile można dostać i jaki podatek trzeba zapłacić

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Cena instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od wielu czynników. Koszt inwestycji zależy od wielkości instalacji, rodzaju oraz ceny paneli fotowoltaicznych, inwertera, doboru konstrukcji mocującej itd. Ponadto, duży wpływ na koszty ma obszar kraju, w którym znajduje się dom, wiąże się to bowiem z efektywnością instalacji.

Poniżej zestawiono przybliżony cennik kompletnej instalacji fotowoltaicznych wraz z montażem.

Cennik instalacji fotowoltaicznejKoszt instalacji fotowoltaicznejOpracowanie: Marianna Leśniewicz, na podstawie: Viessmann.pl.Instalacja fotowoltaiczna o mocy znamionowej ok. 2,5 - 6 kW, która spełni potrzeby 2-5 osobowej rodziny to wydatek rzędu 15–30 tys. zł. Koszty zależą od parametrów instalacji. Oczywiście, ostateczna cena może być wyższa, w zależności od wybranych modułów fotowoltaicznych i projektu instalacji. Warto zadbać o to, aby instalacja fotowoltaiczna była prawidłowo dobrana i zamontowana. Przewidywany czas eksploatacji paneli fotowoltaicznych wynosi co najmniej 20–25 lat, dlatego bardzo istotna jest niezawodność takiego systemu. Według specjalistów, minimalny okres zwrotu domowej instalacji fotowoltaicznej wynosi 6 lat.

Co to jest ulga termomodernizacyjna i jak ją uzyskać?

W ramach programu „Czyste Powietrze" właściciele budynków mieszkalnych, którzy sfinansują inwestycje termomodernizacyjne bez udziału środków publicznych, mogą odliczyć od przychodów (dochodów) 23% poniesionych na te cele wydatków. Wprowadzenie ulgi ma na celu ograniczenie problemu smogu. Preferencja ta obejmuje materiały budowlane, urządzenia oraz usługi związane z zabezpieczaniem domu przed utratą ciepła. Prace muszą jednak zostać zrealizowane w ciągu 3 lat, od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Warunkiem niezbędnym do uzyskania ulgi termomodernizacyjnej jest przeprowadzenie profesjonalnego audytu energetycznego nieruchomości.

Warto przeczytać: Co daje audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze 

Ulga termomodernizacyjna – w skrócie:

Co to jest ?
Ulga zakładająca odliczenie od podatku kosztów związanych z inwestycjami termomodernizacyjnymi domu jednorodzinnego.

Ile można zyskać?
23% poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż 53 tys. zł. W praktyce limit wynosi 12 190 zł.

Dla kogo?
Dla podatników podatku PIT, właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych.

Kto nie skorzysta?
Z ulgi termomodernizacyjnej nie skorzystają właściciele mieszkań i budynków w zabudowie szeregowej oraz osoby, które otrzymały już dofinansowanie na realizację inwestycji termomodernizacyjnej.

Warunki otrzymania ulgi termomodernizacyjnej:

 • przeprowadzenie audytu energetycznego,
 • przedstawienie wydatków na przedsięwzięcie w formie faktury VAT,
 • realizacja przedsięwzięcia w ciągu 3 lat,
 • zwrot ewentualnych kosztów za niezrealizowane działania.

Dowiedz się więcej: Ulga termomodernizacyjna od stycznia 2019 r.

Dotacje na fotowoltaikę w 2019 roku

Koordynatorem programów dotyczących zielonej energii w Polsce jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Zasoby gromadzone przez Fundusz pochodzą ze środków unijnych, krajowych, z Systemu Zielonych Inwestycji – GIS, Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Europejskiego. Dodatkowo, programami zarządzają jednostki w poszczególnych województwach. Do najpopularniejszych programów wspierających finansowanie odnawialnych źródeł energii należą: Program PROSUMENT, Program BOCIAN, Regionalne Programy Operacyjne.

 • Program PROSUMENT

Celem tego programu jest redukcja emisji CO₂. Dotacja umożliwia uzyskanie dofinansowania w wysokości do 40% kosztów inwestycji, pod warunkiem skorzystania z kredytu na OZE. Program przewidziano na lata 2014-2022, przy czym do 2020 roku powinna nastąpić finalizacja umów. Wsparcie skierowane jest do osób fizycznych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

 • Program BOCIAN

Zadaniem stawianym przed Programem Bocian jest redukcja emisji CO₂ do atmosfery, a także wspieranie inicjatyw tworzenia instalacji fotowoltaicznych o mocy 40 kW do 1 MW. Dotacje będą dostępne do 2023 roku. Program BOCIAN finansuje działania mające na celu gromadzenie energii wynoszącej maksymalnie dziesięciokrotność mocy zainstalowanych na poszczególnych źródłach OZE. Beneficjentami programu są głównie przedsiębiorcy, którzy mogą uzyskać pożyczkę do 85% wydatków.

 • Regionalne Programy Operacyjne (RPO)

Źródłem finansowania w ramach RPO jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a przyznanie dotacji zależy od decyzji konkretnej jednostki terytorialnej. W związku z tym, w zależności od województwa, programy różnią się wysokością dofinansowania, kwestiami formalnymi oraz grupami docelowymi. Zasadniczo, odbiorcami programów regionalnych są przedsiębiorstwa oraz Jednostki Samorządu Terytorialnego. Program przewidziano na lata 2014–2020.

Wzrost kosztów energii przemawia za inwestowaniem w fotowoltaikę

Eksperci alarmują, że uszczuplenie zasobów węgla kamiennego w Polsce, a także rosnące ceny surowców energetycznych za granicą spowodują, że do 2043 roku koszty energii wzrosną nawet o 40%. Szacuje się więc, że popyt i koszty instalacji fotowoltaicznych również wzrosną. Zaoszczędzą więc ci, którzy zainwestują w fotowoltaikę w najbliższym czasie. Inwestycji takiej sprzyjają obecnie dostępne dotacje i możliwość uzyskania ulgi termomodernizacyjnej. Trzeba się jednak pospieszyć, ponieważ fundusze wspierające instalacje OZE powoli się kończą, a kwoty dofinansowania są coraz mniejsze. Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne zwraca się co najmniej po 6 latach, lecz mając w perspektywie wzrost kosztów takich instalacji, warto rozważyć tę opcję już dziś. 

Przeczytaj też: Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać do domowej instalacji?

Autor: Marianna Leśniewicz
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Jeżeli założyłam instalacje fotowoltaiczną w lipcu 2018 roku to mogę odliczyć od podatku kiedy i ile ?
Zainteresowana, 01.03.2019, 07:54
Szanowna Pani, odpowiadam cytując serwis e-pity.pl:
"odliczenia dokonać można w wartości 23% wydatków na zakup materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, poniesionych między 1 stycznia a 31 grudnia 2019 r."
Marianna Leśniewicz, 04.03.2019, 10:19
w tabelce zużycie en.el. przez 2 osoby to 2700 kWh, czyli 1350 na osobe. Dochodzi trzecia i zużycie rośnie do 3300, co daje 1100 na osobe. Ale gdy pojawia się czwarta osoba to zużycie szybuje aż do 5500, czyli 2200 więcej niż przy trzech osobach, i zużycie na osobe wynosi 1375, czyli więcej niż w gospodarstwie 2-osobowym. Ta czwarta osoba to się chyba wprowadziła razem z koparką kryptowalut.
Mariusz, 19.03.2019, 10:15
Rzeczywiście, wkradła się pewna nieścisłość. Tabelka z szacunkowymi wartościami została skorygowana. Panie Mariuszu, dziękujemy za czujność! :)
Marianna Leśniewicz, 28.05.2019, 14:14
Ja uważam że, jak jest dotacja to warto się o nią postarać, a jak ktoś szuka firmy do instalacji paneli to warto sprawdzić tą ofertę http://pvprojekt.com/oferta/ zakładali u mnie instalację i myślę że panowie są naprawdę profesjonalni
Kaczmarek, 17.09.2019, 12:07
Polecam, założyłem instalację fotowoltaiczną i moje rachunki mocne zostały obniżone. Im dłużej zwlekasz tym gorzej dla Ciebie.
Fotowoltaika naprawdę warto rozważyć tą opcję
Kowalik, 04.12.2019, 11:33
Czy mógłbym otrzymać informację w którym miejscu jest zapis iż zwrotu nie uzyskają właściciele domów w zabudowie szeregowej. Z tego co widzę to jedyny zapis jest taki, że trzeba mieć indywidualne przyłącze nigdzie nie jest sprecyzowane, że dotyczy to jedynie zabudowy jednorodzinnej.
Łukasz, 13.01.2020, 13:19