Najbardziej kosztowne błędy popełniane przy budowie domu

Tagi:
Błędów przy budowie domu raczej nie unikniemy. Zawsze będzie coś, co można było zrobić lepiej, staranniej lub inaczej. Niektóre błędy jednak nie wpływają znacząco na komfort i koszty inwestycji, ale są też takie błędy, które mszczą się podwójnie.
 • Budowa domu

  Decydując się na budowę wymarzonego domu powinniśmy do minimum ograniczyć liczbę popełnionych błędów. Dzięki temu będzie się nam mieszkać taniej i bardziej komfortowo.

  mk

Konsekwencje błędów popełnionych przy budowie domu mogą być nadzwyczaj kosztowne. 

Dowiedz się: Lepszy projekt domu indywidualny czy z katalogu

Przedstawiamy listę najczęściej popełnianych błędów, mających duży wpływ na koszt budowy:

 • Niewłaściwie zagęszczony grunt – grozi pęknięciem i nierównomiernym osiadaniem betonowej płyty posadzki ułożonej na gruncie.
 • Błędy w fundamentach – zarówno te na etapie badania gruntu, opracowania projektu, jak i popełniane w fazie budowy są bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe do naprawienia i niestety bardzo kosztowne. W ich wyniku może dochodzić do zawilgocenia murów oraz pękania ścian.
 • Brak zbrojenia podłogi na gruncie – może powodować pękanie płyty posadzki.
 • Brak lub zła izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – powoduje zawilgocenie fundamentów i ścian domu, a także korozję elementów konstrukcyjnych. Właściwa izolacja przeciwwilgociowa lub nawet przeciwwodna konieczna jest szczególnie, gdy budujemy dom z piwnicą. W przeciwnym wypadku na ścianach piwnicy, a także na wyższych kondygnacjach może pojawić się wilgoć.
 • Złe wyprowadzenie poziomu i pionu ścian – oznacza to krzywe ściany, co może skutkować problemami podczas tynkowania czy osadzania okien i drzwi. Wygładzanie nierówności to większa ilość zużytego tynku, a co za tym idzie – większe koszty.
 • Niewłaściwa zaprawa (problem ten dotyczy głównie murowania ścian jednowarstwowych) – grozi przede wszystkim powstawaniem mostków termicznych (miejsc, które mają wyższy współczynnik przenikania ciepła niż pozostała powierzchnia przegrody), przez które ucieka ciepło. Dom będzie się przez to nadmiernie wychładzał, a rachunki za ogrzewanie będą niemałe. W miejscach tych może również dochodzić do przemarzania – wtedy na wewnętrznych powierzchniach ścian zauważymy ciemne linie spoin w murze.
 • Niestaranne lub niezgodne z projektem wykonanie, co powoduje powstanie mostków termicznych, przez które ucieka ciepło z domu. Warto dołożyć szczególnej staranności w miejscach bardziej na to narażonych (nadproża, okna, balkony itp.).
 • Źle wykonany strop gęstożebrowy – najczęściej w stropie takim brakuje żeber rozdzielczych i podwojonych belek w miejscu oparcia na stropie ścian działowych (to miejsce zwiększonych obciążeń). Skutki? Widoczne na suficie rysy, które pojawiają się nawet, gdy zostanie przeprowadzony remont.
 • Niewłaściwy sposób usztywnienia ścianki kolankowej – to, jak ma być zaprojektowana ścianka kolankowa powinno zostać uwzględnione już na etapie projektowym. Nie wolno dokonywać zmian bez konsultacji z osobą do tego uprawnioną, gdyż brak wzmocnień i wieńca ścianki kolankowej może skutkować nawet zawaleniem się dachu.
 • Wykonywanie poszczególnych prac niezgodnie z wytycznymi – np. betonowanie musi odbywać się przy sprzyjających warunkach pogodowych (jeśli jest zbyt gorąco, woda za szybko odparuje i wylewka betonowa będzie słaba, może również popękać). 
 • Zła izolacja tarasu lub dachu płaskiego, – w wyniku tego taras lub dach przeciekają. 
 • Zmiana pokrycia więźby dachowej bez uprzedniego sprawdzenia obciążeń przez projektanta oraz montowanie na dachu dodatkowych elementów (takich jak ogniwa fotowoltaiczne, baterie słoneczne) bez sprawdzenia wytrzymałości konstrukcji dachu. 
 • Nieprawidłowo wykonane obróbki blacharskie, zwłaszcza przy koszach i kominach – grożą zaciekaniem, a tym samym zawilgoceniem konstrukcji i warstwy izolacji termicznej (jeżeli taka jest na naszym dachu). 
 • Samowolna zmiana wymiarów schodów –  może okazać się, że będę niezgodne z przyjętymi normami, niewygodne, czy wręcz niebezpieczne dla użytkownika.
 • Wybór kiepskiej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych – zdaniem wielu budujących lepiej jest wybrać prosty i niedrogi w budowie dom i zrealizować go dokładnie, z dużą starannością, niż realizować budynek rozłożysty, o wielospadowym dachu i oszczędzać na materiałach do jego budowy.

Warto przeczytaćBłędy budowlane. Bądź mądry przed szkodą 

Na koniec błąd najbardziej banalny, ale chyba najczęściej popełniany – wybór złej ekipy, która może niestety zepsuć dosłownie wszystko. Warto więc temu tematowi poświęcić sporo uwagi, w przeciwnym wypadku niestety to inwestor najczęściej pokryje koszty błędów, jakie popełnią na budowie „fachowcy". 

Dowiedz sięJak złożyć reklamację na usługi budowlane 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Lipińscy Domy
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Największy błąd można poczynić przy wyborze projektu. Zły wybór mści się finansowo.
Donald Ucieczka, 16.09.2014, 14:56
Od współ-wyboru projektu jest kierownik budowy którego nigdy nie ma. Za wszystkie wymienione błędy odpowiada kierownik budowy który bierze pieniądze i nie pilnuje budowy.
Największym błędem inwestora jest pozwolenie aby wykonawca sam sobie wybierał kierownika budowy, to tak jakby przestępca sam wybierał prokuratora który ma go oskarżać ?
Słupsk, 16.09.2014, 19:29
Błąd jest już tytule artykułu. Stopień najwyższy w języku polskim od przymiotnika "kosztowny" brzmi "najkosztowniejszy". Czegóż jednak wymagać od ofiar amnestii maturalnej i absolwentów np. Wyższej Szkoły dziennikarstwa w Krośnicy czy w Grudzicach.
Ibrahim Pascia
Ibrahim Pascia, 17.09.2014, 09:58
Zacznijmy od tego, że osoba która pisała powyższy artykuł nie ma większego pojęcia o tym co pisała, po tym co widać. Gdzieś ktoś coś powiedział i tak się powtarza, żeby napisać jakiś chwytliwy temat.
Wszystkie problemy związane z gruntem, zawilgoceniem ścian i pękaniem ścian przy osiadaniu fundamentów jest brak badań geologicznych gruntu. Tylko i wyłączenie na ich podstawie można dobrać odpowiednio fundamenty do warunków gruntowych, odpowiedni rodzaj izolacji oraz to czy posadzkę należy zbroić czy nie! W przeciwnym razie jest to niepotrzebne pchani się w koszta. Większość ludzi ma gdzieś te badania, a później pluje sobie w twarz że ma problemy z w/w rzeczami. Gdzie koszt takiego badania to ułamek całej inwestycji.
Natomiast co do kierownika budowy to każdy inwestor który się buduję, chce jak najmniejsze koszty wszystkiego. Kierownikom dają niekiedy kilka stówek żeby sprawowali autoryzację na konkretnej inwestycji i liczą na przebywanie na miejscu tyle ile ekipy budowlane. Jeżeli kierownik dostanie 3-4 tys miesięcznie od inwestra na sprawowanie nadzoru to na pewno będziecie mieli wszystko dopilnowane jak trzeba. A jak liczycie że przy rocznej inwestycji dacie kierownikowi ze 2 tys zl i że będzie on codziennie na budowie to tylko pogratulować i odpowiedzieć sobie na pytanie kto robiłbym za niecałe 200 zl miesiecznie??
Wojtex, 12.03.2017, 10:03
najgorszy błąd mozna popełnic jesli fundamenty bedą ze słego rodzaju betonu i budynek bedzie niszczał od spodu :( ja u siebie postawiłem na pewność i gwarancje jakości Lafarge :D zamawiam na ebeton.pl gdy przyjmuje jakies zlecenia
Fog, 10.04.2019, 21:51