Dokumentacja fotograficzna prac budowlanych. Kiedy może się przydać

Warto wykonywać fotograficzną inwentaryzację prac budowlanych. Najlepiej robić ją w każdym przypadku, gdy wykonywane są jakiekolwiek roboty w mieszkaniu czy domu, a taka dokumentacja przydaje się zawsze.
 • Dokumentacja fotograficzna instalacji elektrycznej

  Jeżeli musimy zrobić dokumentację fotograficzną instalacji elektrycznej, a nie ma z nami drugiej osoby do podtrzymania miary, nanieśmy na ścianie najważniejsze odległości (np. markerem) i zróbmy zdjęcie. Oczywiście w przypadku instalacji elektrycznej najważniejsze jest to, by pomyśleć o jej uwiecznieniu przed położeniem tynków.

  mk
 • Poprawnie wykonana dokumentacja fotograficzna instalacji elektrycznej

  W czasie wykonywania zdjęcia warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która przytrzyma miarę.

  ewk
 • Dokumentacja fotograficzna

  Dzięki wykonanej dokumentacji fotograficznej nie popełnimy błędu w czasie wiercenia otworów na zawiesia do szafek

  ewk
 • Dokumentacja fotograficzna pokazująca zmiany

  Udokumentowana zmiana trasy podejścia pod baterię wannową

  ewk
 • Dokumentacja

  Na zdjęciu wyraźnie są widoczne pętle instalacji oraz obszary przeznaczone na ustawienie mebli i urządzeń.

  ewk
 • Zmiana w instalacji elektrycznej

  Zmiana umiejscowienia puszki rozdzielczej instalacji elektrycznej

  ewk

Najlepiej gdyby dokumentacja fotograficzna obejmowała całość robót od rozpoczęcia do ich zakończenia. Nie zawsze jednak mamy takie możliwości, więc powinniśmy przypilnować, żeby taka dokumentacja została wykonana chociaż w końcowym etapie prac.
Nieco inaczej będzie wyglądała taka dokumentacja dla robót związanych z instalacjami, inaczej dla robót typowo budowlanych.

Dokumentacja robót instalacyjnych

Instalacje powinniśmy uwiecznić tuż przed lub zaraz po wykonaniu tzw. robót pokrywczych:

 • przed lub po wypełnieniu bruzd – dla instalacji elektrycznych, centralnego ogrzewania, instalacji wodnych;
 • przed montażem końcowym ścianek z płyt gipsowo-kartonowych, w których prowadzone są instalacje;
 • przed położeniem warstwy tynku, pod którym prowadzone są instalacje;
 • przed przykryciem tynkiem puszek rozgałęźnych instalacji elektrycznej;
 • przed zabudową pionów kanalizacyjnych;
 • przed wylaniem warstwy jastrychu w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego.

Niemal 100% wszelkich instalacji w domu, wcześniej czy później, jest zmieniana lub modernizowana, czasami też ulega awarii.

Przeczytaj również: Instalacje w budynku – pozwolenie czy zgłoszenie?

Dokumentacja fotograficzna jest nieoceniona w przypadku, gdy zamierzamy cokolwiek powiesić na ścianie, zamontować ścianki z płyt gipsowo-kartonowych, wykonać dodatkowe otwory w ścianach czy zmodernizować istniejące instalacje. Dzięki temu, że mamy pełną wiedzę o trasach wszystkich kabli i rur, możemy ograniczyć do minimum demolacyjne prace odkrywcze (skuwanie tynku, glazury, zrywanie tapet itp.) i uniknąć niezamierzonych szkód (przecięcie kabli elektrycznych czy uszkodzenie rur).

Z kolei fotografie instalacji podpodłogowych centralnego ogrzewania pozwolą nam prawidłowo rozmieścić umeblowanie stojące bezpośrednio na podłodze (szafy, komody, lodówki, zmywarki). Do usytuowania takich elementów powinniśmy wybrać miejsca wolne od instalacji, aby nie doprowadzać do przegrzania i ewentualnej awarii „podłogówki".

Dokumentacja robót budowlanych

Roboty takiego typu jak: montaż więźby dachowej, układanie pokrycia dachowego, ocieplanie ścian i stropów, układanie glazury, terakoty, kostki brukowej czy montaż mebli na wymiar, fotografujemy raczej już po ich wykonaniu. Tak, by był widoczny efekt prac, Warto uwiecznić detale, bo te lubią ulegać awariom.

Przeczytaj również: Jak obniżyć koszty budowy domu nie tracąc na jakości 

Uwaga! Najczęściej niestety wykorzystujemy taką dokumentację do rozstrzygania sporów z wykonawcą dotyczących jakości i kompletności wykonania prac.

Każdy z wykonawców daje (lub przynajmniej powinien) gwarancję na swoje roboty. Jeśli mimo prawidłowego użytkowania, któryś z elementów budowlanych ulegnie uszkodzeniu w czasie trwania okresu gwarancji, możemy na podstawie dokumentacji fotograficznej domagać się jego naprawy. Gdy dysponujemy zdjęciami, na których jest uwieczniony stan elementu na dzień odbioru robót, żaden wykonawca nie będzie mógł oświadczyć, że w takim (felernym) stanie przyjęliśmy od niego ten element bez uwag. Wówczas wykonawca jest zobowiązany do wykonania napraw na własny koszt. 

Autor: ewk
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Zaczyna się sezon budowlany a więc uważajcie na Słpskich budowlańców!!! Udają miłych i solidnych na początku a później okazuje się że to złodzieje(kradną co popadnie nawet głupi worek cementu za 9zł),piją oczywiście!,i wszystko robią tak że po roku remont murowany,brudzą przy tym okropnie ''upierdolo..'' że tak powiem za przeproszeniem wszystko w koło i niszczą twoje okna,drzwi,schody,kabiny prysznicowe..- porysują, narobią wgnieceń,zachlapią betonem-a co tam nie ich więc mają to w dupie.... po paru budowach i remontach wiem jedno w słupsku dobrych budowlańców nie znajdziecie;( A tak się zastanawiam czemu nikt się nie weźmie za to że b.dużo firm budowlany nie jest zarejestrowanych,a w tych legalnych zarejestrowanych pracowników jest 2 normalnie a reszta na czarno!!! Pracując bez umowy mają wszystko gdzieś i w okrutny sposób traktują zleceniodawców!!!
Radomski, 21.05.2012, 13:49
Witam.
znam wiele firm ze słupska i z wieloma współpracowałem i mam raczej dobre wrażenia. Najlepiej chwalić swoje a cudze be.... Mam i doświadczenia z firmami z małopolski i ja na razie stwierdzam z przykrością że na pomorzu jak się dogadasz to tak robote zrobisz i ci zapłaca. No a małopolskie ... no cóż ...............
gośc, 12.04.2014, 11:48
Za tak wykonane podejście wodne wykonawcy uciąłbym ręce żeby się więcej za robotę nie brał!!! Oczywiście dałbym mu rentę. Tak byłoby lepiej dla wszystkich.
Hydraulik, 21.05.2012, 20:04
A co w tym podejściu jest źle? Bo czeka mnie niedługo remont i chciałabym wiedzieć na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się nabić w butelkę?
ciekawa, 25.05.2012, 03:01