Wybieramy projekt domu: jak zrobić to racjonalnie

Racjonalny wybór projektu przyszłego domu pozwoli nam zoptymalizować nie tylko wymiary i rodzaj zabudowy, ale i koszty budowy.
 • Dom jednorodzinny

  Im prostszy kształt dachu, tym mniej będzie kosztowało nas jego wykonanie. Wszystkie dodatkowe elementy - okna dachowe, lukarny, bawole oka sprawią, że za dach zapłacimy więcej, a i czas jego wykonania się wydłuży.

  Oknoplus

Projekt powinien być dostosowany przede wszystkim do stylu życia rodziny i zasobności jej portfela. Ważne jest też, aby wykorzystywał walory działki i spełniał wymagania warunków zabudowy. Dlatego wybór projektu, który spełni oczekiwania przyszłych domowników, warto zacząć od sprecyzowania własnych wymagań.

Określenie potrzeb rodziny

 Na początek szacujemy liczbę pomieszczeń i ich wielkość. Pomocne może się okazać w tym przypadku poniższe zestawienie.

Zestawienie metrażu pomieszczeń w zależności od komfortu
Pomieszczenie Powierzchnia minimalna
[m2
Powierzchnia wygodna
[m2
Kuchnia 7,0–10,0  12,0–16,0 
Jadalnia 9,0–11,0  12,0–16,0 
Salon 20,0–25,0  30,0–35,0 
Sypialnia 12,0–14,0  16,0–20,0 
Garderoba 1,5–2,0  3,0–4,0 
Pokój dla dziecka
lub gościnny 
9,0–11,0  12,0–15,0 
Łazienka 3,5–4,5  6,0–8,0 
WC 1,1–1,5  2,0–3,0 
Gabinet 
(pokój do pracy) 
7,0–10,0  11,0–15,0 
Pomieszczenie
gospodarcze 
3,0–4,0  5,0–8,0 
Garaż na jeden
samochód
14,0–18,0  20,0–25,0 

 

Pamiętajmy o tym, że komunikacja w domu (czyli korytarze, hol, schody) nie powinna zajmować więcej niż 10–15% powierzchni ogólnej, bez uwzględniania garażu.

Liczba kondygnacji

Najczęściej wybór między domem parterowym a piętrowym związany jest z kształtem i wielkością działki budowlanej. Pamiętajmy, że do postawienia domu parterowego o pow. 150 m2, potrzebna jest większa działka niż do zbudowania piętrowego domu o tej samej wielkości. W parterowym wszystkie pomieszczenia trzeba zmieścić na jednym poziomie, podczas gdy w piętrowym rozkłada się je na dwie kondygnacje.

W budynku piętrowym łatwiej jest nam wydzielić część dzienną (umieszczaną na parterze) od nocnej – prywatnej (na piętrze). Dom piętrowy może też okazać się tańszym rozwiązaniem ze względu na mniejszą powierzchnię zabudowy (np. mniejsze fundamenty i mniejsza powierzchnia dachu).

Innym rodzajem zabudowy jest dom z poddaszem użytkowym. Minusem takiego rozwiązania są skosy w pomieszczeniach na poddaszu, bardzo trudna lub nawet niemożliwa rozbudowa i wyższe koszty dachu (duże, skomplikowane połacie z oknami dachowymi).

Możemy zdecydować się na dom bez piwnicy lub podpiwniczony. Jednak pamiętajmy, że o możliwości budowy piwnicy decydują przede wszystkim rodzaj gruntu i poziom wody gruntowej. Koszt budowy domu z piwnicą jest wyższy o ok. 30% w porównaniu do wymienionych powyżej, ale daje też większe możliwości. W ten sposób można większość pomieszczeń gospodarczych (pralnia, podręczny magazynek) czy garaż umieścić w piwnicy, a nawet urządzić tam siłownię lub saunę.

Adaptacja projektu domu

Decydując się na zakup projektu, w którym zamierzamy wprowadzać zmiany, musimy się liczyć z tym, że część z nich będzie wymagać pisemnej zgody autora projektu oryginalnego. Co z kolei może podnieść koszty przedsięwzięcia.
W projekcie domu bez konieczności występowania o zgodę jego autora, możemy zmienić:

 • wymiary fundamentów, jeśli wynika to z potrzeby dostosowania konstrukcji do warunków gruntowych,
 • wymiary przekroju lub rozstawu elementów więźby dachowej, jeśli wynika to z potrzeby dostosowania konstrukcji do odpowiedniej strefy wiatrowej i śniegowej,
 • rodzaj stropów (z zachowaniem układu konstrukcji),
 • warstwy ścian zewnętrznych, o ile zachowany zostanie dopuszczalny współczynnik przenikalności cieplnej,
 • kąt nachylenia dachu (w granicach do 5°),
 • układ instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, c.o., elektrycznej (oczywiście z zachowaniem obowiązujących norm),
 • rodzaj materiałów wykończeniowych, przy zachowaniu odpowiednich parametrów wytrzymałości i dopuszczalnych współczynników przenikalności cieplnej,
 • rozwiązania funkcjonalne wewnątrz budynku (dotyczy jedynie ścian działowych);
 • lokalizacja, liczba i kształt okien oraz drzwi.

Poza tym możemy wykonać budynek w odbiciu lustrzanym i wprowadzić częściowe lub całkowite jego podpiwniczenie. 

Autor: ewk
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Ludzie robiąc lub wybierając projekt domu popełniają podstwawowy błąd: nie zdają sobie sprawy z tego że za każdą drzazgę naniesioną na papier trzeba będzie zapłacić, ponosi ich nieuzasadniona fantazja a podczas realizacji projektu jest płacz i zgrzytanie zębów. Znam takich inwestorów. Kochani pamiętajcie; NA FANTAZJĘ TRZEBA MIEĆ PIENIĄDZE !!!
pozdro
pannaNikt, 13.01.2012, 16:18
Fantazja to jedno a realia to drugie. Po projekcie ii jego realizacji przychodzi pora na utrzymanie co miesiąc tego marzenia. Dopiero wtedy przychodzi refleksja skąd brać na ratę i należność za prąd, gaz, wodę itd za n. 180 metrowe lub większe monstrum.
Z, 13.01.2012, 21:41
A potem taki oczekuje aby jego 200 m2 spaliło 12kg ekogroszku na dobę.
Palacz, 14.01.2012, 10:19
Za to ty, dumny mieszczuchu, o nic się nie martwisz, bo w swojej szufladzie na ZWM-ie masz ogrzewanie z miasta.
eko, 14.01.2012, 13:30