Pomysł na dom – mały dom w stylu Tudorów [WIDEO]

Tagi:
Domy o jak najmniejszej powierzchni to moda, która podbija świat. Okazuje się, że takie domy mogą być nie tylko funkcjonalne, ale też stylowe. Przynajmniej w założeniu.
 • Miniaturowy dom jak z epoki Tudorów

  Za czasów panowania angielskiej dynastii Tudorów powstał charakterystyczny styl architektoniczny, który ma swoich wiernych wielbicieli.

  Agencja TVN/x-news
 • Wnętrze małego domu

  Agencja TVN/x-news
 • Wnętrze małego domu w stylu nawiązującym do epoki Tudorów

  Agencja TVN/x-news
 • Łazienka w małym domu

  Agencja TVN/x-news
 • Styl nawiązujący do epoki Tudorów

  Agencja TVN/x-news

Dzieje angielskiej dynastii Tudorów są chyba jedną z częściej filmowanych i opisywanych historii. I trudno się dziwić – walka o władzę, romanse, zdrady, ale i wielki rozkwit kulturalno-gospodarczy Anglii. Kto nie słyszał o Henryku VIII i jego żonach, czy wspaniałej Elżbiecie I?

Styl Tudorów w architekturze

Za to mniej popularny, przynajmniej w Polsce, jest styl architektoniczny, który powstał w tym okresie (XVI wiek) i jest nazywany stylem Tudorów. Łączy on elementy gotyku i renesansu, a budowano w nim nie tylko pałace i kościoły, ale też zwykłe domy. Moda na styl Tudorów panowała nie tylko w ich czasach, ale wróciła na przełomie XIX i XX wieku. W dodatku szczególnie upodobali sobie ją... Amerykanie, choć i w Anglii powstało i nadal powstaje wiele domów wzorowanych na stylu Tudorów.

To Cię zainteresuje: Jakie warunki muszą spełniać domy na kółkach

Styl Tudorów w praktyce

Czym wyróżnia się styl Tudorów? Drewniane belki widoczne na zewnątrz i wewnątrz domu, duże okna ze szprosami (najlepiej skrzynkowe), charakterystyczne obniżone i szerokie łuki nad drzwiami, to tylko niektóre jego elementy. Warto jeszcze wspomnieć o zamiłowaniu do ciemnego drewna w wystroju wnętrza (często rzeźbionego) i naprawdę dużych i ozdobnych kominków oraz masywnych... kominów, które często są elementem szczytowej ściany.

Źródło: Cover Video/x-news

I jeśli sądzicie, że takie elementy można zastosować tylko w przestronnych rezydencjach, to jesteście w błędzie. Okazuje się, że w stylu Tudorów można mieć dom o powierzchni... 20 metrów kwadratowych. To właściwie raczej przyczepa, a i chyba nie wszystkie elementy do niej pasują, ale pomysł jest niewątpliwie ciekawy.

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy