Jaki projekt domu wybrać - gotowy czy indywidualny

Planując budowę domu, szukamy odpowiedniej działki i projektu domu, który na niej stanie. Zobacz, kiedy warto inwestować w projekt na indywidualne zamówienie, a w jakim przypadku sprawdzi się gotowy projekt domu.
  • Projekt domu Maja

    Wybór gotowych projektów domów jest olbrzymi. Dzięki temu niemal każdy inwestor może znaleźć wymarzony dom dla siebie i swojej rodziny. Ich zaletą jest m.i. to, że są dostępne „od ręki". Tym sposobem można łatwiej i szybciej rozpocząć budowę.

    projekty.regiodom.pl

O to, jak powstają gotowe projektu domów zapytaliśmy Marcina Śniegowskiego, właściciel pracowni HomeKONCEPT.  – Projekty opracowywane są przez profesjonalistów. Pracują nad nimi architekci, konstruktorzy, instalatorzy, kosztorysanci oraz architekci wnętrz. Dzięki temu powstają w pełni funkcjonalne, dobrze przemyślane domy wraz z dokumentacją techniczną. W gotowych projektach domów stosowane są sprawdzone na rynku technologie oraz popularne materiały budowlane, dostępne w całym kraju.

Gotowy projekt domu – co przemawia za jego kupnem 

Jedną z zalet gotowych projektów domów jest możliwość poznania kosztów budowy jeszcze przed wyborem konkretnego projektu. Kosztorysy opracowane do wszystkich domów pozwalają inwestorom „przymierzyć" się do budowy i zaplanować budżet. Ponadto, kosztorysy są bardzo pomocne w trakcie współpracy z wykonawcą i pozwalają kontrolować budowę na każdym jej etapie.

Warto przeczytać: Na co zwrócić uwagę przy wycenie dachu domu

Gotowy projekt to dobre rozwiązanie, gdy inwestorowi zależy na krótkim czasie realizacji. Z typowych projektów domów korzystają nie tyko indywidualni inwestorzy. Sięgają po nie coraz częściej również deweloperzy. Potrzebują oni sprawdzonych już na rynku rozwiązań projektowych. Tym sposobem minimalizują ryzyko inwestycyjne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że gotowe projekty domów są znacznie tańsze od przygotowanych na indywidualne zamówienie. Ich ceny zaczynają się już od 2 tysięcy złotych.

Dopasowanie projektu domu do wymagań inwestora

Pracownie projektowe bezpłatnie pomagają w wyborze projektu domu z katalogu. Przeanalizują również warunki zabudowy oraz w ramach współpracy podpowiedzą, jak dostosować projekt do indywidualnych potrzeb inwestora i jego rodziny.

– Zamawiając gotowy projekt domu inwestor otrzymuje informację, czy pożądane przez niego zmiany są możliwe do wprowadzenia w projekcie, a następnie otrzymuje bezpłatną zgodę na wprowadzenie zmian. Poprawek dokonuje lokalny architekt w ramach adaptacji projektu do działki, która jest konieczna do uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia budowy – wyjaśnia Marcin Śniegowski.


Gotowy projekt domu
Wizualizacja gotowego projektu domuFot. HomeKONCEPT

Gotowe projekty domów biura projektowe mogą dostosować do potrzeb inwestora. Najczęściej wprowadzane są zmiany dotyczące funkcji pomieszczeń, układu ścianek działowych oraz lokalizacji otworów okiennych i drzwiowych. Wybrane pracownie oferują klientom bezpłatne rysunki koncepcyjne w tym zakresie, które ułatwiają późniejszą adaptację projektu. Ponadto można uzyskać bezpłatną zgodę autora projektu na wszystkie pozostałe modyfikacje. Ich zakres bywa różny i może obejmować np. przeprojektowanie konstrukcji dachu czy zmianę gabarytów budynku. Poprawki oraz adaptację projektu do działki i warunków lokalnych wykonuje architekt miejscowy posiadający uprawnienia projektowe. Koszt wykonania takich zmian ustalany jest zawsze indywidualnie i zależy od zakresu prac. Inna będzie wycena modyfikacji tylko w części architektonicznej projektu, a inna przy zmianach w konstrukcji domu czy instalacjach. 

Dowiedz się: Jak obniżyć koszty budowy domu nie tracąc na jakości

Projekty indywidualne sprawdzą się natomiast w momencie, gdy działka, na której ma stanąć dom, ma nietypowy kształt lub usytuowanie. Zamówienie dedykowanego projektu jest dobre również, jeśli mamy indywidualne potrzeby związane z wielkością budynku, układem funkcjonalnym lub dom ma powstać na już istniejących fundamentach. Projekt domu na zamówienie idealnie dopasowuje się do potrzeb inwestora. Jednak wiąże się to z dużo wyższymi kosztami i długotrwałą współpracą z architektem.

Wizualizacje i rekomendacje gotowych projektów domów

Wartością gotowych projektów jest atrakcyjnie przygotowana oprawa graficzna tych domów. Na uwagę zasługują przede wszystkim fotorealistyczne wizualizacje, szczegółowo opracowane rzuty pomieszczeń, widoki elewacji oraz dodatkowe materiały graficzne, które najczęściej dostępne są na stronach internetowych pracowni.

W niektórych pracowniach można zamówić bezpłatny katalog drukowany z pełną ofertą domów oraz ciekawymi materiałami poradnikowymi. Wiele firm oferuje również inspirujące projekty wnętrz, które ułatwiają klientom urządzenie i wyposażenie domu po jego zbudowaniu.

Polecamy wideo: Jak wybudować dom w cenie mieszkania

– Jeżeli wybrany projekt domu był już wcześniej zrealizowany, klient ma możliwość obejrzenia zdjęć z realizacji, co jest bardzo pomocne przy podjęciu decyzji o wyborze konkretnego domu. Fakt, że ktoś wcześniej skorzystał z danego projektu, stwarza także szansę porozmawiania z innymi inwestorami, np. na forach dyskusyjnych, przeczytania ich opinii i wymienienia się doświadczeniami – mówi Marcin Śniegowski.

Wybór między projektem indywidualnym i gotowym zależy od spersonalizowanych potrzeb każdego inwestora. Warto pamiętać, że profesjonalna pracownia doradzi, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko zasoby finansowe, ale przede wszystkim możliwości, jakie daje konkretna działka oraz potrzeby przyszłych mieszkańców. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: pracownia HomeKONCEPT
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Też uważam, że jest mnóstwo gotowych projektów, które są ciekawe. A poza tym takie projekty wcale nie kosztują bardzo dużo. Myślę, że warto natomiast rozejrzeć się za indywidualnymi projektami instalacji np elektrycznej, czy też wentylacji, klimatyzacji, jeśli mamy zapotrzebowania które wychodzą poza projekt katologowy. Ciekawe projekty instalacji przygotowuję eran z Gliwic. Zajmują się też wszelkimi formalnościami i zdejmują z inwestora część biurokracji.
Urszula, 01.12.2017, 17:46
Artykuł na ten temat czytałem też tutaj: https://hs-projekt.pl/projekt-domu-typowy-czy-indywidualny Sam się jeszcze zastanawiam nad tym, jaki dom bym chciał.
KarolNotecki, 14.12.2017, 10:12
Tych, którzy skłaniają się do projektów gotowych zapraszam do zapoznania się z ofertą Projektów Gotowych Muratora: https://tiny.pl/tmc4s
Wiktor_77, 08.02.2019, 09:55
Zgadzam się, że jest mnóstwo projektów gotowych, które są godne uwagi. Sama mam projekt domu ekonomiczny z Projektów z wizją. Wybrałam go spośród setek innych.
eelne33, 19.03.2019, 14:03
Wg mnie tylko projekt indywidualny, sami taki zamawialiśmy u Terczyńska Design i to jest całkiem inne podejście niż dom z katalogu. Tu mieliśmy kompleksową obsługę i super podejście. Modyfikacje takie jak chcieliśmy. O wiele lepsza opcja moim zdaniem.
Kowalczyk, 23.10.2019, 14:33