Wiata garażowa

Wiata garażowa jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego garażu. Chroni samochód przed śniegiem, a szyby przed szronem. Latem zapewnia osłonę przed słońcem.
Wiata garażowa
Na małej działce sprawdzi się wiata przylegająca do ściany domu. fot. Grażyna Zwolińska
  • Wiata garażowa
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

Pani redaktor trochę się myli, ponieważ jeżeli ta wiata ma być wiatą garażową a więc miejscem postojowym dla samochodu to obowiązują w tym przypadku odległości określone w § 19 warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Grzegorz, 13.01.2012, 15:29
Ok - teoretycznie masz rację ale czy nie zaszkodzi, gdy wiata będzie nieco większa aby na przykład zmieścić tam jakiś stolik, krzesła, grill i kilka narzędzi ogrodowych a przy okazji samochód? Wtedy uzasadniamy budowę wiaty przechowywaniem ww. sprzętu a samochód przy okazji. Jeśli ww. sprzęt będzie "spędzał" więcej czasu w wiacie niż samochód to wiadomo, że głównym przeznaczeniem wiaty jest przechowywanie stołu, krzeseł, grilla przed zamoknięciem :) a to, że wiata duża? a kto mi zabroni wydawać pieniądze, tym bardziej, że zawsze lepiej mieć więcej miejsca osłoniętego dachem niż mniej....
Michał, 03.10.2012, 14:24
Dzisiaj byłem się pytać w urzędzie. Pozwolenie na budowę pomieszczenia gospodarczego, wiaty jest wymagane wtedy, gdy odległości od granicy działek są mniejsze niż 3 lub 4 m. Jest to tłumaczone tym, że budowla będzie oddziaływać na działki sąsiednie i tylko z tego względu urząd musi otrzymać zgodę od właścicieli sąsiednich działek.
maru, 08.03.2013, 16:36
Po pierwsze, BUDYNEK gospodarczy a wiata to są dwie różne rzeczy. Pierwszy obiekt to BUDYNEK czyli spełnia wymagania określone warunkami technicznymi i musimy mieć spełnione odległości 3 lub 4m. Natomiast WIATA to z samej nazwy NIE JEST budynkiem i można ją stawiać nawet NA GRANICY z sąsiadem !!! Oczywiście pod kilkoma warunkami (np. nie może być przeznaczona na składowanie opału /tutaj wchodzą w grę przepisy p.poż./ lub jeżeli spadek dachu jest DO SĄSIADA musimy wykazać, że nie będziemy "zalewać" działki sąsiada.).
BIG PROJEKT Starogard Gdański, 24.01.2014, 08:38
Chcę wybudować drewnianą wiatę garażową o powierzchni poniżej 20 m kw.
Problem polega na tym, że garaż musiałby stanąć w odległości ok. 0,5 m od granicy działki. Za płotem stoi murowany wolnostojący garaż sąsiada, w odległości chyba nawet mniejszej niż 0,5 m.
Myślę, że sąsiad wyrazi zgodę na budowę mojego garażu.
Pytanie, jak to załatwić formalnie? Czy wystarczy zwykłe zgłoszenie do starosty? Czy zgoda sąsiada musi być na piśmie?
Iza, 01.09.2013, 21:54
Takie coś istniało za komuny i jeszcze na początku lat 90-tych. Teraz są ściśle określone przepisy i nie ma czegoś takiego jak "zgoda sąsiada na piśmie". W momencie składania wniosku sąsiad zostanie powiadomiony o zamiarze wykonania robót budowlanych i może wnieść sprzeciw, ale musi to być konstruktywny sprzeciw, a nie coś w stylu "nie bo nie".
BIG PROJEKT Starogard Gdański, 24.01.2014, 08:41
z własnego doświadczenia wiem, że jeżeli chce się postawić budynek ( w moim przypadku mieszkalny) to każdy z sąsiadów otrzymuje pismo o planowanej budowie. Może on się na takową nie zgodzić i tak było w przypadku mojego sąsiada. Każdy z sąsiadów się zgodził oprócz brata wnioskodawcy! Prace budowlane, a raczej plany budowy, zostały wstrzymane bo brat nie wyraził zgody. Nie wiem czy w przypadku wiaty w granicy też nie trzeba mieć pozwolenia sąsiada. Jeśli są problemy z uzyskaniem zgody to można jeszcze rozpatrzyć takie rozwiązanie jakim jest garaż namiotowy. Spełniają one większość zadań takich jak zwykły garaż, a dodatkowo można go postawić na zgłoszenie.
Garaże takie wykonane są z najlepszych materiałów, bo użytkowane będą cały rok. Poszycie jakie zostało zastosowane przy tym garażu to materiał PVC o parametrach podobnych do plandek na samochodach typu tir. Zapraszam na stronę www.dascompany.pl
Das Company, 30.01.2014, 14:37
Wiata nie jest dobrym rozwiązaniem, gdy przyjdzie zima to i tak cały samochód będzie ze śniegu. Moim zdaniem lepiej kupić blaszak czy też namiot ( firma dascompany sprzedaje). Ja osobiście mam wlasnie garaz blaszany ale mój sąsiad ma namiot.
Matuesz, 16.09.2014, 11:08
Witam, Ostatnio znalazłam na internecie taką propozycję garażu: http://dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/namioty-magazynowe/namiot-magaz... co o tym myślicie??
Teresa, 18.12.2014, 14:48