Zastosowanie drewna przy budowie domu

Drewno to wdzięczny materiał budowlany. Drewniane domy wznosiliśmy już tysiące lat wstecz. Dziś drewno wraca do łask architektów jako prestiżowy i szlachetny materiał.
 • Dom kryty strzechą

  Drewno i inne materiały naturalne (np. strzecha) dają poczucie obcowania z naturą i tradycją. Jednak decyzja o wykończeniu domu drewnem musi być świadomym wyborem. Zastosowanie materiałów naturalnych wymaga więcej dbałości o szczegóły niż otynkowany mur. Należy zadbać o dobrą impregnację materiałów, a co kilka lat trzeba je odświeżać. Jednak jeśli chcemy stworzyć dom wyjątkowy, inny niż wszystkie, naturalny i ciepły, to warto rozważyć wykończenie stolarką.

  MS więcej niż OKNA
 • Dom w konstrukcji szkieletowej

  Domy szkieletowe oparte są na drewnianej konstrukcji nośnej budynku. Są przyjazne dla swoich mieszkańców. Czasami nazywa się je nawet domami dla alergików.

  Wolf System
 • Dom z szalówką drewnianą na elewacji

  Miłośnicy drewna, którzy preferują domy murowane, mogą zdecydować się na pokrycie elewacji drewnianą okładziną - w całości lub części.

  Volumetric MK

Drewno to materiał naturalny, który nawiązuje do naszych korzeni i jest zarazem ucieleśnieniem nowoczesności. Dlatego jest coraz chętniej wykorzystywanym materiałem w budownictwie jednorodzinnym.

Drewno pozwala projektować budynki wyróżniające się śmiałymi pomysłami i niespotykanymi połączeniami materiałów. Umożliwia również nawiązania do architektonicznych tradycji. Dzięki elementom drewnianym łatwiej wkomponować dom w otoczenie.

Konstrukcje drewniane

Jest wiele technologii, w których podstawowym materiałem wykorzystywanym do budowy domu jest drewno. Najsilniej do dawnych tradycji odwołują się domy z bali. Jednak w Polsce jest to wciąż stosunkowo mało popularna technologia wznoszenia domów jednorodzinnych. Największą zaletą domów z bali jest ich wyjątkowa estetyka, przywodząca na myśl górską zabudowę. Bale dostępne są w różnych rozmiarach i przekroju: okrągłym, prostokątnym czy zaokrąglonym. Na trwałość i funkcjonalność tych domów duży wpływ ma wybór materiału konstrukcyjnego.

Budownictwo drewniane to także domy o konstrukcji szkieletowej w tzw. technologii kanadyjskiej oraz tzw. domy gotowe (prefabrykowane) lub modułowe. Do ich budowy wykorzystuje się drewniany szkielet prefabrykowany (wykonany w fabryce, a nie na placu budowy).

Największą zaletą budownictwa drewnianego jest szybki czas budowy, zaś wadą konieczność konserwacji oraz krótsza żywotność konstrukcji. W przypadku tego typu rozwiązań bardzo duże znaczenie ma również zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej. – Aby ograniczyć straty ciepła, warto zwrócić uwagę na skuteczną izolację termiczną przegród, a także zainwestować w energooszczędną stolarkę okienną i drzwiową. Według naszych badań w domu jednorodzinnym nieszczelne okna mogą być odpowiedzialne za utratę od 15 do 25 procent energii – mówi Sławomir Dubiela, ekspert z firmy MS więcej niż OKNA.

Dom z szalówkami

Alternatywą dla miłośników drewna, którzy wolą postawić dom w tradycyjnej technologii, jest szalówka. W Polsce najczęściej wykonuje się szalówkę z sosnowych lub świerkowych desek. Stale jednak rośnie popularność drzew egzotycznych, takich jak tatajuba, okume czy meranti.

"Sidingu" drewnianego możemy użyć na ścianie wykonanej z dowolnych materiałów. Niezależnie od rodzaju zastosowanego drewna, oblicówkę drewnianą mocuje się tak samo. Przed montażem należy zaimpregnować oblicówkę farbą kryjącą, lakierem, impregnatem bądź lakierobejcą. Deski przybija się do przytwierdzonego do muru podkładu. Istotne jest, by przymocować je co najmniej dwa centymetry od ściany. Trzeba umożliwić właściwe obsychanie materiału.

Ciekawe informacje na temat budowy domu: Budowa nowoczesnego domu. Technologie dostępne są na rynku 

Szalówką można pokryć całą elewację domu lub tylko jej część. Z jednej strony oblicówka pozwala więc na zbudowanie domu imitującego budynek drewniany. Z drugiej, umożliwia łączenie desek z kamieniem i tynkiem, urzeczywistniając najśmielsze nawet projekty architektoniczne.

Dopełnienie drewnianej elewacji domu

Doskonałym uzupełnieniem elewacji z drewna jest stolarka wykonana z tego samego surowca. Spójny wygląd całego domu, jednakowa praca materiału, a także naturalne piękno, to główne argumenty przemawiające za wyborem drewnianej stolarki.

– Największą popularnością cieszą się okna sosnowe – mówi Sławomir Dubiela. – Doskonale pasują one do wykonanych z tego samego surowca domów z bali. Ich jasna barwa pozwala również na zastosowanie dowolnych lakierów kryjących. Nie bez znaczenia jest również atrakcyjna cena i wysoka trwałość.

Okna drewniane dają nam możliwość dowolnego wyboru barwy. Mamy również wpływ na estetykę okna. Możemy decydować o linii, kształcie listwy przyszybowej i rodzaju ozdobnego frezowania. W klasycznych, rustykalnych domach stosuje się ramy o zaokrąglonych krawędziach. W nowoczesnych aranżacjach dominują ostre kąty.

W kontekście świeżych, niestandardowych projektów, okna drewniane mają jeszcze jedną zaletę. Mogą mieć praktycznie każdy kształt. W grę wchodzą tradycyjne prostokąty, okręgi i zwieńczone łukiem konstrukcje.

Drewniana stolarka budowlana jest bardziej stabilna niż okna z PVC. Dlatego bardzo dobrze sprawdza się w oknach o dużej powierzchni. To ważne szczególnie teraz, gdy modne są ogromne przeszklenia i budynki pełne naturalnego światła. – Wizję architekta dobrze jest skonsultować z doradcą handlowym bądź producentem – ostrzega jednak Sławomir Dubiela.

Pomagamy w wyborze stolarki budowlanej: Czym kierować się przy wyborze okien i drzwi

Trzeba upewnić się, że okno będzie nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Powinno umożliwiać płynne zamykanie i otwieranie skrzydła oraz jego prostą regulację. Jeśli o to nie zadbamy, codzienna eksploatacja domu zbudowanego w oparciu o fantazyjny projekt może być po prostu niekomfortowa.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: MS więcej niż OKNA
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Niech mnie reka Boska broni przed domem ze schodami wewnatrz domu.
Na stare lata to tylko kamera TV aby sprawdzic co sie dzieje na pietrze.
emeryt, 21.03.2013, 05:12