Zadziwiający pomarańczowy styropian z filtrem UV

Polscy naukowcy wymyślili unikalne w skali świata materiały izolacyjne dla budownictwa. Styropiany nowej generacji są charakterystyczne: jasnopomarańczowe w czarne kropki.
  • Nowy pomarańczowy styropian to nowość na rynku budowlanym

    Nowy pomarańczowy styropian to nowość na rynku budowlanym

    TermoOrganika

Nie kolor jednak jest najważniejszy. Nowy styropian jest przede wszystkim niepalny, łatwiejszy w montażu i ekologiczny.

Styropian w kropki poddano innowacyjnemu procesowi, który działa na zasadzie mikroenkapsulacji. Ta polega na powlekaniu powierzchni rozdrobnionych cząstek jednej substancji przez inną substancję. W ten sposób wytworzone płyty mają dodatkowe właściwości fizyko-chemiczne, a nie tylko te, co standardowy styropian.

Przełom na rynku

- Pomarańczowe styropiany w kropki to przełom na rynku materiałów izolacyjnych. Stworzyliśmy styropian o niespotykanych dotąd właściwościach – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki, wchodzący w skład zespołu naukowo-badawczego.

Zobacz: Termomodernizacja: dlaczego warto ocieplić dom?

Cząsteczki polistyrenu naukowcy pokryli ochronnym filtrem pigmentowym. Ten sprawia, że promienie ultrafioletowe UV w mniejszym stopniu oddziałują na styropian, dzięki czemu jest on trwalszy. Filtr pozwala też na lepsze wypełnienie wiązań styropianowych kulek.

Dodatkowe właściwości użytkowe

Płyty nowego styropianu mają też lepsze właściwości użytkowe. Są bardziej szorstkie, więc klej lepiej przylega do ich powierzchni. To - w konsekwencji – daje lepszą trwałość i odporność systemu izolacji termicznej budynku.

Zastosowane filtry ultrafioletowe sprawiają, że płyty nie lśnią tak, jak te z tradycyjnego styropianu, co sprawia, że światło odbite od płyty nie przeszkadza przy montażu.

Nie zapali się

Nowy produkt jest niepalny. Zbudowana z niego ściana jest klasyfikowana jako nierozprzestrzeniająca ognia. Jest także przyjazny dla środowiska - środki, których użyto dla zapewnienia jego niepalności nie tylko spełniają, ale wręcz przekraczają unijne normy ekologiczne. 

Zobacz: Zadbajmy o ciepło juz teraz

Autor: Katarzyna Piojda
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

Dobrze, że jeszcze nie ociepliłęm domu. Poważnie pomyślę o zakupie tego styropianu!
harlem, 04.08.2011, 15:37
Wygląda mega zachęcająco, robiłem na Termo i nigdy narzekałem, napewno sprawdzę nowe właściwości, jeśli zostaną potwierdzone, pomarańczowe styropiany nie mają konkurencji na rynku
inzynier, 04.08.2011, 16:18
od ceny pewnie zrobi rozowo w oczach
mito, 05.08.2011, 09:43
Docieplenie to inwestycja na lata, wolałbym docieplić markowym , mając pewność że fasada i oszczędności będą bez zarzutu!
alexis1, 08.08.2011, 10:06
dokładnie termoizolacja to inwestycja na lata nie ma co oszczędzać na materiale, wiem coś o tym, 3 lata kupiłem na składzie tanie badziewie, nie dość że płyty były krzywe i się łatwo kruszyły, to teraz w jednym miejscu płyta mi się "obruszyła" , jak kupować to tylko markowe materiały akurat o Termoorganice, która wymyśliła te pomarańczkę słyszałem w zasadzie same pozytywy, jakbym miał docieplać jeszcze raz to wybrałbym ich produkt
ryszardw, 11.08.2011, 14:00
Komentarz został usunięty.
Następny chwyt dla klienta :) Nie wiele się da tutaj wy myśleć to zmieniają kolory .. Szukają baranów..
Wolski, 24.03.2014, 15:33
Ja kupię niewielką ilość i ją go podpalę.
Peter, 27.12.2014, 21:25
mój ojciec kładł na swój dom kropkowany styropian Termo Organiki ( bez zporańczowego ) bardzio zadowolony, płyty równe
mariusz plereski, 08.01.2015, 13:09
mój ojciec kładł na swój dom kropkowany styropian Termo Organiki ( bez zporańczowego ) bardzio zadowolony, płyty równe
mariusz plereski, 08.01.2015, 13:14