Wilgoć w domu: jak unikać zawilgocenia ścian

Zawilgocone ściany w domu, to zapowiedź zbliżających się kłopotów. Nadmiar wilgoci to bez wątpienia mnóstwo problemów, nie tylko estetycznych, ale i natury zdrowotnej.
  • Zawilgocona ściana

    archiwum

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach jest jednym z czynników wywołujących alergię, dlatego tak ważne jest, żeby przy zakupie domu lub mieszkania, zwrócić uwagę na to, czy nie wystąpi problem nadmiaru wilgoci. Wilgoć jest naturalnym elementem codziennego życia. Wytwarzana jest przy takich czynnościach jak pranie, kąpiel, czy gotowanie. –  Dlatego tak ważna w domu jest wentylacja. Dzięki niej pozbywamy się nadmiaru pary wodnej i unikamy jej kondensacji i osadzania na ścianach budynku – tłumaczy Michał Jalovecky, prezes ES Polska. 

Skutki niewłaściwie działającej wentylacji

Przy niedrożnej wentylacji, będziemy mieć do czynienia ze zbyt wysokim poziomem wilgotności. A to z kolei przyczynek rozwoju roztoczy i grzybów pleśniowych. Mogą one wywoływać u alergików męczący katar, łzawienie i pieczenie spojówek, a także duszności, kaszel i dokuczliwe bóle głowy. - Warunki sprzyjające do rozwoju grzybów pleśniowych stwarza niewątpliwie skraplanie się pary wodnej na ścianach budynku. A grzyby na ścianie z kolei niszczą strukturę powłok malarskich. Są one także przyczyną gnicia drewna, odpadania tynków oraz korozji stali – dodaje Michal Jalovecky.

Przyczyny zawilgocenia ścian w domu

Jedną z głównych przyczyn wilgoci występującej w domu jest brak bądź niewłaściwie wykonana hydroizolacja, zarówno pionowa jak i pozioma. – Skutkuje to pojawiającymi się plamami pleśni na ścianach piwnic i w pomieszczeniach, które graniczą bezpośrednio z gruntem – dodaje Michał Jalovecky. To wynik przenikania wilgoci, deszczu, wód gruntowych w elementy przegród budynku. Za kolejną przyczynę uważa się kondensację pary wodnej. Kiedy nie może ona swobodnie spływać, skrapla się w chłodnych warstwach przegród zewnętrznych. – Mam tu na myśli domy, które nie mają dobrej wentylacji i nie są odpowiednio ocieplone – kwituje ekspert. 

Jak zapobiegać zawilgoceniu pomieszczeń?

Aby przeciwdziałać zawilgoceniu pomieszczeń należy zadbać o usuwanie nadmiaru wilgoci. Zwłaszcza z takich, które ze względu na swoją funkcję, tej wilgoci mają dużo (kuchnia, łazienka, wc czy pralnia). – Mówimy wówczas o wentylacji. Mamy do dyspozycji grawitacyjną i mechaniczną. W Polsce prym wiedzie ta pierwsza. Należą do niej np. specjalne otwory w drzwiach czy nawiewniki montowane w ścianach – podsumowuje Jalovecky.
Należy tu wspomnieć także o awariach bądź nieodpowiednim montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej, uszkodzeniach rynien, złym odprowadzeniu wody z okolicy fundamentów i tak zwanej wilgoci budowlanej.

Przeczytaj: Jak usuwać grzyb i pleśń ze ścian w mieszkaniu 

Jak przy każdej usterce, tak i w przypadku wilgoci, którą można nazwać swoistą usterką, lepiej jej zapobiegać niż naprawiać. – Remont domu, który jest zawilgocony, to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Często także mało skuteczne, gdyż pozbywamy się jedynie skutków, a dla dobrego efektu powinniśmy usunąć przyczyny – dodaje Michal Jalovecky. Najlepsza jest więc odpowiednia profilaktyka. Jej początki powinny sięgać budowy domu. – Aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości, budując dom musimy zwrócić szczególną uwagę na wykonanie dachu. Nieumiejętne wykonane pokrycie, będzie skutkowało wilgocią w domu. Podobnie, gdy pozostawimy nieszczelności w rynnach bądź rurach spustowych lub źle wykonamy izolacje czy obróbki. Polecam także zwrócić uwagę na przewody wodociągowe i kanalizacyjne. Ich nieszczelność przyczyni się także do wilgotności w domu – dodaje Michal Jalovecky.

Objawy zawilgocenia ścian domu i pomiar wilgotności

Dopóki nic nie widać, nic nie budzi naszego niepokoju. Kiedy jednak pojawią się zacieki na podłogach lub ścianach jest już za późno. Oznacza to, że budynek jest już bardzo zawilgocony. – Dochodzi do tego jeszcze pleśniowy meszek, białe wykwity oraz nieprzyjemny zapach stęchlizny. Wówczas należy interweniować. Zapewne wilgoć pojawiła się już i wewnątrz i na zewnątrz – ostrzega Michal Jalovecky. Niepokój powinny w nas wzbudzić również zaparowane okna, szyby, lustra, wilgotne ściany, odklejające się tapety czy listwy, nierówności w posadzkach, wypaczenia. To sygnały, że dom nie jest suchy i należy natychmiast się tym zająć.

Radzimy: Osuszacze powietrza pomogą w walce z wilgocią w mieszkaniu 

Aby nie dopuścić do zawilgocenia domu można zaopatrzyć się w sklepie budowlanym w wilgotnościomierz. Jego zadanie to określanie ilości pary wodnej, zawartej w powietrzu o określonej temperaturze. – Wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić od 40-60% - dodaje Michal Jalovecky. Aby pomiary były wiarygodne, powinno się je wykonywać kilkukrotnie w ciągu dnia, o różnych porach. Wilgotność zależy bowiem od wielu czynników, między innymi od pogody. Można także sprawdzić wilgotność materiałów budowlanych. Służy do tego miernik oporowy. – Jeżeli wilgotność murów i tynków nie przekracza 5%, elementów konstrukcyjnych 18%, a drewnianych i drewnopodobnych materiałów wykończeniowych 10%, nie mamy powodów do obaw – mówi Michał Jalovecky.

Obniżanie wilgotności

Prościej jest, kiedy mamy w domu za suche powietrze, jednak obniżenie wilgotności domu jest niemożliwe. Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Działają zwłaszcza wtedy, gdy postęp zawilgocenia nie jest bardzo duży. Na własną rękę możemy zająć się metodą najprostszą, czyli podnoszeniem temperatury w domu. To czasochłonne, aczkolwiek skuteczne działanie. Możemy także pokusić się o zakupienie osuszacza powietrza, który pochłania wilgoć, nie podnosząc przy tym temperatury. Oprócz tego można także zainstalować w domu pochłaniacz wilgoci. – To taki pojemnik, ze specjalnym wkładem absorpcyjnym, granulatem chlorku wapnia CaCI2. Pochłania wilgoć, a następnie się rozpuszcza. Gdy i to nie przynosi skutku, możemy także zatrudnić specjalną firmę, która specjalizuje się w osuszaniu budynków – podsumowuje Michal Jalovecky. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: firma ES
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

jestem polakiem pracujacym w Belgi i my uzywamy specjalengo produktu ktory sie wpuszcza w sciany i to zatrzymuje wilgoc i nie potrzeba zadnych innych nie potrzebnych wydatkow ten produkt jest dosc drogi ale skuteczny
Anonim, 22.05.2011, 17:16
podrzuc mi nazwe tego produktu mam zawlogocona myszke
Pati, 20.11.2011, 09:18
ja nazywa sie ten płyn,gdzie moge kupic to. dziękuje
Ania, 06.02.2012, 23:12
Komentarz został usunięty.
Można w zawilgoconym mieszkaniu zawsze doprowadzić powietrze aby wentyla zaczęłą działac http://blog.dartma.pl/2014/03/jak-pozbyc-sie-wilgoci-z-naszego.html
Borowik, 12.10.2014, 08:37
Najważniejsze jest określenie przyczyn występującej wilgoci. Często jest to wilgoć kondensacyjna - wynik braku prawidłowej wentylacji - zbyt szczelne okna. Jeśli jest to parter może być wilgoć kapilarna - uszkodzona lub brak izolacji poziomej. Może też być wilgoć technologiczna - ktoś za szybko się w prowadził do nowego mieszkania - bo deweloper się spieszył. www.dombezwilgoci.pl
www.dombezwilgoci.pl, 20.05.2015, 18:48

Polecamy