Wiata garażowa zamiast garażu

Wiata garażowa jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego garażu. Chroni samochód przed śniegiem, a szyby przed szronem. Latem zapewnia osłonę przed słońcem.
  • Wiata garażowa

    Na małej działce sprawdzi się wiata przylegająca do ściany domu.

    Grażyna Zwolińska

Jeśli nie mamy zbyt dużo pieniędzy, by wybudować garaż rozsądnie jest zdecydować się na wiatę garażową. Poza tym są i tacy, którzy twierdzą, że budowanie osobnego „pokoju" dla auta, to po prostu rozrzutność.

O ile na postawienie garażu potrzebne jest pozwolenie na budowę, to chęć budowy wiaty wymaga tylko zgłoszenia do starostwa. Dotyczy to obiektów, których powierzchnia nie przekracza 25 mkw., a ich liczba nie jest większa niż 2 na każde 500 mkw. działki.

Zobacz również: Garaż z aluminiowych profili konstrukcyjnych

Zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem robót. Brak odpowiedzi ze starostwa będzie w tym przypadku dobrą nowiną. Milczenie tego organu przez 30 dni oznacza, że nie wnosi on sprzeciwu, czyli godzi się na to, abyśmy przystąpili do prac. Ewentualny sprzeciw będzie miał postać decyzji administracyjnej.

Jakie dokumenty złożyć w starostwie?

  • podanie do starostwa, w którym zgłosimy chęć budowy wiaty;
  • oświadczenie o prawie do dysponowania przez nas nieruchomością na cele budowlane;
  • kopia mapy zasadniczej z zaznaczoną lokalizacją planowanej inwestycji;
  • szkic i parametry techniczne projektowanej wiaty (szkic można zrobić odręcznie na zwykłej kartce papieru).

Wiatę można wykonać samemu

Taka podstawowa to po prostu drewniane słupki, na których opiera się dach z blachodachówki lub płyt poliwęglanowych. Nawet tak prosta wiata spowoduje, że zimą nie będziemy musieli skrobać szyb, a śnieg trzeba będzie z auta usunąć tylko wtedy, gdy będzie zamieć. Jeśli przestrzeń między słupkami uzupełnimy np. drewnianymi panelami (kupić takie można w budowlanych marketach), to nawet zamieć naszemu autu straszna nie będzie.

Osobno lub przy ścianie domu

Wiata drewniana, lub wykonana z innych materiałów, może być samodzielnym obiektem lub przylegać do ściany domu. Pamiętać trzeba jednak o tym, że jeśli sama wiata ma ściany, to spełnia tzw. funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. A wtedy minimalna odległość od granicy działki sąsiada takiego obiektu to 4 m (albo 3 m, jeśli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien ani drzwi). Jeżeli wiata czy altana nie mają ścian, to nie ma podstaw do stosowania przepisów dotyczących odległości budynków od granicy działki.

Ile kosztuje wiata?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, bo wiata wiacie nierówna. Wszystko zależy od tego, jakich materiałów użyjemy, czy będzie to tylko dach na słupkach, czy bardziej zabudowana budowla. Niektórzy w wiatach montują nawet ... bramy garażowe. Poza tym wiata może być tylko pomieszczeniem na samochód, albo spełniać też rolę pomieszczenia gospodarczego.

Wg Prawa budowlanego wiata niezwiązana na stałe z gruntem, nie jest budynkiem a jedynie budowlą, dlatego nie potrzeba fachowego projektu. Wystarczy po prostu dogadać się z wykonawcą wyspecjalizowanym w stawianiu wiat lub po prostu jakimś stolarzem, który wykona ją dla nas. Wzory wiat można znaleźć w internecie, gdzie ogłasza się sporo firm zajmujących się sprzedażą gotowych wiat oraz ich montażem (projekt wiaty można rozrysować samemu - będzie taniej). Na koszt wpływa oczywiście także to, czy prace wykonujemy sami, czy je zlecamy. A jeśli zlecamy, to wyspecjalizowanej firmie czy sąsiadowi.

Autor: Grażyna Zwolińska
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Pani redaktor trochę się myli, ponieważ jeżeli ta wiata ma być wiatą garażową a więc miejscem postojowym dla samochodu to obowiązują w tym przypadku odległości określone w § 19 warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Grzegorz, 13.01.2012, 15:29
Ok - teoretycznie masz rację ale czy nie zaszkodzi, gdy wiata będzie nieco większa aby na przykład zmieścić tam jakiś stolik, krzesła, grill i kilka narzędzi ogrodowych a przy okazji samochód? Wtedy uzasadniamy budowę wiaty przechowywaniem ww. sprzętu a samochód przy okazji. Jeśli ww. sprzęt będzie "spędzał" więcej czasu w wiacie niż samochód to wiadomo, że głównym przeznaczeniem wiaty jest przechowywanie stołu, krzeseł, grilla przed zamoknięciem :) a to, że wiata duża? a kto mi zabroni wydawać pieniądze, tym bardziej, że zawsze lepiej mieć więcej miejsca osłoniętego dachem niż mniej....
Michał, 03.10.2012, 14:24
Dzisiaj byłem się pytać w urzędzie. Pozwolenie na budowę pomieszczenia gospodarczego, wiaty jest wymagane wtedy, gdy odległości od granicy działek są mniejsze niż 3 lub 4 m. Jest to tłumaczone tym, że budowla będzie oddziaływać na działki sąsiednie i tylko z tego względu urząd musi otrzymać zgodę od właścicieli sąsiednich działek.
maru, 08.03.2013, 16:36
Po pierwsze, BUDYNEK gospodarczy a wiata to są dwie różne rzeczy. Pierwszy obiekt to BUDYNEK czyli spełnia wymagania określone warunkami technicznymi i musimy mieć spełnione odległości 3 lub 4m. Natomiast WIATA to z samej nazwy NIE JEST budynkiem i można ją stawiać nawet NA GRANICY z sąsiadem !!! Oczywiście pod kilkoma warunkami (np. nie może być przeznaczona na składowanie opału /tutaj wchodzą w grę przepisy p.poż./ lub jeżeli spadek dachu jest DO SĄSIADA musimy wykazać, że nie będziemy "zalewać" działki sąsiada.).
BIG PROJEKT Starogard Gdański, 24.01.2014, 08:38
Chcę wybudować drewnianą wiatę garażową o powierzchni poniżej 20 m kw.
Problem polega na tym, że garaż musiałby stanąć w odległości ok. 0,5 m od granicy działki. Za płotem stoi murowany wolnostojący garaż sąsiada, w odległości chyba nawet mniejszej niż 0,5 m.
Myślę, że sąsiad wyrazi zgodę na budowę mojego garażu.
Pytanie, jak to załatwić formalnie? Czy wystarczy zwykłe zgłoszenie do starosty? Czy zgoda sąsiada musi być na piśmie?
Iza, 01.09.2013, 21:54
Takie coś istniało za komuny i jeszcze na początku lat 90-tych. Teraz są ściśle określone przepisy i nie ma czegoś takiego jak "zgoda sąsiada na piśmie". W momencie składania wniosku sąsiad zostanie powiadomiony o zamiarze wykonania robót budowlanych i może wnieść sprzeciw, ale musi to być konstruktywny sprzeciw, a nie coś w stylu "nie bo nie".
BIG PROJEKT Starogard Gdański, 24.01.2014, 08:41
z własnego doświadczenia wiem, że jeżeli chce się postawić budynek ( w moim przypadku mieszkalny) to każdy z sąsiadów otrzymuje pismo o planowanej budowie. Może on się na takową nie zgodzić i tak było w przypadku mojego sąsiada. Każdy z sąsiadów się zgodził oprócz brata wnioskodawcy! Prace budowlane, a raczej plany budowy, zostały wstrzymane bo brat nie wyraził zgody. Nie wiem czy w przypadku wiaty w granicy też nie trzeba mieć pozwolenia sąsiada. Jeśli są problemy z uzyskaniem zgody to można jeszcze rozpatrzyć takie rozwiązanie jakim jest garaż namiotowy. Spełniają one większość zadań takich jak zwykły garaż, a dodatkowo można go postawić na zgłoszenie.
Garaże takie wykonane są z najlepszych materiałów, bo użytkowane będą cały rok. Poszycie jakie zostało zastosowane przy tym garażu to materiał PVC o parametrach podobnych do plandek na samochodach typu tir. Zapraszam na stronę www.dascompany.pl
Das Company, 30.01.2014, 14:37
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Mój sasiad wybudował prawie taka sama wiate jak na zdjeciu. Zakonczenie dachu jest na granicy jego posesji i mojej, dodatkowo podłączył rynny dachowe z prawie calego dachu i skierował je na daszek wiaty, ponadto parkuje tam pojazdy dosatwcze. Wszystkie opady deszczu i sniegu beda na mojej stronie. Inspektor budowlany wydał orzeczenie że skoro to jest zabudowa jednorodzinna i nie ma strefy konserwatorskiej to nie podlega zgloszeniu i pozwolenia i ze nie bedzie podejmowac ,zadnych działan.
Jacek, 21.11.2017, 12:12