Sposoby na walkę z wilgocią i grzybem w domu

Niebezpieczne dla zdrowia grzyby pleśniowe to problem wielu polskich domów. Przyczyny ich powstawania nie są specjalnie tajemnicze: nadmiar wilgoci, niedogrzanie pomieszczeń, kiepska wentylacja, przemarzanie ścian.
  • Grzyb na suficie

    Często wydaje się nam, że niewinne wykwity nie stanowią wielkiego problemu, a przetarcie szmatką powinno wystarczyć, by się ich pozbyć. Nic bardziej mylnego, ponieważ bez zlokalizowania przyczyny i usunięcia całej grzybni nieestetyczny nalot powróci i to w bardzo krótkim czasie.

    Magdalena Kmita-Kulesza
  • Zagrzybiona ściana w łazience

    Aby skutecznie wyeliminować grzyby i pleśnie, które pojawiły się w łazience, należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia.

    Śnieżka

Czarne nieestetyczne plamy na ścianach mają jedną zasadniczą pożywkę: nadmiar wilgoci w mieszkaniu. Dodajmy do tego niskie temperatury utrudniające wysychanie ścian, i już mamy ulubione warunki rozwoju dla tej zmory okresu jesienno-zimowego.

 Zobacz poradnikJak wietrzyć mieszanie, gdy za oknem smog

Skąd się bierze pleśń na ścianach 

Jedną z przyczyn pojawienia się grzyba jest nadmierna wilgotność w pomieszczeniu. Skąd w ogóle bierze się w naszych domach wilgoć? Jej źródeł jest kilka. W nowych budynkach często problemem jest niewystarczające wyschnięcie po pracach budowlanych. Z kolei w tych już użytkowanych ważna jest właściwa izolacja termiczna ścian zewnętrznych i sufitu na ostatniej kondygnacji. Jej brak skutkować może kondensacją pary wodnej w obrębie tzw. zimnych ścian, a błędy w jej wykonaniu sprzyjają powstawaniu mostków termicznych (zwanych też cieplnymi), czyli miejsc niedostatecznie izolowanych i chronionych przed zimnem i wilgocią.

Mostki cieplne powstają bardzo często wokół okien, drzwi i na styku dwóch ścian lub ściany i stropodachu. Stąd częste pojawianie się pleśniowych wykwitów m.in. w narożnikach pomieszczeń, czy nad oknami.


Pleść na listwie podłogowej
Na zdjęciu widać grzyb na listwie podłogowej, który powstał w wyniku wilgoci, która cieknie z szyb okiennych. Para wodna wykrapla się w miejscu ramki dystansowej.Fot. mk 

Wilgoć bezpośrednio dostaje się do wnętrza przez nieszczelne dachy, czy pęknięte rury znajdujące się w ścianach. Często spotykane w domach jest również podsiąkanie kapilarne od ziemi. Zjawisko to występuje, gdy ściany fundamentowe lub piwniczne nie mają odpowiedniej hydroizolacji poziomej. Wówczas mur podciąga wodę.

Wilgoć powstaje też we wnętrzu mieszkania. Sami ją wytwarzamy każdego dnia: gotując, piorąc, a nawet oddychając. I jest to całkiem normalne. Problem pojawia się, gdy owej wilgoci z mieszkania nie wyprowadzamy na zewnątrz. Zbyt rzadkie wietrzenie pokojów, plastikowe zbyt szczelne okna i pozatykane kratki wentylacyjne sprawiają, że wilgoć wraz z nagromadzonymi w niej bakteriami pozostaje we wnętrzu.

Warto przeczytać: Jak pozbyć się rybików cukrowych (tzw. srebrzyków)

Lepiej zapobiegać wilgoci niż leczyć jej skutki

Podstawowym remedium na problem nadmiaru wilgoci i powstającego przez nią grzyba jest zadbanie o odpowiednio wykonaną zewnętrzną izolację termiczną na budynku i likwidacja wszelkich mostków termicznych.

Punkt kolejny to sprawna wentylacja. Stosowaną na ogół wentylację grawitacyjną zaburzać mogą zbyt szczelne plastikowe okna. Należy je więc pozostawiać rozszczelnione codziennie przez parę godzin szczególnie w czasie gotowania, czy też wówczas, gdy suszymy w domu pranie. W pozbawionych okien łazienkach po kąpieli warto pozostawić uchylone drzwi, by pozwolić ulecieć parze. W kuchni w trakcie gotowania należy włączać okap (jeśli jest podłączony do wentylacji) i rozszczelnić lub uchylić okno.

Istotna jest również temperatura. By zapobiec pojawieniu się pleśni na ścianach, należy utrzymywać we wnętrzu temperaturę na poziomie co najmniej 20°C. Grzyby łatwiej zadomawiają się w wilgotnych i niedogrzanych pomieszczeniach.

Dowiedz sięJak walczyć z wilgocią w domu 

Jeśli te proste zabiegi nie wystarczą, można sięgnąć po osuszacz powietrza – niewielkie urządzenie wychwytujące z powietrza nadmiar wilgoci. Osuszacz przy okazji może mieć właściwości wychwytywania z powietrza również dymu i innych zanieczyszczeń.
No i na koniec światło. Grzyby go nie lubią. Jeśli więc narażone na zagrzybienie miejsca znajduje się za szafą, warto ją odsunąć, a ścianę – o ile to możliwe – wystawić na działanie promieni słonecznych.

Gdy pojawi się grzyb na ścianie

Jeśli na ścianie pojawią się kłopotliwe wykwity, trzeba jak najszybciej przystąpić do działania, nim ich obecność odbije się na zdrowiu domowników.

Można zacząć od metod naturalnych, szczególnie, jeśli w domu przebywają dzieci. Zaczynamy od zeskrobania ze ściany wierzchniej warstwy pleśni. Można do tego użyć szczotki i wody z mydłem lub detergentem. Kolejnym krokiem, koniecznym dla powodzenia misji będzie niestety skucie tynku z powierzchni występowania grzyba i wokół niego. W następnej kolejności weźmiemy się za usunięcie grzybni. Jeśli nie zrobimy tego skutecznie, grzyb będzie się odnawiał. Dostępnym w większości domów środkiem, który może okazać się skutecznym antidotum jest ocet rozrobiony z wodą w proporcji 4:1 (cztery porcje wody na jedną porcję octu).

Silne działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne wykazuje też olejek drzewa herbacianego. Przemywając zagrzybioną ścianę wodą z dodatkiem kilku kropel olejku również zniszczymy grzybnię, a zapach będzie zdecydowanie przyjemniejszy, niż octu. Podobne, choć nieco słabsze działanie wykazują olejki lawendowy, czy goździkowy.

Warto przeczytać: Pozbywamy się grzyba ze ściany w łazience

W sklepach można kupić specjalne preparaty grzybobójcze, które nanosi się na oczyszczoną wstępnie ścianę. Po ich użyciu na ogół nie powinno się przebywać w pomieszczeniu co najmniej przez kilkanaście następujących po zabiegu godzin albo i dłużej. Na pewno nie powinny być przy nim obecne dzieci. Aplikację preparatu grzybobójczego należy powtórzyć.

Na oczyszczoną i zdezynfekowaną ścianę warto nałożyć przeciwgrzybiczny środek podkładowy, na to nowy tynk, kryjący podkład, a dopiero później właściwą farbę. W przeciwnym wypadku plama po pleśni może być widoczna nawet spod kilku warstw farby. 

Autor: Joanna Turakiewicz
73komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (73)

niezawodny sposób: spryskać boraksem kupionym w aptece. Sprawdzone
Noweak, 09.08.2014, 01:09
Jak już usuniecie grzyba to można zrobić ozonowanie na tę wilgoć co zostaje.
marcin28728728, 20.02.2018, 12:12
Komentarz został usunięty.
Przede wszytkim zamontuj nawiewniki powietrza w oknach i nie bój się że zmarzniesz bo suchy dom to ciepły dom. Wilgoć z mieszkania musi być odprowadzana przez sprawną wentylacje. Zalecamy też ozonowanie kom 504 294 059
www.dombezwilgoci.pl, 18.05.2015, 15:45
When someone writes an article he/she retains the image of a
user in his/her brain that how a user can know it. Therefore that's why this
post is perfect. Thanks! My webpage ... Wordpress Designers Uk
FT, 20.02.2019, 22:10
skutecznie zabijesz bakterie korzystając z usług ozonowania www.airozone.pl
Brycki, 11.07.2016, 08:56
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Ja mogę polecić ozonowanie na takie rzeczy. Z doświadczenia wiem, że to przyniesie świetne efekty (ozonowałem z ludźmi od airozone.pl).
mirol, 30.08.2016, 05:48
Now I am going away to do my breakfast, when having my breakfast coming again to read further news. My homepage ... zipped-manga.com
WR, 07.12.2018, 04:41
ja różne sposoby stosowałam na walkę z domową wilgocią i pleśnią bo raz że to problem estetyczny a dwa że dla zdrowia szczególnie przy dzieciach duże zagrożenie, na wasserman kupiłam pochłaniacz i osuszacz, taki do kontaktu zwyczajnie podłączany i spełnia swoje zadanie a ja jestem spokojna o zdrowie moich domowników
Alina, 02.11.2016, 20:14
Proszę powiedz mi na jaka powierzchnie stosowałaś ten pochłaniacz? i jak byś mogła konkretnie wskazać jaki masz?
Daria, 15.12.2016, 22:49
Hej, w przypadku gdy chcesz skutecznie na naprawdę długi czas pozbyć się wilgoci lub grzyba proponuję Ci kontakt z nami - Firmą Drymat Polska. Zajmujemy się osuszaniem profesjonalnie od wielu lat - Z chęcią pomożemy Ci pozbyć się kłopotu, skutecznie :) Więcej informacji na oficjalnej stronie - www.drymat.pl Pozdrawiamy,
Zespół Drymat.
Drymat Polska, 19.12.2016, 14:02
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it ;) I am going how to hack someones snapchat
return yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.
UC, 26.11.2018, 19:18
Wiele potraw gotowanych jest w wodzie lub zawiera wodę, dlatego za każdym razem podczas przygotowywania potrwa wydziela się para wodna. W kuchni w której nie zastosuje się okapu w trakcie gotowania woda skrapla się na ścianach i meblach. Dzieje się tak, gdy podczas gotowania powietrze w pomieszczeniu nasyci się parą. Sprzyja to rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni – co zagraża estetyce ścian i mebli w kuchni, a przede wszystkim naszemu zdrowiu. Okapy globalo.pl skutecznie radzą sobie z tym problemem, zasysając parę wodną i wydalając jej nadmiar na zewnątrz pomieszczenia, co zapobiega powstawaniu wilgoci i rozwojowi pleśni i innych mikroorganizmów w kuchni.
kaska, 06.03.2017, 21:23
Co z tego jak po zakupie Nawet Najlepszych Okien.......ekipa montuje je byle jak, izoluje pianką na odwal i zaprawą cementową pokrywa ubytki tynku.- potem mostki jak na zdjęciu i grzyb bo to zimne i kondensuje woda !!!!! Żadne ozonowania i grzybobójcze środki nic nie dadzą ...jak zrobione na odwal !!!!!
mietek, 14.12.2017, 08:43
Komentarz został usunięty.
"Zaczynamy od zeskrobania ze ściany wierzchniej warstwy pleśni. [...] mydłem lub detergentem. Kolejnym krokiem, koniecznym [...] będzie niestety skucie tynku z powierzchni występowania grzyba i wokół niego."
To mi nasuwa wątpliwości czy podane sposoby są przemyślane. Po co myć detergentem tynk, który za chwilę mamy zeskrobać?
Czloax, 30.12.2017, 12:06
Ja zmywam grzyba zwykłym domestosem, dość długo grzyb nie pojawia się
Natalia, 20.01.2018, 17:14
Komentarz został usunięty.
Uchylać okna, zamontowac drzwi z lekkimi szczelinami, nie zamykać wszystkich skrzydeł w domu, kupić wentylator. Lepiej zapobiegać niż później się martwić. Tutaj jest fajnie wszystko rozpisane: https://el12.pl/poradniki/jaka-wentylacja-w-garazu-126
Majster, 22.02.2018, 15:38
Najczęstszym powodem wykwitu grzybów są mostki termiczne. Grzyba można łatwo usunąć każdym środkiem grzybobójczym natomiast problemem jest żeby nie pojawił się ponownie. Trzeba dobrze osuszyć ściany a następnie wykonać termoizolację dobrym styropianem najlepiej takim który posiada z rekomendacje ITB żeby niwelować ucieczkę ciepła przez mostki
merlin, 18.04.2018, 14:50
Komentarz został usunięty.
Najczęstszym powodem wykwitu grzybów są mostki termiczne. Grzyba można łatwo usunąć każdym środkiem grzybobójczym natomiast problemem jest żeby nie pojawił się ponownie. Trzeba dobrze osuszyć ściany a następnie wykonać termoizolację dobrym styropianem najlepiej takim który posiada z rekomendacje ITB żeby niwelować ucieczkę ciepła przez mostki
merlin, 18.04.2018, 14:51
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Przeważnie to problem mostków termicznych. Pomóc powinna termoizolacja, najlepiej styropianem bo jest oporny na wilgoć i pleśnie, ale przed zakupem izolatora trzeba zweryfikować jego jakość np. na stronie GUNBu gdzie publikowane są wyniki kontroli przebadanych próbek
Szczepan, 20.04.2018, 14:45
Przeważnie to problem mostków termicznych. Pomóc powinna termoizolacja, najlepiej styropianem bo jest oporny na wilgoć i pleśnie, ale przed zakupem izolatora trzeba zweryfikować jego jakość np. na stronie GUNBu gdzie publikowane są wyniki kontroli przebadanych próbek
Szczepan, 20.04.2018, 14:48
I wnteԁ to thank you for this very good read!!
I absolutеly enjoyed every little bit ᧐f it. I have you
Ƅooҝ marked tо look at new thbings you post… My blog :: Creditpay
BL, 13.11.2018, 05:58
What i do not understood is actually how can you hack snapchat're
not actually a lot more smartly-preferred than you might be now. You are so intelligent. You realize therefore significantly in the case of this matter, made me in my view
imagine it from numerous varied angles. Its like men and women aren't involved except it's
something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs outstanding.
At all times care for it up!
ZM, 05.12.2018, 17:12
Great article. My web-site: Even voorstellen
JY, 12.12.2018, 05:24
Excellent post! Ꮤe will be limking to this grwat
post on our site. Keep up the great writing. My webpage ... Eurojackpot uitslagen
HM, 17.11.2018, 13:17
Just desire to say your article is as amazing. The clearness on your
put up is just great and that i could suppose you are a professional in this subject.
Well with your permission allow me to clutch your feed to stay up to
date with impending post. Thank can you hack snapchat 1,000,
000 and please keep up the gratifying work.
IO, 21.11.2018, 23:49
U nas problem z wilgocią rozwiązał się po wizycie panów z http://www.lublin.przeglady-budowlane24.pl/ Fachowo zajęli się zleceniem i znaleźli przyczynę powstawania grzybu i pleśni, który tkwił w złej wentylacji. Polecam każdemu skorzystanie z ich usług dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa
Kalisz, 24.04.2018, 09:48
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Hgh For Sale Sydney
Don't consider excessive and neglect excellent prospects. If you wait for the exact, ideal property of the desires, you may not discover each issue you need. Begin to make delivers on homes so that you can move on to the next period in your life and might start off enjoying a brand new home.
Mesterolone Powder
The recommendation from this report can really help you choose what you can do to ensure that your child and you are healthful and happy all in your 9 several weeks of waiting around. Although many situations are away from your control, the guidelines over display that numerous situations are in your own management to ensure your baby arrives with all the greatest commence.Handy Methods For Helping You To Lose Fat
Winstrol 10mg A Day
You should always uncover your child to new and exciting foods repeatedly and employ good support to promote their consumption. It is because youngsters typically have to have the sampling and biting of new meals several times well before they will likely determine should it be something they will take pleasure in and take in more frequently. Beneficial reinforcements helps them achieve a much better decision on food products that improve their nutritious harmony.
Cheap Oxandrolone Tablets
Terrydum, 05.06.2018, 22:50
Komentarz został usunięty.
Nike Zoom Air Pegasus 32
Handle a mild yeast infection with ordinary, unsweetened fat free yogurt. You are able to freeze out yogurt in tampon applicators or the fingertips of rubberized safety gloves to help make effortless-to-put and relaxing suppositories. You may also make use of a syringe to utilize the natural yogurt. Put on a maxi mat using this type of treatment method to maintain the wreck to a minimum.
http://www.cuasquias.com/nike-roshe-run-varsity-red-695.htm
Despite the fact that what you've just go through isn't a complete phase-by-step help guide buying real-estate, it can nonetheless help you to shed some lighting on your own deals and allow you to make the most efficient choice feasible. Just keep in mind that residence-acquiring might be a difficult business. Make use of the recommendations you discovered on this page in the future on top.Support For Those Tired With Struggling With Acne
Barbour Beaufort Verde
That will help you prevent getting joint disease you must keep away from sweet carbonated drinks. Sweet fizzy drinks can be a key cause of arthritis since more than-intake contributes to putting on weight. Gaining weight puts tension on the important joints which can lead to arthritis. So to be able to stay comfortable and prevent rheumatoid arthritis, you need to stay away from all those sweet carbonated drinks.
http://www.billerepourtous.fr/nike-air-max-90-vt-qs
In order to know some helpful suggestions about consuming greater good care of your teeth, then you will want to carry on reading through and give consideration. You don't wish to abandon every thing around your dentist. Component of your teeth searching far better is caring for them in the meantime. Continue reading for more information.
Nike Air Huarache Black
Biting sugarless gum may be a wonderful way to help in keeping you the teeth healthy and robust. Gum gnawing helps create more saliva with your mouth area. The increase in saliva can actually hinder the formation of oral plaque which can lead to decay. It will also support neutralize acids inside your mouth which can erode your the teeth as time passes.
http://www.topgames365.fr/nike-thea-noir-et-rouge
Prevent using tight apparel across the genital place in order to prevent candida albicans. Limited clothing just will allow dampness to keep to the vagina, that is a significant reason behind candida albicans. That is why as well as staying away from restricted garments, you need to avoid wearing underwear which is way too restricted.
Manolo Blahnik Milano Negozio
Now, don't you sense far better after looking at all of those suggestions? That had been plenty of information and facts to read via, but no less than now you know what to perform and how to start along with your beauty strategy. In addition, you could always return to these list of ideas if you overlook.The Ideal Personalized Financing Suggestions Start Employing Instantly
Air Jordan
Is definitely the activity you will be actively playing do you have stumped? Even though it is not always simple to achieve this, stage outside the video game. If you will range oneself, have a break and come back in a little when, you should have a very clear imagination and be ready to enjoy efficiently.
Donaldwrosy, 10.06.2018, 22:01
Some SEO companies may only offer basic professional SEO
services. The company can provide online businesses with the means to reach goals and achieve greatly.
You can get the contact details of the various seo companies by surfing around the globally web and create sure that you go
through details of the training organization successfully before you be a part of your name for
having a bright profession ahead. My weblog :: Business And Accounting Software
QN, 29.11.2018, 22:27
Chaussures De Foot De Messi
It is actually finest not to retailer gourmet coffee for too long intervals. Should you must retailer caffeine beans for more than a couple of weeks, put the beans inside an oxygen-restricted pot. A zip-top travelling bag together with the oxygen taken away is preferred. Shop it within the freezer for approximately 3 months.
http://www.evil-e-low.de/558-air-max-90-essential-black.html
Have a strategy into position when you sense nervous. When you begin feeling anxious, it could be tough to sense whatever else. That's why it's a great idea to know what you will do when you start experiencing doing this. Being prepared for a panic or anxiety attack is likely to make the strike much easier to cope with.
Nike Air Max Wit
As stated well before, joint disease has an effect on the joints of thousands and thousands. It is actually a result of disease within the bones, stress to the important joints, or old age. Joint inflammation causes the joint parts to become infected and brings about the individual having excellent soreness. Utilizing the joint inflammation recommendations using this article, you may decrease your enduring.Ideas To Help You Do Your Own Plumbing
http://www.vivaswag.com/329-reebok-new-shoes-price.php
Monitor a customer's purchasing habits, and utilize individuals effects. Customize your messages to a consumer based upon their true practices and you will notice that people turn out to be keen on your company. When you make time to produce a individual truly feel significant, they are going to become come back consumers much more easily.
Nike Huarache Baratas
Would you like your apple ipad tablet to showcase a slideshow of all the your photographs when it is not in use? This is simple to do. When you fasten the monitor, you will see a photograph symbol appear towards the bottom proper spot. Simply contact this icon, along with the apple ipad will begin the slideshow.
http://www.allevamentodicasamassima.it/637-scarpa-nike-nera
Should you be signing up to a number of jobs concurrently, you must monitor all you are trying to get. Print out the task information and maintain them within a folder together with the date of the software. Every time a potential company telephone calls you to set up an interview, you need to know precisely which situation these are making reference to.
Nike Air Max 1 Essential Blue
There could very well be a number of health concerns that might be triggering your ringing in the ears. For those who have eliminated each of the common leads to, you have to have your physician take a look at you and also see when you have almost every other symptoms for other health problems. Some conditions which can be a cause incorporate: malformation of capillaries, Miniere's illness, and acoustic neuroma. Should you have one of these conditions, your personal doctor might be able to support you with them.
Adidas Superstar Olijfgroen
Should your Sunday paper has a great coupon rounded, get more than one copy. The cost of the papers is often less than the savings the vouchers provide when they are for goods or manufacturers that your family frequently uses. As well as getting added duplicates, you may also question your family or friends members with regard to their clones.
JamesBoinc, 11.06.2018, 00:41