Sposoby na walkę z wilgocią i grzybem w domu

Niebezpieczne dla zdrowia grzyby pleśniowe to problem wielu polskich domów. Przyczyny ich powstawania nie są specjalnie tajemnicze: nadmiar wilgoci, niedogrzanie pomieszczeń, kiepska wentylacja, przemarzanie ścian.
  • Zagrzybiona ściana

    Często wydaje się nam, że niewinne wykwity nie stanowią wielkiego problemu, a przetarcie szmatką powinno wystarczyć, by się ich pozbyć. Nic bardziej mylnego, ponieważ bez zlokalizowania przyczyny i usunięcia całej grzybni nieestetyczny nalot powróci i to w krótkim czasie.

    Śnieżka

Czarne nieestetyczne plamy na ścianach mają jedną zasadniczą pożywkę: nadmiar wilgoci w mieszkaniu. Dodajmy do tego niskie temperatury utrudniające wysychanie ścian, i już mamy ulubione warunki rozwoju dla tej zmory okresu jesienno-zimowego.

Skąd się bierze pleśń na ścianach 

Jedną z przyczyn pojawienia się grzyba jest nadmierna wilgotność w pomieszczeniu. Skąd w ogóle bierze się w naszych domach wilgoć? Jej źródeł jest kilka. W nowych budynkach często problemem jest niewystarczające wyschnięcie po pracach budowlanych. Z kolei w tych już użytkowanych ważna jest właściwa izolacja termiczna ścian zewnętrznych i sufitu na ostatniej kondygnacji. Jej brak skutkować może kondensacją pary wodnej w obrębie tzw. zimnych ścian, a błędy w jej wykonaniu sprzyjają powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc niedostatecznie izolowanych i chronionych przed zimnem i wilgocią.

Mostki cieplne powstają bardzo często wokół okien, drzwi i na styku dwóch ścian lub ściany i stropodachu. Stąd częste pojawianie się pleśniowych wykwitów m.in. w narożnikach pomieszczeń, czy nad oknami.

 


Pleść na listwie podłogowej
Na zdjęciu widać grzyb na listwie podłogowej, który powstał w wyniku wilgoci, która cieknie z szyb okiennych. Para wodna wykrapla się w miejscu ramki dystansowej.Fot. mk 

 

Wilgoć bezpośrednio dostaje się do wnętrza przez nieszczelne dachy, czy pęknięte rury znajdujące się w ścianach. Często spotykane w domach jest również podsiąkanie kapilarne od ziemi. Zjawisko to występuje, gdy ściany fundamentowe lub piwniczne nie mają odpowiedniej hydroizolacji poziomej. Wówczas mur podciąga wodę.

Wilgoć powstaje też we wnętrzu mieszkania. Sami ją wytwarzamy każdego dnia: gotując, piorąc, a nawet oddychając. I jest to całkiem normalne. Problem pojawia się, gdy owej wilgoci z mieszkania nie wyprowadzamy na zewnątrz. Zbyt rzadkie wietrzenie pokojów, plastikowe zbyt szczelne okna i pozatykane kratki wentylacyjne sprawiają, że wilgoć wraz z nagromadzonymi w niej bakteriami pozostaje we wnętrzu.

Warto przeczytać: Jak wietrzyć mieszkanie zimą

Lepiej zapobiegać wilgoci niż leczyć jej skutki

Podstawowym remedium na problem nadmiaru wilgoci i powstającego przez nią grzyba jest zadbanie o odpowiednio wykonaną zewnętrzną izolację termiczną na budynku i likwidacja wszelkich mostków termicznych.

Punkt kolejny to wentylacja. Stosowaną na ogół wentylację grawitacyjną zaburzać mogą zbyt szczelne plastikowe okna. Należy je więc pozostawiać rozszczelnione codziennie przez parę godzin szczególnie w czasie gotowania, czy też wówczas, gdy suszymy w domu pranie. W pozbawionych okien łazienkach po kąpieli warto pozostawić uchylone drzwi, by pozwolić ulecieć parze. W kuchni w trakcie gotowania należy włączać okap (jeśli jest podłączony do wentylacji) i rozszczelnić lub uchylić okno.

Istotna jest również temperatura. By zapobiec pojawieniu się pleśni na ścianach, należy utrzymywać we wnętrzu temperaturę na poziomie co najmniej 20°C. Grzyby łatwiej zadomawiają się w wilgotnych i niedogrzanych pomieszczeniach.

Dowiedz się: Jak walczyć z wilgocią w domu 

Jeśli te proste zabiegi nie wystarczą, można sięgnąć po osuszacz powietrza – niewielkie urządzenie wychwytujące z powietrza nadmiar wilgoci. Osuszacz przy okazji może mieć właściwości wychwytywania z powietrza również dymu i innych zanieczyszczeń.
No i na koniec światło. Grzyby go nie lubią. Jeśli więc narażone na zagrzybienie miejsca znajduje się za szafą, warto ją odsunąć, a ścianę – o ile to możliwe – wystawić na działanie promieni słonecznych.

Gdy pojawi się grzyb na ścianie

Jeśli na ścianie pojawią się kłopotliwe wykwity, trzeba jak najszybciej przystąpić do działania, nim ich obecność odbije się na zdrowiu domowników.

Można zacząć od metod naturalnych, szczególnie, jeśli w domu przebywają dzieci. Zaczynamy od zeskrobania ze ściany wierzchniej warstwy pleśni. Można do tego użyć szczotki i wody z mydłem lub detergentem. Kolejnym krokiem, koniecznym dla powodzenia misji będzie niestety skucie tynku z powierzchni występowania grzyba i wokół niego. W następnej kolejności weźmiemy się za usunięcie grzybni. Jeśli nie zrobimy tego skutecznie, grzyb będzie się odnawiał. Dostępnym w większości domów środkiem, który może okazać się skutecznym antidotum jest ocet rozrobiony z wodą w proporcji 4:1 (cztery porcje wody na jedną porcję octu).

Silne działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne wykazuje też olejek drzewa herbacianego. Przemywając zagrzybioną ścianę wodą z dodatkiem kilku kropel olejku również zniszczymy grzybnię, a zapach będzie zdecydowanie przyjemniejszy, niż octu. Podobne, choć nieco słabsze działanie wykazują olejki lawendowy, czy goździkowy.

Warto przeczytać: Pozbywamy się grzyba ze ściany w łazience

W sklepach można kupić specjalne preparaty grzybobójcze, które nanosi się na oczyszczoną wstępnie ścianę. Po ich użyciu na ogół nie powinno się przebywać w pomieszczeniu co najmniej przez kilkanaście następujących po zabiegu godzin albo i dłużej. Na pewno nie powinny być przy nim obecne dzieci. Aplikację preparatu grzybobójczego należy powtórzyć.

Na oczyszczoną i zdezynfekowaną ścianę warto nałożyć przeciwgrzybiczny środek podkładowy, na to nowy tynk, kryjący podkład, a dopiero później właściwą farbę. W przeciwnym wypadku plama po pleśni może być widoczna nawet spod kilku warstw farby. 

Autor: Joanna Turakiewicz
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

niezawodny sposób: spryskać boraksem kupionym w aptece. Sprawdzone
Noweak, 09.08.2014, 01:09
Na grzyba najbardziej sprawdzoną metodą jest zapobieżenie występowania mostków termicznych a tym samym źródeł kondensacji wilgoci .
jest super docieplenie ścian od środka za pomocą masy aerogelowej o grubości powłoki jedynie 1 mm
więcej jest napisane na : www.izolacje-docieplenia.pl
gosc55, 17.11.2015, 14:06
I visit day-to-day some blogs and websites to read articles or reviews, except this blog provides feature based writing. Here is my web site :: how to make easy money online
BH, 08.03.2016, 19:35
Kilka lat temu dostałam dom po mojej babcie. Był w ogólnie dobrym stanie, ale wilgoć straszna. Żadne osuszacze powietrza nie pomagały, wietrzenie, docieplenie, dosłownie nic. Ostatecznie zgłosiłam się po pomoc do budmaru i z problemem bardzo szybko sobie poradzili. Sama nigdy bym sobie z tym nie poradziła, na szczęście firma http://www.izolacje-budmar.pl/izolacje-przeciwwilgociowe, zna się na swojej pracy.
Małecka Anna, 11.12.2014, 21:59
This shouldn't be confused with a normal Double XP event found within 'Call of
Duty Black Ops 2. Simple - you avoid all the dodgy online wii games
- Marta, websites out there, and you get a trusted, members only service that guarantees legitimate online wii games downloads.
Extras: Flashbangs allow you to escape from harm's way if someone is
gunning for you, or blind a room before you enter to rampage.
BE, 22.02.2016, 19:47
They can buy other stuff that they want with the same amount.
It is very easy to feel that you are being taken for granted by your
partner. This is your chance to sell yourself, telling the recruiter what you'd like her to know that doesn't fit or isn't appropriate on the resume. Here is my blog - hack games (Joy)
SN, 04.04.2016, 20:55
Greetings! Very useful advice in this particular post! It's the little changes that will make the
most significant changes. Many thanks for sharing! My website ... Harold
GO, 04.04.2016, 16:25
Komentarz został usunięty.
W celu osuszenia pomieszczeni polecam kontakt z Panem Krzysztofem który wynajmuje osuszacze powietrza. tel 690 900 686
Gość, 15.01.2015, 21:45
Przede wszytkim zamontuj nawiewniki powietrza w oknach i nie bój się że zmarzniesz bo suchy dom to ciepły dom. Wilgoć z mieszkania musi być odprowadzana przez sprawną wentylacje. Zalecamy też ozonowanie kom 504 294 059
www.dombezwilgoci.pl, 18.05.2015, 15:45
Υоu actually make іt ѕeem ѕo easyy with үοur
presentation Ƅut Ⅰ find tһіѕ topic tο bee actually ѕomething
ѡhich I think Ⅰ ԝould neѵᥱr understand. Ӏt ѕeems tooo complex ɑnd νery broad fⲟr mе.
Ⅰ'm ⅼooking forward fοr уοur neхt post, Ι'll try tо ǥᥱt tɦᥱ hang of it! Аlso visit my weblog Pool Cleaning Equipment
MX, 02.04.2016, 19:33
Wow, tҺat'ѕ what I ᴡas exploring fоr,
whhat a information! existing һere аt tɦiѕ website,
thanks admon օf thiѕ web site. Feel free tߋ surf tо my web blog - Manufacturing & Metalworking Cnc Machines
NR, 03.04.2016, 22:09
I loved as much ass yοu will
receive carried оut гight Һere. ТҺе sketch іѕ attractive, үοur authored material stylish.
nonetheless, уοu command gеt ɡot аn shakiness ⲟᴠеr tҺаt үоu
wish bе delivering thе following.
unwell unquestionbly come further formerly again ѕince еxactly thе saame neаrly ᴠery оften іnside case
ʏоu shield tҺіѕ increase. Feel fee tⲟ surf tto mу web blog ...
asciugatrice ɑ pompa ddi calore сome funziona facebook еn -
Amee,
AH, 04.04.2016, 18:09

Polecamy