Sposoby na walkę z wilgocią i grzybem w domu

Niebezpieczne dla zdrowia grzyby pleśniowe to problem wielu polskich domów. Przyczyny ich powstawania nie są specjalnie tajemnicze: nadmiar wilgoci, niedogrzanie pomieszczeń, kiepska wentylacja, przemarzanie ścian.
  • Grzyb na suficie

    Często wydaje się nam, że niewinne wykwity nie stanowią wielkiego problemu, a przetarcie szmatką powinno wystarczyć, by się ich pozbyć. Nic bardziej mylnego, ponieważ bez zlokalizowania przyczyny i usunięcia całej grzybni nieestetyczny nalot powróci i to w bardzo krótkim czasie.

    Magdalena Kmita-Kulesza
  • Zagrzybiona ściana w łazience

    Aby skutecznie wyeliminować grzyby i pleśnie, które pojawiły się w łazience, należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia.

    Śnieżka

Czarne nieestetyczne plamy na ścianach mają jedną zasadniczą pożywkę: nadmiar wilgoci w mieszkaniu. Dodajmy do tego niskie temperatury utrudniające wysychanie ścian, i już mamy ulubione warunki rozwoju dla tej zmory okresu jesienno-zimowego.

 Zobacz poradnikJak wietrzyć mieszanie, gdy za oknem smog

Skąd się bierze pleśń na ścianach 

Jedną z przyczyn pojawienia się grzyba jest nadmierna wilgotność w pomieszczeniu. Skąd w ogóle bierze się w naszych domach wilgoć? Jej źródeł jest kilka. W nowych budynkach często problemem jest niewystarczające wyschnięcie po pracach budowlanych. Z kolei w tych już użytkowanych ważna jest właściwa izolacja termiczna ścian zewnętrznych i sufitu na ostatniej kondygnacji. Jej brak skutkować może kondensacją pary wodnej w obrębie tzw. zimnych ścian, a błędy w jej wykonaniu sprzyjają powstawaniu mostków termicznych (zwanych też cieplnymi), czyli miejsc niedostatecznie izolowanych i chronionych przed zimnem i wilgocią.

Mostki cieplne powstają bardzo często wokół okien, drzwi i na styku dwóch ścian lub ściany i stropodachu. Stąd częste pojawianie się pleśniowych wykwitów m.in. w narożnikach pomieszczeń, czy nad oknami.


Pleść na listwie podłogowej
Na zdjęciu widać grzyb na listwie podłogowej, który powstał w wyniku wilgoci, która cieknie z szyb okiennych. Para wodna wykrapla się w miejscu ramki dystansowej.Fot. mk 

Wilgoć bezpośrednio dostaje się do wnętrza przez nieszczelne dachy, czy pęknięte rury znajdujące się w ścianach. Często spotykane w domach jest również podsiąkanie kapilarne od ziemi. Zjawisko to występuje, gdy ściany fundamentowe lub piwniczne nie mają odpowiedniej hydroizolacji poziomej. Wówczas mur podciąga wodę.

Wilgoć powstaje też we wnętrzu mieszkania. Sami ją wytwarzamy każdego dnia: gotując, piorąc, a nawet oddychając. I jest to całkiem normalne. Problem pojawia się, gdy owej wilgoci z mieszkania nie wyprowadzamy na zewnątrz. Zbyt rzadkie wietrzenie pokojów, plastikowe zbyt szczelne okna i pozatykane kratki wentylacyjne sprawiają, że wilgoć wraz z nagromadzonymi w niej bakteriami pozostaje we wnętrzu.

Warto przeczytać: Jak pozbyć się rybików cukrowych (tzw. srebrzyków)

Lepiej zapobiegać wilgoci niż leczyć jej skutki

Podstawowym remedium na problem nadmiaru wilgoci i powstającego przez nią grzyba jest zadbanie o odpowiednio wykonaną zewnętrzną izolację termiczną na budynku i likwidacja wszelkich mostków termicznych.

Punkt kolejny to sprawna wentylacja. Stosowaną na ogół wentylację grawitacyjną zaburzać mogą zbyt szczelne plastikowe okna. Należy je więc pozostawiać rozszczelnione codziennie przez parę godzin szczególnie w czasie gotowania, czy też wówczas, gdy suszymy w domu pranie. W pozbawionych okien łazienkach po kąpieli warto pozostawić uchylone drzwi, by pozwolić ulecieć parze. W kuchni w trakcie gotowania należy włączać okap (jeśli jest podłączony do wentylacji) i rozszczelnić lub uchylić okno.

Istotna jest również temperatura. By zapobiec pojawieniu się pleśni na ścianach, należy utrzymywać we wnętrzu temperaturę na poziomie co najmniej 20°C. Grzyby łatwiej zadomawiają się w wilgotnych i niedogrzanych pomieszczeniach.

Dowiedz sięJak walczyć z wilgocią w domu 

Jeśli te proste zabiegi nie wystarczą, można sięgnąć po osuszacz powietrza – niewielkie urządzenie wychwytujące z powietrza nadmiar wilgoci. Osuszacz przy okazji może mieć właściwości wychwytywania z powietrza również dymu i innych zanieczyszczeń.
No i na koniec światło. Grzyby go nie lubią. Jeśli więc narażone na zagrzybienie miejsca znajduje się za szafą, warto ją odsunąć, a ścianę – o ile to możliwe – wystawić na działanie promieni słonecznych.

Gdy pojawi się grzyb na ścianie

Jeśli na ścianie pojawią się kłopotliwe wykwity, trzeba jak najszybciej przystąpić do działania, nim ich obecność odbije się na zdrowiu domowników.

Można zacząć od metod naturalnych, szczególnie, jeśli w domu przebywają dzieci. Zaczynamy od zeskrobania ze ściany wierzchniej warstwy pleśni. Można do tego użyć szczotki i wody z mydłem lub detergentem. Kolejnym krokiem, koniecznym dla powodzenia misji będzie niestety skucie tynku z powierzchni występowania grzyba i wokół niego. W następnej kolejności weźmiemy się za usunięcie grzybni. Jeśli nie zrobimy tego skutecznie, grzyb będzie się odnawiał. Dostępnym w większości domów środkiem, który może okazać się skutecznym antidotum jest ocet rozrobiony z wodą w proporcji 4:1 (cztery porcje wody na jedną porcję octu).

Silne działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne wykazuje też olejek drzewa herbacianego. Przemywając zagrzybioną ścianę wodą z dodatkiem kilku kropel olejku również zniszczymy grzybnię, a zapach będzie zdecydowanie przyjemniejszy, niż octu. Podobne, choć nieco słabsze działanie wykazują olejki lawendowy, czy goździkowy.

Warto przeczytać: Pozbywamy się grzyba ze ściany w łazience

W sklepach można kupić specjalne preparaty grzybobójcze, które nanosi się na oczyszczoną wstępnie ścianę. Po ich użyciu na ogół nie powinno się przebywać w pomieszczeniu co najmniej przez kilkanaście następujących po zabiegu godzin albo i dłużej. Na pewno nie powinny być przy nim obecne dzieci. Aplikację preparatu grzybobójczego należy powtórzyć.

Na oczyszczoną i zdezynfekowaną ścianę warto nałożyć przeciwgrzybiczny środek podkładowy, na to nowy tynk, kryjący podkład, a dopiero później właściwą farbę. W przeciwnym wypadku plama po pleśni może być widoczna nawet spod kilku warstw farby. 

Autor: Joanna Turakiewicz
120komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (120)

niezawodny sposób: spryskać boraksem kupionym w aptece. Sprawdzone
Noweak, 09.08.2014, 01:09
Jak już usuniecie grzyba to można zrobić ozonowanie na tę wilgoć co zostaje.
marcin28728728, 20.02.2018, 12:12
Komentarz został usunięty.
Przede wszytkim zamontuj nawiewniki powietrza w oknach i nie bój się że zmarzniesz bo suchy dom to ciepły dom. Wilgoć z mieszkania musi być odprowadzana przez sprawną wentylacje. Zalecamy też ozonowanie kom 504 294 059
www.dombezwilgoci.pl, 18.05.2015, 15:45
skutecznie zabijesz bakterie korzystając z usług ozonowania www.airozone.pl
Brycki, 11.07.2016, 08:56
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Ja mogę polecić ozonowanie na takie rzeczy. Z doświadczenia wiem, że to przyniesie świetne efekty (ozonowałem z ludźmi od airozone.pl).
mirol, 30.08.2016, 05:48
ja różne sposoby stosowałam na walkę z domową wilgocią i pleśnią bo raz że to problem estetyczny a dwa że dla zdrowia szczególnie przy dzieciach duże zagrożenie, na wasserman kupiłam pochłaniacz i osuszacz, taki do kontaktu zwyczajnie podłączany i spełnia swoje zadanie a ja jestem spokojna o zdrowie moich domowników
Alina, 02.11.2016, 20:14
Proszę powiedz mi na jaka powierzchnie stosowałaś ten pochłaniacz? i jak byś mogła konkretnie wskazać jaki masz?
Daria, 15.12.2016, 22:49
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Wiele potraw gotowanych jest w wodzie lub zawiera wodę, dlatego za każdym razem podczas przygotowywania potrwa wydziela się para wodna. W kuchni w której nie zastosuje się okapu w trakcie gotowania woda skrapla się na ścianach i meblach. Dzieje się tak, gdy podczas gotowania powietrze w pomieszczeniu nasyci się parą. Sprzyja to rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni – co zagraża estetyce ścian i mebli w kuchni, a przede wszystkim naszemu zdrowiu. Okapy globalo.pl skutecznie radzą sobie z tym problemem, zasysając parę wodną i wydalając jej nadmiar na zewnątrz pomieszczenia, co zapobiega powstawaniu wilgoci i rozwojowi pleśni i innych mikroorganizmów w kuchni.
kaska, 06.03.2017, 21:23
Co z tego jak po zakupie Nawet Najlepszych Okien.......ekipa montuje je byle jak, izoluje pianką na odwal i zaprawą cementową pokrywa ubytki tynku.- potem mostki jak na zdjęciu i grzyb bo to zimne i kondensuje woda !!!!! Żadne ozonowania i grzybobójcze środki nic nie dadzą ...jak zrobione na odwal !!!!!
mietek, 14.12.2017, 08:43
Komentarz został usunięty.
"Zaczynamy od zeskrobania ze ściany wierzchniej warstwy pleśni. [...] mydłem lub detergentem. Kolejnym krokiem, koniecznym [...] będzie niestety skucie tynku z powierzchni występowania grzyba i wokół niego."
To mi nasuwa wątpliwości czy podane sposoby są przemyślane. Po co myć detergentem tynk, który za chwilę mamy zeskrobać?
Czloax, 30.12.2017, 12:06
Ja zmywam grzyba zwykłym domestosem, dość długo grzyb nie pojawia się
Natalia, 20.01.2018, 17:14
Komentarz został usunięty.
Uchylać okna, zamontowac drzwi z lekkimi szczelinami, nie zamykać wszystkich skrzydeł w domu, kupić wentylator. Lepiej zapobiegać niż później się martwić. Tutaj jest fajnie wszystko rozpisane: https://el12.pl/poradniki/jaka-wentylacja-w-garazu-126
Majster, 22.02.2018, 15:38
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
U nas problem z wilgocią rozwiązał się po wizycie panów z http://www.lublin.przeglady-budowlane24.pl/ Fachowo zajęli się zleceniem i znaleźli przyczynę powstawania grzybu i pleśni, który tkwił w złej wentylacji. Polecam każdemu skorzystanie z ich usług dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa
Kalisz, 24.04.2018, 09:48
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
polecam osuszyć pomieszczenie za pomocą specjalnego osuszacza
Michał, 22.06.2018, 14:26
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Szczerze z własnego doświadczenia po pierwsze sprawdzić wentylację tj krok 1. okna otwarte drzwi otwarte przykładamy ręcznik papierowy do kratek wentylacyjnych jak się "przykleja" jest ok jak odpada lub odpycha mamy problem z wyciągiem wiec trzeba sprawdzić czy komin wentylacyjny nie jest zatkany lub czy ma odpowiednią wydajność jeśli nie ma kupić wyciąg elektryczny krok 2.jeśli krok 1 jest ok zamykamy drzwi i okna przykładamy papier, odpada - problem ze szczelnością okien i drzwi wiec należy rozszczelnić okna a drzwi albo kratki albo popodcinać. Jeżeli w/w wyciągi działają prawidłowo znaczy że mamy gdzieś przeciek z rynien, dachów lub gdzie indziej zbiera się woda.
Nie bać się rozszczelnić okna ( najlepiej montaż nawietrzników) ale i zwykła klamka na tz polówkę tez da radę. Pozdrawiam
artur, 26.01.2019, 11:20
I like the valuable info you provide in your articles. I'll bookmark your blog and check again here frequently. I'm reasonably certain I will be told lots of new stuff proper right here!
Good luck for the following! My web page ... Simona Halep Wimbledon champion
SX, 14.12.2019, 08:39
Redelijk mooie post. Ik kwam zojuist terecht op je blog en wenste te
zeggen dat Ik mij erg heb vermaakt surfing over jouw blog posts. ten slotte Ik wil gaan abboneren op jouw feed e hoop je weer te schrijven snel! My blog :: Visum Egypte
GB, 28.02.2020, 10:44