Równe podłogi dzięki wylewce samopoziomującej

Masa samopoziomująca przyda się wszędzie tam, gdzie musimy wyrównać podłoże, żeby położyć na nim np. płytki, czy cienką wykładzinę dywanową.
  • Wylewka samopoziomująca

    Wylewkę samorozlewną łatwo się aplikuje dzięki płynnej konsystencji.

    KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.

Budując dom możemy się postarać o wykonanie gładkich i równych podkładów podłogowych, choć nie zawsze uda się uniknąć błędów wykonawczych, choćby na dużych powierzchniach. Wówczas można je naprawić samorozlewną wylewką samopoziomującą. Przystępując do remontu mieszkania w bloku często nie mamy innego wyjścia, gdy po zerwaniu starej posadzki, na podkładzie widzimy góry i doliny, na których płytki układały się równo wyłącznie dzięki grubej warstwie kleju.

Specyfika tego rodzaju produktów polega na tym, że przygotowane w odpowiedniej konsystencji same rozlewają się na płaszczyźnie, wypełniając nierówności, dzięki czemu ich aplikacja jest nieporównanie łatwiejsza, niż gdybyśmy mieli do czynienia z zaprawą półsuchą.

Nie zawsze trzeba jej koniecznie używać. Jeśli nierówności na podkładzie nie są wielkie i nie istnieje problem różnicy poziomów, a wykończenie mają stanowić płytki, to czasem wystarczy gdzieniegdzie pomanewrować ilością kleju. Jednak przy różnicach poziomów, a większych nierównościach, a szczególnie wówczas, gdy na posadzkę chcemy położyć cienką wykładzinę dywanową lub z PVC, podłogę trzeba wyrównać. Podobnie, gdy chcemy uzyskać równą powierzchnię bez wykończenia: w garażu lub piwnicy. W jakich przypadkach korzystanie z tego dobrodziejstwa nie jest wskazane? Ano wszędzie tam, gdzie podłoże ma i powinno mieć spadek, choćby na balkonie.

Dwa spoiwa do wyboru

Samorozlewne masy posadzkowe produkuje się na bazie dwóch spoiw: anhydrytu i cementu. Pierwsze z nich posiada właściwości podobne do gipsu i jest stosowane w budownictwie dość powszechnie, najczęściej pod postacią wylewek samopoziomujących i jastrychów. Jastrychy anhydrytowe najlepiej zdają egzamin w budownictwie mieszkaniowym, szczególnie tam, gdzie zakładamy wodne ogrzewanie podłogowe. Anhydryt ma właściwości samopoziomujące, dzięki czemu nie wymaga dodatków zapewniających takie właściwości, a jego aplikacja jest stosunkowo prosta. Jest też dość lekki i szybko wiąże, a wylewkę można układać dość grubą warstwą – zawsze wg wskazań producenta.

Mieszanki na bazie cementu wzbogacone są o wzmacniające włókna i dodatki nadające właściwości samorozlewne. Mocne i wytrzymałe na zginanie, doskonale nadają się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu albo o dużym obciążeniu. Nadają się też do pomieszczeń wilgotnych i nieogrzewanych, gdzie mało odporny na wodę i mróz anhydryt niekoniecznie się sprawdzi. Kładziemy je na ogół cienką warstwą, również wedle wskazać producenta.

Zanim kupisz wylewkę, ustal rodzaj podłoża

Na etykiecie każdej masy znajdziemy podstawowe informacje dotyczące spoiwa, wydajności, czasu schnięcia itp. Zanim zapłacimy i worki przywieziemy do domu, bezwzględnie należy ustalić dwie dane: rodzaj podłoża, na jaki można kłaść wylewkę oraz grubość warstwy. Dobrze więc przed wyprawą do sklepu przyjrzeć się dokładnie podłodze, pogrzebać w dokumentacji technicznej, by wiedzieć, czy musimy szukać produktu, który zwiąże się z betonem, czy może jastrychem anhydrytowym. Im starsze budownictwo, tym większe szanse, że do czynienia mamy raczej z tym pierwszym. Kolejna rzecz, to zbadanie stanu podkładu, by przekonać się, jakiej grubości warstwa będzie konieczna dla zniwelowania istniejących nierówności. Jeśli na podłoże musimy położyć wylewkę cementową, a producent zastrzega, że jej grubość nie powinna przekraczać 10 mm, to być może większe wady wyrównać trzeba będzie za pomocą innej mieszanki półsuchej.

Autor: Joanna Turakiewicz
Współpraca: Współpraca: Bartosz Polaczyk – Product Manager KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

Wylewki samopoziomującej nie rozprowadza się tylko pacą
Jaworski, 12.03.2013, 09:53
Kto wylewkę samopoziomującą rozprowadza pacą? Czytając te wasze porady, to wybudował bym dom, już to widzę. Podobnie jak domy z bala w cenie dwóch budowanych metodą tradycyjną!
Maniek, 12.03.2013, 15:39
Słuchaj Maniu, pracowałem przy samopoziomach jak tego w Polsce jeszcze nie było i to się wykonuje pacą zębatą albo wałkiem kolczastym.
W Polsce zauważyłem , że robi się to na różne sposoby nawet kurde widziałem jak w Łodzi facio wylewał z wiadra i tak zostawił żeby się wypoziomowało.
A w tym wszystkim najważniejsze jest przygotowanie podłoża .
Robinson, 12.03.2013, 17:00
Wylałem z wiadra, uderzyłem czymkolwiek i wszystko się rozpłynęło.
Maniek, 12.03.2013, 21:20
Jak nazwa wskazuje, masa samopoziomująca. Pracować to Ty może pracowałeś, ale nie uważałeś przy tej pracy!
To ja, 12.03.2013, 21:24
Na waszym miejscu sprawdziłbym kartę technologiczną i specyfikację. Masa samopoziomująca zwłaszcza ta na bazie cemetowej poziomuje się i owszem ale:
1 - od pewnej grubości np od 3 mm
2 - poziomuje się grawitacyjnie o określony parametr rozpływu na metrze np 1,5mm/m.
3 - masa zawiera plastyfikatory (często dyspersje żywicy akrylowej: na bazie metakrylanu metylu; etylu, izobutu lub innych )
Zakładając prawidłowe przygotowanie podłoża aby uzyskać rówą wylewkę należy:
1 - zachować minimalna grubść masy w najwyższym puncie podłogi
2 - ułatwić rozpływanie się
3 - umożliwić odpowietrzenie Metody wibracyjne nie są wskazane ze wględu na możliwość rozdzielenia i segregacji na frakcje oierwotne (np. ze wzgledu na cieżar właściwy wypełniaczy) i do osiadania kruszywa przy równoczesnych wytrąceniu się i wypływaniu (wraz z wodą zarobową) na powierzchnię niezwiazanej w strukturze dyspersji żywicy. Reasumując wibrowanie drastycznie może pogorszyć parametry wylewki z masy samopoziomującej Wylewkę samopoziomujcą nalezy odpowietrzyć i umozliwić jej rozpłyniecie się. Standartowo i poprawnie czyni się to przez wałkowanie plastikowymi wałkami koczastymi przeznaczonnymi do odpowietzania danej wylewki. lub tapuje się szczotkami. Casami wystarczy, że wprowadza sie wylewke w ruch np za po moca rur (mniej skuteczne niż szczotkami plusem jest , że można używac rur jak łaty do ściągnia co czasami sie przydaje). Na koniec czego nikt w POlsce nie robi - należy po wyschnięciu przeszlifować wylewkę zdejmując tzw zgorzel czy wytracone mleko zarobowe. Tak na marginesie warto dodać , że wytracenie pływającego osadu na powierzchni często śwaidaczy o zbyt dużej ilosci wody w smopoziomującej wylewce
Glazurnik , 04.04.2013, 00:13
franc, 12.03.2013, 16:39
saddsa, 12.03.2013, 17:45
Dupą też można.. o ile Ci dupy swojej nie żal -- Nadto dobrze by było aby przed użyciem dupy w ramach wyjątku ją jednak jakoś uszczelnić ... ;-)
Glazurnik , 04.04.2013, 00:21
Wszystko jest co prawda dobrze napisane i zrozumiałe. Może jednak też komuś film o tym http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-wylewke-wyrownujaca/
Artur Stank, 19.03.2015, 10:50