Kiedy warto zbudować dom z piwnicą. Poradnik

Mała działka budowlana decyduje o wielkości planowanego domu. Obszar zabudowy jest w tym przypadku bardzo ograniczony.
 • Dom jednorodzinny podpiwniczony

  Rozpatrując budowę domu z podpiwniczeniem zawsze trzeba wziąć pod uwagę konkretne warunki panujące na danej działce oraz indywidualne potrzeby rodziny. Projektując piwnicę, należy rozważyć funkcje, jakie ma pełnić, aby uniknąć późniejszych kłopotów związanych z systemem instalacji wewnętrznych. W sytuacji, gdy dana działka uniemożliwia rozbudowę domu ani „w górę" ani „na boki" podpiwniczenie jest korzystnym i uzasadnionym rozwiązaniem, które zapewni odpowiednią ilość powierzchni użytkowej – pozwoli zyskać miejsce na potrzebne pomieszczenie techniczne, gospodarcze i rekreacyjne oraz garaż.

  Archipelag
 • Winiarnia w piwnicy domu jednorodzinnego

  W piwnicy domu można zaaranżować miejsce do przechowywania wina.

  Archipelag
 • Piwnica ze stołem bilardowym

  Stół bilardowy w piwnicy domu

  Archipelag

Na rynku nieruchomości jest obecnie dużo ofert niewielkich działek. Jednym ze sposobów na zwiększenie powierzchni gospodarczej bez konieczności rozbudowywania domu jest jego podpiwniczenie. Rzut domu się nie zwiększa, a mamy do dyspozycji większą powierzchnię użytkową. Zobacz, kiedy warto wybudować dom z piwnicą i jak ciekawie można ją zaaranżować.

Zobacz również: Bazę projektów domów

Kiedy opłaca się inwestycja w budowę piwnicy

Działki położone blisko miast to najczęściej oferty z wysokimi cenami nieruchomości. Jednocześnie takie tereny mają stosunkowo niewielką powierzchnię. W tym przypadku mamy do czynienia z ograniczeniem powierzchni zabudowy. Są też obostrzenia do wysokości budynku zapisane w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (lub decyzji o warunkach zabudowy).

 W takiej sytuacji, dzięki podpiwniczeniu, zyskujemy dodatkowe miejsce na pomieszczenia gospodarcze, techniczne, garaż i np. pomieszczenia rekreacyjne – podpowiada architekt Mariusz Jaworski. Piwnica to także dobre rozwiązanie, gdy nasza działka ma spadek terenu. Różnicę poziomów wynoszącą od 1,5 m wzwyż warto wykorzystać. Jeśli zdecydujemy się na podpiwniczenie domu, wówczas naturalne ukształtowanie terenu umożliwi jej doświetlenie od strony niższego poziomu terenu. Pozwoli to nam cieszyć się naturalnym światłem i elastycznie podchodzić do sposobu wykorzystania pomieszczeń, np. na cele mieszkalne. W przypadku lokalizacji garażu w piwnicy, należy się liczyć z koniecznością zajęcia części działki przez zjazd potrzebny do obsługi garażu.

Poziom wód gruntowych –  główny czynnik decydujący o koszcie wykonania piwnicy

Gdy zwierciadło wody gruntowej na działce wypada ponad posadzką piwnicy, konieczne jest wykonanie drogich izolacji przeciwwodnych typu ciężkiego, a najlepiej szczelnej wanny. W tym drugim przypadku płyta posadzkowa piwnicy połączona jest szczelnie ze ścianami fundamentowymi

Uwaga! Wadliwe zaprojektowanie izolacji przeciwwodnej jest drogie do naprawienia. Warto pamiętać też, że prowadzenie prac ziemnych w takim przypadku wiąże się również ze stałym odwodnieniem wykopu na czas wykonywania robót fundamentowych.

 Dostępne teraz technologie pozwalają podpiwniczyć każdy budynek – niezależnie od warunków gruntowo-wodnych. Jedyną barierą dla inwestora są koszty. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie – dobrze również porównać ze sobą koszt ewentualnego podpiwniczenia lub alternatywnie – zakup większej działki przy interesującej nas powierzchni użytkowej i gospodarczej – radzi architekt.

Zobacz również: Wiata garażowa zamiast garażu 

Pomysły na aranżację nowoczesnej piwnicy

Piwnica najczęściej wykorzystywana jest jako przestrzeń gospodarczo-magazynowa. Można jednak zastąpić ją wizją dodatkowej, funkcjonalnej przestrzeni. Współcześnie modne jest, by piwnica była strefą relaksu, w której znaleźć możemy domowe SPA z basenem, jacuzzi, saune, fitness, czy bilard. Często bywa ona po prostu zaaranżowana jako studio muzyczne lub strefa chilout'u z miejscem wieczornych spotkań ze znajomymi przy lampce wina. Spotkaniom takim sprzyja też zlokalizowana w piwnicy winiarka – wyjaśnia architekt wnętrz Monika Bronikowska z Pracowni HOLA Design.

Zobacz również: Przechowywanie wina w domu. Poradnik 

O czym pamiętać podczas zagospodarowywania piwnicy

Piwnica, szczególnie ta bez okien, to zazwyczaj pomieszczenie ciemne. Zadbajmy zatem o funkcjonalne oświetlenie. Dobrym udogodnieniem będzie oświetlenie komunikacyjne uruchamiane na czujki ruchu. Warto też rozplanować obwody świetlne. Architekt wnętrz radzi, by nie zapomnieć przy tym o jakże klimatycznych ściemniaczach – aby móc tworzyć urozmaicone sceny świetlne.

Piwnice niskie można wykorzystać do zaaranżowania domowej sali kinowej. Niestety pomieszczenia takie nie będą odpowiednie na salę ćwiczeń. Sprzęt siłowy ma określone, niezmienne rozmiary. Bieganie na bieżni, czy chodzenie na stepperze wymaga pomieszczeń o odpowiedniej, dostosowanej do tych urządzeń wysokości.

Ponadto piwnica powinna być dobrze wentylowana. Szczególnie, jeśli planujemy w niej fitness, czy domowe SPA. Zadbajmy zatem o większą liczbę wymian powietrza, celem zapewnienia komfortu osobom ćwiczącym, korzystającym z basenu lub sauny – dodaje arch. Monika Bronikowska.

Zobacz również: Własne SPA - relaksuje, leczy, pielęgnuje 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz architekt wnętrz Monika Bronikowska z Pracowni HOLA Design
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Hmm is anyone else encountering problems with the
images on this blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or
if it's the blog. Any feedback would be greatly appreciated. My site; xe dien mini
WX, 27.10.2018, 22:54
• Telephone directories: 500 groups of contacts,
support caller groups. 99 (or little more at times), this amount depends on the featured prize.
Either it was that way when shipped to the store from the manufacturer or over
time it has become corrupted. My blog; how to activate a giffgaff sim
MP, 01.02.2019, 10:21