Jakie ściany są najlepsze dla alergika?

Alergicy, którzy są bardzo wrażliwi na roztocza i kurz, powinni przy budowie zadbać o odpowiedni dobór materiałów do budowy ścian, tak by zminimalizować swoje dolegliwości.
  • Jaki wybrać tynk, tapetę i farbę do pokoju alergika?

    archiwum/dekoral

Alergia na kurz jest dość powszechnym problemem. Osoby szczególnie wrażliwe powinny dobrać odpowiednie tynki, farby i tapety.

Zobacz: Materace stworzone dla alergików (ZDJĘCIA) 

- Stojąc przed wyborem tynku, którym pokryjemy ściany w domu czy mieszkaniu alergika cierpiącego z powodu roztoczy, swoją uwagę powinniśmy skierować przede wszystkim w stronę tynków gipsowych – mówi Paweł Kwaśniewski z firmy Tack Elewacje i Wnętrza.

Na gładkich powierzchniach kurz osadza się w znacznie mniejszym stopniu. Istotne są tu ich właściwości fizyczne. Tynki gipsowe wchłaniają wilgoć lub zwracają ją do otoczenia. Dlatego też, alergicy powinni unikać stosowania zwykłych tynków cementowo-wapiennych lub mineralnych, w których znajdują się ziarenka piasku. Daje to efekt nierównej powierzchni w której gromadzą się pyłki i roztocza.

- Generalnie przyjmuje się, że osoby uczulone powinny unikać płaszczyzn fakturowanych i tynków strukturalnych, z uwagi na trudność utrzymania ich w czystości. Gładkie ściany przyciągają zdecydowanie mniej kurzu, dobrym pomysłem jest więc zastosowanie np. płyt gipsowo-kartonowych – dodaje przedstawiciel Tacka.

Czym malować pokój alergika

Najodpowiedniejszą farbą dla uczulonych, są te wodorozcieńczalne. Największym zainteresowaniem cieszą się emulsje, których składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe czy też winylowe. Tworzą jednorodne, trwałe i odporne na zabrudzenia powierzchnie, które są paroprzepuszczalne. Raczej nie poleca się stosowania farb krzemianowych, których powierzchnia jest porowata.

- W sklepach znaleźć możemy także, dedykowane dla alergików, niezawierające żadnych substancji uczulających farby wodne. Rozpoznać je możemy po znajdującej się na opakowaniu rekomendacji Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – podpowiada reprezentant Tack Elewacje i Wnętrza.

Czytaj: Wentylacja w domu alergika - rozwiązania i serwis. Poradnik 

Tapety dla alergika

W przypadku tapet lepiej ograniczyć się do dekoracji papierowych, które mają gładką i łatwą do czyszczenia powierzchnię.

- Powinniśmy pamiętać przy tym, że tapet tych nie powinniśmy stosować w łazienkach, pralniach czy suszarniach, czyli w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza przekracza 70%. W takich warunkach preparaty grzybobójcze i hamujące rozwój pleśni zawarte w kleju przestają działać, powstaje więc środowisko przyjazne do rozwoju wszelkiego rodzaju mikroorganizmów – zauważa Kwaśniewski.

Producenci proponują również tapety specjalne dla alergików, pokryte substancjami o właściwościach aseptycznych, które zapobiegają powstawaniu i rozwojowi drobnoustrojów. 

Autor: Zuza Gunia
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

z tego co się orientuję to Śnieżka Eco jest przeznaczona dla alergików, nażeczona mojego brata ma alergię i własnie ostatnio szukaliśmy takiej farby
bartek44, 30.03.2014, 10:14