Jak wybrać odpowiedni szalunek? Co to są płyty MFP?

Technika szalowania była wielokrotnie zmieniania, stosowano różne metody i coraz bardziej zaawansowane materiały. Aktualnie liczy się by szalunek był idealnie gładki i odporny na wilgoć.
 • Szalunek z płyt MTP

  materiały prasowe
 • Szalunek z płyt MTP

  materiały prasowe
 • Szalunek z płyt MTP

  materiały prasowe
 • Szalunek z płyt MTP

  materiały prasowe
 • Szalunek z płyt MTP

  materiały prasowe

Jednym z pierwszych, którzy docenił beton jako element dekoracyjny był francuski architekt Le Corbusier. Jednak on skupił się na takim ułożeniu desek szalunku, aby rysunek odciśnięty w betonie był jak najlepszy. Aktualnie tendencja zmieniła się na rzecz idealnie gładkich powierzchni. Pożądane jest by tężęjąca mieszanka betonowa nie przyczepiała się do szalunku i tworzyła perfekcyjnie gładką płaszczyznę. Wcześniej stosowano środki chemiczne (np. olejowe), którymi smarowano elementy, tak by zmniejszyć ich przyczepność. 

Czytaj: Szybka technologia budowy domu. Dla zapracowanych 

Ważne są właściwości antyadhezyjne szalunku czyli odporność na wilgoć. Nie powinien on się również odkształcać, ale ma być stabilny geometrycznie. Dlatego przy tworzeniu szalunków polecane są płyty MFP. Zapewniają one maksymalnie dużą sztywność (nie wyginają się pod naciskiem masy płynnej mieszanki betonowej) i małą nasiąkliwość oraz łatwość czyszczenia, która umożliwia wielokrotne wykorzystanie tych samych płyt. Płyta MFP zachowuje jednakowe parametry wytrzymałości na zginanie i rozciąganie w obu osiach, jest odporna na rozrywanie, dzięki czemu zapewniona jest odpowiednia sztywność.

Należy pamiętać jednak o zabezpieczeniu nowo wykonanych krawędzi, co można zrobić używając wodoodpornego lakieru, farby akrylowej lub dowolnych innych środków zabezpieczających do drewna, a także tych tradycyjnie obecnych na budowie (jak chociażby bitumiczne preparaty do izolacji przeciwwilgociowej murów). Dzięki tym zabiegom płyty po 24 godzinach kontaktu z wilgotnym środowiskiem pęcznieją zaledwie do sześciu procent. Należy jedynie pamiętać, aby nie używać do tego narzędzi mogących uszkodzić laminowaną powłokę. Dlatego zamiast metalowych przyrządów o ostrych krawędziach do czyszczenia płyt należy używać twardej szczotki z tworzywa sztucznego. Podobnie uważać należy przy układaniu zbrojenia wewnątrz szalunków. To w zupełności wystarczy aby zapewnić sobie perfekcyjny szalunek możliwy do użycia wiele razy. Ale to nie jedyna zaleta tej błękitnej powierzchni. Można po niej również bardzo precyzyjnie kreślić, co bardzo ułatwia przygotowania do wykonania bardziej skomplikowanych geometrycznie elementów.

Czytaj: Etapy budowy domu, nad którymi warto mieć kontrolę 

Autor: Zuza Gunia
0komentarzy