Jak usuwać grzyb i pleśń ze ścian. Poradnik

Zagrzybione ściany źle wyglądają i niszczeją, a przy tym źle wpływają na nasze zdrowie. Radzimy, jak skutecznie pozbyć się nalotów i pleśni ze ścian i fug.
  • Grzyb na ścianie

    Usuwanie warstwy gładzi z miejsc zarażonych grzybem należy zrobić w promieniu metra od wykwitów. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że pozbywamy się zarodników grzybów.

    ewk

Wysoka wilgotność oraz brak cyrkulacji powietrza w mieszkaniu, którego ściany pokryte są farbami lub tapetami, to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni na ścianach. Radzimy, jak skutecznie radzić sobie z zagrzybionymi ścianami.

Polecamy również: Jak walczyć z wilgocią w mieszkaniu wykorzystując osuszacz powietrza

Nowoczesne technologie budowlane, w tym montaż szczelnych okien czy używanie materiałów o niskiej przepuszczalności powietrza coraz częściej sprzyjają rozwojowi grzybów w pomieszczeniach mieszkalnych. Problem zagrzybienia ścian równie często dotyczy pomieszczeń biurowych, użyteczności publicznej, zakładów przemysłowych czy sklepów.

Jak usunąć grzyb ze ścian

– Walka z grzybem nie sprowadza się tylko do usunięcia szpecących wykwitów ze ścian. Kluczem do skutecznego pozbycia się zagrzybienia jest usunięcie przyczyny zawilgoceń – podkreśla Maciej Iwaniec z Baumitu. Dodaje: – Przyczyny zawilgocenia najczęściej są efektem niewłaściwej wentylacji pomieszczeń. Jednak woda może również przedostawać się do pomieszczenia z zewnątrz, np. na skutek pękniętej rynny, nieszczelnego dachu lub innych wad konstrukcyjnych budynku. W takim przypadku leczenie zagrzybionego domu należy rozpocząć od usunięcia usterki.

Następnie powinniśmy sprawdzić przyczepność tynku w miejscu wystąpienia zagrzybienia. Wystarczy opukać ściany młotkiem – głuchy odgłos może oznaczać, że tynk oddzielił się od podłoża. Wówczas musimy liczyć się z koniecznością skucia starej i nałożenia nowej warstwy tynku. Jednak, gdy tynk dobrze przylega do ściany, sprawa jest o wiele mniej skomplikowana. Jeśli pleśń zaatakowała powierzchniowo ścianę czy sufit, bez problemu pozbędziemy się jej szorstką szczotką.

– W niektórych sytuacjach, gdy grzyb zdążył zakorzenić się głębiej, nie unikniemy skuwania tynku i odkażania podłoża. Skuwanie do surowego muru powinno objąć powierzchnię w promieniu około jednego metra od zagrzybionego miejsca. Po bardzo dokładnym oczyszczeniu powierzchni szorstką szczotką, należy spłukać ją czystą wodą i starannie osuszyć. By mieć pewność, że zarodniki nie przedostaną się do wdychanego przez nas powietrza, powierzchnię należy pokryć specjalnym preparatem, który jest szkodliwy nie tylko dla grzybów. Stosując go, koniecznie trzeba zachować wszelkie środki ostrożności i bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Po odczekaniu kilkunastu godzin, gdy preparat wniknie w ścianę, nanosimy nowy tynk i przywracamy ścianie pożądany wygląd – wyjaśnia Maciej Iwaniec.

Jak zapobiegać zagrzybieniu ścian

Najczęstszą przyczyną powstawania grzyba na ścianach jest wilgoć. Unosząca się w powietrzu para wodna, intensywnie emitowana szczególnie podczas gotowania czy suszenia prania, skrapla się na ścianach w wyniku wahań temperatury. Tworzy się tym samym idealne środowisko dla rozwoju niebezpiecznych bakterii i grzybów. Długotrwałe utrzymywanie się wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, to w większości przypadków skutek braku właściwej wentylacji.

 


Grzyb na ścianie
Zbyt wysoka wilgoć w pomieszczeniach wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Gdy w pomieszczeniu stale jest zbyt duży poziom wilgoci, grzyby, które mogą rozwijać się w temperaturze pokojowej, mają idealne warunki do namnażania się. Nadmiaru wilgoci pozbędziemy się zapewniając odpowiednią wentylację.Fot. Przemysław Świderski/Polska Press

 

Radzimy: Jak pozbyć się grzyba ze ściany w łazience

– Aby zapobiec utrzymywaniu się nadmiernej wilgotności w naszych wnętrzach, trzeba wymusić cyrkulację powietrza poprzez sprawnie działającą wentylację wywiewną, a przede wszystkim poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń. Istotną kwestią jest także odpowiednia stolarka okienna. Zbyt szczelne okna, które nie mają możliwości rozszczelnienia, utrudniają właściwą wymianę powietrza i z czasem mogą powodować pojawienie się wilgoci, która jest pierwszym krokiem do rozwoju grzybni – mówi ekspert.

Niestety bardzo często chęć zmniejszenia zużycia ciepła i obniżenia kosztów ogrzewania powoduje, że zimą uszczelniamy okna i drzwi, zmniejszamy intensywności wietrzenia pomieszczeń, a nawet zatykamy kratki wentylacyjne. Zapominamy przy tym, że sprawnie działająca wentylacja wymaga „otworzenia" budynku na powietrze zewnętrzne – musi być dopływ świeżego powietrza. Gdy jednak chcemy wpuścić do domu świeże powietrze, a nie mamy wentylacji z rekuperacją lub mikrowentylacji w oknach, to łatwo o wychłodzenie pomieszczeń. Warto przy tym jednak pamiętać, że mieszkanie jest miejscem, gdzie spędzamy znaczną część naszego życia, a od jakości powietrza zależy w znacznej mierze stan naszego zdrowia. Lepiej oddychać zdrowym powietrzem, nawet kosztem trochę wyższych rachunków za ogrzewanie.

Dowiedz się: Jak dobrze wietrzyć mieszkanie zimą

Co z czarnym nalotem na fugach w łazience?

Czarny nalot, który pojawia się na fugach, to również grzyb. Wykwity pojawiają się najczęściej w narach okładziny lub przy urządzeniach sanitarnych, czyli tam gdzie gromadzi się woda, powodując trwałe zawilgocenie ściany lub podłogi. Jeśli fugi pokryją się pleśniowym nalotem, to należy je wszystkie usunąć. Puste i oczyszczone spoiny trzeba pokryć preparatem grzybobójczym, aby odkazić zainfekowane miejsca. Po jego wyschnięciu, w szczeliny wypełniamy dokładnie nową fugą lub silikonem sanitarnym. Silikon należy stosować głównie w narożnikach ściana–ściana i ściana–podłoga oraz w miejscach szczególnie narażonych na występowanie zwiększonej wilgoci (np. wokół umywali i wanny). Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie fugi epoksydowej. Zaletą tego typu spoiny jest m.in. wysoka odporność na zawilgocenie. 

Poznaj: Sposoby na wyczyszczenie fug z pleśni i brudu

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit
403komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (403)

gość, 31.01.2014, 06:58
Obejrzyj wideo https://www.youtube.com/watch?v=glvUheFFGNA
Fachowiec, 02.02.2014, 11:04
czasem nie trzeba uciekać się aż do kucia ścian. na rynku jest mnóstwo dobrych preparatów, dzięki którym można zwalczyć to paskudztwo. Wiem, że vidaron w sprayu jest bardzo dobrym środkiem, najpierw spryskuje się obficie grzybnię preparatem, potem dokładnie szorujemy miejsce, potem osuszamy i powtarzamy historię ze sprayem. Działa :-)
danka, 17.12.2014, 20:01
Miałam problem z pleśnią i słabą wentylacją a moje dziecko jest uczulone na grzyba. Skorzystałam z usług firmy www.dombezwilgoci.pl. Przyczyną powstawania pleśni były zbyt szczelne okna plastikowe. Zamontowałam nawiewniki okienne i wy-ozonowałam całe mieszkanie i mam problem z głowy.
www.dombezwilgoci.pl, 18.05.2015, 15:27
Polecam ozonowanie w firmie airozone.pl ;)
hyzyk, 13.10.2015, 12:40
Na grzyba najbardziej sprawdzoną metodą jest zapobieżenie występowania mostków termicznych a tym samym źródeł kondensacji wilgoci .
jest super docieplenie ścian od środka za pomocą masy aerogelowej o grubości powłoki jedynie 1 mm
więcej jest napisane na : www.izolacje-docieplenia.pl
gosc552, 17.11.2015, 14:24
My jak tylko kupiliśmy mieszkanie – w zupełnie nowym bloku, od razu zdecydowaliśmy się na ozonowanie. Teraz buduje się szybko, nie wiadomo z jakich materiałów. Chcieliśmy mieć pewność, że nasze mieszkanie będzie dla nas zdrowym otoczeniem, zwłaszcza, że jestem alergikiem. Ozonowanie przeprowadziła nam firma Airozone. Teraz mieszkamy w tym miejscu rok i jest wszystko ok, żadna alergia u mnie nie wystąpiła, co w wynajmowanych mieszkaniach się zdarzało.
Paweł, 08.03.2019, 15:16
Can you hear me OK? http://cedecspro.edu.co/#approximate ">young nn model forum But for all the talk of future growth, Wilson was clear that for the near future, he wanted to remind investors he will remain grounded. “At the start of the year I said we wanted Aviva to be as predictable as a Swiss clock,” said Wilson. “At this stage, we’re not quite a precision instrument, but we’re getting there.”
Fletcher, 03.05.2019, 18:48
Could you ask him to call me? https://www.magojosemari.com/#pear ">my lolita hot model Don't be fooled into thinking the humble checked shirt is reserved for daytime wear, either. Take it into night time territory by teaming with a leather pencil skirt or black skinny jeans and adding killer heels and a structured clutch.
Darell, 03.05.2019, 20:02
Will I be paid weekly or monthly? http://highlightconseil.com/#burst ">lolitas teen virgin video RWE stock traded at 26.58 euros, down 1.3 percent at 0925GMT, underperforming a 0.2 percent fall on the benchmark DAX. (Reporting by Vera Eckert, additional reporting by HenningGloystein and Tom Kaeckenhoff; Editing by Maria Sheahan and MarkPotter)
Ronny, 03.05.2019, 20:49
this post is fantastic http://cedecspro.edu.co/ ">preteen model bbs Robert Menendez, Democratic chairman of the Senate ForeignRelations Committee, and Lindsey Graham, a veteran Republicansenator, wrote an opinion piece in the Washington Post on Fridayarguing for further oil sanctions against Iran.
Nelson, 03.05.2019, 21:47
We were at school together http://highlightconseil.com/#confront ">photos de lolitas nues The demise of Summers' candidacy is another setback for apresident whose second term has been plagued by the defeat ofgun control legislation, stalled immigration reform measures,and controversies including leaks about widespread eavesdroppingby the National Security Agency.
Freeman, 03.05.2019, 22:31
On another call https://www.magojosemari.com/#crash ">young lolita nude toplist Even in countries where tobacco can be self-produced, smoking will be a function of income. If tobacco is grown as a cash crop, then the farmer who smokes his own is smoking money. Even if tobacco is grown purely for own use, it has an opportunity cost: land devoted to tobacco can't be devoted to food crops.
Roscoe, 03.05.2019, 23:01
I'd like to speak to someone about a mortgage http://highlightconseil.com/ non nude loli girls "By making it possible to turn any surface into a touchscreen, we ... reduce the cost and extend the possibilities of enabling interactive displays in places where they were not previously feasible -- such as on walls in public spaces," said Anup Chathoth, Ubi's CEO.
Robin, 05.05.2019, 09:40
Remove card http://highlightconseil.com/ lolitas ls preteen pics "Throwing bananas, personal insults ... acts like these play no part in the civilized and democratic discussion needed between the minister and those who don't share her opinion," the ANSA news agency quoted him as saying.
Eugenio, 05.05.2019, 10:41
Have you read any good books lately? http://www.fixatankqld.com.au lolita girls non uude FRANKFURT, Aug 8 (Reuters) - German consumer goods companyHenkel, which makes washing powder, shampoos andcleaning products, joined rivals in taking a more cautious viewof growth in emerging markets.
Sarah, 05.05.2019, 11:54
Will I have to work shifts? http://www.nationwidenannies.com.au/ lolita art photos russian The move, announced on Sinofsky's personal blog on Thursday, is slightly surprising given Marc Andreessen, co-founder of the venture capital firm, has long been a critic of Microsoft, since Microsoft effectively crushed his Netscape Communications browser company in the 1990s.
Ethan, 05.05.2019, 13:13
Looking for work http://cedecspro.edu.co/ illegal little nymphet porn Arias initially denied killing Alexander but eventually told police she killed him in self-defense after he attacked her. Prosecutors argued it was premeditated murder carried out in a jealous rage after the victim wanted to end their affair and planned a trip to Mexico with another woman.
Hollis, 05.05.2019, 13:20
What's the last date I can post this to to arrive in time for Christmas? http://apetitmascotas.com/ nizagara tablets side effects Mike has been a life long sports fan who has turned his passion into a career. He studied journalism at the University of Oklahoma and wrote mainly about Dallas sports teams on his blog www.mikedyce.com. Formerly the editor of NFL Spin Zone, Mike is now Assistant Editor of FanSided.com.
Fritz, 05.05.2019, 13:45
No, I'm not particularly sporty http://www.fixatankqld.com.au petite lolita image galleries The Republican National Committee had voted to block CNN from hosting GOP presidential primary debates in 2016 because of the project. Ferguson said that Democrats also didn’t want him to make the film.
Tyler, 05.05.2019, 14:07
What part of do you come from? http://yuvututube.fun yuvutu tube mobile
To fix the problem, Steinberg's legal team asked forpermission to have potential jurors fill out a questionnaire toidentify any potential bias among them, according to the memofiled in federal court in New York. At least one legal expertsaid there was a only slim chance the request would be granted.
Mary, 06.05.2019, 10:11
How would you like the money? http://yuvututube.fun yuvutu On "Jimmy Kimmel Live!" Wednesday night, German actress Diane Kruger recalled taking her "Dawson's Creek" star beau, Joshua Jackson, home to meet her mother in her small German village for the first time. There, Kruger's mother pulled out a hefty file of the background check she'd run on Jackson, and slid his 1997 mug shot across the table.
Benedict, 06.05.2019, 10:27
Where are you calling from? http://al4a.fun/al4avideos/ al4a A couple of hours out foraging with Fraser and Kris Mouse, his expert companion, yielded a basket of mushrooms that would cost £60 at an upmarket deli or farm shop. However, these rich pickings come with unforeseen complications, particularly in relation to the law. The 1968 Theft Act states that: “A person who picks mushrooms growing wild on any land, or who picks flowers, fruit or foliage from a plant growing wild on any land, does not (although not in possession of the land) steal what he picks, unless he does it for reward or for sale or other commercial purpose.”
Rickie, 06.05.2019, 10:27
We work together http://xnxx.in.net/ xnxx videos The agent said that after his arrest, Onuoha waived his Miranda rights and "told me that this paper meant that he intended to start preaching in the streets on September 11, 2013.'' The agent said Onuoha said he did not intend his calls to be threats and had no violent intent.
Carlton, 06.05.2019, 10:28
I'll text you later http://wallpapers.in.net wallpaper ntr hd “We want to enter a dialogue and are looking to reach an understanding. Spain’s interest must be defended now and that is what the Spanish government is doing right now as we’re entitled to,” said Ana Pastor, Spain’s Development Minister
Lewis, 06.05.2019, 10:28
I came here to study http://apetitmascotas.com/ buy nizagara australia “National freedom does not exist in a sterile environment. Yet in Scotland there is little such expression and the politicians, particularly on the Yes side, prefer to argue a case with all the excitement of a robot,” said the former Dundee East MP, who led the SNP between 1979 and 1990.
Patrick, 06.05.2019, 11:38
What company are you calling from? https://haberinolacak.com/etkinlik cialis gold "There's a fundamental change in their risk profile. There's a growing lack of confidence. It's going to be problematic," said Tom Nelson, chief investment officer at Reich & Tang, a New York-based cash management firm that oversees more than $33 billion in assets.
Fredric, 06.05.2019, 11:38
How long are you planning to stay here? http://highlightconseil.com/ lolita cutie 13 yo There is the economic challenge, both for audiences and theatres. The other challenge is that audiences' lives have changed. The award for The Borrowers is lovely because [we must] reach young people and make sure they have a passion for live theatre in a world where they're surrounded by screens.
Gerry, 06.05.2019, 11:38
this is be cool 8) http://xnxx.in.net/ xnxx tube The Navy awarded Raytheon an initial design contract worth$386 million, but said the deal included options for procurementof up to nine radars, which could bring the value of the deal upto $1.6 billion.
Victor, 06.05.2019, 11:38
I live here http://al4a.fun/al4avideos/ al4a mobile
Collins was found guilty in November on seven counts inhelping the owners and executives of Refco conceal a $2.4billion fraud that caused the firm's demise in 2005. It was thesecond trial for Collins, who was found guilty on chargesincluding conspiracy, securities fraud and wire fraud.
Howard, 06.05.2019, 11:38
Do you like it here? http://wallpapers.in.net wallpaper aquaman 2018 “It’s another step along the road to just focusing on the domestic retail business, and another step along the road to a fourth quarter dividend,” said Mike Trippitt, director of banks’ research at London-based Numus securities.
Alden, 06.05.2019, 11:38
We'd like to offer you the job http://al4a.fun al4a videos His British counterpart David Cameron came out of No 10 to say: “It is an important moment in the life of our nation but, I suppose, above all it is a wonderful moment for a warm and loving couple who have got a brand new baby boy.”
Aaliyah, 06.05.2019, 11:39
On another call http://cedecspro.edu.co/ teenart toplist "Developing an interest in literature from an early age is an essential part of inspiring our young people to write and create their own stories," said the Welsh education minister Huw Lewis at the launch.
Bryan, 06.05.2019, 11:39
I like watching TV http://yuvututube.fun yuvutu tube mobile
Lex Gillette, three-time U.S. Paralympian in track and field, 2013 world champion, added: "This is incredible news. We put in so many hours of training to have a shot at competing in the Paralympic Games. Now, our families, friends and fellow Americans will have the opportunity to see exactly why we do this."
Jane, 06.05.2019, 11:39
Which university are you at? http://yuvututube.fun yuvutu Chinese police have detained four Chinese executives of GSKand questioned at least 18 other staff amid allegations thedrugmaker funnelled up to 3 billion yuan ($489 million) totravel agencies to facilitate bribes to doctors and officials.
Jarred, 06.05.2019, 12:54
I'd like to send this letter by http://cedecspro.edu.co/ teen jr toplist A man surnamed Han in Beijing was arrested for allegedly attacking a woman and snatching her two-year-old daughter from a pram and dropped her on the pavement following a dispute over parking on Tuesday. The girl is still in intensive care.
Orval, 06.05.2019, 12:55
I sing in a choir http://wallpapers.in.net wallpaper hp oppo The Central African Republic is geographically at the center of what some strategists have called an "arc of insecurity" of Islamist fighters that cuts from Kenya and Somalia in east Africa across to Mauritania in the west.
Josue, 06.05.2019, 12:59
Just over two years https://haberinolacak.com/etkinlik cialis scam He did not practice at all this week. On Wednesday and Thursday, the reason listed was his knee. On Friday, Rex Ryan said Winslow was excused from practice, is listed as doubtful, and that his knee has not taken a turn for the worse. At the time, Ryan wouldn't elaborate on why Winslow missed practice beyond it being a non-injury.
Barry, 06.05.2019, 12:59
Could I have an application form? http://wallpapers.in.net wallpaper eiffel tower night BEIJING/HONG KONG - China reiterated its opposition on Thursday to a European Union plan to limit airline carbon dioxide emissions and called for talks to resolve the issue a day after its major airlines refused to pay any carbon costs under the new law.
Cortez, 06.05.2019, 12:59
How many would you like? http://al4a.fun/al4avideos/ al4a mobile
“But those able to take advantage of an introductory offer can more than double their data on the higher tier plans, and combine with a three month guarantee within which customers can downgrade if not happy. Phone fans on O2 will get a chance to test-drive 4G and discover its real potential."
Franklyn, 06.05.2019, 12:59
Are you a student? http://cedecspro.edu.co/ teen boy nn russian models Locals try to extinguish a wildfire approaching houses in Santiago de Besteiros, near Caramulo, central Portugal, early on August 30, 2013. Five Portuguese mountain villages were evacuated overnight as forest fires intensified in the country's north and centre, officials said today. As many as 1,400 firefighters were dispatched Thursday to tackle the blaze in the mountains and another raging further north in the national park of Alvao, where 2,000 hectares (4,900 acres) of pine forest have already been destroyed, according to the local mayor.
Diva, 06.05.2019, 13:44
Where did you go to university? http://apetitmascotas.com/ what is nizagara gold 120 Really interesting points were raised such as “students should be taught that consent isn’t the absence of no, but the presence of yes”, and “pressure/ shame, girls shamed when they do have sex, boys shamed when they don’t” highlight the need to discuss a lot more than the biology of sex. This would not only require reforms in what is taught, but substantial training of teachers who are required to teach it. And while Michael Gove would rather not see, hear or speak of the issue, the three wise monkeys outside the conference discovered a different feeling amongst most Conservative MPs we spoke to.
Alejandro, 06.05.2019, 13:45
Is this a temporary or permanent position? http://al4a.fun al4a While the trading volume for the Brent crude contract washigher, gains on the U.S. futures contract outpaced those forthe international benchmark. Brent's premium to WTI narrowed to$4.16 a barrel during the session, after a $3 per barrel spikeearlier this week that sent the spread to $6 for the first timesince late June.
Valentin, 06.05.2019, 13:45
I'm afraid that number's ex-directory http://cedecspro.edu.co/ little lolitas Bullock, as it happens, knows adversity and is known for having weathered it rather stoically. Right after reaching what might have been the pinnacle of her career by winning her best actress Oscar for "The Blind Side" in 2010, she learned that her then-husband, Jesse James, was having an affair and she dropped out of the public eye to raise her adopted son.
Truman, 06.05.2019, 13:46
Will I get travelling expenses? http://cedecspro.edu.co/ nn child models photos A RECORD $6 billion Asia fund announced by U.S. privateequity firm KKR will be deployed at a time when an economicslowdown and emerging market sell-off has knocked the overallvalue of Asia Pacific corporations to historic lows.
Werner, 06.05.2019, 14:03
I quite like cooking http://xnxx.in.net/ xnxx videos Stephen Gately, a member of the Irish boy band Boyzone, has died at the age of 33 while vacationing in Spain. Gately, who made headlines a decade ago by coming out as a gay icon, was visiting the island of Majorca with his partner, Andrew Cowles, when he died, according to the AP.
Denis, 06.05.2019, 14:06
I came here to work https://haberinolacak.com/etkinlik cialis c20 In 2012, the human rights organization Amnesty International, which has repeatedly called for heightened regulations on Tasers, reported that 500 people in the United States had died from these stun gun devices since 2001. Florida had the second-largest number of deaths from Tasers, according to Amnesty International.
Herbert, 06.05.2019, 17:16
How many more years do you have to go? http://al4a.fun/al4avideos/ al4a videos Navalny himself has characterized the elections as "competitive, but not fair." While he has been allowed to run, he has been targeted by an increasingly dirty campaign. Putin has smeared him as corrupt, and election officials have accused him of being funded from abroad, while Kremlin-friendly news organizations have released grainy video footage purporting to show his campaign manager at a strip club.
Ernesto, 06.05.2019, 17:16
Can you hear me OK? http://yuvututube.fun yuvutu Nine activists who were brought to the United States illegally as children are being detained in Arizona after they tried to re-enter the U.S. in order to protest increased deportations, according to the National Immigrant Youth Alliance.
Arden, 06.05.2019, 17:16
I'm unemployed http://xnxx.in.net/ xnxx mobile
"In order to protect the well-being of older individuals, adaptation involves both a sense of control and the active acceptance of what cannot be changed," the study's authors said. "Primary and secondary perceived control may predict satisfaction with comparable strength depending on the older person's situation. Acceptance takes more of a prime position in low control situations."
Lucius, 06.05.2019, 17:16