Garaż w domu: razem czy osobno

Garaż może znajdować się w bryle domu lub stanowić zupełnie odrębny budynek. Obydwa te rozwiązania mają zalety i wady, które warto poznać przed podjęciem decyzji o wyborze projektu domu.
  • Dom jednorodziny z garażem połączonym z domem

    ARCHON+

Ostateczny wybór czy garaż ma być w byle dmu czy osobno może być jednak uzależniony nie tylko od indywidualnych upodobań i preferencji inwestora, ale także od wielkości i koncepcji zagospodarowania działki budowlanej.

Garaż jako budynek połączony z domem

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie najczęściej wybierane przez inwestorów. Jedną z zalet jest fakt, że nawet gdy pada nie mokniemy wsiadając do samochodu i nie brudzimy jego wnętrza brudnym obuwiem. Zmą możemy pójść do auta po zapomnianą rzecz bez konieczności ubierania się, a zakupy trafiają z bagażnika wprost do kuchni lub spiżarni, itd.

Argumentem przemawiającym za garażem połączonym z domem jest też oszczędność powierzchni działki. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy dysponujemy niezbyt dużym terenem, a jeszcze marzymy o pięknie urządzonym ogrodzie. Połączenie garażu i domu może być zaprojektowane w różny sposób. Może on być wbudowany w zwartą, prostą bryłę domu lub stanowić wydzielony przestrzennie element rozbudowanej bryły, służący na przykład celom gospodarczo-technicznym.

Atutem połączenia domu z garażem jest też możliwość wykorzystania przestrzeni nad garażem na cele mieszkalne. To ważne zwłaszcza w małych domach, w których liczy się każdy dodatkowy metr kwadratowy. W większych domach metraż ten można wykorzystać z większą fantazją – na pokój sportowy, fitness club, kino domowe lub wielofunkcyjne pomieszczenie rekreacyjne.

Wybierając projekt domu z garażem w bryle musimy zwrócić uwagę, do jakiego pomieszczenia wchodzi się opuszczając garaż. Najlepiej, gdy jest to przedsionek lub pomieszczenie gospodarcze (kotłownia), ponieważ stanowią one rodzaj śluzy chroniącej dom przed zapachami i zanieczyszczeniami z garażu i dodatkowo stanowiącej barierę termiczną ograniczającą straty ciepła uciekającego z pomieszczeń mieszkalnych do zazwyczaj nieogrzewanego garażu - podkreśla arch. Monika Lisowska- Łętocha z Biura Projektów  

Garaż osobno

To rozwiązanie badzo dobrze sprawdza się, gdy powierzchnia działki nie ogranicza nas. W takim przypadku garaż może być naprawdę duży i oprócz samochodów pomieści sprzęt sportowy i ogrodniczy, a także wszelkie chwilowo niepotrzebne rzeczy. Można też urządzić w nim warsztat, który – dzięki oddaleniu od domu – nie będzie uciążliwy dla jego mieszkańców lub pracownię, a nawet mieszkanko dla dorastającego dziecka.

Jest jednak jedna bardzo ważna zasada. Garaż powinien być dopasowany stylistycznie i materiałowo do domu, ponieważ w innym przypadku na działce zapanuje prawdziwy chaos. Budowa odrębnego budynku garażowego może też przynieść nieco oszczędności – nie poniesiemy kosztów związanych z ociepleniem, izolacją termiczną, a także zakupem drzwi antywłamaniowych.

Autor: mk
Współpraca: ARCHON+
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Anonim, 27.06.2011, 22:10
Ja mam garaż wolnostojący i cale szczęście. Mąż stuka i puka, a mi to nie przeszkadza :) A do auta na tyle blisko, że idąc do niego się nie zmęczę ;)
Marzka, 28.06.2011, 09:45