Domy zeroenergetyczne: w jakiej technologii można je wybudować?

Wg znowelizowanej Dyrektywy 2010/31/UE po 2020 roku budynki zeroenergetyczne powinny stać się standardem obowiązującym w krajach Unii Europejskiej, w tym oczywiście w Polsce.
 • Dom zeroenergetyczny

  Dom zeroenergetyczny wybudowany w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku.

  skrobotic
 • Fasada domu zeroenergetycznego

  Dom zeroenergetyczny charakteryzuje się niezależnością od energii zewnętrznej oraz minimalnym wpływem na środowisko naturalne. Dom według tego projektu jest budwoany w Warszawie.

  Pfleiderer

Jeszcze kilkanaście lat temu pojęcie budynek zeroenergetyczny mogło być uważane za termin rodem z literatury science-fiction. Obecnie coraz częściej pisze się i mówi o konieczności budowania takich domów. Wynika to bezpośrednio z wymagań Dyrektywy 2010/31/UE, która nakłada obowiązek budowania obiektów o minimalnym zapotrzebowaniu na energię (domy pasywne) już od 9 lipca 2013 a obiektów prawie zeroenergetycznych od roku 2020. Obowiązkiem powinno stać się też umieszczanie wskaźnika efektywności energetycznej EP przy ogłoszeniach najmu lub sprzedaży budynku.

Warto przeczytać: Budownictwo ekologiczne: domy z gliny 

Chociaż trwają jeszcze dyskusje nad dokładnym zdefiniowaniem budynków zeroenergetycznych to już dzisiaj wiadomo, że cechą charakterystyczną tych obiektów ma być samowystarczalność pod względem energetycznym. Budynki tego typu nie mogą być zasilane w energię z konwencjonalnych źródeł energii. Dopuszczalne jest jedynie dostarczanie z zewnątrz energii z OZE czyli odnawialnych źródeł energii (solary, pompy ciepła, turbiny wiatrowe, biomasy).

Pierwszy dom zeroenergetyczny powstał w 1973 roku w Kopenhadze wg projektu prof. Vagn Korsgaard.

Terytorialne usytowanie budynków zeroenergetycznych

Pierwszym elementem jaki musimy brać pod uwagę jest usytuowanie budynku w terenie czyli wybór działki o optymalnym położeniu.
Najlepsza jest działka umożliwiająca usytuowanie budynku na południe – w tym kierunku musi być też zwrócona największa powierzchnia elewacji. Korzystnie jest aby od strony północno-zachodniej budynek był osłoniety przed wiatrami naturalnym wzniesieniem lub drzewami położonymi w takiej odległości od domu, by ich cień nie padał na budynek. Jeśli w pobliżu znajdują się naturalne cieki wodne (stawy, jeziorka, rzeczki), można je wykorzystać dla pozyskania energii cieplnej.

Technologie zeroenergetyczne

Dom zeroenergetyczny powinien mieć kompaktową, zwartą bryłę (bez zbędnych dobudówek, mansard i wykuszy) a jego obwód zminimalizowany w stosunku do powierzchni. Dach budynku powinien mieć prostą konstrukcję, umożliwiającą łatwy montaż kolektorów słonecznych i ogniw fotowaltaicznych.

Wiele firm produkujących na potrzeby budownictwa już dzisiaj oferuje materiały o bardzo dobrych parametrach odpowiednich dla budownictwa zeroenergetycznego:

 • materiały izolacyjne,
 • tzw. ciepłe fasady,
 • okna o niskim współczynniku przenikania ciepła,
 • systemy wentylacji z rekuperacją (odzyskiem ciepła),
 • kolektory słoneczne,
 • przydomowe elektrownie wiatrowe,
 • ogniwa fotowoltaiczne.

Inne rozwiązania zeroenergetyczne

Do budowy domów zeroenergetycznych można również zastosować biotechnologie:

 • opony wypełnione ziemią – Earthship,
 • worki z ziemią – Eartbag,
 • kostki słomy – Strawbale,
 • domy z izolacją ziemną – Earth sheltered,
 • drewno + glina – Cordwood,
 • domy z masy papierowej – Papercrete,
 • cegła gliniana suszona na słońcu – Adobe,
 • domy z ubijanej ziemi – Rammed earth.

W tych technologiach powstają domy przyjazne dla ziemi i człowieka. Są one tanie, trwałe i niezwykle ekonomiczne w eksploatacji. Ale niestety nie są u nas popularne. A warto to zmienić.

Przeczytaj również poradnik: Budujemy dom energooszczędny. Jak zdobyć dofinansowanie 

Projekt domu zeroenergetycznego budowanego w Polsce

W tym roku ruszy budowa domu zeroenergetycznego w Polsce. Stanie on w Warszawie, przy ulicy Strużańskiej 13. Tan eksperymentalny budynek jednorodzinny ma być przeznaczony do celów instruktażowo-szkoleniowych oraz badawczych. Ma pomóc w rozpoznaniu technologii i produktów dedykowanych dla domów niskoenergetycznych.

Autor: ewk
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

w usa to sobie moga , tam okna przypominaja mi szafki kuchenne przeszklone -takie pojedyncze szybki maja - w polsce ludzie by chyba pozamarzali w takich domach. wcale sie nie dziwie ze huragany im wszystko niszcza, te smieszne domki z cieniutkich deseczek maja taka delikatna i lekka konstrukcje ze wiekszy przeciag moze wyrwac okno. Wiec jak unia chce to w hiszpanii i we wloszech niech sobie buduja:D:D:D
tlc, 03.03.2012, 19:37
Przysłowie mówi nie trzeba doradcy,gdy się s.....chce!UE i inni doradcy doradzają ,a nawet nakazują takie domy budować!Ale ani państwo ,ani UE nie stwarzają do tego warunków!Przecież można by wprowadzić zerowy podatek VAT na materiały do budowy takich domów!Jednak nie o to chodzi,aby je budować,tylko by była okazja wydrenować ludziom kieszenie!Dlatego państwo daje np.pieniądze na panele słoneczne CWU,tylko przez bank,aby bank zarobił na kredycie!
Obserwator, 04.03.2012, 12:39
Jesteś głupi.Amerykanie wiedzą co robią.Budują lekkie domy.Przyjdzie huragan i rozwali domy, to za tydzień ekipa postawi nowy pod klucz. A u nas upird...oli bryłę murowaną ważącą 300 ton i później całe życie siedzi w bunkrze wydając ogromne sumy by to budę ogrzać, nie mówiąc ,ile wydał na budowę.
Amerykanie tam gdzie można, budują lekko i tanio.
małypikuś, 05.03.2012, 08:00
To była moja odpowiedź na wpis : pfff .
małypikuś, 05.03.2012, 08:03
Jak opowiadam że wpolsce buduje się domy murowane to nie wierzą. A to że niektórych stac na dachówki i prawdziwą cegłe klinkierową - to robią dziwne miny. Jak pokazałem dom brata pod Łomżą to boss powiedział żebym nie oszukiwał bo nie wierzy że w Polsce tak sie buduje.....
johny chicago, 04.03.2012, 14:50
amerykany to barany - jakby na papierze ściernym napisać toaletowy, to by nim dupę wycierali.
realthink, 04.03.2012, 22:46
amerykace mysla ze my jeszce w szalasach zyjemy. wracajac do tematu - domy energooszczędne to przyszłość jednak bez kredytu na dom nie ma szans.
tomek, 09.03.2012, 13:00
Domy z ziemi, domy z papieru, domy ze słomy. Jak bym z takim podaniem poszedł do Wydziału Budownictwa w UM w B-stoku ......to by mnie wyśmieli.....I nikt w Europie takiego domu nie dopuści do użytkowania !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To już lepiej zbudować z krowich placków...bo mają mocniejsze zespolenie
Marian, 05.03.2012, 08:12
W sumie w takim kierunku to powinno iść. Chciałbym mieć taki dom, co jak go wybuduję, to nie będę musiał płacić za gaz, prąd itd.
Tylko, że ... wszyscy co tu piszą o drenażu kieszeni mają rację. Jak się wprowadzi prawo do tych dyrektyw to ceny słomy i błota będą wyższe niż ropy naftowej - BO WSZYSTKO CO JEST EKOLOGICZNE I ENERGOOSZCZĘDNE NIE JEST EKONOMICZNE !!! Przerabiałem to u siebie...
I coś dziwnego się dowiedziałem: "Korzystnie jest aby od strony północno-zachodniej budynek był osłonięty przed wiatrami naturalnym wzniesieniem lub drzewami położonymi w takiej odległości od domu, by ich cień nie padał na budynek." Ciekawe gdzie w Europie słońce świeci od strony północnej, a latem od strony zachodniej tak daje, że człowiek modli się o odrobinę cienia.
ZORRO, 05.03.2012, 09:10
Ciekawe jak nowe rozwiązania zareaguje rynek i firmy budowlane. Na razie krajobraz wygląda dosyć jednostajnie - http://www.oferteo.pl/infografika/jakie-domy-buduja-polacy . Być może czas na zmiany?
Marcin, 16.12.2014, 12:35