Domy z betonu. Nowe technologie w budownictwie (zdjęcia)

Krótszy czas budowy, trwałość materiału, brak konieczności jego docieplenia czy malowania, co pozwala ograniczyć koszty - to niektóre zalety domów jednorodzinnych budowanych z betonu.
 • Domy budowane z betonu

  Jak zapewniają producenci elementów prefabrykowanych, w technologii prefabrykowanej można wykonać każdy projekt - zarówno gotowy, jak i indywidualny. Na zdjęciu pokazany jest parterowy dom z betonu pod Poznaniem. Kubistyczną bryłę wykonaną z surowego betonu ocieplają okładziny drewniane.

  Baumat
 • Dom z betonu

  Parterowy dom z betonu pod Poznaniem.

  Baumat
 • Dom z betonu

  Pomysły na aranżację wnętrza w betonowym domu.

  Baumat
 • Dom z betonu

  Pomysły na aranżację wnętrza w betonowym domu.

  Baumat
 • Dom z betonu

  Pomysły na aranżację wnętrza w betonowym domu.

  Baumat

Domy z betonu budowane są z prefabrykatów. To gotowe elementy wykonywane w fabryce, a następnie ustawiane na placu budowy i tam montowane na wykonanych wcześniej fundamentach. Betonowe prefabrykaty w zależności od technologii ich produkcji są w pełni gotowe i montowane na fundamentach z użyciem dźwigu, a spajane specjalnymi łącznikami.

Kosztowny w tym przypadku może okazać się transport elementów betonowych, dlatego w tym przypadku liczy się odległość placu budowy od miejsca produkcji prefabrykatów. 

Na rynku są też firmy, które oferują prefabrykaty w postaci paneli złożonych ze styropianu i siatek stalowych, które montuje się na specjalne szpilki i wykańcza się podczas montażu na placu budowy, wykorzystując beton natryskowy.  Ich zaletą jest niska masa elementów przed wykończeniem. Panel może przenieść swobodnie jedna osoba, co z kolei przekłada się na ograniczenie liczby pracowników potrzebnych do realizacji inwestycji – zauważa Marek Korniak z firmy Aksbud z Ozimka. – Do postawienia domu w tej technologii nie potrzebny jest nawet dźwig. 

Warto przeczytać: Budowa domu ze styropianowych klocków 

Porównanie zalet budynków wzniesionych z trójwarstwowych prefabrykatów zrobionych z betonu oraz wzniesionych innych materiałów konstukcyjnych (w technologii jednowarstwowej z ceramiki poryzowanej, dwuwarstwowej z betonu komórkowego i izolacji termicznej oraz trójwarstwowej z pustaków ceramicznych, docieplenia i cegły klinkierowej) opracowane przez firmę Baumat z Torunia pokazuje m.in., że domy z betonu można montować nawet podczas mrozu, a zmontowanie jednej kondygnacji ścian o powierzchni 150 metrów kwadratowych zajmuje ok. 10 godzin. Tym czasem na wymurowanie tych samych ścian ale jedno-, dwu- czy trójwarstwowych potrzeba od 8 do 15 tygodni (przy założeniu 10-godzinnego czasu pracy każdego dnia).

Przewaga domu wzniesionego z elementów betonowych nad murowanym

Budowa domu z betonu nie wymaga też przerw technologicznych. A ze względu na krótki czas jej trwania, nie jest potrzebne zabezpieczanie poszczególnych etapów budowy domu.

Nowo postawiony budynek z betonu jest pozbawiony wilgotności technologicznej, podczas gdy w pozostałych przypadkach odsychanie może trwać od roku do 5 lat. 

Elewacja domu z betonu nie wymaga tynkowania, ale może być ona wcześniej zabarwiona albo wykończona, np. drewnem, metalem czy szkłem. 

W ścianach z prefabrykatów betonowych umieszczone są rurki i puszki do rozprowadzenia instalacji elektrycznej oraz wykonane są bruzdy pod poprowadzenie wszystkich instalacji. 

W zależności od grubości ściany możemy w tej technologii wybudować domy energooszczędne lub pasywne. Dowodem na to są m.in. zdjęcia z kamer termowizyjnych. Pokazują one, że złącza spajające ściany mają taką samą temperaturę, co cała ściana, zatem nie powstają mostki cieplne (inaczej mostki termiczne). 

Dowiedz się: Czym jest mieszkaniowe budownictwo prefabrykowane

Z życia inwestora mieszkającego w domu z betonu

Radosław Olczak, właściciel firmy Bruk Termm z Krasiejowa pod Opolem zdecydował się na zamieszkanie w domu betonowym, żeby na własnej skórze przekonać się o właściwościach tej technologii. Zdecydował się na "szybką budowę" z wykorzystaniem betonu, który jego zdaniem lepiej sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych od "szybkich" budów z wykorzystaniem drewna.

Wylicza on, że cała budowa "pod klucz" trwała 13 miesięcy, ale samo stawianie dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni ok. 300 metrów kwadratowych z garażem – dziesięć dni. Obawiając się zbytniej hermetyczności budynku inwestor zastosował w nim rekuperację, którą bardzo sobie teraz chwali.

Żeby zminimalizować koszty, inwestorzy zdecydowali się na prosty dwuspadowy dach, który pokryli dachówką ceramiczną. Na betonowe domy można stosować każdy rodzaj pokrycia.

– Zastosowanie pewnych droższych rozwiązań, np. okien typu fix sprawiło, że cała budowa okazała się kosztowo zbliżona do tradycyjnej budowy, ale zaoszczędziliśmy sporo na dużych ilościach wody potrzebnej do stawiania ścian i nakładania mokrych tynków – wylicza Olszak. – Dużo niższy jest koszt eksploatacji budynku, a to jest przecież najistotniejsze. Jest on porównywalny z kosztami utrzymania wielokrotnie mniejszego mieszkania czynszowego. 

Oszczędności oprócz krótszego czasu trwania inwestycji dało zastosowanie ścian gipsowych zamiast tradycyjnych mokrych tynków, brak konieczności ocieplania i wykonywania elewacji. Mniejsze koszty daje także ograniczenie kosztów materiałów dodatkowych – nie ma potrzeby wykonania prac wykończeniowych związanych z instalacjami wewnętrznymi. Wygodny dla inwestora i generujący niższe koszty jest też kontakt z jedną firmą wykonawczą.

Zaletami budowy z prefabrykatów jest także ograniczenie liczby odpadów. Prefabrykaty pozwalają też zaoszczędzić nieco na grubości ścian przy uzyskaniu takich samym parametrów energoszczędności, dzięki czemu zyskujemy większą powierzchnię budynku.

Zobacz wideo: Wybudowali dom w cenie mieszkania 


Autor: Edyta Hanszke
11komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (11)

Nie ma wolnej miłości ;)
Obywatel, 23.04.2015, 09:29
Nowe technologie budowlane nadały betonowi plastyczność, nie można ulegać stereotypom i myśleć o domach z betonu jak o szarym klocku. Najważniejsze to pamiętać, żeby beton używany do budowy takiego budynku był zrobiony zgodnie z parametrami przy użyciu dobrego cementu, wtedy posłuży przez długie lata.
SkładowskiK, 23.04.2015, 13:51
W niczym nie przypomina to domu mieszkalnego. Co najwyżej jakiś budynek techniczny typu: stacja transformatorowa, czy też jakaś przepompownia, itp.
Mieliśmy już kiedyś bloki z "wielkiej płyty" - dziwne że niektórych niczego to nie nauczyło a może już zapomnieli.
Romek 1, 23.04.2015, 14:11
A co ci nie pasuje w blokach z "wielkiej płyty" ?
Rozkład mieszkań lepszy od dzisiejszych "apartamentów".
Cienkie ściany zewnętrzne? Takie kiedyś były normy, obecnie dociepla się zarówno tzw. wielką płytę jak i budynki z cegły.
olo, 23.04.2015, 20:50
A to dobre, Marek Korniak z firmy Aksbud z Ozimka. Jeszcze jesienią ubiegłego roku ten pan był burmistrzem Ozimka (najgorszym zresztą w historii) i pamiętam jak chwalił się nowymi inwestorami w gminie. Przez 4 lata ściągnął.... tylko jednego, zgadnijcie jaką firmę?. Czuję, że CBA miałoby tu co robić. Oj miało...
pat, 23.04.2015, 22:05
Wlasnosci uzytkowe ok. Architektura zadna. Inne projekty sa dostepne?
Kowalski, 24.04.2015, 06:56
Z tą oszczędnością wody to chyba nie bardzo. Ja na budowę stanu surowego zużyłem uwaga 12,0m3 wody, co kosztowało jakieś 84zł. Czy jest coś tańszego niż woda?
Inwestor, 24.04.2015, 13:36
Większość domów z betonu pokazywana jest jako jednopiętrowe i krąży pewien mit o słabej nośności tego materiału. Ja z Termalici zbudowałem piętro z poddaszem, jakbym mógł dodałbym jeszcze jedno piętro. A z tego co czytałem z betonu da się budować jeszcze wyżej.
idaho, 20.05.2015, 23:35
Panie taka teraz moda jest.
Bob Budowniczy, 30.06.2019, 09:24
Dobrą metoda wznoszenia murów są bloki betonowe, jest to kompletny zestaw klocków betonowych, który nakłada się jeden na drugi. Bardzo szybko je się stawia i potem rozkłada. Bloki charakteryzują się duża odpornością i trwałością. ADZ System wykonuje tym systemem Podaje namiary:
ADZ System
+48 519 535 700
biuro@adz-system.pl
34-120 Andrychów ul.Słowackiego 4a
Zbigniew45, 13.09.2019, 13:12
Choruje ktos u was w rodzinie na raka ?? Niech zrobi badanie moczu na na obecnosc glifosatu. To substancja rakotworcza ktora rolnicy pryskaja masowo wszystkie zboza, a takze owoce i warzywa. Dokarmiaja swinie pasza z glifosatem. Ten syf wykryto ostatnio w kaszach z lidla i ostatnio z biedronki. To jest tylko wierzcholek gory lodowej. Glifosat jest niemal w kazdym jedzeniu z marketu. Nie dajmy sie truc Polacy, trzeba to naglasniac. Wiecej mozecie dowiedziec sie na kanale youtube o nazwie: Marcin Bustowski
Edekk, 20.02.2020, 15:03