Domy szkieletowe, a zagrożenie pożarem, wiatrem i powodzią

Dom powinien zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Na szczęście nie żyjemy w rejonie nawiedzanym przez tsunami i trąby powietrzne, ale wichury i powodzie to dla Polaków nie pierwszyzna. Nie zapominajmy też o zagrożeniu pożarowym. Czy dom szkieletowy uchroni nas przed żywiołami?
  • Budowa domu szkieletowego

    Podczas budowy domu szkieletowego w systemie kanadyjskim bardzo ważne jest odpowiednie zakotwienie budynku do fundamentu.

    matthew_hull

Na działanie ognia, wody i wiatru wystawiony jest albo może być każdy budynek. Niezależnie od tego, w jakiej technologii został wybudowany, o tym jak sobie poradzi w tym starciu, przesądzą dwa czynniki: jakość materiałów i wykonania.

Zobacz: Projekty domów szkieletowych

Jak w każdej innej konstrukcji, tak i w domu szkieletowym budowanym w tzw. systemie kanadyjskim już na etapie projektowania trzeba przewidzieć różne sytuacje, aby się przed nimi należycie zabezpieczyć. Przede wszystkim należy stosować niepalne materiały izolacyjne, zadbać o bezpieczeństwo komina i systemu grzewczego oraz instalacji elektrycznej. Stawiając konstrukcję domu szkieletowego, nie można oszczędzać na śrubach i innych łącznikach. Ważne są też odpowiednie szyby w oknach.

Dom szkieletowy w ogniu

Większość pożarów występujących w budynkach o konstrukcji szkieletowej, powodowana jest błędami konstrukcyjnymi. Przede wszystkim dotyczą one instalacji elektrycznej. Jej planowanie w budynku drewnianym w zasadzie nie odbiega od tej samej czynności w domu murowanym. Tyle że trzeba zachować jeszcze większą staranność, ze względu na specyfikę budulca, jakim jest drewno. Odpowiednio zabezpieczone i zaizolowane ognioodpornymi materiałami drewno nie jest bardziej narażone na spalenie, niż jakikolwiek inny materiał, jednak na wszelki wypadek, należy bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad sprecyzowanych w Polskiej Normie PN-IEC 60364-5-51.

Zobacz również: Instalacje elektryczne funkcjonalne i estetyczne. Unikajmy błędów

Kilka zasad, o których warto pamiętać, planując instalację elektryczną w szkieletowym domu drewnianym:

  1. Gniazda przeznaczone do odbiorników o większej mocy, takich jak ogrzewanie elektryczne, czy niektóre narzędzia budowlane albo kuchenne dobrze jest wydzielić i zabezpieczyć – każde z osobna.
  2. Dobierając przewody o rożnych przekrojach, należy kierować się tabelami zawartymi w normie PN-IEC 60364-5-523.
  3. Wszystkie elementy instalacji muszą być dobrane w taki sposób, żeby przyrost temperatury nie spowodował pożaru, zarówno w normalnym użytkowaniu, jak i sytuacjach awaryjnych.
  4. Wszystkie elementy przewodzące obwodów elektrycznych należy oddzielić od konstrukcji budynku odpowiednimi materiałami izolacyjnymi.

Przy odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej instalacji elektrycznej, przy zastosowaniu zgodnych z Polską Normą materiałów i wystarczającej liczby bezpieczników, w domu nie powinno być mowy nawet o iskrze. Tak wykonana instalacja wyklucza możliwość wystąpienia pożaru wywołanego zwarciem instalacji.

Zobacz również: System grzewczy w domach szkieletowych. Jaki najlepiej wybrać 

Drugie w kolejności występowania i bardzo istotne zagrożenie w domach o konstrukcji drewnianej pochodzi od systemu kominkowego i samego komina. Do budowy domu szkieletowego powinno się używać kominów wentylowanych, które oprócz szczelnego wkładu ceramicznego i izolacji z wełny mineralnej są dodatkowo zabezpieczone przed przegrzaniem przez system wentylacyjny. W sytuacji dużego wzrostu temperatury, zaczyna działać grawitacyjny system odprowadzania gorącego powietrza.

W budownictwie szkieletowym stosowanie wentylowanych kominów wykonanych z ognioodpornych bloczków keramzytowych jest obowiązkowe. Nie nadaje się do tego cegła ani inny materiał. Dodatkowo stosuje się również odpowiednie okładziny zewnętrzne z materiałów niepalnych. Kluczowe dla bezpieczeństwa instalacji jest również wykonanie, dlatego ważne, aby zarówno projekt, jak i samą instalację wykonywali fachowcy z odpowiednim doświadczeniem. Niektórzy producenci szkolą firmy wykonawcze, które posiadają dzięki temu odpowiednie kompetencje do stawiania budynków zgodnych z wymogami bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji. Firmy takie mogą się wykazać certyfikatem wystawionym przez producenta, u którego można potwierdzić autentyczność dokumentu.

Zobacz również: Wentylacja domu szkieletowego i w technologii tradycyjnej

Kolejne ryzyko związane jest z samym kominkiem. Bardzo często kominki izoluje się wełną mineralną pokrytą folią aluminiową. Taka izolacja jest typową dla kominków w domach murowanych i z cegły, ale nie drewnianych. W budynku o konstrukcji z materiałów drewnopochodnych kominek musi być wykonany z materiałów nieprzewodzących ciepła. Takim materiałem są tzw. płyty kwarcowe, zespojone za pomocą specjalnego kleju, który pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w porcelanę i bardzo mocno uszczelnia. Natomiast w przypadku izolacji z wełny mineralnej z folią aluminiową, elementy te okleja się taśmą aluminiową pokrytą klejem, który pod wpływem wysokich temperatur rozkleja się. System się rozszczelnia i stąd się biorą problemy.

Ostatnim, choć niemniej ważnym przykazaniem jest regularne (dwa razy w roku) czyszczenie komina. Nie wystarczy czynić tego środkami chemicznymi. Nie są one bowiem w stanie usunąć całkowicie sadzy oklejającej wewnętrzne ściany komina. A zapalona sadza ma temperaturę powyżej 1000°C.
Jeśli zostaną spełnione powyższe warunki, w zasadzie nie powinno istnieć ryzyko pożaru w drewnianym domu szkieletowym.

Bezpieczeństwo kanadyjczyka podczas porywistych wiatrów

Domy szkieletowe nie obronią się przed tornadem porywającym wszystko, co znajdzie na swojej drodze z prędkością 500 km/h, natomiast doskonale potrafią sobie poradzić z wiatrami o prędkości ok 100–110 km/h, występującymi w naszej szerokości geograficznej. Zawdzięczają to elastyczności konstrukcji drewnianej, która sprawia, że nie stają na drodze wiatru jako przeszkoda, ale odbierają część siły jego uderzenia, częściowo ją amortyzując.

Aby jednak budynek drewniany poradził sobie z wiatrem, musi być odpowiednio mocno przymocowany do fundamentów. Nie można też oszczędzać na śrubach i łącznikach zespalających poszczególne elementy konstrukcji oraz więźbę dachową. Elementy konstrukcyjne powinny być przymocowane do fundamentów za pomocą zabetonowanych stalowych kotew.

Do budowy, zasadniczo, musi zostać użyta odpowiednia liczba łączników, takich jak wkręty, gwoździe, łączniki budowlane, ciesielskie, kątowniki, okucia, specjalne elementy dokrokwiowe, które dają budynkom bardzo dużą wytrzymałość. Kolejny element to tarcze dachowe, decydujące o sztywności konstrukcji.
I na koniec bardzo ważne wzmocnienie przeciw atakom wiatru – okna. Zalecane są tutaj szyby antywłamaniowe klasy P2 lub P4, które nie pękną pod wpływem uderzenia podmuchu wiatru. Masy powietrza, które dostaną się do pomieszczenia przez pękniętą szybę, potrafią wytworzyć takie ciśnienie, które nie tylko zdemoluje wnętrze, ale potrafi naruszyć elementy konstrukcyjne.

Domy szkieletowe w czasie powodzi

W rejonach zagrożonych wielkimi powodziami i trzęsieniami ziemi, jak np. Japonia czy Stany Zjednoczone niemal 100% domów mieszkalnych powstaje w technologii szkieletowej. Jest to związane z właściwościami tych konstrukcji, które powodują, że taki dom nie zawali się, jak dzieje się to np. w przypadku budynku z cegły. Przy uderzeniu wielkiej masy wody istnieje większe prawdopodobieństwo, że budynek zostanie porwany w całości, a to z kolei zwiększa szanse na pomyślną ewakuację mieszkańców.

Jeśli zalanie jest niewielkie i – co najważniejsze – woda nie stoi zbyt długo – konstrukcję domu wykonanego systemem kanadyjskim można osuszyć i odrestaurować, choć wymagać to może w większości przypadków rozebrania ścian, osuszenia belek i wypełnienia ich na nowo. Warunkiem jest zastosowanie najwyższej jakości, bardzo dobrze osuszonego (poniżej 15% wilgotności) drewna o dużej spoistości i pozbawionego wad, które nawet zmoczone dość szybko wysycha, a także wystarczającej ilości śrub i łączników między poszczególnymi elementami oraz fundamentami. Dom drewniany mocno zalany i długo stojący pod wodą odrestaurować będzie trudno.

Reasumując: domy szkieletowe, jak wszystkie inne budynki, nie są całkowicie wolne od zagrożeń związanych z szalejącymi żywiołami. Aby zapewnić mieszkańcom wysoki poziom bezpieczeństwa, już na etapie projektu, a później budowy trzeba zadbać o odpowiednie materiały i jakość wykonania. Przy ich zachowaniu większość zagrożeń można zminimalizować niemal do zera.

Autor: Joanna Turakiewicz
Współpraca: Andrzej Lipiński, Kronopol; materiały własne
52komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (52)

W Polsce znalezienie firmy która poprawnie wykona dom szkieletowy graniczy z cudem, a nawet jeśli taką się znajdzie, to cena będzie wyższa niż domu murowanego. Ktoś kto nie jest wykształconym budowlańcem, nie jest w stanie ocenić czy dom jest wykonany prawidłowo czy nie, a ryzyko jest ogromne
Dom szkieletowy nie ma żadnych istotnych zalet w porównaniu z murowanym, a wad bez liku. Kiedyś zaletą była szybkość budowy- teraz ściany z gazobetonu ekipa kilku osób stawia w tydzień.
mocten, 10.01.2012, 12:55
mieszkam w domu o technologii szkieletowej i każdemu polecę taka budowę, ktoś kto nie ma o tym zielonego pojęcia nie powinien się wypowiadać! oczywiście budowa musi przebiegać zgodnie z projektem i z bardzo dobrych materiałów...radze zasięgnąć szerszej opinii zanim napisze się coś takiego
xyz, 10.01.2012, 13:13
Komentarz został usunięty.
To może sam będziesz się udzielał dopiero jak domek postawisz i pomieszkasz w nim parę lat?
Z własnego doświadczenia, popartego mieszkaniem w kilku domach w tym dwóch szkieletowych, z czego jeden był stawiany właśnie przez jedną z polskich firm, mogę potwierdzić opinię z pierwszego komentarza:
Dom szkieletowy nie ma żadnych istotnych zalet w porównaniu z murowanym, a wad bez liku.
fosforan, 31.01.2013, 13:03
Dom szkieletowy ma mnóstwo zalet nad murowanym:
- o wiele wyższa izolacyjnosc ścian przy niewielkiej grubości (system szkieletowy 20cm wełny w ścianach, U=0,18W/m2K.
murowany:pustak ceramiczny 20cm + 12 cm styropianu grafitowego U=0,35W/m2K.)
-możliwosc budowy o każdej porze roku - poza fundamentami brak prac mokrych
- bez większych problemow można montowac olbrzymie okna - niski ciężar ścian. (również okna narożne)
- dla cześci osob ważny jest aspekt ekologiczny - drewno jest materialem naturalnym, odnawialnym i jego obrobka wymaga malo energii.
marian, 31.01.2013, 18:36
- kto Ci broni ocieplić wełną dom murowany? tylko nie wykręcaj się proszę że dom z drewnianych bali ma wyższą izolacyjność, bo mowa jest o domach szkieletowych, a bale rzeczywiście lepiej izolują niż beton, tylko to już zupełnie inna bajka
- to jest pozorna zaleta tylko na etapie budowy, jeśli nie potrafisz rozplanować budowy tak żeby wykorzystać ciepłe miesiące (których w polsce nie brakuje) to może lepiej odpuść sobie zabawę bo gdzie się człowiek spieszy tam się diabeł spieszy (ps jak chcesz szybko i na krótko to wynajmij kontener/kampera)
- oczywiście w domach murowanych można montować tylko 30cm bulaje
- drewno może i jest ekologiczne, ale nie dziesiątki chemikaliów i foliowych membran służących przystosowaniu tej szopki do mieszkania. jeszcze raz przypominam żeby nie mylić konstrukcji szkieletowej z bezkonkurencyjnym domem z bali
bezedura?, 31.01.2013, 20:33
Wełna, okna - wszystko nic.
Mi najbardziej przeszkadzało jak teściowa pierdziała w łazience na piętrze i słychać było ją u mnie w sypialni na dole. Mały Stefan od razu szedł spać.
Stefam, 01.02.2013, 12:41
Ale Ty jestes upierdliwy z tymi swoimi domami z "betonu" Zgadzam sie tylko z Toba w jednym - brakuje dobrych wykonawców ale zarówno w budownictwie szkieletowym jak i mórowanym. Osobiscie buduję domy szkieletowe ale nie robie ich z drewna materiał przetworzony jakim jest drewno klejone KVH czy plyty OSB3 to juz nie drewno. Po drugie nikt rozsądny nie stosuje w takich domach płyt GK a jedynie płytę Fermacell ógłbym wiele pisac o ocieplaniu, rekuperacji i zanikajacych po latach membranach dachowych. Są dostepne inne lepsze materiały tylko tacy jak Ty nie potrafia logicznie mysleć a ton Twojej wypowiedzi jest krótko mówiąc agresywny.
Chcesz podyskutować z fachofcem to zapraszam: womer-biuro@wp.pl Pozdeawiam Jarosław Grabowski
Grabowski, 22.03.2013, 15:33
Bzdury piszesz Kolego. Trzeba znaleźć firmę, która istnieje na rynku co najmniej kilkanaście lat. Popytać ludzi, którym domy wybudowali. Poszukać opinii. Dom murowany też można spieprzyć i też nic nie widać spod tynku. Ja mogę polecić firmę, która 10 lat temu postawiła mi dom drewniany. Jest to firma z Wielkopolski, ale budują wszędzie - mnie akurat nad Bałtykiem. Fachowo i kulturalnie. Wybudowali jeszcze dom mojej siostrze, altankę sąsiadowi i domek letniskowy kuzynowi. Wszyscy są zadowoleni. Gdyby ktoś szukał, to jest to firma ZODAN.
Hieronim Podolski, 18.02.2013, 07:46
Hej , myśle nad postawieniem domu szkieletowego . Jestem właśnie z Wielkopolski . Można więcej informacji na temat firmy i wytrzymałości twojego domku na e-mail ? Damian.jakubiak@op.pl
damian, 29.01.2018, 13:18
Komentarz został usunięty.
Zapraszam zimą do swojego szkieletowca i zabierz ze sobą rachunki to porównamy i wtedy zobaczysz różnice.
DD, 05.12.2013, 10:24
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
zapomnailem wspomniec o waznym parametrze jakim jest BEZWŁADNOŚĆ CIEPLNA - czyli ile ciepla kumuluje w sobie dom drewniany a murowany - dom drewniany dobrze izoluje ale szybko sie wychladza, dom murowany zgromadzi wiecej ciepla wiec sie wolnie wychladza (oczywiscie dom murowany nalezycie ocieplony welna lub styropianem) - w rzeczywistosci w domu drewnianym napalimy w kominku i jak wygasnie odczuwamy szybko ze sie robi chlodno, w murowanym to odczucie nie nastepuje tak szybko
Arek, 11.01.2012, 10:54
Z tym, że szkieletowy nagrzewa się szybciej.
Reasumując, są zwolennicy murowanych jak i szkieletowych.
W szkielecie MUSZĄ być zachowane rygory prawidłowego montażu, co powinien sprawdzać kierownik budowy (z ramienia Inwestora), a zazwyczaj Inwestor chce oszczędzić parę złotych i bierze pierwszego lepszego kmiotka z papierami, który kompletnie nie zna się na szkieletach.
Podstawową zaletą szkieletowych jest szybkość budowy. Można wprowadzać się od razu po zakończeniu budowy nie czekając, aż odparuje wilgoć (brak mokrych robót) co jest niezbędne przy murowanych.
trax, 11.01.2012, 11:17
Chyba nigdy nie widziales takiego domu?
Capsel, 31.01.2013, 19:19
Mieszkam przez 25 lat w domu szkieletowym (ale durna nazwa) i nie narzekam. Nie gnije, nie ma robactwa, kafelki nie odpadaja ani nie pekaja, jeat cieply, szybko sie nagrzewa (temp. na zewnatrz do -40 Celsjusza). Za gaz place 1/3 tego co moi znajomi w Polsce, oni marzna a ja utrzymuje 22C, moze ceny gazu nizsze. Ta kosntrukcja ma napewno wady ale jakos nie narzekam, moze dlatego ze troche zatracilem ta narodowa ceche, nie narzekam. Ale tak sie sklada ze mieszkam w Kanadzie i taka konstrukcja jest tutaj dopracowana i wykonanie scisle kontrolowane przez wiele instytucji. Baw sie dobrze, powodzenia.
Bogdan K, 13.01.2012, 19:30
budynek zostanie porwany w całości, a to z kolei zwiększa szanse na pomyślną ewakuację .... hm ciekawe...
magtic, 10.01.2012, 15:35
Czego Noe nie rozumiesz? Porwanie w całości powoduje, że taki domek przemieszcza się z wodą w całości i daje możliwość jego opuszczenia a nie zawala się na mieszkańców zabijając ich czy uniemożliwiając wydostanie z ruin.
sim, 10.01.2012, 16:00
Domy drewniane przeważają w Kanadzie, czy Norwegii, a tam klimat jest sroższy od naszego. Nasi pradziadowie też mieszkali w drewnianych domach. Wszystko zależy od technologii. Wiadomo, że dom z litego drewna jest bardziej wytrzymały ale i droższy, niż dom szkieletowy. Po za tym drewno musi być dobrze wysuszone , bo w przeciwnym wypadku będzie pękać i "strzelać".
wahający się, 10.01.2012, 16:31
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
a co to jest "drewno o dużej spoistości", bo spoistość z innym materiałem raczej mi się kojarzy.
Poza tym to artykuł OK. Jak czytam niektóre komentarze to mnie śmiech bierze. Jak to zwykle w Polszy- nie znam się ale wiem lepiej.
P.S. Pisałem pracę dyplomową pt:. "Przegląd istniejących rozwiązań w zakresie budownictwa szkieletowego"
Pozdr
Boss, 10.01.2012, 19:06
Komentarz został usunięty.
To może doda Pani, że oprócz drewnianego istnieje jeszcze szkielet stalowy...
szkielet stalowy, 08.03.2012, 15:45
Komentarz został usunięty.
Dla niedowiarków posiadam dokumentację ze zdjęciami z pobytu w stanach, gdzie widać owe budowy w trakcie. Mam też foty swojej budowy. Zainteresowanych proszę o zapytki na forum, to zaproszę na priva, podzielę się wiedzą, a nawet do swojego szkieletu zapraszam. Właśnie górę wykańczam, bo w czerwcu następna córa mi się rodzi.
Nara.
Dreptek, 02.04.2012, 22:09
budowales wedlug amerykanskich projektow ( grubosc scian, odleglosc miedzy 2x4 16 incali, itp) czy musiales pod polskie normy zmienic projekt. I jak z drewnem konstrukcyjnym czy mogles kupic dokladnie takie samo czy w Polsce pewne rzeczy sa niedostepne npo ( drywalls, i podobne wykonczenie) Planuje wybudowac podobny dom w Polsce ( plan z ameryki) i zastanawiam sie jakie przeszkody moga mnie spotkac
Marcin, 20.05.2012, 21:37
Czytałem Pana komentarz. Nie jestem niedowiarkiem ale buduję właśnie małego letniskowego szkieletowca. Chętnie zobaczę zdjęcia oraz materiały związane z tym tematem.
Jeśli to możliwe, to proszę wysłać na mój adres mailowy: jaraho@op.pl Za odpowiedź z góry b. dziękuję Jarek
Jarek, 16.11.2012, 18:54
Trzeba bylo drewno sprowadzic ze Stanow. Jest o wiele tansze niz krajowe. Pracuje w firmie wysylkowej w USA i widze co wysyla sie do Polski. Oplaca sie wysylka kazdego materialu, od cegiel po rury miedziane.
Capsel, 31.01.2013, 19:28
Komentarz został usunięty.
W USA wiekszosc domow rodzinnych jest budowana w taki sposob. Niewazne czy bogaty czy biedny. Bardziej zasobny w "portfel" obudowuje taki dom kamieniem lub cegla. Wszystko.
Capsel, 31.01.2013, 19:22
"Odpowiednio zabezpieczone i zaizolowane ognioodpornymi materiałami drewno nie jest bardziej narażone na spalenie, niż jakikolwiek inny materiał" - większej głupoty nie słyszałem. Drewna niczym nie da się tak zabezpieczyć żeby nie było narażone na spalenie jak powiedzmy np pełna cegła
pmpmp, 11.01.2012, 08:11
Drewno PRAWIDŁOWO obrobione (strugane) samo zgaśnie (przy założeniu, że źródło ognia nie jest stałe). Nie potrzeba do tego żadnej chemii!
trax, 11.01.2012, 09:13
Bardzo ogolny artykul i naiwne komentarze. To tak wyglada jakby dom szkieletowy w polnocnej Kanadzie, w Kaliforni i w Kanzas to byla taka sama konstrukcja. W Kanadzie wymagania budowlane (w kazdej jurysdykcji moga byc inne) sa bardzo szczegolowe do tego stopnia ze reguluja rozmaiar i ilosc gwozdzi w kazdym rodaju polaczenia struktury budynku. Polecam lekture (Canadian Wood Frame House Construction), niestety po angielsku. Budowa domu jest tam zdefiniowana jak "dla ptaka gluptaka" z warunkami projektowymi poprzez budowe i wykonczenie. Jesli chodzi o zagrozenie pozarowe to niestety najwiekszy problem to jest to co sie pali w srodku a nie struktura budynku. Kanadyjski kod (prawo) budowlany jest tak skonstruowany zeby zapobiegac a w razie pozary zaalarmowac domownikow i dac im czas na ewakuacje. Ostatnio na ten przyklad wprowadzono obowiazek montowania alarmow ppoz. ze stalym zasilaniem (baterie sa zakazane bo czesto ich bylo brak) w kazdej sypialni. Okna w sypialni musza miec minimalne wymiary tak aby mogly sluzyc jako wyjscia awaryjne albo wejscia dla strazakow w pelnym ekwipunku. Jest tych szczegolow mnostwo i skladaja sie w logiczna calosc. Najistotniejsze jest to ze wybierajac dom szkieletowy trzeba siobie zdawac sprawe, ze jest to konstrukcja inna niz tradycyjna (polska) w niemalze kazdym aspekcie. Kto tego nie wie moze sie nadziac na przykre niespodzianki. Z serii artykulow ktore tutaj drukujecie niewiele wynika.
Bogdan K, 12.01.2012, 21:53
wytrzymują wiatry 100-110!? przecież ostatnio na południu podawali wiatry do 130 a wiadomo że z biegiem czasu wichury będą się nasilać miałem budować szkielet ale jak czytam takie informacje to ten pomysł coraz bardziej odchodzi w stronę domu murowanego...
laik, 14.01.2012, 22:10
wytrzymują wiatry 100-110!? przecież ostatnio na południu podawali wiatry do 130 a wiadomo że z biegiem czasu wichury będą się nasilać miałem budować szkielet ale jak czytam takie informacje to ten pomysł coraz bardziej odchodzi w stronę domu murowanego...
laik, 14.01.2012, 22:13
Komentarz został usunięty.
Wszyscy o szkielecie drewnianym, a przecież jest jeszcze stalowy...
szkielet stalowy, 08.03.2012, 15:46
Domy szkieletowe zbudowane z właściwych materiałów i z zastosowaniem dobrej technologii są równie bezpieczne jak domy murowane. Budowę domu trzeba jednak zlecić fachowcom, by mieć pewność, że nie pojawią się żadne błędy. Poza tym uczciwe i rzetelne firmy dają gwarancję, więc w razie czego można spać spokojnie.
Stollux, 06.07.2012, 14:58
Powiedzcie kto teraz buduje jakis komin w takim domu? Czemu mialby on sluzyc, ozdobie?
Capsel, 31.01.2013, 19:15
od razu powiem, że nigdy nie mieszkałem w domu "szkieletowym" a tylko w murowanych konstrukcjach. Czytając powyższe komentarze jakoś mimo wszystko nie mogę odnaleźć przewag szkieletowca nad klasyczny dom murowany.
to że się szybciej stawia taki dom? a jakaż to jest różnica? 3 miesiące? pół roku?
jak na dom w którym się później mieszka latami to chyba niewielka różnica. że taka konstrukcja jest bardziej elastyczna i lepsza na trzęsienia ziemi/ mocne wiatry? jakoś w centrum Tokyo nie ma szkieletowych wieżowców a dzisiejsze materiały pozwalają bez żadnego problemu wymurować "elastyczny" dom- kwestia projektu i materiałów może i w USA się tak buduje ale to chyba tylko dlatego że tak jest u nich taniej. W naszych realiach stosowanie droższej technologii której jedyną widoczną zaletą jest czas montażu a koszty wyższe to chyba jakieś nieporozumienie. nie wiem jak wy, ale ja nie chciałbym mieć mimo wszystko domu gdzie podczas kłótni można przelecieć przez ścianę jak w amrtykańskim filmie a żona parkując (z jej umiejętnościami) może wjechać do dużego pokoju pamiętam jak lata temu rodzice budowali dom i trwała ta właśnie dyskusja czy nie postawić sobie szkieletowca (początek lat 90- wówczas to było nawet modne). Ojciec, oficer BIBu (bataliony inżynieryjno budowlane) na propozycję domu szkieletowego ze strony matki odpowiedział :" z drewna to ja ci moge altankę postawić jak chcesz" i niech to będzie myśl przewodnia mojej wypowiedzi
tylko murowany, 01.02.2013, 14:12
mozesz miec i bunkier, a jak przyjdzie co do czego to nie wiesz, co się stanie... jak ma Cię zalać to i tak Cię zaleje bez względu na to jaki to będzie dom (dobry przykład - ostatnie powodzie w Polsce) ja się skusiłam 3 lata temu na dom szkieletowy i jakoś nie muszę niespać po nocach i zamartwiać się każdym zagrożeniem
mi to robiła firma z Trójmiasta Alians, która ma doświadczenie w tego typu budowach, dlatego wem, że dom jest mocny - nawet jak jest szkieletowy
waldek_król, 31.03.2013, 21:51
Mój kanadyjczyk, stawiany właśnie też przez Aliansa niestety miał już możliwość "zapalenia się". Rozwieję wasze wątpliwości - one się nie palą jak domek z kart! To nie jest tak, że w 5 minut pali Ci się wszystko -.-'
morio, 31.05.2013, 23:39
No to masz komunistyczne podejście. Zalety? Proszę bardzo:
- roczne rachunki za prąd ogrzewanie i ciepłą wodę wynoszą + 600zł
(jak? a no wraz z pompą ciepłą powietrzną split panasonic 9Kw + Ogniwa fotowoltaiczne 6Kw z dwukierunkowym licznikiem.
- cena domu z działką 800m2 nad malutkim strumieniem, we wsi, oddalonej o 4km od centrum naszego małego miasteczka, z dostępem do plaży nad jeziorem (100m), przedszkola, szkoły, kościoła i 2 sklepów (wieś 150 mieszkańców), światłowód + kablówka, kanalizacja - 220 tys.
Dom wykonany przez niemiecką firmę mającą 30 lat doświadczenia
- szybkość budowy bardzo się liczy. i nie wie tego tylko ten kto nie stawiał domu i nie miał gdzie się podziać przez ten czas płacąc podwójne rachunki.
- możliwość szybkiej i bardzo taniej rozbudowy
- pasywność ( w słoneczne zimowe dni odsłaniam tylko okna i dom sam się nagrzewa)
- nie kurzy się jak dom murowany
- przeprowadzenie remontu, wymiany elementów konstrukcyjnych (w razie co!), czy inspekcji murów zależy od stopnia upośledzenia wykonującego i trwa od 1 do 2ch dni.
- dach nie odleci bo jest zrobiony z "żeber" czyli krokwie+ legary jako jeden zespolony element. Brak kalenicy a ściany są murłatami. nie są połączone co oznacza że zerwie się jedynie poszycie albo odleci cały dom...
Poza tym nie ironizuj... Nie, nie ma w Tokio drewnianych wieżowców ale poza tym wszystko inne jest z drewna.
LUDZIE- znowu jak to polaczki cebulaczki próbujecie uzasadnić swój przpłacony wybór budowy betonowego domu. OWSZEM nikt wam nie broni wasza sprawa. weźcie jednak pod uwagę że czasy się zmieniają. Przyszłość to nie twierdze 200m2 za miliony w których będą mieszkać całe pokolenia tylko drewno które postawisz szybko, tanio i ekologicznie. Musicie tak bardzo się porównywać nie? To dlaczego nie porównacie się do szwedów, amerykanów kanadyjczyków, Japończyków itp. Wszędzie już to zrozumieli. a wy się przepychacie i kłócicie o prymitywne sprawy. Czy mur czy drewno jest mocniejsze? Poproszę o przykład zniszczonego przez żywioł w Polsce domu drewnianego? Komu zwiało niech się pochwali. O podtopieniach czy pożarach nie mówię bo to ludzka głupota ( idioci budują na terenach zalewowych a o pożarach nie wspomne) ??? Jak ktoś osioł i dał się wydymać przez firmę bo nie wiedział jak uszczelnia się taki dom, ani na jakich fundamentach się go stawia to won na forum grup wsparcia, a nie pierdoły opowiadacie...
Mur jest solidny przetrzyma wieki, ale jest droższy w wykończeniu i nie tak ekonomiczny w użytkowaniu. Zasięgnijcie opinii fachowców a nie szukacie informacji na forach gdzie inni się gónwem obrzucają.
PS: Poza tym nie znam nikogo kto podczas bardzo silnych wiatrów w swoim domu śpi zupełnie spokojnie...
Bzdury opowiadacie bzdury piszecie, 02.12.2016, 11:11
No to masz komunistyczne podejście. Zalety? Proszę bardzo:
- roczne rachunki za prąd ogrzewanie i ciepłą wodę wynoszą + 600zł
(jak? a no wraz z pompą ciepłą powietrzną split panasonic 9Kw + Ogniwa fotowoltaiczne 6Kw z dwukierunkowym licznikiem.
- cena domu z działką 800m2 nad malutkim strumieniem, we wsi, oddalonej o 4km od centrum naszego małego miasteczka, z dostępem do plaży nad jeziorem (100m), przedszkola, szkoły, kościoła i 2 sklepów (wieś 150 mieszkańców), światłowód + kablówka, kanalizacja - 220 tys.
Dom wykonany przez niemiecką firmę mającą 30 lat doświadczenia
- szybkość budowy bardzo się liczy. i nie wie tego tylko ten kto nie stawiał domu i nie miał gdzie się podziać przez ten czas płacąc podwójne rachunki.
- możliwość szybkiej i bardzo taniej rozbudowy
- pasywność ( w słoneczne zimowe dni odsłaniam tylko okna i dom sam się nagrzewa)
- nie kurzy się jak dom murowany
- przeprowadzenie remontu, wymiany elementów konstrukcyjnych (w razie co!), czy inspekcji murów zależy od stopnia upośledzenia wykonującego i trwa od 1 do 2ch dni.
- dach nie odleci bo jest zrobiony z "żeber" czyli krokwie+ legary jako jeden zespolony element. Brak kalenicy a ściany są murłatami. nie są połączone co oznacza że zerwie się jedynie poszycie albo odleci cały dom...
Poza tym nie ironizuj... Nie, nie ma w Tokio drewnianych wieżowców ale poza tym wszystko inne jest z drewna.
LUDZIE- znowu jak to polaczki cebulaczki próbujecie uzasadnić swój przpłacony wybór budowy betonowego domu. OWSZEM nikt wam nie broni wasza sprawa. weźcie jednak pod uwagę że czasy się zmieniają. Przyszłość to nie twierdze 200m2 za miliony w których będą mieszkać całe pokolenia tylko drewno które postawisz szybko, tanio i ekologicznie. Musicie tak bardzo się porównywać nie? To dlaczego nie porównacie się do szwedów, amerykanów kanadyjczyków, Japończyków itp. Wszędzie już to zrozumieli. a wy się przepychacie i kłócicie o prymitywne sprawy. Czy mur czy drewno jest mocniejsze? Poproszę o przykład zniszczonego przez żywioł w Polsce domu drewnianego? Komu zwiało niech się pochwali. O podtopieniach czy pożarach nie mówię bo to ludzka głupota ( idioci budują na terenach zalewowych a o pożarach nie wspomne) ??? Jak ktoś osioł i dał się wydymać przez firmę bo nie wiedział jak uszczelnia się taki dom, ani na jakich fundamentach się go stawia to won na forum grup wsparcia, a nie pierdoły opowiadacie...
Mur jest solidny przetrzyma wieki, ale jest droższy w wykończeniu i nie tak ekonomiczny w użytkowaniu. Zasięgnijcie opinii fachowców a nie szukacie informacji na forach gdzie inni się gónwem obrzucają.
PS: Poza tym nie znam nikogo kto podczas bardzo silnych wiatrów w swoim domu śpi zupełnie spokojnie...
Bzdury opowiadacie bzdury piszecie, 02.12.2016, 11:12
Komentarz został usunięty.