Domy prefabrykowane. Koszty ich budowy i technologie, w jakich są wznoszone

Domy prefabrykowane, budowane z gotowych elementów powstających w fabryce, cieszą się coraz większym uznaniem. I nic dziwnego - mają bowiem wiele zalet. Zobacz, jaki jest koszt budowy, w jakich technologiach mogą być wznoszone i czy warto je budować.
 • Dom prefabrykowany

  Współczesne technologie budowy domu dają inwestorom wiele możliwości. Dzięki nim klucze do nowego domu możemy odebrać nawet po 3 miesiącach od rozpoczęcia inwestycji.

  domyprefabrykowane.com.pl
 • Wizualizacja domu prefabrykowanego

  Dom szkieletowy prefabrykowany - to ciepły, ekologiczny dom wykonany z paneli ściennych stropowych, dachowych wyprodukowanych w fabryce domów.

  domyprefabrykowane.com.pl
 • Wizualizacja domu parterowego

  Domy szkieletowe prefabrykowane wykonane są z materiałów wysokiej jakości. Wszystko dlatego, by dom był energooszczędny. Takie domy to bardzo dobra inwestycja.

  domyprefabrykowane.com.pl
 • Wizualizacja domu prefabrykowanego wielokondygnacyjnego

  Domy szkieletowe prefabrykowane nie należą do najtańszych, ale za to przez lata zyskujemy na niższych kosztach eksploatacji, gdyż są to domy energooszczędne

  domyprefabrykowane.com.pl

Domy prefabrykowane to domy, które powstają z gotowych elementów. Ściany przygotowane w fabryce dowożone są na miejsce budowy i przez kilka tygodni dzięki specjalistom powstaje dom. Budowa domu z prefabrykatów gwarantuje nam, że nawet w 8 tygodni na naszej działce powstanie wymarzony budynek gotowy do zamieszkania.

ZobaczBudowa domu ze styropianu – budowa domu jak z klocków 

Jest kilka godnych polecenia technologii budowy domów prefabrykowanych.

Domy o szkielecie drewnianym

Główną zaletą budynków w oparciu o szkielet drewniany jest szybkie tempo budowy, a co za tym idzie otrzymanie kluczy do własnego domu krótko po rozpoczęciu prac budowlanych. Budynki te odznaczają się też bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Domy szkieletowe charakteryzują się także wysokim stopniem wytrzymałości wobec szkodliwych i trudnych warunków atmosferycznych i wilgoci.

Budynki w technologii muru pruskiego

– Mur pruski jest to rodzaj ściany ryglowej. Zawdzięcza on swoją specyficzną elewacje widocznej nośnej konstrukcji z drewna klejonego z wypełnieniem w postaci płytek klinkerowych. Mur pruski cieszy się dużym zainteresowaniem na terenie Niemiec. Ale od niedawna także w Polsce. Jest to zainteresowanie uzasadnione, ponieważ ten budynek idealnie pasuje i świetnie wkomponowuję się w krajobraz i otoczenie. Zawiera w sobie ciepło i własny urok. – opowiada fachowiec z firmy Hortus - Ariel Janus, kierownik działu handlowego.
Ściana szczytowa piętra i strychu jest wysunięta o 12 cm i ustawiona na profilowanych występach. Są to stałe elementy, które dodają całości odpowiedniej formy i właściwego wizerunku. Konstrukcja sufitu jest wykonana z widocznych belek nośnych z drewna klejonego, a między belkami znajduje się boazeria drewniana.

Budynki z keramzytobetonu

Keramzytobeton – jest rodzajem betonu, gdzie kruszywem jest keramzyt, powstający w procesie wypalania gliny. Keramzyt stanowi więc naturalny materiał budowlany o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Jest przy tym idealną izolacją akustyczną.

Domy z paneli SIP

Panele SIP to izolacyjne panele strukturalne, które umożliwiają wykonanie domu w stanie surowym zamkniętym nawet w trzy dni. Oczywiście wcześniej musimy zamówić wykonane z paneli gotowe prefabrykowane ściany, których rozpiętość nie może przekroczyć 13 metrów. Takie ściany dostarczane są na plac budowy i ekipa rozstawia je z użyciem dźwigu. Jeżeli zdecydujemy się na montaż ścian z pojedynczych paneli na placu budowy, to budowa domy wydłuży się do około trzech tygodni. 

Czytaj także: Szybka budowa domu. Porównanie wybranych technologi 

Możliwości wykończenia domów prefabrykowanych

Oddanie budynku do użytku „pod klucz" – oznacza, że firma budująca oddaje budynek do użytku kompletnie. Właściciel wnosi meble i cieszy się wymarzonym domem.

Wykończenie deweloperskie – oznacza, że w budynku do wykończenia pozostaje więcej rzeczy, np. montaż drzwi, płytek, paneli; montaż urządzeń sanitarnych, czy malowanie ścian.

Budynek do samodzielnego wykończenia – oznacza, że właściciel musi wykonać jeszcze całkiem spory szereg prac w wewnątrz budynku (z zewnątrz budynek jest skończony). By móc w nim zamieszkać we własnym zakresie należy wykonać instalacje, tynki wewnętrzne oraz prace wykończeniowe (płytki, panele...).

Koszty inwestycji budowy domu prefabrykowanego

Przede wszystkim koszt budowy domu z prefabrykatów zależy od rodzaju inwestycji i realizowanego projektu domu. Ważne czy wybieramy proste, czy skomplikowane rozwiązanie. Najtańszym rozwiązaniem jest dom o konstrukcji szkieletowej, najdroższym mur pruski, ze względu na użycie w nim płytek klinkierowych oraz drewna klejonego.

Dom parterowy w konstrukcji szkieletowej, o powierzchni 100 metrów kwadratowych, wybudowany „pod klucz" kosztuje ok. 240 tys. + 8% VAT, do tego należy doliczyć koszty wykonania fundamentu, czyli ok. 30 tys. + 8% Vat.

Zalety domów prefabrykowanych. Czy warto się na taki zdecydować?

 • Główną zaletą domów prefabrykowanych jest gwarancja stałej ceny. Podpisując umowę, wiemy, ile będzie kosztowała inwestycja, czyli nasz nowy, wymarzony dom. Ta cena nie zmienia się w trakcie trwania budowy. Inaczej jest w przypadku domów budowanych metodą tradycyjną. Tu mogą pojawić się nieprzewidywane koszta. I nagle może się okazać, że cena diametralnie wzrasta.
 • Ogromną zaletą takich domów jest także szybkość ich powstawania. Z reguły 8 tygodni potrzeba, by powstał dom. Wszystko jednak zależy od wielkości i systemu wykończeniowego całej inwestycji.
 • Dodatkowym atutem jest fakt, że domy prefabrykowane są energooszczędne, co wynika z ich konstrukcji i zastosowanej izolacji cieplnej. Ponadto dzięki temu, że ściany wykonywane są w fabryce, a nie na placu budowy, dużo łatwiej uniknąć w nich błędów wykonawczych. Zminimalizowane jest również ryzyko wystąpienia mostków termicznych.  
 • Za budową domu prefabrykowanego przemawiają również niskie koszty użytkowania, które związane są z ich energooszczędnością. To przekłada się na niższe koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. 

Poznaj technologię: Prefabrykowane ściany ceramiczne

Autor: Agata Kaźmierczak
Współpraca: Tekst powstał przy pomocy specjalistów z firmy Hortus zajmującej się budową domów prefabrykowanych.
0komentarzy