Domy energooszczędne budowane z prefabrykatów

W latach 90-tych domom prefabrykowanym przypięto w Polsce etykietę "kartonowych domów". Taki stereotyp powoli odchodzi do przeszłości. Polacy przekonują się do technologii, która na zachodzie cieszy się dużą popularnością.
 • Dom prefabrykowany

  Domy prefabrykowane wznosi się z elementów zrobionych w fabryce, przywiezionych na plac budowy i tam połączonych z fundamentem i innymi elementami gotowymi.

  Budimex Danwood
 • Dom prefabrykowany

  Ściany domów prefabrykowanych mają budowę szkieletową. Elementy mają konstrukcję zrobioną z drewna suszonego próżniowo, odpowiednio struganego.

  Budimex Danwood

Domy prefabrykowane robią na przykład furorę w Niemczech. A co ciekawe, to w tym kraju największa liczba domów energooszczędnych budowanych pod klucz pochodzi z fabryki z Bielska Podlaskiego, należącej do firmy Budimex Danwood .

Polecamy: Baza projektów domów

Polacy coraz częściej doceniają zalety domów energooszczędnych

Zwolennicy prefabrykowanych domów energooszczędnych najczęściej wymieniają kilka ich zalet:

 • przyjazny mikroklimat,
 • niskie koszty ogrzewania,
 • szybki czas budowy domu – dom może być gotowy do zamieszkania w ciągu 2–3 miesięcy od rozpoczęcia prac.

Obecnie koszty ogrzewania ciągle rosną. Dlatego energooszczędność domu z prefabrykatów jest jego dodatkowym atutem. Wykorzystując pompy ciepła, ogrzewanie domu o powierzchni 150 m2 kosztuje rocznie mniej niż ogrzanie mieszkania w bloku o powierzchni około 50 m2

Warto wiedzieć: Pompa ciepła i czas zwrotu takiej inwestycji 

Proces budowy domu prefabrykowanego ma krótszy czas realizacji w porównaniu z budową domu w technologii tradycyjnej (murowanej). Różnic czasowych nie ma na etapie przygotować – tyle samo czasu zajmuje uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednak sama budowa domu pod klucz trwa od dwóch do trzech miesięcy. A jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykończenie (dom w tzw. stanie deweloperskim), wówczas po 4–6 tygodniach ekipa opuszcza plac budowy i przekazuje nam dom.

 Na plac budowy przywożone są prefabrykowane kompletne ściany i panele  dachowe.Fot. Budimex Danwood

Budownictwo energooszczędne to nie nowość w Polsce

Pierwsze domy energooszczędne powstały już w latach 90-tych. Do tej pory temat nie był zbyt popularny. Dlaczego? W dużej mierze to przez ciążące na domach prefabrykowanych złe opinie dotyczące budownictwa w stylu kanadyjskim właśnie z początku lat 90-tych ubiegłego stulecia.

– Dwadzieścia lat temu jak grzyby po deszczu powstawały w Polsce rodzinne firmy budujące tzw. kanadyjczyki – mówi Jarosław Borowski, pełnomocnik Zarządu ds. Zarządzania Jakością z firmy Budimex Danwood. – Bardzo często zakładane one były przez osoby, które wcześniej pracowały w USA lub Kanadzie przy wznoszeniu właśnie takich domów. Niestety, to co w tych krajach było normą, u nas wchodziło dopiero na rynek. W Polsce nie było odpowiednio przygotowanego drewna konstrukcyjnego, materiałów i przede wszystkim fachowców. Do budowy domów energooszczędnych wykorzystywano tych samych materiałów co przy domach budowanych tradycyjnie – opowiada.
– W konsekwencji doszło do tego, że wiele domów trzeba było rozbierać. W wyniku wadliwego wykonania stanowiły one zagrożenie dla mieszkańców. To było przyczyną powstania złej opinii o domach szkieletowych i twierdzenia, że nie nadają się one do polskiego klimatu. – Wiemy jednak, że to tylko wymówka. Wtedy nikt nie chciał się przyznać do fuszerki przy budowie tego typu domów – mówi Jarosław Borowski.

Stereotyp „kartonowego domu" istnieje w świadomości wielu Polaków do dzisiaj. Dlatego firmy budowlane wykonujące domy prefabrykowane postawiły na rynki zagraniczne.
– Pierwszy dom w Niemczech zbudowaliśmy w 1996 roku – mówi Borowski. Obecnie jesteśmy największym w Niemczech budowniczym domów energooszczędnych pod klucz. Co dziesiąty dom tam budowany pochodzi z fabryki z Bielska Podlaskiego i jest montowany przez pracowników naszej firmy.

W Polsce również rośnie liczba domów energooszczędnych. Na wybór technologii prefabrykowanej decydują się najczęściej osoby, które wracają do Polski z zagranicy i znają zalety tej technologii.
– W ciągu ostatnich trzech lat liczba montaży domów energooszczędnych na rynku polskim zwiększyła się z 30 do 50 budynków – mówi J. Borowski.

Dowiedz się więcej o: Programie dopłat do mieszkań i domów energooszczędnych 

Autor: redakcja.regiodom
23komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (23)

Taki tani to gdzie ceny są podane?
chcwd, 10.01.2013, 11:53
w stanie "pod klucz" za 120m2 od 380tys,wiec tanie to one nie sia bynajmniej dla przecietnego Polaka... sprawdzalem z rok temu skuszony slowem "tani"... final taki ze postawiel dom z bala i wyszlo mi duzo taniej,dom cieply ogrzewany kominkiem .pozdrawiam
sprawdzal, 10.01.2013, 12:07
to ja postawiłem dom z bala. za 214m2 wyszło mi 120 tys. i też ogrzewam kominkiem z różnymi wynalazkami, ale moja budowa to dziadostwo i zaścianek oraz drobnomieszczaństwo - nie miała 2 prezesów i ich asystentów ani działu marketingu
Aidjdhneu, 10.01.2013, 12:32
lelo, 13.01.2013, 12:41
Ja obecnie wykańczam dom 20 km. do Quito w Ekwadorze... myślę że za 280 m2 wyrobię się w 80 tyś.USD "pod klucz" .. ale wiadomo.... ogrzewanie nie jest potrzebne po za dekoracyjną funkcją kominka, ale za to w koszty wliczony jest basen .. ziemia 3000 m2 kosztowała mnie 7000 USD. Robocizna, to niecałe 10000 USD (wliczone) ... Jak tylko będzie do odbioru ( przełom sierpnia, września, sprzedaję 2 mieszkania w centrum Warszawy i na stałe przeprowadzam się do Ecuadoru.. ps. ceny życia są skrajnie niskie, więc polecam każdemu spędzenie emerytury w tym pięknym i przyjaznym kraju.
Roman, 15.06.2013, 02:20
Bardzo mnie zaciekawiles !
A może ja tez bym się jakos w Ekwadorze zadomowil?
Napisz mi cos więcej ,,czy za 1 ml euro można tam jakos sensownioe zyc?
Pozdrawiam
Zbyszek
zbigniew Mierzejowski, 26.08.2013, 12:35
Witam podeślij wiecej info gdzie kupiłeś ziemie i jakie tam warunki trzeba spełniać
Foxster, 31.01.2014, 21:34
mozecie podać namiary do tych co Wam budowali domy z bala. jak się Wam mieszka w takim domu? Czy szybko się go nagrzewa . No tak ogólnie , jakbyscie mogli, opiszcie zalety i wady takich domów. Dzieki
Marta, 10.01.2013, 12:37
Tani, bo Tania robiła projekt!
Nazwisko, 10.01.2013, 15:18
Ja postawiłem za 60 tys złotych parterowy domek o powierzchni takiej samej jak moje stare mieszkanie - czyli 45m2. 200 tyś mam na koncie i odsetki lecą...... po co mi zbedne przestrzenie do grzania
gość, 10.01.2013, 13:09
Ja jestem zwolennikiem domów w technologi tradycyjnej sam taki wybudowałem w tym roku mimo tego, iż pracuje w 1 z takich fabryk w Bielsku Podlaskim nie zdecydowałem się w polskim klimacie na dom budowany w tej technologii...jest sporo za i przeciw...jednym z czynników jest też cena. Firmę,którą mogę każdemu polecić to:
www.builder-bielsk-podlaski.pl
Maciek, 10.01.2013, 13:11
Najlepiej od razu powiedz że UNIHOUSE ma lepsze domy. Tylko że UNIHOUSE buduje domy wielorodzinne a nie jednorodzinne
ktoś, 10.01.2013, 19:34
Bielski radny pisze propagandowke dla firmy w ktorej pracuje i w ktorej kupil sobie dom.
gość, 10.01.2013, 13:12
jeśli pracuje w tej firmie i kupił w niej dom to tylko dobrze o nim świadczy, że wierzy że to co robi firma jest wartościowe, a nie jakiś badziew
hośt', 11.01.2013, 10:31
Jest taka firma Drewniany Kunszt z Białegostoku. Oni budują domy z bali i domy szkieletowe. Wychodzi 1300 złotych za metr domu już z materiałem na gotowo z fundamentem albo nawet jeszcze taniej (zależnie od projektu oraz czy dostarczy się własny materiał i weźmie tylko robociznę). Budują dobrze i wychodzi dużo taniej niż mieszkanie w bloku gdzie ceny są szalone. Ich strona to www.drewnianykunszt.pl
józef, 10.01.2013, 13:49
Na razie to żadnej alternatywy dla cegły nie znalazłem ani pod względem ceny ani trwałości więc przestańmy tu bajki pisac bo jeszcze ktoś uwierzy
TLC, 10.01.2013, 15:14
uwielbiam komentarze na temat trwalosci,dom drewniany stoi dluzej niz trwa zycie przecietnego czlowieka wiec nie wiem po ci trawlaosc "na wieki",chyba ze zamierzasz zyc 200 lat....
sprawdzal, 10.01.2013, 16:59
Komentarz został usunięty.
to faktycznie ci co podłączeni są do MPCu . i tak wychodzi taniej ogrzewanie w prywatnym jak w bloku .
zakrzewski , 11.01.2013, 07:15
wykanczalem takie domu na cyprze w polsce to chyba niewypal welna i karton gips bez jaj panowie za taka cene niech borowski sam tam mieszka i wezmie jeszcze prezesow na lokatorow
jacek , 13.01.2013, 08:16
Witam serdecznie,
jeśli są Państwo zainteresowani budową domów w konstrukcji szkieletowej drewnianej w pełni prefabrykowanej lub domami z bali, zapraszam na Naszą stronę internetową.
Więcej informacji pod numerem telefonu: +48 535 210 315 Pozdrawiam
Łacek, 08.08.2018, 12:35
Strona Internetowa : www.unihaus.eu
Łacek, 08.08.2018, 12:36