Ceramika. Wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Producenci materiałów budowlanych oferują swoim klientom coraz to nowsze produkty. Jest to odpowiedź na wciąż zmieniające się oczekiwania.
  • Dziś przedstawiamy dobry materiał, który posłuży nam do budowy domu.

    Röben

Dziś przedstawiamy dobry materiał, który posłuży nam do budowy domu. To materiał wytrzymały, bezpieczny, odporny, a najlepiej również w pełni ekologiczny. Dobrze by było również, gdyby ściany naszego przyszłego lokum odpowiednio trzymały ciepło zimą, a w ciągu lata nie przepuszczały skwaru z zewnątrz.

Zobacz: Fasada z cegły klinkierowej. Jak ją prawidłowo wykonać? 

Ceramika budowlana

Bardzo wiele osób do budowy domu wykorzystuje produkty tzw. ceramiki budowlanej. Należą do nich cegły i pustaki ceramiczne. Są one wypalane z gliny w temperaturze sięgającej nawet 1000 st. Celsjusza. Z tego typu materiałów można wznosić ściany działowe, elewacyjne i nośne zarówno jedno-, dwu-, a nawet trójwarstwowe. Ceramika budowlana dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: zwykłą i poryzowaną.

Ceramika zwykła

W kręgach budowlanych nie należy do nowości. Budowlańcy od dawna wykorzystują ją do stawiania ścian, między innymi ze względu na to, że jest uznawana za „zdrową". Do ceramiki zwykłej należy zaliczyć zarówno cegły (czyli elementy pełne), jak i pustaki modularne, kratówki i dziurawki (tzw. elementy drążone). Ich klasa rozciąga się w przedziale od 3,5-20. Im wyższa klasa materiału, tym wyższa jest jego odporność na ściskanie. Ceramika zwykła nie należy do najlepiej izolujących termicznie. Dlatego też nie jest polecana do budowy ścian jednowarstwowych. Z pustaków i cegieł należących do tej grupy muruje się ściany dwu- i trójwarstwowe. Wadą tego rozwiązania jest z pewnością ciężar materiału, co przekłada się na wysoki koszt jego transportu i duży nakład pracy.

Ceramika poryzowana

W porównaniu z ceramiką zwykłą, ma znacznie lepszą izolację termiczną. Dlatego też nazywana jest ceramiką ciepłą. Ta zwiększona izolacyjność wynika z tego, że do gliny, z której wypalane są pustaki, dodaje się trociny lub mączkę drzewną. Dzięki temu zabiegowi na pustakach powstają pory. Klasa wytrzymałości na ściskanie (tzw. MPa) tego rodzaju materiału wynosi od 5-15. Z ceramicznych elementów poryzowanych można wykonywać nie tylko ściany dwu- i trójwarstwowe, nadają się również do budowy ścian jednowarstwowych. Minusem ceramiki poryzowanej jest jej kruchość. Dlatego zarówno podczas transportu, jak i obróbki trzeba szczególnie uważać na to, by nie uszkodzić materiału.

Pustak ceramiczny z wełną mineralną

Ten rodzaj pustaka należy z pewnością do nowości na rynku. Dzięki wypełnieniu wełną mineralną zapewnia ciepło już w przypadku jednowarstwowej ściany. Należy zwrócić uwagę również na to, że pustaki wypełnione wełną mineralną spełniają wysokie wymagania energooszczędności, które są zawarte w rozporządzeniu o ochronie energetycznej budynków. Dzięki temu wykorzystanie ich do budowy zagwarantuje nam nie tylko oszczędność, ale również zmniejszenie emisji CO2. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest znaczne tłumienie dźwięków dobiegających z zewnątrz. Ściany wybudowane z ceramicznych pustaków, nawet jeśli nie należą do bardzo grubych, idealnie ochronią nas przed hałasami. Są również niepalne, mimo że same powstają w wyniku spalania. Dom, którego ściany powstały z pustaków ceramicznych, nie musi być dodatkowo zabezpieczany przed pożarem. We wnętrzu możemy cieszyć się również zdrowym mikroklimatem. Wilgoć, która jest normą w takich pomieszczeniach, jak łazienka i kuchnia, nie osadza się na ścianach zbudowanych z tych pustaków. Jest od razu odprowadzana na zewnątrz. Dzięki temu unikamy wystąpienia w naszych murach grzybów i pleśni, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Czytaj: Skąd bierze się grzyb i pleśń na elewacji? 

Ściany wykonane z pustaków ceramicznych są długowieczne i solidne. Nie ulegają odkształceniom i pęknięciom. Na koniec warto też zwrócić uwagę na to, że wykorzystanie tego materiału do budowy domu znacznie skraca czas budowy. Do murowania wystarczy użyć zaprawy cienkowarstwowej. Pustaki można przycinać i dopasowywać do zaprojektowanych przez nas kształtów ścian. Jest to możliwe dzięki temu, że wełna mineralna, która znajduje się w pustaku nie ulega odkształceniom.

Pustaki ceramiczne są w pełni przyjazne środowisku, bo wykonane z materiałów ekologicznych i w pełni biodegradowalnych. Dzięki temu nasz dom będzie funkcjonował w pełnej harmonii z otoczeniem. Koszt budowy jednego mkw. ściany jednowarstwowej wynosi od 160-210 zł, ściany dwuwarstwowej od 190-220 zł, a trójwarstwowej od 180-350 zł. W cenę należy wliczyć też koszty pozostałych materiałów oraz koszt robocizny.

Anna Chreptowicz 

Autor: Anna Chreptowicz
Współpraca: Röben
0komentarzy