Budownictwo ekologiczne: domy z gliny

Minęły lata, kiedy domy z gliny, słomy czy ubitej ziemi uważane były za prymitywne i nietrwałe mieszkania dla biedoty. Współczesne technologie pozwalają na stworzenie z tych materiałów pięknych domów w niczym nie przypominających przysłowiowych lepianek.
 • Elewacja domu z gliny

  Do budowy domu z gliny możemy wykorzystać, to co znajduje się na naszej działce: glinę, drewno, piach, kamienie, słomę.

  www.glinianachatka.pl
 • Budowa ściany w domu z gliny

  Między drewnianymi słupami umieszcza się słomę.

  www.glinianachatka.pl
 • Zrealizowany projekt domu z gliny

  Gliniany dom może mieć nowoczesną bryłę.

  www.glinianachatka.pl

Domy z prasowanej słomy i gliny, spełniają wszystkie współczesne standardy mieszkaniowe. Są szczególnie popularne w większości krajów świata o wysokiej kulturze ekologicznej. Buduje się je w USA, Niemczech, Szwecji, Kandzie Australii i wielu innych.

Zobacz równieżJak wybudować dom w cenie mieszkania 

Ostatnio coraz częściej gliniane domy powstają również w Polsce.

Zalety budownictwa z gliny

Zwolennicy budowania domów z gliny są w stanie przytoczyć wiele aspektów ekologicznych, ekonomicznych, zdrowotnych, estetycznych i wiele innych, dzięki którym warto się nim zainteresować.

Po pierwsze – ekologia. Podczas wznoszenia domu wykorzystuje się naturalne materiały (takie jak glina, słoma, kamień polny, żerdzie, drewno osikowe), które łatwo jest uzyskać w najbliższej okolicy budowy. Obróbka materiałów nie wymaga skomplikowanych i wysokotemperaturowych procesów czyli nie jest związana z emisją dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dom z gliny po zakończeniu eksploatacji nie wymaga skomplikowanych zabiegów związanych z rozbiórką i unieszkodliwieniem odpadów. Taki „naturalny" dom jest praktycznie w całości biodegradowalny.

Polecamy: TYNKI GLINIANE – rozwiązanie inspirowane ekologią

Po drugie – ekonomia. Już na etapie budowy możemy zaoszczędzić, ponieważ koszt domu z gliny jest blisko o 40% niższy niż budowa takiego samego w technologii opartej na materiałach wysokoprzetworzonych (beton czy ceramika). Dodatkowo możemy liczyć na dużo mniejsze koszty transportu materiałów. Koszty eksploatacyjne takiego domu są bardzo zbliżone do eksploatacji domów pasywnych czyli wykorzystujących ciepło pochodzące z eksploatacji domu (z gotowania, pracujących urządzeń, mieszkańców itp. oraz słońca). Dobrze zaprojektowany i wykonany dom z gliny będzie potrzebował do ogrzewania 15–30 kW/m2. Dom taki naturalnie „oddycha", więc wystarczy zastosować w nim wentylację grawitacyjną.

Po trzecie – zdrowie mieszkańców. W domach z gliny panuje bardzo korzystny mikroklimat, szczególnie przyjazny dla alergików. Gliniane tynki pozwalają utrzymać poziom wilgotności na poziomie około 60% Rh, dzięki swoim właściwościom neutralizują mikrozanieczyszczenia (np. dym nikotynowy), nie przylepia się do nich kurz (są obojętne elektrostatycznie) oraz antyseptyczne (hamują rozwijanie się bakterii i pleśni na ścianach).

Po czwarte – estetyka. Plastyczność gliny pozwala dowolnie ją kształtować. Osoby o zacięciu artystycznym będą miały wręcz nieograniczone możliwości modelowania własnego otoczenia. Ciepły naturalny kolor gliny i wygląd domu będzie na pewno działał uspokajająco na mieszkańców.

Po piąte – inne zalety eksploatacyjne. Grube ściany chronią równie dobrze przed zimnej, jak i przed letnim upałem. Poza tym stanowią wspaniałą barierę przed hałasem zapewniając komfort akustyczny. Glina należy też do materiałów o dużej odporności ogniowej oraz konserwujących drewno (wchłaniania nadmiar wilgoci). Na koniec warto dodać, że każdy może się pokusić o samodzielne wybudowanie domu z gliny, no może pod okiem fachowca.

Kilka wad domów z gliny

Jak każde rozwiązanie tak i to ma swoje wady. Podstawowa to grubość ścian, która wynosi około 50–60 centymetrów. Ma to wpływ na powierzchnię użytkową budynku, która będzie nieco mniejsza w porównaniu do powierzchni budynków wykonywanych w innych technologiach, szczególnie jeśli dysponujemy małą działką. Do wad domów z gliny niektórzy zaliczą też, praktycznie konieczność samodzielnego wykonania większości prac, ponieważ na naszym rynku nie ma zbyt wielu firm, które zajmują się tego typu budownictwem. 

Przeczytaj poradnik: Budujemy dom energooszczędny. Jak zdobyć dofinansowanie 

Autor: ewk
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Słabe odkrycie. Ja mam dawno dom z gliny, cementu, żwiru, wapna, szkła i drewna.
pd, 05.05.2012, 21:02
Witam wszystkich zainteresowanych budownictwem z gliny i słomy. Teraz każdy może sprawdzic jak sie w takim domu mieszka. W Bieszczadach powstał dom z gliny do wynajęcia gdzie można wynając pokój lub cały dom i sprawdzić jak się mieszka. Byłem, mieszkałem. Dom rewelacja, świetnie urządzony, mili gospodarze. Polecam wszystkim ciekawe doświadczenie. Mają swoja stronę www.chatazgliny.pl.
Bolek, 13.09.2012, 12:17
Zapraszam do nas po więcej informacji :) http://www.facebook.com/EarthHeartBudownictwoNaturalne
Paweł, 11.01.2013, 14:04
Chciałbym uraczyć czy ten domek zachowa te same kształty po spotkaniu z wiatrem wiejącym ok 100km/h.
Klepka, 30.04.2013, 20:01
a dlaczego miało by go zdmuchnąć ? Jeśli jest dobrze postawiony to szanse na przetrwanie wichury 100-lecia ma takie same jak w technologii tradycyjnej
wissiaus, 18.08.2013, 20:54
Budujemy domy z gliny. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z nami. www.domb.pl
Kosiba, 26.06.2015, 11:27
proszę o kontakt jestem zainteresowana
boguszewska, 22.02.2016, 09:32