Budowa domu ze styropianu. Dom jak z klocków

Budowa domu z kształtek styropianowych (tzw. systemem szalunku traconego), jest na tyle prosta, że może być prowadzona siłami własnymi i rodziny. Budynki postawione w tej technologii są energooszczędne oraz trwałe.
  • Uzupełnianie kształtek betonem

    Kształtki styropianowe sprzedawane są w systemach składających się ze wszystkich elementów potrzebnych do zbudowania domu. Każda firma ma swój system, z elementami o charakterystycznej dla niego budowie. Kształtki produkowane są z najlepszego jakościowo, twardego polistyrenu samogasnącego. Są one lekkie, więc łatwo się je transportuje i układa na budowie. Przycina się je piłą lub specjalnym drutem oporowym (po rozgrzaniu go do wysokiej temperatury, nie przylepia się do niego styropian).

    Izodom

Budowa domu ze styropianu jest kontrowersyjną technologią wznoszenia budynków. Trudno przekonać do niej miłośników tradycyjnego budowania z cegieł i pustaków. Mimo to nie brakuje i zwolenników styropianowych kształtek. Głównie ze względu na niższy od tradycyjnego murowania koszt wznoszenia metra kwadratowego ściany.

Budowanie z wykorzystaniem kształtek w skrócie polega na tym, że puste elementy polistyrenowe (czyli wykonane ze styropianu) układa się warstwami, a następnie ich środek wypełnia się mieszanką betonową. Zdarza się, że inwestorzy stawiają dom samodzielnie, korzystając jedynie z pomocy rodziny. Można oczywiście zatrudnić do tego celu wyspecjalizowaną ekipę. Obydwie metody mają swoje wady i zalety.

Wybierz z nami: Baza projektów domów

Z ekipą budowlaną czy samemu

Jeżeli stawianiem domu z kształtek chcemy zająć się samodzielnie, oszczędzimy na kosztach ekipy budowlanej. Przeciętny pojedynczy element styropianowy waży nie więcej niż 1,8 kg, zatem nie trzeba specjalnego sprzętu, by postawić ścianę tym systemem. Wystarczy po kolei układać elementy i napełniać betonem. Warto jednak pamiętać, że sama budowa zajmie nam na pewno więcej czasu, niż gdybyśmy zatrudnili fachowców i wykorzystali pompę do betonu.

Warto przeczytać: Jak dobrze wybrać ekipę budowlaną 

W przypadku, gdy dom z kształtek styropianowych stawia dobrze znająca się na tej technologii ekipa budowlana, oszczędzamy dużo czasu. Sześć osób pracujących po 10 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu potrafi postawić gotowy budynek systemem szalunku traconego w ciągu zaledwie 30 dni od chwili wejścia na plac budowy.

Koszty budowy domu systemem szalunku traconego

Postawienie domu z wykorzystaniem systemu kształtek styropianowych jest o około 10–15 proc. niższe niż w przypadku standardowych technik. Prawdziwe oszczędności zaczynają się jednak już po oddaniu inwestycji do użytku. Na ogrzewaniu takiego domu zaoszczędzić można nawet 50 proc. kosztów w porównaniu do standardowego typu konstrukcji. Jeszcze więcej – do 80 proc. oszczędzą ci, którzy wykorzystają system z grubszą warstwą styropianu.

Firmy sprzedające szalunki styropianowe oferują zazwyczaj do wyboru kilka wariantów.
Możemy np. zdecydować się na postawienie ściany, która będzie mieć 5 cm styropianu po wewnętrznej stronie, w środku 15 cm betonu i 10 cm styropianu na zewnątrz. Bardziej popularny jest system z grubszą, piętnastocentymetrową warstwą zewnętrzną. Dla konstrukcji pasywnych zewnętrzna warstwa styropianu wynosi aż 25 cm, a cała ściana ma grubość 45 cm.

Zobacz również: Idea domu pasywnego i domu energooszczędnego 

Jeżeli oprócz takiej konstrukcji zastosujemy w budynku wentylację z odzyskiem ciepła i okna o dobrej termoizolacyjności, możemy liczyć na oszczędności w okresie grzewczym. Na przykład ilość oleju opałowego potrzebna na ogrzanie metra kwadratowego takiego domu nie przekroczy trzech litrów rocznie. Czyli dla budynku o powierzchni 150 mkw. będzie to zaledwie 450 l rocznie. Aby zwiększyć izolacyjność termiczną ścian, można zastosować pustaki ze styropianu z dodatkiem grafitu, które mają mniejsze przewodnictwo cieplne (są cieplejsze).

Konstrukcja ściany z pustaków styropianowych

Rdzeń ściany jest najczęściej betonowy. W przypadku wyższych budynków (3–4 kondygnacje) używa się żelbetonowego wsadu (czyli betonu zbrojonego odpowiednią ilością stali). Dziś szalunki z pianki styropianowej wykorzystuje się nawet w jedenastokondygnacyjnych budynkach. Buduje się tą techniką nie tylko bloki i domy, ale też baseny, kościoły i szpitale. Niektórzy producenci oferują sto procent materiałów do postawienia budynku techniką szalunku traconego – od płyty fundamentowej, przez kształtki na ściany nośne, ścianki działowe aż po strop i izolacje na dach.

Ważne! Ścian działowych w domu nie wykonuje się raczej z kształtek styropianowych. Wznosi się je najczęściej z tradycyjnych materiałów murowych. Ciężki ściany mają lepszą izolacyjność akustyczną. A to jest ważne w przypadku przegród między pomieszczeniami. 

Bezpieczeństwo

W budynkach użyteczności publicznej lub domach wielorodzinnych ściany muszą wytrzymać dwie godziny naporu ognia – tak mówią przepisy. Do takich konstrukcji wykorzystuje się elementy z plastikowymi przewiązkami, które łączą wewnętrzną i zewnętrzną ścianę kształtki. Zwykłe kształtki, w całości zrobione z pianki styropianowej, mają wytrzymałość półgodzinną.

Niektórzy obawiają się, czy ściany stawiane tym systemem utrzymają cięższe półki. Jeżeli chcemy zawiesić np. szafkę kuchenną na naczynia, która może ważyć ponad 100 kg, to będziemy potrzebować kołków rozporowych o długości 150 mm i 8 mm średnicy. Jeden kołek jest w stanie utrzymać element o wadze do 150 kg. Na dwóch można zawiesić nawet trzystukilogramową półkę, czy nawet najcięższy żeliwny grzejnik. 

Zobacz również: Jak wybrać działkę pod budowę domu

Autor: Michał Franczak
Współpraca: konsultacja Izodom
35komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (35)

Jeśli zainteresowani jesteście Państwo takim budowaniem to bardzo ostrożnie podchodźcie do oferty firmy Kern-Haus HM polska spółka z o.o. Także na osobników typu Rafał L. i Elżbieta Ch. Po ich "sukcesach" gruzy i płacz inwestorów.
Mizantropus Errectus Rex, 25.04.2012, 07:43
A komu w Polsce potrzebne brazylijskie favele ;-)))))))
west, 25.04.2012, 12:40
10-15% taniej niż normalny dom i w każdej chwili poszło z dymem , to żaden interes
w, 25.04.2012, 16:10
tylko koszt calego ogrzewania na dom 1 rodzinny wynosi mniej wiecej 2,500- 3 tysiace zlotych rocznie a dzieki temu mozemy zaoszczedzic nawet 1000
Paweł, 25.04.2012, 17:15
Ja mam śćiany z silki + 20cm styropianu na zewnątrz, i też mi koszt ogrzewania (i ciepłej wody) wychodzi poniżej 3000 rocznie
Brutus, 27.02.2013, 12:07
jeszcze tańszy od domu ze styropianu, równie ciepły a do tego zdrowy
marek, 27.02.2013, 14:57
może i tańsze- ale jak tam wkręcić kołek w ścianę!!!
montaż czego kolwiek w taką ścianę graniczy z cudem.
ściana składa się z części ocieplenia, miejsca na wylewkę i części ok 5 cm od wewnątrz- ewentualne nierówności niwelujemy płytami regips !!!
jak taka ściana ma utrzymać cokolwiek-choćby karnisz z firanami!!
o łatwopalności niewspomnione!!!!
powodzenia jeśli ktoś się podejmie budowy takiego domu!!!
zduńczyk, 25.04.2012, 18:31
jestes glupi jak cap a rozumu jak u barana w torbie
murarz, 25.04.2012, 18:59
Pewnie nie czytał, bo czy 300 kg to waży karnisz? a umocowany jest na 2 kołkach.
Cytuję:
"Niektórzy obawiają się, czy ściany stawiane tym systemem utrzymają cięższe półki. Jeżeli chcemy zawiesić np. szafkę kuchenną na naczynia, która może ważyć ponad 100 kg, to będziemy potrzebować kołków rozporowych o długości 150 mm i 8 mm średnicy. Jeden kołek jest w stanie utrzymać element o wadze do 150 kg. Na dwóch można zawiesić nawet trzystukilogramową półkę, czy nawet najcięższy żeliwny grzejnik."
Wujek_Mario, 01.05.2012, 05:47
to co tu można usłyszeć -ręce opadają proszę częściej się wypowiadaj zawsze można ......
lipa, 16.06.2012, 15:15
A artykuł czytał? dłuższy kołek i można powiesić do 300kg, więc z karniszem nie będzie problemu.
cage, 27.02.2013, 08:28
Wyszło dużo taniej i szybciej. Montaż czegokolwiek bez problemu - jak to na kartongipsie.
jazeck, 29.09.2013, 20:16
MARUDZISZ !!! .. BIERZE SIĘ DŁUŻSZE KOŁKI I MOCUJE SIĘ JE W BETONIE :) .. JASNE ? !
Słowianin , 30.06.2014, 10:43
Już widzę jak grzub rośnie na ścianach. z tego względu że przez ściany nie przedostaje się wilgotność w żadnym stopniu, cały rok trzeba będzie mieć otwarte okno, a nóż kogoś przewieje, nie zdrowy taki dom.
Troll, 26.04.2012, 07:42
Kto się nie zna na kominach i wentylacji ten tak sądzi.
kowal, 28.04.2012, 22:15
A rozszczelnienie okien i mikro wentylacje w nich to co? To jeszcze nie otwarte okna nikogo nie przewieje.
Wujek_Mario, 01.05.2012, 05:51
:) po przeczytaniu waszych komentarzy tylko mogę się pośmiać :) niekompetencja goni niewiedzę i nieuctwo. Od ponad 20 lat zajmuję się budową domów. A nie ma nic gorszego jak za komentowanie zabierają się "muratorzy" - obejrzeli kilka obrazków w Muratorze, przeczytali kilka artykułów i mamy fachowca - koń by się uśmiał. Obecnie dla takiego jednego muratora stawiam dom - książkę można napisać. Z szalunku traconego zbudowałem dwa domy osobiście a znam czterech użytkowników takich domów. Pierwszy taki dom zbudowałem w 1997 roku i zapewniam że wszyscy są zadowoleni - brak jakichkolwiek mostków termicznych bardzo ciepłe i SUCHE domy brak grzyba. Jeżeli ktoś potrafi myśleć, to sam odpowie sobie na pytanie czym się różni dom z szalunku traconego od dom ocieplonego styropianem pod względem palności i i tak zwanym oddychaniem ścian? Jak zamocować kołek na karnisz ? - znam takich co gwoździa nie potrafią wbić w deskę a co dopiero montaż karnisza - odpowiadam - można zastosować dystans stalowy bądź drewniany lub specjalne kotwy.
Grzegorz Kozioł, 04.07.2012, 18:49
jestem zaintersowany wspolpraca, poniewaz poszukuje osob ktore mialy stycznosc z wznoszeniem budynkow w tej technologi :)
email - blufish@wp.pl
blufish, 22.11.2012, 21:37
Witam. Buduję coś takiego, gorzej z wykonawcą. Czy potrafi Pan coś takiego zbudować.
jacek-jk@wp.pl
Jacek Karasiński, 30.10.2014, 09:47
lipa, 16.06.2012, 15:17
A jak opierdolisz mieszkanie farbą lateksową to co też powinien ci grzyb wyleś nie . Wszystko zalerzy od wentylacji i ocieplenia ścian jak gówniano będą ocieplone to napewno ci wylezie z resztą poco to pisze sa przecież debile którzy młotka w ręce nie trzymali a ostro się wypowiadają . Jeśli chodzi o mnie to myśle że ta technologia jest super popierwsze czas 2 wytrzymałość 3 oszczędność ciepła jeśli chodzi o kołki to nie problem .WIEM ORTOGRAFIA.
Strazu23, 12.02.2013, 15:09
polak, 28.05.2013, 19:47
tak. po roku zbierałem podgrzybki i prawdziwki... po ośmiu latach same prawdziwki i czasami rydze na ścianie łazienki. Co za ludzie... Jak zacząłem budowie słyszałem: "dom ze styropianu?! Panie to wiatr rozdmucha..." ( notabene w środku zbrojony beton jakby kto nie wiedział jest w środku).Ogromna izolacja! Akustycznie gorzej, ale Polecam!!!
jazeck, 29.09.2013, 20:21
To samo osiagniesz wylewajac betonowe ściany i okładając je z obu stron styropianem.
Styropian wewnątrz i nie oddychając sciana.... Czujesz się jak w puszce.
Moim zdaniem dla 10% oszczedności nie ma co w to sie ładować.
To juz lepiej zbudowac z gazobetonu i ocieplic styropianem.... Cieplej pewniej i normalna sciana. Z tego to można sobie postawić garaż albo szopę
heniek, 13.12.2012, 10:43
Ciekawi mnie jak z kwestią wilgoci. Wszystkie pomieszczenia są przecież ocieplone od wewnątrz. Grzyb na ścianach pojawi się szybko.
none, 27.02.2013, 11:19
Ewidentnie.6 dni pracy po 10 godzin - kto tak pracuje?tylko poddańczy parobkowie.Przemęczenie powoduje zwolnienie tempa pracy i wypadki.Za tym idzie pogorszenie jakości i błędy w wykonaniu,grzyb,nie równo wylane poziomy,itd itp.wielokrotnie budowałem domy - drewniane,w technologii tradycyjnej i innowacyjne rozwiązania też stosowano,w tym wypadku budynek nie będzie oddychał i zacznie się zachowywać jak termos,wilgoć z łazienki i kuchni oraz po śnie bez specjalnie rozszczelnionych okien zacznie wychodzić dość szybko.Producenci styropianu chcą zarobić kasę,ale takie domki powstają dopiero od roku,więc co można o tym systemie powiedzieć,poza zachwalaniem kiesy sponsora?
Mr.T, 27.02.2013, 18:46
słyszałeś może o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,poczytaj najpierw a później pisz o grzybach
samolotek, 27.04.2013, 09:53
...dopóki się nie zużyje. Mamy już z te samej beczki przyjazne środowisku, nafaszerowane toksycznymi związkami żarówki energooszczędne, czy zużyte panele słoneczne, co do których nie wiadomo co z nimi zrobić. Eternit też był "idealnym" rozwiązaniem...
wissmo, 27.02.2013, 20:52
Jeśli ktoś nie potrafi zamontować np karnisza, czy szafki na ścianie gdzie pierwszą warstwą jest steropian a potem beton to oznacza to ,że nie miał styczności i rzadnego doświadczenia budowlanką. "Ze ślepym trudno porozmawiać o kolorach". Do tego używa się odpowiedniej długości tzw kotwy. Proste przykład to anteny satelitarne, elementy oświetlenia, daszki itd. Wszystko to montujemy na zewnątrz budynku na tradycyjnych, ocieplonych styropianem ścianach i nie ma problemu. Jeśli chodzi o problem wilgoci czy pleśni to ciepła ściana nie skrapla wody i tym samym grzyb nie rośnie. Pracuję spółdzielni mieszkaniowej. Wiele było zgłoszeń o pleśni nad oknami w pokojach a głównie w kuchni. Po dociepleniu ścian budynku steropianem 20cm problem zniknął. Od tego czasu problem zniknął. Oczywiście co rocznie jest wykonywany przegląd przewodów wentylacyjnych. Według niektórych to teraz powinien pojawić się problem bo ściana nie oddycha. Od tego jest sprawna mikrowentylacja w oknach i instalacja kominowa i dzięki temu odpowiednia cyrkulacja powietrza. Spotkałem się z dziwnymi sposobami oszczędzania ciepła w domu. Szczególnie były to w podeszłym wieku babcie. Zaklejały kratki wentylacyjne. W takim przypadku jest ogromna wilgotność i duże ryzyko zaczadzeniem się tlenkiem węgla np z kuchenki gazowej.
Artur, 12.05.2013, 19:55
witam budowałem taki dom bardzo szybko tanio mnie wyszło i jestem bardzo zadowolony z moiejgo cieplutkiego domku ,ppozdrawiam współbudujących tą metodą
sluchacz, 06.01.2015, 21:28
Szkoda że co po niektórzy nie nawołują do palenia na stosie zwolenników tej technologii :)
ICF to bardzo dobry system budowy niskoenergochłonnych budynków.
Ściany są wytrzymałe i ciepłe. Dodatkowa warstwa styropianu od wewnątrz jest właściwym kierunkiem - zmniejsza akumulacyjność ścian zewnętrznych czyli tam, gdzie jej nie powinno być. PS: Ściany nie oddychają - jak zaczną, to tylko egzorcystę sprowadzić pozostaje ;)
dlt7, 09.03.2015, 22:31
Jestem laikiem budowlanym i kupiłam taki dom wybudowany 20 lat temu. Ładna działka a pojęcia o technologii nie miałam. Stało się i trudno. Problem mam ze zrozumieniem dlaczego słyszę hałas pochodzący z dachu, jakby szeleszczenia, przesuwanie się, zwłaszcza teraz kiedy dach się nagrzał bo się ociepliło. Oczywiście ten hałas jest tez na wszyskich skosach w pokojach na pietrze.
Na drewnianej więzi lezą kształtki styropianowe a na nich dachówka betonowa i nic więcej. Żadnego ocieplenia. Od wewnątrz skosy obrobione boazeria. Nie wiem jak sobie z tym hałasem poradzić a nawet jeszcze nie zamieszkalam .
Elżbieta Margo, 30.04.2015, 13:15
Jestem laikiem budowlanym i kupiłam taki dom wybudowany 20 lat temu. Ładna działka a pojęcia o technologii nie miałam. Stało się i trudno. Problem mam ze zrozumieniem dlaczego słyszę hałas pochodzący z dachu, jakby szeleszczenia, przesuwanie się, zwłaszcza teraz kiedy dach się nagrzał bo się ociepliło. Oczywiście ten hałas jest tez na wszyskich skosach w pokojach na pietrze.
Na drewnianej więzi lezą kształtki styropianowe a na nich dachówka betonowa i nic więcej. Żadnego ocieplenia. Od wewnątrz skosy obrobione boazeria. Nie wiem jak sobie z tym hałasem poradzić a nawet jeszcze nie zamieszkalam .
Elżbieta Margo, 30.04.2015, 13:17
Mam sporo wolnego czasu i talent pisarski, chętnie dorobie
fgghhh, 11.01.2016, 06:58
Mam sporo wolnego czasu i talent pisarski, chętnie dorobie..
fgghhh, 11.01.2016, 06:58