Renowacja drewnianych schodów krok po kroku

Intensywnie użytkowane drewniane schody wewnętrzne, z czasem tracą swój blask i wymagają odnowienia. Dzięki dobrze przeprowadzonej renowacji, możemy dać im „drugie życie" i znów cieszyć się pięknym wyglądem drewna.
 • Renowacja drewnianych schodów krok po kroku

  Vidaron
 • Renowacja drewnianych schodów krok po kroku

  Vidaron
 • Renowacja drewnianych schodów krok po kroku

  Vidaron
 • Renowacja drewnianych schodów krok po kroku

  Vidaron
 • Renowacja drewnianych schodów krok po kroku

  Vidaron
 • Renowacja drewnianych schodów krok po kroku

  Vidaron

Schody, które użytkowane są wewnątrz pomieszczeń narażone są głównie na intensywne ścieranie. Wraz z upływem czasu powierzchnia ich drewnianych stopni łuszczy się i wyciera, a co za tym idzie, staje się coraz mniej estetyczna. Renowacja wykonanych z drewna schodów obejmuje kilka, stosunkowo prostych zabiegów, od których zależy efekt końcowy. Właściwe przeprowadzenie prac pozwoli nam przywrócić konstrukcji piękny wygląd i zapewnić drewnianej powierzchni trwałość na lata.

Zobacz również: Drewniane schody - jak je zabezpieczać 

Jak przygotować podłoże

Przygotowanie podłoża to pierwszy i bardzo istotny etap renowacji drewnianych powierzchni. Zaczynamy od usunięcia łuszczących się powłok i wierzchniej warstwy zszarzałego drewna. Do wykonania tych prac, w zależności od powierzchni schodów, możemy użyć gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki oscylacyjnej. To drugie rozwiązanie pozwoli przyspieszyć pracę i będzie dużo wygodniejsze w przypadku konstrukcji o dużych rozmiarach. W miejscach, gdzie dostęp szlifierki jest utrudniony, możemy ręcznie przytrzeć powierzchnię drewna za pomocą papieru ściernego.

- Dokładne zeszlifowanie starej powłoki lakierniczej lub malarskiej sprawi, że będzie nam łatwiej pokryć drewno nową warstwą wybranego wyrobu ochronno-dekoracyjnego - mówi Krzysztof Kędzior, Główny specjalista ds. aplikacji w Fabryce Farb i Lakierów Śnieżka SA - Solidnie przeprowadzone przygotowanie podłoża ułatwia i przyspiesza aplikację, pozwalając na uzyskanie powierzchni o równomiernym wybarwieniu i wyraźnym rysunku struktury drewna - dodaje ekspert.

Rozsądny wybór produktu

Do renowacji naszych drewnianych schodów możemy wykorzystać wyroby przeznaczone do ochronno-dekoracyjnego malowania drewna. Wybierając produkt musimy jednak pamiętać, że schody są narażone na intensywne ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też, powinniśmy wykorzystać rozwiązanie, które zapewni estetykę i odpowiednią ochronę. Jeśli odnawiamy schody, które mało użytkujemy, to możemy wykorzystać olej do drewna, np. ten firmy Vidaron z naturalnym woskiem Carnauba, który chroni i pielęgnuje drewno. - Olej może być stosowany zarówno do drewna europejskiego, jak i egzotycznego i pozwala na uzyskanie jedwabisto matowego wykończenia podkreślającego usłojenie - tłumaczy Krzysztof Kędzior. 

To też cię zainteresuje: Schody wewnętrzne z metalu. Pomysł na nowoczesne wnętrze 

Aplikacja dobrego wyrobu

Po przygotowaniu podłoża i wyborze konkretnego produktu, możemy przystąpić do jego aplikacji. Przed użyciem, wyrób należy dokładnie wymieszać, co zapewni mu jednolitą konsystencję i barwę. Jeśli zdecydowaliśmy się na pokrycie naszych schodów olejem, to nakładamy go na drewno pędzlem lub gąbką, w dwóch lub trzech warstwach w odstępie co najmniej 6 godzin. Po ok. 15-20 minutach od nałożenia poszczególnych warstw, usuwamy nadmiar oleju z powierzchni drewna za pomocą bawełnianej szmatki lub półsuchej gąbki. Zapewni to optymalne wnikanie wyrobu w drewnianą strukturę schodów.

W przypadku wykorzystania bejcy, nakładamy ją poprzez wcieranie tamponem lub szmatką, zbierając następnie nadmiar wyrobu, do momentu uzyskania równomiernego wybarwienia. Jeśli chcemy uzyskać większą intensywność koloru, to kolejną warstwę bejcy nanosimy po upływie 24 godzin. Bejcowaną powierzchnię zabezpieczamy bezbarwnym lakierem, np. bez podkładowym Vidaron - 24 godziny po nałożeniu ostatniej warstwy bejcy. Lakier zapewnia powłoce odporność na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

- Lakierowanie wykonujemy wałkiem do lakierów, nakładając minimum 2 warstwy w odstępach 12 godzin - tłumaczy specjalista FFiL Śnieżka SA - Pomiędzy kolejnymi warstwami powierzchnię należy przeszlifować i dokładnie odpylić. Pozwoli to uzyskanie pełni właściwości ochronnych wyrobu - uzupełnia Krzysztof Kędzior. 

To też cię zainteresuje: Co zastosować na schody, żeby nie były śliskie 

Renowacja drewnianych schodów umożliwi uniknięcie kosztownej i czasochłonnej wymiany całej konstrukcji i sprawi, że drewno odzyska swój pierwotny urok. Właściwie odnowione schody będą nam służyć przez długie lata, ciesząc domowników niepowtarzalnym wyglądem i funkcjonalnością. Samodzielnie przeprowadzona renowacja przyniesie nam również sporo satysfakcji! 

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Vidaron
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Niby krok po kroku lecz nikt nie zamierza w tej renowacji uwzględnić nakładek na stare zużyte stuletnie schody.jaki klej zastosować czy też jakieś inne rozwiązania.Ja myślę zastosować piankę klej,czy będzie dobrze???
jerzy sadanowicz, 30.03.2017, 20:44
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
moje bukowe meble staram sie co 2-3 lata lakierowac, ostatnio wybrałem lakier akrylowy vidaron który ma łagodny zapach i szybko schnie
menika, 10.11.2019, 14:30
Cześć wielkie dzięki za post ! My homepage Iga
JC, 08.12.2019, 16:16
Hej wielkie dzięki za wpis ! My web page; Iga
YD, 24.01.2020, 16:37
ostatnio nasze bukowe szafki lakierowalismy lakierem akrylowym vidaron, który bardzo szybko schnie za co ma duzy plus
memka, 09.03.2020, 14:45
Hej dzięki za post ! My site Anka
JP, 04.05.2020, 11:38