Oświetlenie schodów w domu jednorodzinnym

Sposób oświetlenia schodów jest ważny ze względów bezpieczeństwa, ale może być również elementem dekoracyjnym wydobywającym walory estetyczne.
 • Schody Knock Design z opcją oświetlenia

  Schody z opcją oświetlenia

  Rintal
 • Schody Knock Design we wnętrzu salonu

  Rintal

Rodzaj oświetlenia schodowego warto zaplanować już na etapie projektowania domu. Dzięki temu otwory na oprawy lamp i przewody elektryczne przygotujemy w odpowiednich miejscach.

Warto o tym pamiętać projektując oświetlenie schodów w domu

 • Do aranżacji oświetleniowej można wykorzystać różne źródła światła począwszy od energooszczędnych świetlówek kompaktowych, po halogeny oraz oświetlenie ledowe. 
 • Oprawy schodowe muszą być wyposażone w specjalny asymetryczny odbłyśnik lub matową przesłonę, tak aby światło nie oślepiało wchodzącego po schodach, a strumień światła powinien być skierowany bezpośrednio na stopnie, co umożliwi bezpieczne przemieszczanie się domowników pomiędzy kondygnacjami. 
 • Umieszczone w oprawach źródła światła powinny mieć niewielką moc, tak aby oświetlenie schodów nie dominowało we wnętrzu, a jedynie subtelnie podkreślało formę schodów, oraz fakturę i kolor zastosowanego materiału. 

Sposoby oświetlenia schodów

 • Kinkiety zamontowane na ścianie przylegającej do schodów – wciąż najpopularniejsza metoda oświetlenia. Ich światło powinno być skierowane jednocześnie na stopnie jak i na sufit.
 • Halogeny lub inne świetlówki na przylegającej ścianie zamontowane na wysokości ok. 15 cm nad kolejnymi płaszczyznami stopni. Ich białe światło oddaje wiernie barwy i pozwala wydobyć właściwości estetyczne wykorzystanych materiałów. Są chętnie stosowane ze względu na możliwość regulowania natężenia światła, co jest bardzo przydatne w przypadku schodów znajdujących się w przestrzeni wielofunkcyjnej, na przykład w otwartym holu lub salonie.
 • Światło zamontowane w oprawach na poszczególnych płaszczyznach stopni. Daje wrażenie lekkości, oraz podkreśla walory dekoracyjne pionowych elementów schodów czyli podstopnic.
 • Wbudowanie lamp w stopień przy ścianie lub przy balustradzie. Świecąc do góry wydobywają one fakturę na ścianie lub oświetlają dekoracyjne elementy balustrady. 
 • Popularne jest również montowanie źródeł światła w podstopnicach lub na spocznikach rozdzielających poszczególne kondygnacje. 

W przypadku schodów zewnętrznych możemy zastosować podobne sposoby oświetlenia. Musimy jednak pamiętać o zastosowaniu hermetycznych opraw oświetleniowych, które będą odporne na wodę oraz uszkodzenia mechaniczne.

Autor: J. Kornecka
0komentarzy