Drewniane schody w domu: jak o nie dbać

Drewniane schody cieszą swoim pięknem. Jednak musimy o nie dobrze dbać. Aby solidna konstrukcja, choć zabezpieczona lakierem, wytrzymała próbę czasu, poświęcajmy jej, ale nie tylko od święta, chwilę na pielęgnację.
  • Drewniana schody

    Drewniane schody nie lubią wody. Pielęgnując je unika wycierania drewna mokrym mopem lub szmatą.

    Mazer

Stopnie schodów zużywają się podobnie, jak podłoga. Z tą różnicą, że ich warstwa wierzchnia jeszcze bardziej narażona jest na ścieranie. Schody drewniane najczęściej mają stopnie wykonane z twardego drewna. Eksperci radzą używać buku, dębu albo jesionu – to z naszych rodzimych gatunków. A ostatnio częściej stosuje się również egzotyczne gatunki, które górują fizycznymi parametrami nad europejskimi gatunkami drewna.

Jednak nawet najtwardsze i najsolidniej zabezpieczone lakierem schody nie zwalniają nas z obowiązku dbania o ich kondycję.

Co zrobić, ale lakierowane schody drewniane ambitnie stawiały czoło próbie czasu?

– Wrogiem drewnianych stopni są żrące środki chemiczne i zmiany wilgotności. Unikajmy więc agresywnych preparatów. Mogą one nie tylko zniszczyć lakier, lecz również przeniknąć w strukturę drewna. Skutki będą opłakane. Nie należy też do czyszczenia schodów polegać na mopie i dużej ilości wody, choć zmycie ich wilgotną ścierką na pewno nie zaszkodzi. Tak jak meble, schody czyścimy środkami specjalnie przeznaczonymi do lakierowanego drewna i zapobiegających ścieraniu się. Jeśli nie będzie w nich wosku, unikniemy w przypadku generalnego remontu schodów konieczności głębokiego szlifowania ich powierzchni – wyjaśnia Jolanta Olszewska z firmy Mazer.

Więcej o tym, jak dbać o drewno: 4 sposoby ma konserwację drewna: olej, lazura, bejca, lakier

Koncentrując się na drewnianych elementach schodów, nie zapominajmy o innych materiałach. Na przykład o szkle i metalu, z których mogą być zbudowane balustrady. Choć nie są tak delikatne jak drewniane stopnie, to również one wymagają naszej uwagi.

O czystość szklanych powierzchni balustrad zadbamy tymi sami sposobami, jak w przypadku okien.

Warto przeczytać poradnik: Mycie i konserwacja okien 

Niekiedy wystarczy przetrzeć je wodą z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń lub wilgotną ściereczką z mikrofibry. Nawet jeśli używamy specjalnych detergentów do mycia szyb, pamiętajmy, aby pracy nie zakończyć na przetarciu szkła preparatem. Efekt czystej powierzchni da tylko staranne spłukanie szkła wodą. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Mazer
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Te schody są z drewna czy z dykty ? porządne drewniane schody wytrzymują dziesiątki lat użytkowania bez żadnych zabiegów i pielęgnacji.
test, 01.02.2013, 10:50