Dobór schodów do drewnianej podłogi

Schody pełnią nie tylko rolę funkcjonalną, ale i aranżacyjną we wnętrzu. Aby drugi warunek był spełniony, to schody należy dobrać do stylu, jaki dominuje w domu. Ważny jest również rodzaj posadzki. Zobacz, jak dobrać schody do podłogi z drewna.
 • Drewniane obicie schodów żelbetowych

  Gdy podłoga wyłożona jest drewnem, to dobierając materiał na schody w domu, możemy zdecydować się na klasyczną harmonię lub nowoczesną grę kontrastów.

  Rintal Polska
 • Schody Milo w aranżacji domu

  Rintal Polska
 • Zastosowanie schodów Trio Bis w aranżacji domu

  Rintal Polska
 • Nowoczesne schody Otto w aranżacji domu

  Rintal Polska

Aranżując schody we wnętrzu z drewnianymi podłogami, można wybrać płynne przejście pomiędzy posadzką a stopniami schodów lub bardziej abstrakcyjną opcję, czyli kontrast kolorystyki użytych materiałów.

 Warto wiedzieć: Sposoby na konserwację drewna: olej, lazura, bejca, lakier 

Stosując pierwsze rozwiązanie uzyskamy aranżacyjną spójność, a przy drugim – nieszablonowy design oraz możliwość wizualnego oddzielenia od siebie poszczególnych stref domu.

Drewniane schody w kolorze podłogi to klasyka

Decydując się na schody o stopniach wykonanych z dokładnie tego samego gatunku drewna, z którego jest podłoga, ma się pewność, że całość będzie do siebie pasować. Takie stopnie będą harmonijnym, niewychodzącym z mody dodatkiem. W tym przypadku schody nie stanowią centralnego punktu w aranżacji wnętrza, ale są tłem dla niej. Tę spójność zapewni nie tylko barwa drewna, ale także identyczne usłojenie i faktura materiałów wykończeniowych. 

Dodatkowym atutem w klasycznym wnętrzu mogą być pasujące do całości drzwi wewnętrzne. Szczególnie efektownie zaprezentuje się ciemne typu wenge, polecane do dużych, przestronnych domów. To szlachetna kolorystyka, dodająca prestiżu i klasy. 

Abstrakcyjna gra kontraktów

W przypadku aranżacji domów nowoczesnych, futurystycznych i modernistycznych warto pobawić się formą oraz kolorem. Ta swoista gra kontrastów, to drugi kierunek w aranżowaniu schodów we wnętrzu. Jeżeli więc podłoga wyłożona jest jasnym drewnem, schody powinny mieć ciemne stopnie. I odwrotnie – białe schody będą świetnym uzupełnieniem nowoczesnego domu, którego podłogi wyłożono drewnem w kolorze orzecha, ciemnego brązu czy wenge. 

Nie ma wnętrza, którego nie można byłoby zaaranżować, by uzyskać spójną całość. Jedną różnicą pomiędzy domami jest to, jak ich mieszkańcy rozumieją ten termin. Dla jednych to bowiem połączenie jednolitych faktur, wzorów i gatunków materiałów wykończeniowych, a dla innych fantazyjna gra oparta na kontrastach i tylko z pozoru niepasujących do siebie kolorach. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Rintal Polska
2komentarzy