Balustrady drewniane i ze stali nierdzewnej: wybieramy, które są lepsze

Balustrady czy pochwyty są nieodłącznym elementem każdych schodów.
 • Klasyczna balustrada

  Tak piękna i misternie wykonana balustrada podnosi rangę schodów.

  bialasiewicz (123RF)
 • Balustrada z motywem roślinnym

  Modnym rozwiązaniem jest dekoracyjna balustrada z kutego żelaza. Stylowo prezentuje się balustrada z motywami roślinnymi pomalowana na czarno.

  mk
 • Balustrada schodowa

  Ażurowa balustrada z zamkniętych profili pomalowana na zawsze modny szary kolor pasuje do współczesnych wnętrz.

  Rintal_neolama
 • Balustrada pełna ze szkła

  Szklana balustrada najczęściej mocowana jest za pomocą okuć punktowych.

  CDA Polska
 • Balustrada z giętego drewna

  Do wnętrz klasycznych pasują rzeźbione, toczone, frezowane tralki czy też drewniane poziome wstęgi biegnące wzdłuż schodów wykonane z drewna giętego.

  Schody Mazer
 • Balustrada ze stali i drewna

  Mazer Schody
 • Współczesna balustrada z kutego metalu

  ewk
 • Balustrada ażurowa z drewna

  ewk
 • Nowoczesna balustrada i pochwyty ze stali nierdzewnej

  ewk
 • Stare balustrada drewniana do renowacji

  ewk
 • Przedwojenna balustrada z kutego metalu - do odnowienia

  1. Metalowa balustrada schodowa 2. Słupek konstrukcyjny w formie ptasich szponów 3. Balustrada okienna przesuwna (wypełnieniem w formie "kopii" podziału okiennego)

  ewk
 • Schody bez balustrady

  Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań zwykle decydują się na schody z balustradą. W opozycji do nich stoją nowocześni minimaliści, stawiający na bardzo niecodzienne rozwiązania, dla których schody bez balustrady to inspirujący akcent we wnętrzu.

  Rintal

Balustrady mają do spełnienia dwa podstawowe zadania. Po pierwsze muszą zapewnić wygodę i bezpieczeństwo użytkownikom schodów, balkonów, antresol czy tarasów. Po drugie powinny gwarantować estetyczny wygląd pomieszczenia lub otoczenia.
Balustrada to element architektoniczny schodów, który montowany jest od otwartej strony biegów schodowych. Składa się ona z poręczy oraz wypełnienia. Z kolei, pochwyty mocujemy na ścianie zamykającej biegi. Inaczej mówiąc, pochwyty to poręcze mocowane na ścianie.

Minimalna wysokość balustrady powinna wynosić 90 cm. Musi też solidnie przytwierdzona do schodów. Stabilność zapewniają jej słupki nośne. To do nich mocuje się poręcz i wypełnienie balustrady. Projektując schody trzeba zachować odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami balustrady. Ma to zabezpieczyć dziecko przed upadkiem i uniemożliwić mu wspinanie się po
balustradzie. Z tego względu odstęp pomiędzy poprzecznymi elementami wypełnienia balustrady nie powinien być mniejszy niż 12 cm. 

Na temat bezpieczeństwa dziecka w domu: Schody przyjazne dla dzieci – jakie rozwiązanie wybrać 

Z czego może być zrobiona balustrada

To, jaki materiał wybierzemy na balustradę, jest nieodłącznie związane z usytuowaniem schodów i rodzajem balustrady. Ze względu na konstrukcję możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje tych barier:

 • Balustrada pełna – najczęściej wykonywana jest z betonu albo murowana z cegieł, kamienia lub szklanych pustaków. W wersji lekkiej materiałem na balustradę pełną mogą być płyty gipsowo-kartonowe na stalowym ruszcie czy też tafle szklane lub z tworzywa sztucznegoDo wypełnienia tego typu balustrad stosowany jest specjalny rodzaj bezpiecznego dla użytkowników szkła. Może ono być bezbarwne lub kolorowe. Zazwyczaj jest to szkło hartowane albo bezodpryskowe z warstwą folii.Fot. Schody Mazer

 • Balustrada kurtynowa – tworzą ją duże pełne elementy mocowane do konstrukcji głównej. Wypełnienie, podobnie jak w przypadku balustrady pełnej, można wykonać ze szkła, tworzywa sztucznego lub blachy.
 • Balustrada ażurowa – to najlżejszy rodzaj balustrad . Wypełnienie stanowią elementy pionowe zakotwione w stopnicach lub poziome mocowane do słupków konstrukcyjnych. Pionowe tralki mogą być wykonane z kamienia, drewna, stali nierdzewnej lub kutego metalu. Na elementy poziome wykorzystuje się najczęściej stalowe pręty, rurki, linki i płaskowniki oraz drewniane deski.

Balustrady wykonane z kamienia, betonu, cegieł i drewna są dość masywne i w związku z tym nadają się raczej do pomieszczeń o dużych gabarytach. Jeśli chcemy schodom nadać „lekkości", warto zastosować szkło, stal lub gięte elementy drewniane o małym przekroju.Pięknie wyglądają też balustrady z kutego metalu ale trzeba uważać z ich wyborem, ponieważ wymagają one odpowiedniego wnętrza „z epoki".Fot. Schody Mazer

Pochwyty i poręcze

Obecnie najczęściej na poręcze i pochwyty stosuje się drewno, stal nierdzewną szlifowaną i polerowaną oraz stal ocynkowaną. Zarówno drewno, jak i stal są materiałami, które łatwo dają się kształtować i dzięki temu można z nich uzyskać różne formy. Nie powinniśmy mieć problemu z dobraniem interesującego nas kształtu.

Warto przeczytać: Co zastosować na schody, żeby nie były śliskie 

Należy jednak przy wyborze poręczy pamiętać, że powinny być one solidnie przymocowane do balustrady lub ściany i przede wszystkim zapewniać wygodę użytkowania. Dlatego warto wybrać kształt pochwytu dobrze „układający się" do dłoni.
Drewno ma tę przewagę nad pochwytami i poręczami ze stali, że jest ciepłe w dotyku i można je malować na dowolny kolor. Jednak zastosowanie stali pozwala stworzyć we wnętrzu atmosferę nowoczesności.Stalowe wypełnienie balustrady pasuje zarówno do schodów drewnianych, jak i wykonanych z innych materiałów. Fot. Schody Mazer

Balustrady – inne rozwiązania

Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie w budynkach remontowanych, jest odrestaurowanie starych balustrad i poręczy. Dawni rzemieślnicy tworzyli niepowtarzalne rozwiązania, które i teraz mogą budzić zachwyt: tralki z giętych desek, piękne metalowe słupki konstrukcyjne w formie ptasich szponów czy balustrady na kółkach. Często niestety takie stare elementy likwiduje się podczas remontów. A wystarczyłoby wyczyścić je ze starej farby i pokryć nową powłoką, żeby zyskać niepowtarzalny piękny element wnętrza. 

Autor: ewk
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Należało by napisać 900mm dla balustrady w budynkach jednorodzinnych i mieszkaniach wielopoziomowych a maksymalny prześwit wypełnienia nie jest regulowany prawem budowlanym.
Budynki wielorodzinne i urzyteczności publicznej wysokość minimum 1100mm a wypełnienie maksimum 120mm
kris, 02.04.2013, 10:48
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Ładne barierki drewniane można obejrzeć na stronie www.barierki-drewniane.pl
Nowicki, 02.10.2018, 20:54