Wybór projektu domu energooszczędnego: czym się kierować

Dom energooszczędny, więc bardziej przyjazny dla środowiska od domu standardowego charakteryzuje się pewnymi parametrami. Poznaj parametry domu energooszczędnego.
 • Projekt domu Klara Drewniany Termo

  Warto sprawdzić, jakie korzyści będziemy mieć z inwestycji w energooszczędność, gdy zamieszkamy już w naszym nowym domu. Prezentowany na zdjęciu projekt Klara Drewniany Termo jest propozycją skierowaną do osób, które planują budowę wygodnego domu parterowego w technologii szkieletu drewnianego.

  projekty.regiodom.pl
 • Projekt domu Duris 3

  Ten wygodny i funkcjonalny dom ma duże przeszklenia, które doskonale doświetlają wnętrze naturalnym światłem, przez co pokoje są jasne i przestronne

  projekty.regiodom.pl
 • Projekt domu Z212

  Budynek, dzięki swym rozmiarom oraz zwartej formie, idealnie nadaje się na małą działkę.

  projekty.regiodom.pl
 • Projekt domu LIM House 01

  Murowana bryła domu jest bardzo prosta, przekryta symetrycznym dachem dwuspadowym.

  projekty.regiodom.pl
 • Projekt domu Koncept-30

  Dom według tego projektu jest piętrowy, pozbawiony skosów na drugiej kondygnacji, dzięki czemu wszystkie wnętrza są pełnowymiarowe i ustawne.

  projekty.regiodom.pl

Dom energooszczędny to taki budynek, którego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku oscyluje w granicach 30–70 kWh/m2. Aby spełnić normę, musimy mieć właściwy projekt domu. Powinny być w nim określone: rodzaj ściany (z uwzględnieniem wszystkich warstw), materiały budowlane, instalacje wentylacyjne i grzewcze.

Zobacz: Projekty domów energooszczędnych

Którędy ucieka najwięcej ciepła z domu

Przez każdy z elementów budynku ucieka inna ilość energii cieplnej. Rozkład ten wygląda następująco: 

 • przez wentylację – ok. 25–35%, 
 • przez ściany zewnętrzne – ok. 20–30%, 
 • przez dach – ok. 25–30%, 
 • przez piwnicę – 10–15%, 
 • przez stolarkę okienną i drzwiową – 10–15%.

Wymagania dotyczące energooszczędności domu może spełnić zarówno projekt gotowy wybrany z katalogu, jak i indywidualny, zrealizowany na nasze zamówienie.

Usytuowanie domu energooszczędnego na działce

Odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata ma duże znaczenie na optymalne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej.

– Dzięki odpowiedniej ekspozycji budynku np. największe okna skierowane na południową, nasłonecznioną stronę, czy też maksymalne osłonięcie przed działaniem wiatru, energia słoneczna jest właściwie wykorzystywana. To podstawowe zasady, które są pomocne w zarządzaniu energią w budynku – przypomina Danuta Piotrowska z firmy Twoja Budowa.

Kształt bryły budynku, a energooszczędność domu

Dzięki prostej i zwartej bryle domu możemy ograniczyć mostki termiczne, które powstają w miejscach załamania konstrukcji (np. naroża budynku) oraz na styku różnych materiałów. Ciepło bardzo często ucieka przez ościeża okien i drzwi, nadproża, wieńce stropu oraz w miejscu połączenia płyt balkonowych ze stropem.

Warto przeczytać: Lepszy projekt domu z katalogu, czy indywidualny? 

Mostki termiczne (zwane też mostkami cieplnymi) to miejsca, przez które ciepło wydostaje się z budynku na zewnątrz. Powstają zazwyczaj w następstwie wadliwego wykonawstwa czy też zbyt cienkiej warstwy izolacji termicznej. Uwaga! Skomplikowana bryła budynku sprzyja powstawaniu mostków termicznych z powodu większego stopnia trudności poprawnego wykonania izolacji termicznej. Zwiększa więc ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych czy nieszczelności.

– Mostki termiczne powstają zazwyczaj przy tak zwanym „rozrzeźbieniu bryły" – przy tarasie, balkonach etc. Aby ograniczyć straty ciepła, warto pamiętać także o odpowiedniej izolacji takich miejsc, jak ściany dobudowanego garażu czy schodów prowadzących do piwnicy – mówi Joanna Szymula z Biura Projektów Extraplan.

Inwestor powinien pamiętać także o odpowiednim rodzaju dachu. Przyjmuje się, że powinien być on prosty, dwuspadowy pod kątem 30–45 stopni i dobrze zaizolowany. Teoretycznie najwięcej energii oszczędza się, gdy jak największa powierzchnia dachu będzie eksponowana na południową stronę. Takie usytuowanie dachu stwarza też dodatkowe możliwości zastosowania alternatywnych źródeł energii.

Odpowiedni dobór materiałów budowlanych

Ściany w budynku wysoko energooszczędnym powinny zostać wykonane z materiału o wysokiej izolacyjności termicznej. Wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić od 0,15 do 0,20 W/(m2K). Najmniej energii traci dom, w którym zastosowany jest jednolity system z odpowiednimi materiałami uzupełniającymi.

Warto zapamiętać! Im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła, tym lepsze właściwości izolacyjne wykazuje przegroda. 

Zobacz równieżDomy zeroenergetyczne: w jakiej technologii można je wybudować? 

Użytkowanie domu zbudowanego zgodnie z wytycznymi energooszczędności

Projekt domu energooszczędnego uwzględnia maksymalny pobór energii z zewnątrz przy jak największym ograniczeniu strat ciepła. Koszty eksploatacji domu energooszczędnego są o ok. 30% niższe niż dla typowego domu. Może się okazać, że przy rosnących cenach energii dodatkowy koszt poniesiony na energooszczędne rozwiązania, dzięki niższym rachunkom, w miarę szybko się zwróci.

Klasyfikacja energooszczędności domu zgodnie z normą ISO

 • Dom poza klasą energooszczędności – powyżej 70 kWh/m2/rok (standardowe budynki mają przeważnie zużycie na poziomie 75–90 kWh/m2/rok).
 • Dom energooszczędny  30–70 kWh/m2/rok;
 • Dom niskoenergetyczny – 15–30 kWh/m2/rok;
 • Dom pasywny  poniżej 15 kWh/m2/rok. 

Zobacz wideo z poradami ekspertów, którzy mówią, jak wybrać projekt domu energooszczędnego

Cenna wiedza: Wszystko o współczynniku przenikania ciepła okien

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Silka Ytong
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Biorąc pod uwagę spranośc kotła z 1kg miału uzyskamy ok 4,5kWh więc daje to 3500*4,5kWh = 15750 / 260m2 = 60kWh na 1m2 nie jest źle miał kupuje po 400zł więc koszt roczny ogrzania mojego domu 260m2 = 1,400zł a jak u was to wygląda dom ma proothwerm 38+12frez styro izolbet 30cm wełny ocieplone szczytowe sciany i murłaty precyzyjne wykonanie dopilnowane osobiscice :)
Janek Czarnecki, 07.09.2012, 14:15
Na dom energooszczędny można dostać nawet 30tyś zł dotacji :) Więc warto się takimi domami zainteresować. Polecamy katalogi projektów do wypożyczenia u nas w biurze zupełnie za darmo :) Grupa PROJCAD
grupaprojcad.pl, 11.06.2013, 13:28
Polecam firmę Hanlo http://hanlo.pl/ stawiają dom w stanie surowym zamkniętym w 2-3 dni. Parametry techniczne ich rozwiązań są obecnie jednymi z najlepszych jak nie najlepsze na rynku np. ściany mają jedne z najlepszych parametrów izolacyjności przy najmniejszej grubości. Współczynnik przenikania ciepła standardowego domu wynosi U = 0,13 W·m²/K. W standardzie pasywnym U = 0,11 W·m²/K. Okna 3- szybowe U= 0,7.
Mario, 10.10.2016, 10:59