Wybieramy działkę budowlaną. Co najpierw: projekt domu czy kupno działki

Podczas wyboru działki budowlanej należy kierować się jej obiektywną wartością rynkową. Jeśli mamy już projekt domu, to działka musi mieć warunki odpowiednie do jego budowy. Inaczej, gdy zaczynamy od zakupu działki – wtedy ograniczeń jest mniej.
 • Działka budowlana poza miastem

  Wybór działki budowlanej to ważna sprawa. Zachowajmy naturalną kolejność czyli zacznijmy od kupna działki. Wtedy ułatwimy pracę i dalsze czynności nie tylko sobie, ale także architektowi.

  Agata Kaźmierczak

Pierwszym krokiem, zanim jeszcze podejmiemy decyzję o budowie domu i zakupie działki, powinno być sprawdzenie naszej zdolności kredytowej, jeśli oczywiście na tę inwestycję zamierzamy pożyczyć finanse od banku. Gdy okaże się, że kredyt, jaki bank może nam udzielić wystarczy na budowę domu, powinniśmy zacząć od poszukiwania działki lub zamówić, kupić projekt budynku.

Czy wiesz, żeCeny działek budowlanych spadają zimą 

Obiektywna wartość rynkowa działek budowlanych

Obiektywna wartość rynkowa działki – to średnia cena działek wyliczona przez rzeczoznawcę. Warto ją znać, by kupując działkę na danym terenie nie przepłacić. Zdarza się, że osoby prywatne, chcące sprzedać grunty, narzucają klientowi cenę. Ale nabywca, znając obiektywną wartość rynkową, może negocjować cenę.

Działki w mieście zazwyczaj są bardzo drogie, poza granicami miast – tańsze. Ale uwarunkowane jest to kilkoma czynnikami. Na przykład w Zielonej Górze działkę budowlaną pod budowę małego domu jednorodzinnego w mieście kupić można za około 400 zł za metr kwadratowy, na obrzeżach np. w małych miejscowościach, jak Ochla czy Słone koszt działki jest mniejszy – ok. 50 zł za metr kwadratowy. W Szczecinie działkę budowlaną w mieście kupić można od 300 zł wzwyż, na obrzeżach – stawka maleje do 50 zł za metr kwadratowy.

Cena działki zależy przede wszystkim od kilku czynników

 • lokalizacji działki,
 • kształtu działki,
 • statusu działki (czy przeznaczona jest pod budowę),
 • od tego czy ma wydane warunki zabudowy,
 • od tego czy podciągnięte są do niej media.

Jeśli działka nie ma wielu z tych wyznaczników, kupujący w negocjacjach będzie chciał uzyskać jak najniższą cenę.

Co najpierw: projekt domu czy kupno działki budowlanej?

Kupno działki powinno nastąpić zanim architekt wykona projekt domu. To naturalna kolejność, najbardziej korzystna dla inwestora. Mamy wtedy pełną swobodę w wyborze, nie jesteśmy ograniczeni żadnymi parametrami. Jednak wybierając miejsce pod budowę domu, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na czynniki warunkujące cenę (patrz wyżej), ale nie tylko.

Wybierz z bazy ponad 10 000 projektów: Projekty domów jednorodzinnych

Warto dowiedzieć się więcej na temat otoczenia działki oraz o ukształtowaniu terenu, na którym ona się znajduje:

 • Należy zorientować się czy w pobliżu nie jest planowana budowa osiedla lub galerii handlowej czy większego zakładu. Przecież każdy z nas szuka zacisznego miejsca.
 • Niezbędne będą informacje na temat terenu. Należy sprawdzić, czy np. nie jest podmokły. Może się bowiem okazać, że podczas zimowych roztopów zaleje nam piwnicę.

Na resztę rzeczy nie mamy wpływu. To, jakich będziemy mieć sąsiadów, nie zależy już od nas. Kiedy działkę wybieramy przed uzgodnieniem projektu, możemy również kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami. Jeśli mamy dzieci w wieku szkolnym, ważne by blisko był np. przystanek autobusowy. Jeśli nasze dzieci uczęszczają do przedszkola, warto działkę wybrać tam, gdzie będą miały blisko do placówki. Gdy nasze pociechy są małe, nie powinniśmy budować się pod lasem, może to grozić zaginięciem dziecka.

W przypadku kupna działki możemy wybierać wśród bogatej oferty. Inaczej – w przypadku gdy inwestor zaczyna od projektu domu, a dopiero potem szuka odpowiedniej działki.

Cenna wiedzaZakup działki budowlanej – zanim kupisz grunt, sprawdź go w urzędzie 

Wtedy nie ma już swobody. A nasz wybór jest bardzo ograniczony :

 • Przede wszystkim należy szukać działki o konkretnych parametrach. Architekt wyznacza długość i szerokość działki, na której wybudować możemy dom. Ważne są też odległości od ogrodzenia. Pamiętajmy, że wybudowanie domu na działce z odpowiednimi parametrami to warunek konieczny!
 • Drugą sprawą jest kwestia warunków zabudowy. Konieczne szukać należy działki, na której nie będzie ograniczeń powodujących, że nasz dom mógłby zaburzyć przepisy zagospodarowania przestrzennego. Warunki zabudowy określą, jaka może być wysokość czy szerokość budynku, który ma powstać na działce. Jeśli okaże się, że w projekcie jest wyższa, niż przewidują warunki zabudowy, trzeba szukać innej działki. Jest jednak aspekt optymistyczny. W przypadku budynków jednorodzinnych rzadko zdarza się, że projekt nie mieści się w warunkach zabudowy. Warunki te można sprawdzić w urzędzie miasta lub gminy na danym terenie. Plan zagospodarowania przestrzennego dostępny jest dla każdego.

Pamiętajmy, że w przypadku, kiedy mamy gotowy projekt a dopiero później decydujemy się na kupno działki, nie mamy żadnej swobody. Warto wtedy skorzystać z usług doradców z biur nieruchomości. Doradcy mają możliwość szybkiego znalezienia w bazie działek gruntu, odpowiedniego pod nasz projekt. Niestety, rzeczywistość bywa brutalna. Nie ma gwarancji, że znajdziemy działkę o konkretnych parametrach w miejscowości, w której chcielibyśmy się osiedlić. Wtedy pozostaje tylko zmiana projektu, co pociąga za sobą dodatkowe koszta. Inaczej jest w przypadku większych inwestycji np. osiedli mieszkalnych. Zdarzają się sytuacje, że planowane osiedle bloków 8-piętrowych musi być zmodyfikowane, gdyż w warunkach zabudowy nie ma możliwości, by na danej działce mogły stać bloki 8-piętrowe. Wtedy deweloper musi ograniczyć się do mniejszej liczby kondygnacji.

Metraż idealnej działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego?

Jeśli zaczynamy od szukania działki budowlanej pod budowę niewielkiego domu jednorodzinnego i nie mamy gotowego projektu, działka powinna mieć od 700 do 1000 metrów kwadratowych. Jeśli planujemy wokół domu większą przestrzeń, warto kupić działkę o wymiarach ok. 3000 metrów kwadratowych. W przypadku, kiedy mamy gotowy projekt domu, a dopiero później poszukujemy działki, metraż, jaki powinna ona posiadać ustali nam architekt lub inny specjalista. Wtedy, jak już wiadomo, dostosować musimy się do narzuconej wielkości. 

Autor: Agata Kaźmierczak
11komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (11)

Zdolność kredytowa przeciętnego Polaka jest taka:-) że bank wylicza mu mozliwy do pobrania kredyt w wysokości 15 tys. złotych. Fajnie, nie! Trzeba być mega bogatym żeby wziąść kredyt tylko że bogaty go nie potrzebuje i ... kółko się zamyka.
Bundy, 13.02.2013, 11:17
Przyszedłem tu dowiedzieć się ILE KOSZTUJĄ DZIAŁKI W OKOLICACH ZIELONEJ GÓRY manipulatorzy.Więc słucham.
hjghj, 14.02.2013, 06:34
Na przykład w Zielonej Górze działkę budowlaną pod budowę małego domu jednorodzinnego w mieście kupić można za około 400 zł za metr kwadratowy, na obrzeżach np. w małych miejscowościach, jak Ochla czy Słone koszt działki jest mniejszy – ok. 50 zł za metr kwadratowy.
Piotr Jędza, 14.02.2013, 08:47
tytuły artukułów są tak wprowadzające w błąd, że gl zaczyna śmierdzieć tanim dyskontem...
Mollom, 14.02.2013, 09:33
Komentarz został usunięty.
działka poza miastem tańsza , ale na swoim przykładzie mogę stwierdzić to, że trzeba pamiętać, że w perspektywie czasu dojazdy do miasta to straszne koszta dla rodziny i po kilkunastu latach zrównają cenę działki w mieście.
gość, 14.02.2013, 10:18
działki w Ochli za ok. 50 zł za metr?? Dobre sobie, zapraszam do obejrzenia aktualnych ofert, jeśli ceny od 70 do 100zl to ok. 50, to gratuluje panu redaktorowi rzetelności. Albo proszę mi taką wskazać, chętnie kupię.
mł, 14.02.2013, 11:15
Dokładnie to samo chciałem napisać! Redaktor nie ma dokładnych danych... Możesz kupić i za 36 zł w Ochli , ale ... kilka h , ugór bez uzbrojenia,drogi,bardzo podmokłe itd... Ja 5 lat temu kupowałem swoją za 85 zł ( 1400m na ul. Sadowej), teraz na Ostoi,Akacjowej,Sadowej i Grzybowej które są teraz "rozrywane" przez kupujących działki są nawet po 120-140 zł
ochlanin, 16.02.2013, 13:51
sprzedam w raculi uzbrojoną działkę za 80 zł za metr 509143020
ds, 14.02.2013, 18:37
projekt jak najbardziej a potem można wybierać do woli w ofertach np na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10
mambana, 15.05.2013, 23:35
My wybraliśmy gotowy projekt z drobnymi zmianami. Trafiliśmy na firmę grupa projcad z Opola - dostaliśmy 250 zł rabatu na projekt, zrobili nam zmiany, doradzili co i jak i na wiosnę rozpoczynamy budowę naszego domku :D
Jak coś to polecamy tą firmę -> naprawdę indywidualnie podchodzą do każdego klienta.
malzZopola, 29.05.2013, 09:51
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Właśnie skończyłem budować dom. O swoich przemyśleniach, działce i in napisałem na swojej stronie http://bledyprzybudowie.lk.net.pl/
Zapraszam
wrkilu, 30.07.2018, 13:42