Prognoza kosztów budowy domu w 2016 roku

Budowa domu trwa zwykle 2–3 lata. Tak duża inwestycja wiąże się nie tylko z koniecznością skoordynowania wielu zadań, ale również z dokładnym zaplanowaniem budżetu tego przedsięwzięcia.

Inwestorom planującym budowę domu na początku 2016 roku pokazujemy wyliczenie kosztów budowy średniej wielkości domu.

Założenia projektowe przyjęte do wyliczenia kosztów budowy domu

Wyliczenia kosztów dotyczą modelowego domu z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni użytkowej 135 metrów kwadratowych. Dom ten, jak większość budowanych obecnie domów nie ma piwnicy. Ma jednak garaż o metrażu 20 mkw. oraz kotłownię przeznaczoną na piec gazowy. Pomieszczenia mieszkalne znajdujące się na parterze to: salon, kuchnia, korytarz i WC. Na piętrze są 4 sypialnie, łazienka i korytarz.

Budowa domu odbywa się systemem zleconym. To znaczy, że wszystkie prace wykonują wynajęte ekipy budowlane. Do prac zatrudniamy firmy, ze średniej półki cenowej. Z jednej strony wykonawcy ci gwarantują doświadczenie i zadowalającą jakość, a z drugiej oferują wciąż przystępne ceny za świadczone usługi. Do wyliczenia kosztów budowy domu bierzemy pod uwagę materiały pochodzą również ze średniej półki cenowej. Staramy się znaleźć materiały, których jakość jest zadowalająca i proporcjonalna do ceny.

Im prostszy projekt domu, tym tańsza budowa

Projekt domu charakteryzuje się prostą formą. Ma więc dwuspadowy dach, brak w nim wykuszy lub lukarn, które podnosiłyby znacząco koszty budowy. W bryle domu uwzględniono natomiast dwa niewielkie balkony. Źródłem ciepła jest ogrzewanie gazowe gazowy. W kosztorysie budowy uwzględniamy w pełni wyposażoną kotłownię.

Koszt budowy domu nie uwzględnia ceny zakupu działki budowlanej. Koszt działki może wynosić równie dobrze kilkanaście tysięcy, jak i kilka milionów złotych. Przy tak dużych rozbieżnościach cen nieruchomości jakiekolwiek uśrednienia nie mają sensu.

Szczegółowe koszty wybudowania domu

Przyjmując powyższe założenia łączny koszt inwestycji opiewa średnio na kwotę 423 tysięcy złotych. Oczywiście ceny mogą różnić się w zależności od regionu, w tym przypadku przyjęto województwo wielkopolskie.

W ramach powyższej kwoty można wyróżnić kilka etapów budowy:

  • Stan zero – obejmuje budowę fundamentów na standardowych ławach fundamentowych. Koszt tego etapu wynosi około 19 500 zł.
  • Stan surowy otwarty (SSO) – etap, na którym nasz dom rośnie w oczach. Stan surowy otwarty obejmuje między innymi budowę ścian nośnych (w kosztorysie doliczyliśmy również ściany działowe), stropów oraz dachu. Na potrzeby kalkulacji w tym etapie zostały uwzględnione również koszty elewacji zewnętrznej i wykończenia dachu. Etap SSO to koszt 162 tys. zł.
  • Stan surowy zamknięty – stolarka okienna, drzwi wejściowe oraz brama garażowa – dodatkowe 18 800 zł.
  • Stan deweloperski – obejmujący wykonanie kompletu instalacji wewnętrznych (elektryczna, grzewcza, wodno-kanalizacyjna), posadzek, ścian, sufitów, wyposażenie kotłowni i montaż parapetów. Koszt tego etapu to około 83 700 zł.
  • Wykończenie domu pod klucz wnętrza – ten etap opiewa na kwotę ok. 87 200 zł. Oprócz standardowych elementów wykończenia pod klucz (podłogi, ściany, drzwi wewnętrzne, biały montaż w łazience) w podanej cenie zostały też uwzględnione podstawowe meble do każdego z pomieszczeń (meble kuchenne z AGD, zestaw wypoczynkowy do salonu, wyposażenie sypialni, szafy wnękowe itd.). 
  • Podstawowe zagospodarowanie ogrodu. Tu uwzględniamy przede wszystkim ogrodzenie terenu, ozdobne ogrodzenie od frontu, wykonanie i wykończenie tarasu, komplet ścieżek i podjazdów z kostki betonowej, bramę wjazdową z napędem oraz furtkę. Koszt tego etapu szacuje się na poziomie około 51 800 zł.

Powyższe pozycje uwzględniają oczywiście pewne założenia, co do wykorzystanych materiałów w oparciu o rozwiązania najczęściej stosowane w polskich domach jednorodzinnych. Szczegółowe założenia, możliwość przeprowadzenia samodzielnej kalkulacji, jak również alternatywne warianty kosztowe można znaleźć w tym artykule.

Warto zobaczyć wideo: Zbudowali dom w cenie mieszkania

W połowie 2015 roku miała miejsce ważna nowelizacja prawa budowlanego. Dla większości małych inwestorów indywidualnych pozwolenia na budowę zastąpiły zgłoszenia. Jeżeli tylko projekt jest zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a właściwy starosta nie wniesie zastrzeżeń w ciągu 30 dni – inwestor może rozpoczynać budowę.

Jakie są perspektywy rynku budowlanego w Polsce w 2016? 

Nowelizacja prawa budowlanego korzystnie wpłynęła na pozycję inwestora w kontaktach z urzędem, zlikwidowała też wiele uciążliwych formalności . Ułatwieniem dla inwestorów jest nie tylko milcząca zgoda na inwestycję po upływie 30 dni, ale również ograniczenie liczby dodatkowych dokumentów. Inwestor nie musi już składać między innymi oświadczeń o dostawie mediów, czy połączenia działki z drogą gminną lub powiatową. Utrudnieniem jest natomiast dodatkowy dokument – informacja o obszarze oddziaływania obiektu. Odpowiedni dokument musi zostać sporządzony przez projektanta. Jeżeli projekt takiej informacji nie zawiera, konieczne jest zlecenie jej opracowania.

Warto wspomnieć, że pozytywny wpływ na spodziewaną liczbę nowych inwestycji mają również ceny materiałów budowlanych.

– Ceny większości materiałów budowlanych w ostatnich latach ustabilizowały się i nic nie zapowiada gwałtownych podwyżek w 2016 roku – mówi Marcin Gajewski, przedstawiciel serwisu Kalkulatory Budowlane. Stabilne ceny sprzyjają rozpoczynaniu nowych inwestycji.

Przeczytaj: Jak podjąć decyzję o budowie domu

Niestety negatywnie na klimat inwestycyjny wpłynie mniejsza dostępność kredytów bankowych. Od początku 2015 roku minimalny wkład własny wymagany przez banki przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny wzrósł z 10 do 15 procent. W połączeniu z rosnącymi marżami w ofertach banków można się spodziewać, że liczba udzielanych kredytów w 2016 roku nie wzrośnie, a wręcz może spaść.

Autor: serwis Kalkulatory Budowlane
0komentarzy

Polecamy