Na jakim gruncie wybudować dom, by uchronić się przed powodziami

Trwają zmagania naszych sąsiadów z wodnym żywiołem. W Polsce sytuacja nie jest jeszcze tak zła. Choć pamiętając ostatnie powodzie w naszym kraju, z niepokojem śledzimy prognozy pogody.
  • Działka budowlana

    Budowa domu na terenie zalewowym niesie ze sobą duże ryzyko. Takie działki budowlane lepiej omijać.

    mk

W obliczu tak wielu powodzi osoby planujące budowę domu ponownie zaczęły zwracać szczególną uwagę na ten rodzaj zagrożenia.

Zanim kupisz działkę, przeczytaj: Co najpierw - projekt domu czy kupno działki budowlanej?

Wczoraj 6 czerwca 2013 r. odnotowano w całym kraju 951 interwencji straży pożarnej. Najwięcej interwencji było w województwach: łódzkim – 269, małopolskim – 157, mazowieckim – 128, dolnośląskim – 107. 

Jak można sprawdzić, czy teren na którym zamierzamy zbudować dom, może zostać w przyszłości podtopiony lub wręcz zalany?

Analiza map terenu

Przede wszystkim należy przeanalizować odpowiednie mapy. Jedną z nich może być mapa „Wstępnej oceny ryzyka powodziowego". Dostępna jest ona na stronie internetowej Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Możemy zobaczyć tam obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi, obszary powodzi prawdopodobnych oraz obszary znaczących powodzi, które miały miejsce w historii.

Trwają prace nad nowym projektem chroniącym przed zagrożeniami

Obecnie trwają prace nad projektem - Informatyczny System Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami (ISOK). W ramach nowego projektu utworzone zostaną m.in. mapy zagrożenia powodziowego. W 2014 roku powinna zostać już udostępniona możliwość samodzielnego sprawdzenia w internecie, czy nasza działka budowlana leży na terenie zagrożonym powodzią. Jeżeli działka znajduje się na takim terenie, to będzie tam umieszczona informacja, o stopniu zagrożenia.

Dużo dowiesz się z roślinności występującej na działce i w jej okolicy

Jeżeli planujemy zakup działki budowlanej, to powinniśmy przyjrzeć się uważnie roślinności porastającej działkę i sąsiednie tereny. Dominacja niektórych gatunków (np. trzciny, wierzby) może wskazywać na wysoki poziom wód gruntowych.

Należy też porozmawiać z potencjalnymi sąsiadami. Możemy dowiedzieć się od nich, jak długo woda utrzymuje się na powierzchni okolicznych działek po obfitych opadach deszczu. Warto zapytać również o występowanie wody w piwnicach oraz o stan wody w studniach.

Jeśli mimo wszystko zdecydowaliśmy się nabyć działkę na terenach zagrożonych podtopieniami lub powodziami, pamiętajmy, że istnieją technologie budowlane oraz projekty domów pozwalające minimalizować skutki ewentualnych podtopień.

Warto wiedzieć: Jak zabezpieczyć się przed skutkami zalania domu

Autor: Emmerson S.A.
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Witam, zainteresowanych ogrzewaniem pompą ciepła oraz montażem rekuperacji w nowo budowanym domu zapraszam do skorzystania z usług firmy Danwent http://www.danwent.com.pl. Wykonujemy kompleksową instalacje pompy ciepła jako jedynego źródła ciepła. Jesteśmy koncesjonerem pomp ciepła Sofathhttp://www.sofath.pl na terenie woj. świętokrzyskiego, w swojej ofercie posiadamy m.in. pompy w technologii bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie (Natea), bezpośrednie parowanie/woda (Caliane), pompy powietrzne do CWU (BECT, KALIKO).
Z przyjemnością pomożemy w doborze odpowiedniego urządzenia oraz przygotujemy dla Państwa niezobowiązującą wycenę. Oferujemy 5 letnią gwarancję na montaż instalacji oraz na urządzenia oraz promocyjny montaż rekuperacji za 1 zł. biuro@danwent.com.pl
biuro@danwent.com.pl, 10.06.2013, 08:50