Mapy geodezyjne: co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy

Wśród szeregu dokumentów, jakie trzeba pozyskać przed budową domu są mapy geodezyjne dotyczące działki, na której ma stanąć nieruchomość.
 • Mapy geodezyjne

  Mapy geodezyjne dostępne są na oficjalnych geoportalach państwowych oraz w systemach informacji przestrzennych poszczególnych gmin i miast.

  123RF

Mapy geodezyjne zajmują bardzo ważne miejsce wśród dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia budowy domu. Szczegółowe poznanie ich funkcji i celów wykorzystania pomoże osobom budującym dom usystematyzować wiedzę i ułożyć bardziej efektywny plan działania.

Dowiedz się: Ile kosztują usługi geodezyjne – przykładowe ceny

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to podstawa

Według bardzo ogólnej definicji Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa, co i w jaki sposób inwestor może wybudować na danej działce.

– Taki plan wskazuje, czy wybrana działka jest w ogóle przeznaczona pod zabudowę. Jeśli tak, precyzuje również rodzaj zabudowy i określa jej ramy. To także niebagatelne źródło wiedzy o inwestycjach planowanych w sąsiedztwie naszej działki, które na przykład, mogą być dla nas uciążliwe w przyszłości, gdy będziemy już jej mieszkańcami – tłumaczy Dariusz Niklewski z pracowni projektowej PROKOM OLSZTYN.

Dodatkowe informacje: Służebność gruntowa to sposób na dojazd do nieruchomości przez działkę sąsiada

– Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa, czy na danej działce inwestor może postawić dom jednorodzinny, "szeregówkę", czy budynek o zabudowie bliźniaczej. Ponadto wskazuje także wysokość budynku – piętrowy lub parterowy, czy też parterowy z poddaszem, kąt nachylenia dachu a nawet kolor dachówki – uzupełnia Bożena Czarnecka z Pracowni Projektowej Piramida z Krapkowic.

Ważna jest też linia zabudowy, którą taki plan szczegółowo określa oraz informacja o przyłączach, dzięki której  wiemy, jakie media występują na tej konkretnej działce i do jakich sieci możemy się podpiąć.

Najkorzystniejsza dla inwestora jest sytuacja, gdy dla wybranej przez niego działki plan zagospodarowania przestrzennego został opracowany wcześniej.

– Niestety, nie dla każdego terenu opracowany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji należy zwrócić się do urzędu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – radzi Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM.

Koszt uzyskania wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy nie jest wysoki. Wypis jest niezbędny, gdy chcemy:

 • uzyskać decyzję o warunkach zabudowy
 • uzyskać pozwolenie na budowę
 • podzielić działkę
 • nabyć działkę w celu budowlanym
 • zmienić działkę

Rodzaje map geodezyjnych

Wśród map geodezyjnych najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje:

 • mapy zasadnicze, 
 • mapy do celów projektowych.

Mapa zasadnicza 

– Mapę zasadniczą inwestor uzyskuje we własnym zakresie w Urzędzie Kartografii i Geodezji na danym terenie. Przeważnie wydawana jest w skali 1:1000 – mówi Aneta Wojtyńska, z warszawskiej Pracowni Gold Projekt.

Mapa zasadnicza - kiedy jest potrzebna, koszt

– Mapa zasadnicza określa nam granice i media, jakie znajdują się na danym terenie – przytacza definicję Irena Betlejewska, z firmy Presto z Brodnicy. Mapy zasadnicze przeważnie zawierają informacje archiwalne, gdyż są rzadko aktualizowane. Zwykle wykorzystywane są na etapie uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Koszty uzyskania takiej mapy nie są duże – ok. 30–50 zł za format A4.

Na mapę zasadniczą inwestor nie musi długo czekać. Po złożeniu wniosku w ośrodku geodezyjnym, praktycznie otrzymuje ją od ręki.

Mapa do celów projektowych

Kolejną mapą, którą musimy uzyskać w procesie kompletowania formalności jest mapa geodezyjna do celów projektowych. Ważność takiej mapy jest okresowa.

– Mapa do celów projektowych służy na etapie projektowania – jako załącznik do projektu architektoniczno-budowlanego. Później jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Wykorzystuje się ją także na etapie projektowania przyłączy do budynku – wylicza Bożena Czarnecka.

Przeczytaj: Budowa domu. Od czego trzeba zacząć

Wykonanie mapy do celów projektowych inwestor powinien zlecić geodecie. Zamówienie warto również skonsultować z architektem. – Mapa do celów projektowych potrzebna jest również do wykonania przez projektanta projektu zagospodarowania działki – uzupełnia Iwona Dawid-Luka.

Geodeta, wykonujący mapę do celów projektowych, musi w niej zamieścić nie tylko stan faktyczny działki, której dotyczy zbierana dokumentacja. Co więcej, obowiązkiem jest przedstawienie nieruchomości przylegających. Prawo stanowi by był to pas o szerokości 30 m

– Projekt zagospodarowania działki powinien uwzględnić zarówno lokalizację budynku, trasy wszystkich przyłączy, wejść, wjazdów, miejsca na odpadki stałe, czy też ogrodzenia, jak również zmiany w ukształtowaniu terenu oraz organizacje terenów zielonych – wylicza Dariusz Niklewski.

Ile egzemplarzy mapy do celów projektowych jest potrzebne inwestorowi

– Wymagane jest wykonanie trzech egzemplarzy mapy do celów projektowych, standardowo inwestorzy zamawiają cztery. Radziłbym zamówić jeszcze piąty egzemplarz, aby można było wykonać na nim ewentualne dodatkowe uzgodnienia – mówi Konrad Wąsik z Pracowni Projektowej APA z Mińska Mazowieckiego.

Inwestor powinien w tym przypadku przygotować się na większy wydatek, niż przy mapie zasadniczej. – Koszt wykonania mapy geodezyjnej do celów projektowych przez geodetę waha się w granicach od 500 do 1000 zł. Cena ta jest uzależniona od wielkości działki – stwierdza Aneta Wojtyńska.

Oczekiwanie na mapę do celów projektowych trwa od dwóch do najwyżej czterech tygodni.

Mapy inwentaryzacyjne i multimedialne

Mapy inwentaryzacyjne wykorzystywane są na etapie finalizacji budowy, aby zgłosić dom do użytkowania. Istnieje kilka rodzajów takich map, które wykonuje się osobno: domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy. – Po zakończeniu budowy lub pewnych etapów budowy wykonujemy mapę inwentaryzacyjną. Koszt jej wykonania dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego wynosi ok. 400 zł – mówi Konrad Wąsik.

Innym rodzajem map, choć jeszcze nie tak bardzo rozpowszechnionym w Polsce, są mapy geodezyjne multimedialne. – Takie mapy są pomocne, gdy inwestor, który przychodzi po poradę ekspercką nie ma ze sobą ani mapy zasadniczej, ani mapy do celów projektowych. Wtedy, aby porozmawiać, można skorzystać z map, które zamieszczone są na portalu geoportal.gov.pl. Możemy zobaczyć orientacyjną szerokość i długość działki oraz jej otoczenie – mówi Bożena Czarnecka.

Warto przeczytać: Samowola budowlana. Grozi Ci wysoka grzywna, a nawet więzienie

Wiedza o podstawowych mapach, które są wymagane w procesie budowania domu pomoże inwestorom nie zagubić się w gąszczu potrzebnych dokumentów oraz zgłosić się po poradę do odpowiedniego eksperta.

Definicje map geodezyjnych

Mapa zasadnicza – określa granice i media, jakie się znajdują na konkretnej działce. Ze wzglądu na bardzo rzadką aktualizację tego rodzaju mapy i możliwy brak informacji o aktualnej zabudowie, służy przeważnie do celów informacyjno-poglądowych. Czasem jest podstawą do wydania pozwolenia na budowę. Uzyskuje się ją w Urzędzie Geodezji i Kartografii na danym terenie.

Mapa do celów projektowych – wymagana jest jako załącznik do projektu architektoniczno-budowlanego. Wykorzystuje się ją także na etapie projektowania przyłączy do budynku. Jest też niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Wykonywana przez geodetę – zazwyczaj poprzez uaktualnienie mapy zasadniczej. Jej ważność jest ograniczona w czasie.

Mapa inwetaryzacyjna – wykonywana po zakończeniu budowy lub jej etapów. Potrzebna jest, aby zgłosić dom do użytkowania. Mapy inwentaryzacyjne domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy wykonuje się osobno.

Mapa geodezyjna multimedialna – zamieszczona on-line, np. na stronie geoportal.gov.pl. Najczęściej wykorzystywana przy braku innych map dotyczących konkretnego terenu.

Szacunkowe koszty uzyskania map geodezyjnych:

 • mapa zasadnicza, informacyjna – 50 zł
 • mapa do celów projektowych – od 500 do 2000 zł
 • mapa inwentaryzacyjna – 1000 - 1500 zł

Czas oczekiwania uzyskania map geodezyjnych:

 • mapa zasadnicza, informacyjna – od ręki
 • mapa do celów projektowych – do 4 tygodni
 • mapy multimedialne – dostępne na www.geoportal.gov.pl 
Autor: mk
Współpraca: Xella Polska
Wideo
 • Czego dowiemy się z planu zagospodarowania przestrzennego, czyli jak uniknąć przykrych niespodzianek. Jakie mapy geodezyjne są potrzebne przed rozpoczęciem budowy domu? Jak je zdobyć i ile to kosztuje? Posłuchaj rad Ekspertów Budowy SILKA YTONG. Irena Be
37komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (37)

Jeżeli projektant (bo napewno nie geodeta) podaje cenę za mapę do celów peojektowych 500 zł. to: mając na uwadze, że aby taką mapę wykonać geodeta musi wykonać pomiar w rerenie, a nastę pnie opracować wynniki pomiaru i mapę wykreslić, to w takim razie projektant, opracowując plan zagozpodarowania działki zza biurka za te usługę powinien wziąść od zleceniodawcy max. 250 zł. Czy tyle bierze? Niech się wypowie o cenach ze swojej branży.
Anonim, 27.05.2011, 07:56
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
zastanawiam sie skad autor tekstu zaczerpnal ceny poszczegolnych uslug. wychodzi na to, ze konsultowal sie z wykonawcami z centralnej Polski a na Pomorzu jak wynika z moich obserwacji ceny nie sa adekwatne do proponowanych przez autora w artykule
Anonim, 27.05.2011, 18:45
Komentarz został usunięty.
I seldom create comments, but i did a few searching and wound up here Dodaj komentarz | regiodom.pl.
And I actually do have 2 questions for you if you don't mind.
Is it only me or does it seem like a few of these comments look like left by brain dead
folks? :-P And, if you are writing at other online social sites, I would like
to keep up with everything new you have to post.
Would you make a list of all of your shared sites
like your linkedin profile, Facebook page or twitter
feed? My web page http://dronperrepost.mihanblog.com/post/35
KT, 01.11.2018, 06:34
Awesome post. My blog post: http://thienduongquangcao.com/threads/soikeo-info-cap-nhat-liverpool-bai-tran-vi-khong-biet-den-bai-hoc-cua-sir-alex.5318/
PJ, 13.11.2018, 23:56
I am no longrr positive the place you're getting your info, but great topic.
I must spend a while learning more or understanding more.
Thanks forr fantastic information I was looking for tuis infvo for my mission. My bloog post - Make your heating system efficient hartpury
II, 15.11.2018, 01:07
Well I sincerely liked reading it. This subject procured by you is very constructive for accurate planning. My webpage: http://www.xembongdahd.com/soi-keo-bong-da-monaco-vs-paris-saint-germain-00h30-ngay-12-11-chi-con-hoai-niem/
VD, 12.11.2018, 09:29
Hi there, just became aware of your blog
through Google, and found that it's really informative.
I'm going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!
XA, 15.11.2018, 21:38
You will draw more loyal readers to your site and keep your readers coming back because
you are sharing the best with them. There are always product demonstrations and distinctive displays unfold through Hamleys seven dynamic floors.
You need to check that they are qualified accountants as many will not be. My weblog - free Accounting Software Reviews
II, 23.11.2018, 20:29
Mapa do celów projektowych jest jedna ! Projektant otrzymuje ją na CD i spokojnie może projektować, czego dusza inwestorowi zapragnie. Ilość kopii projektu w postaci papierowej jest nieograniczona.
Anonim, 30.05.2011, 21:36
cały artykuł pisał jakiś laik! najpierw lepiej sie przygotowac z tematu na który sie pisze, poźniej zacząć pisać. Żenada
Anonim, 23.06.2011, 15:42
mapa do celów projektowych w tych cenach? zależy za co
jestem projektantem i ceny to od 300 do 3000
mapa na cd ????????????
hhaaaaaaaaaaaaa
jak powiem inwestorowi żeby wziął (normalnego geodetę) który ma takie cuda to z projektu zrezygnuje, albo studenci coś wyskrobią za półdarmo albo tubylec z układami w urzędzie robi mapę nie będąc na działce i i baw się potem.
W moim przypadku sprawdza się wliczenie kosztów mapy w cenę projektu
ja mam trochę taniej niż inwestor i nie robimy sobie w koło pióra gadając jeden na drugiego. a przy okazji dla tych co pytają się za co pieniądze
mapę 600-1000 metrów kartofliska to mogę po paru latach współpracy z geodetami sam zrobić
ale jak przy inwestycji na 8000 m2 w otulinie parku gdzie każdy krzak trzeba wyrysować a do tego teren jest pochyły i gazociąg itp, słyszę " co 1800 zł szwagier 400 płacił" to mnie szlak trafia
Projektant, 26.05.2012, 00:23
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Zamiast "mapa zasadnicza" lepiej byłoby napisać "mapa do celów opiniodawczych" - tak się to nazywa i jest to kopia fragmentu mapy zasadniczej pochodząca z zasobu Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej).
W odróżnieniu od mapy do celów projektowych mapa do celów opiniodawczych nie może być wykorzystywana w projekcie budowlanym, tylko np. jako załącznik do wniosku o decyzję o warunkach zabudowy.
Mapy do celów projektowych mają różne ceny w zależności od komplikacji zadania, jakim jest określenie aktualnych rzędnych wysokościowych i naniesienie na rysunek obiektów znajdujących się w terenie. Jeśli na przykład projektant chce mieć bardzo wiele rzędnych ze względu na duże różnice terenu, to trudno, żeby mapa była tania. To samo jeśli chodzi o wielkość działki. Więcej pomiarów - wyższa cena. Dla dużego terenu z dużymi różnicami wysokości może to być nawet kilka tysięcy.
Magda, 31.05.2012, 16:00
Komentarz został usunięty.
Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you could be
a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back from now on. I want to encourage continue your great writing,
have a nice weekend! My web page: bong88.com
WG, 31.10.2018, 05:23
Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few
of the images aren't loading properly. I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different browsers and both show the same outcome. My web-site; Brad McAllister
RH, 30.11.2018, 14:47
Hello, this weekend is pleasant for me, as this moment i am
reading this impressive informative paragraph here at my home. My blog; http://www.xembongdahd.com/soi-keo-bong-da-leicester-city-vs-southampton-02h45-ngay-28-11-chung-to-quyet-tam/
CT, 27.11.2018, 05:05
Komentarz został usunięty.
Jeżeli szukają Państwo wykonawcy na usługi geodezyjne, tyczenie, pomiary, inwentarze, dokumentacje, sporządzenie map, w tym mapy do celów projektowych zachęcam do skorzystania z usług PW Geodezja, jest to biuro geodezji w Mielcu, woj. podkarpackie które realizuje swoje usługi na terenie powiatu mieleckiego, ul. Legionów 13/1, 39-300 Mielec to adres biura. Szczegółowe dane i kontakt na http://www.pwgeodezja.pl
Piotr Wolanin, 08.01.2017, 10:18
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Hi there, just became aware of your blog through Google, and
found that it's truly informative. I am gonna watch out
for brussels. I'll be grateful if you continue this in future.
Many people will be benefited from your writing. Cheers! My homepage - http://www.xembongdahd.com/soi-keo-bong-da-udinese-vs-roma-21h00-ngay-24-11-chu-nha-lam-nguy/
NM, 24.11.2018, 14:24
When someone writes an piece of writing he/she keeps the thought of a
user in his/her brain that how to hack someones snapchat a user can be aware of it.
Therefore that's why this paragraph is outstdanding. Thanks!
RJ, 27.11.2018, 14:49
geodezja portal geodezyjny: www.geodezja24.pl
portal geodezyjny, 03.05.2017, 20:04
Komentarz został usunięty.
Great site you have here.. It's difficult to find quality
writing like yours these days. I seriously appreciate people like you! Take care!! My web-site; thi cong dien mat troi (http://cafef.vn/su-dung-dien-mat-troi-mang-lai-hieu-qua-kinh-te-cao-cho-doanh-nghiep-20180203132549167.chn)
WD, 11.11.2018, 13:18
Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted
to say that I've really enjoyed surfing around your blog posts.
In any case I'll be subscribing on your feed and I'm hoping you write once
more very soon! My web blog: 8 ball pool hack tool
XN, 29.11.2018, 05:16
You can imagine yourself winning and taking the prize
you can put notes everywhere and just wait to get the prize because you really know that it is already yours.
There are many different types of lasers used to
alter sheet metal stamping and plastics in the automotive industry.
There are many people are using dual sim cards dual standby mobile. My blog post :: Giffgaff activate internet
VB, 02.12.2018, 09:11
Hello, this weekend is pleasant in support of me, as this
time i am reading this wonderful informative piece of
writing here at my residence. My weblog: http://www.xembongdahd.com/soi-keo-bong-da-wolverhampton-vs-huddersfield-town-23h00-ngay-25-11-soi-san-moi/
PL, 25.11.2018, 18:18
Well I truly enjoyed reading it. This subject provided by you is very practical for correct planning. My blog post: http://www.xembongdahd.com/soi-keo-bong-da-chelsea-vs-fulham-19h00-ngay-02-12-chu-nha-trut-gian/
HN, 02.12.2018, 11:18