Mapy geodezyjne: co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy

Wśród szeregu dokumentów, jakie trzeba pozyskać przed budową domu są mapy geodezyjne dotyczące działki, na której ma stanąć nieruchomość.
 • Mapy geodezyjne

  Mapy geodezyjne dostępne są na oficjalnych geoportalach państwowych oraz w systemach informacji przestrzennych poszczególnych gmin i miast.

  123RF

Mapy geodezyjne zajmują bardzo ważne miejsce wśród dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia budowy domu. Szczegółowe poznanie ich funkcji i celów wykorzystania pomoże osobom budującym dom usystematyzować wiedzę i ułożyć bardziej efektywny plan działania.

Dowiedz się: Ile kosztują usługi geodezyjne – przykładowe ceny

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to podstawa

Według bardzo ogólnej definicji Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa, co i w jaki sposób inwestor może wybudować na danej działce.

– Taki plan wskazuje, czy wybrana działka jest w ogóle przeznaczona pod zabudowę. Jeśli tak, precyzuje również rodzaj zabudowy i określa jej ramy. To także niebagatelne źródło wiedzy o inwestycjach planowanych w sąsiedztwie naszej działki, które na przykład, mogą być dla nas uciążliwe w przyszłości, gdy będziemy już jej mieszkańcami – tłumaczy Dariusz Niklewski z pracowni projektowej PROKOM OLSZTYN.

Dodatkowe informacje: Służebność gruntowa to sposób na dojazd do nieruchomości przez działkę sąsiada

– Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa, czy na danej działce inwestor może postawić dom jednorodzinny, "szeregówkę", czy budynek o zabudowie bliźniaczej. Ponadto wskazuje także wysokość budynku – piętrowy lub parterowy, czy też parterowy z poddaszem, kąt nachylenia dachu a nawet kolor dachówki – uzupełnia Bożena Czarnecka z Pracowni Projektowej Piramida z Krapkowic.

Ważna jest też linia zabudowy, którą taki plan szczegółowo określa oraz informacja o przyłączach, dzięki której  wiemy, jakie media występują na tej konkretnej działce i do jakich sieci możemy się podpiąć.

Najkorzystniejsza dla inwestora jest sytuacja, gdy dla wybranej przez niego działki plan zagospodarowania przestrzennego został opracowany wcześniej.

– Niestety, nie dla każdego terenu opracowany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji należy zwrócić się do urzędu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – radzi Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM.

Koszt uzyskania wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy nie jest wysoki. Wypis jest niezbędny, gdy chcemy:

 • uzyskać decyzję o warunkach zabudowy
 • uzyskać pozwolenie na budowę
 • podzielić działkę
 • nabyć działkę w celu budowlanym
 • zmienić działkę

Rodzaje map geodezyjnych

Wśród map geodezyjnych najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje:

 • mapy zasadnicze, 
 • mapy do celów projektowych.

Mapa zasadnicza 

– Mapę zasadniczą inwestor uzyskuje we własnym zakresie w Urzędzie Kartografii i Geodezji na danym terenie. Przeważnie wydawana jest w skali 1:1000 – mówi Aneta Wojtyńska, z warszawskiej Pracowni Gold Projekt.

Mapa zasadnicza - kiedy jest potrzebna, koszt

– Mapa zasadnicza określa nam granice i media, jakie znajdują się na danym terenie – przytacza definicję Irena Betlejewska, z firmy Presto z Brodnicy. Mapy zasadnicze przeważnie zawierają informacje archiwalne, gdyż są rzadko aktualizowane. Zwykle wykorzystywane są na etapie uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Koszty uzyskania takiej mapy nie są duże – ok. 30–50 zł za format A4.

Na mapę zasadniczą inwestor nie musi długo czekać. Po złożeniu wniosku w ośrodku geodezyjnym, praktycznie otrzymuje ją od ręki.

Mapa do celów projektowych

Kolejną mapą, którą musimy uzyskać w procesie kompletowania formalności jest mapa geodezyjna do celów projektowych. Ważność takiej mapy jest okresowa.

– Mapa do celów projektowych służy na etapie projektowania – jako załącznik do projektu architektoniczno-budowlanego. Później jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Wykorzystuje się ją także na etapie projektowania przyłączy do budynku – wylicza Bożena Czarnecka.

Przeczytaj: Budowa domu. Od czego trzeba zacząć

Wykonanie mapy do celów projektowych inwestor powinien zlecić geodecie. Zamówienie warto również skonsultować z architektem. – Mapa do celów projektowych potrzebna jest również do wykonania przez projektanta projektu zagospodarowania działki – uzupełnia Iwona Dawid-Luka.

Geodeta, wykonujący mapę do celów projektowych, musi w niej zamieścić nie tylko stan faktyczny działki, której dotyczy zbierana dokumentacja. Co więcej, obowiązkiem jest przedstawienie nieruchomości przylegających. Prawo stanowi by był to pas o szerokości 30 m

– Projekt zagospodarowania działki powinien uwzględnić zarówno lokalizację budynku, trasy wszystkich przyłączy, wejść, wjazdów, miejsca na odpadki stałe, czy też ogrodzenia, jak również zmiany w ukształtowaniu terenu oraz organizacje terenów zielonych – wylicza Dariusz Niklewski.

Ile egzemplarzy mapy do celów projektowych jest potrzebne inwestorowi

– Wymagane jest wykonanie trzech egzemplarzy mapy do celów projektowych, standardowo inwestorzy zamawiają cztery. Radziłbym zamówić jeszcze piąty egzemplarz, aby można było wykonać na nim ewentualne dodatkowe uzgodnienia – mówi Konrad Wąsik z Pracowni Projektowej APA z Mińska Mazowieckiego.

Inwestor powinien w tym przypadku przygotować się na większy wydatek, niż przy mapie zasadniczej. – Koszt wykonania mapy geodezyjnej do celów projektowych przez geodetę waha się w granicach od 500 do 1000 zł. Cena ta jest uzależniona od wielkości działki – stwierdza Aneta Wojtyńska.

Oczekiwanie na mapę do celów projektowych trwa od dwóch do najwyżej czterech tygodni.

Mapy inwentaryzacyjne i multimedialne

Mapy inwentaryzacyjne wykorzystywane są na etapie finalizacji budowy, aby zgłosić dom do użytkowania. Istnieje kilka rodzajów takich map, które wykonuje się osobno: domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy. – Po zakończeniu budowy lub pewnych etapów budowy wykonujemy mapę inwentaryzacyjną. Koszt jej wykonania dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego wynosi ok. 400 zł – mówi Konrad Wąsik.

Innym rodzajem map, choć jeszcze nie tak bardzo rozpowszechnionym w Polsce, są mapy geodezyjne multimedialne. – Takie mapy są pomocne, gdy inwestor, który przychodzi po poradę ekspercką nie ma ze sobą ani mapy zasadniczej, ani mapy do celów projektowych. Wtedy, aby porozmawiać, można skorzystać z map, które zamieszczone są na portalu geoportal.gov.pl. Możemy zobaczyć orientacyjną szerokość i długość działki oraz jej otoczenie – mówi Bożena Czarnecka.

Warto przeczytać: Samowola budowlana. Grozi Ci wysoka grzywna, a nawet więzienie

Wiedza o podstawowych mapach, które są wymagane w procesie budowania domu pomoże inwestorom nie zagubić się w gąszczu potrzebnych dokumentów oraz zgłosić się po poradę do odpowiedniego eksperta.

Definicje map geodezyjnych

Mapa zasadnicza – określa granice i media, jakie się znajdują na konkretnej działce. Ze wzglądu na bardzo rzadką aktualizację tego rodzaju mapy i możliwy brak informacji o aktualnej zabudowie, służy przeważnie do celów informacyjno-poglądowych. Czasem jest podstawą do wydania pozwolenia na budowę. Uzyskuje się ją w Urzędzie Geodezji i Kartografii na danym terenie.

Mapa do celów projektowych – wymagana jest jako załącznik do projektu architektoniczno-budowlanego. Wykorzystuje się ją także na etapie projektowania przyłączy do budynku. Jest też niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Wykonywana przez geodetę – zazwyczaj poprzez uaktualnienie mapy zasadniczej. Jej ważność jest ograniczona w czasie.

Mapa inwetaryzacyjna – wykonywana po zakończeniu budowy lub jej etapów. Potrzebna jest, aby zgłosić dom do użytkowania. Mapy inwentaryzacyjne domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy wykonuje się osobno.

Mapa geodezyjna multimedialna – zamieszczona on-line, np. na stronie geoportal.gov.pl. Najczęściej wykorzystywana przy braku innych map dotyczących konkretnego terenu.

Szacunkowe koszty uzyskania map geodezyjnych:

 • mapa zasadnicza, informacyjna – 50 zł
 • mapa do celów projektowych – od 500 do 2000 zł
 • mapa inwentaryzacyjna – 1000 - 1500 zł

Czas oczekiwania uzyskania map geodezyjnych:

 • mapa zasadnicza, informacyjna – od ręki
 • mapa do celów projektowych – do 4 tygodni
 • mapy multimedialne – dostępne na www.geoportal.gov.pl 
Autor: mk
Współpraca: Xella Polska
Wideo
 • Czego dowiemy się z planu zagospodarowania przestrzennego, czyli jak uniknąć przykrych niespodzianek. Jakie mapy geodezyjne są potrzebne przed rozpoczęciem budowy domu? Jak je zdobyć i ile to kosztuje? Posłuchaj rad Ekspertów Budowy SILKA YTONG. Irena Be
113komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (113)

Jeżeli projektant (bo napewno nie geodeta) podaje cenę za mapę do celów peojektowych 500 zł. to: mając na uwadze, że aby taką mapę wykonać geodeta musi wykonać pomiar w rerenie, a nastę pnie opracować wynniki pomiaru i mapę wykreslić, to w takim razie projektant, opracowując plan zagozpodarowania działki zza biurka za te usługę powinien wziąść od zleceniodawcy max. 250 zł. Czy tyle bierze? Niech się wypowie o cenach ze swojej branży.
Anonim, 27.05.2011, 07:56
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
I do not know whether it's just me or if perhaps everyone else experiencing
problems with your blog. It appears as though some of the text
in your content are running off the screen. Can someone else please comment and
let me know if this is happening to them as well?
This might be a issue with my browser because I've had
this happen before. Thanks My webpage http://www.soccerjerseysclubs.com/liverpool-tu-tin-danh-bai-bayern-du-thieu-vang-hon-da-tang.html
MD, 28.02.2019, 04:45
If you are going for best contents like myself,
simply pay a quick visit this site all the time for the reason that it gives feature
contents, thanks My homepage quest bars cheap (http://tinyurl.com/quest-bars-cheap-39003)
NS, 20.11.2019, 16:55
Hello, I enjoy reading through your article post. I like to
write a little comment to support you. My web page ... quest bars cheap (tinyurl.com)
PJ, 20.11.2019, 17:09
I think this is among the most vital info for me. And i'm glad
reading your article. But wanna remark on some general things, The site
style is great, the articles is really great :
D. Good job, cheers My web page: quest bars cheap - http://tinyurl.com/
-
YJ, 20.11.2019, 17:47
Thanks for sharing such a good thought, piece of writing is fastidious,
thats why i have read it completely My blog post ... quest bars cheap (http://tinyurl.com)
XU, 22.11.2019, 05:47
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxil Buy Generic Buy Amoxicillin wlp.oquu.regiodom.pl.oom.bm http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
esodiyo, 20.04.2019, 07:13
kowalski , 24.08.2019, 10:56
aSq5fl Say, you got a nice blog.Much thanks again. Really Cool.
suba suba, 08.11.2019, 02:02
zastanawiam sie skad autor tekstu zaczerpnal ceny poszczegolnych uslug. wychodzi na to, ze konsultowal sie z wykonawcami z centralnej Polski a na Pomorzu jak wynika z moich obserwacji ceny nie sa adekwatne do proponowanych przez autora w artykule
Anonim, 27.05.2011, 18:45
Komentarz został usunięty.
I seldom create comments, but i did a few searching and wound up here Dodaj komentarz | regiodom.pl.
And I actually do have 2 questions for you if you don't mind.
Is it only me or does it seem like a few of these comments look like left by brain dead
folks? :-P And, if you are writing at other online social sites, I would like
to keep up with everything new you have to post.
Would you make a list of all of your shared sites
like your linkedin profile, Facebook page or twitter
feed? My web page http://dronperrepost.mihanblog.com/post/35
KT, 01.11.2018, 06:34
Awesome post. My blog post: http://thienduongquangcao.com/threads/soikeo-info-cap-nhat-liverpool-bai-tran-vi-khong-biet-den-bai-hoc-cua-sir-alex.5318/
PJ, 13.11.2018, 23:56
I like the valuabl information you supply on your articles.
I will bookmark your blog and take a look att again right here frequently.
I am slightly sure I will bee tld lot of
new stff right here! Good luck hacks for minecraft pe
the next!
CF, 28.03.2019, 18:56
I am no longrr positive the place you're getting your info, but great topic.
I must spend a while learning more or understanding more.
Thanks forr fantastic information I was looking for tuis infvo for my mission. My bloog post - Make your heating system efficient hartpury
II, 15.11.2018, 01:07
I was able to find good advice from your content.
MY, 19.06.2019, 07:35
I'm not sure exactly why but this plenty of fish dating site is loading
incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
I'll check back later on and see if the problem still exists.
MJ, 12.11.2019, 08:02
Well I sincerely liked reading it. This subject procured by you is very constructive for accurate planning. My webpage: http://www.xembongdahd.com/soi-keo-bong-da-monaco-vs-paris-saint-germain-00h30-ngay-12-11-chi-con-hoai-niem/
VD, 12.11.2018, 09:29
That is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very precise info… Thanks for sharing this one.
A must read article! My homepage http://www.soccerjerseysclubs.com/jorginho-bi-chi-trich-tham-te-sau-tran-thua-truoc-arsenal.html
GE, 23.01.2019, 03:52
Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really helpful & it helped me out much.
I hope to offer something again and help others such as you helped me. My web-site; gamefly free trial
JT, 24.05.2019, 22:07
If you are going for finest contents like me, just pay a quick visit this coconut oil web page all the time as it gives quality
contents, thanks
YT, 16.11.2019, 00:40
Outstanding quest there. What happened after? Good luck! My blog ... Pkv Games
UP, 03.07.2019, 08:56
Yes! Finally something about plenty of fish dating site.
RW, 11.11.2019, 20:51
Thanks for sharing your thoughts about quest bars cheap (http://tinyurl.com).
Regards
GJ, 21.11.2019, 07:18
excellent points altogether, you simply won a emblem new reader.
What might you recommend in regards to your post that you made some days in the past?
Any certain? My site: quest bars cheap (http://tinyurl.com/)
VQ, 21.11.2019, 08:03
Hi there mates, nice post and good urging commented
at this place, I am really enjoying by these. My site ... quest bars cheap - tinyurl.com,
RK, 21.11.2019, 13:28
Pretty nice post. I just stumbled upon your
blog and wanted to mention that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
In any case I'll be subscribing on your rss feed and I hope you
write again soon! My blog post: quest bars cheap, http://tinyurl.com/quest-bars-cheap-29875,
HX, 21.11.2019, 14:01
Good way of telling, and fastidious article to get information regarding my presentation focus, which
i am going to convey in college. My site ... quest bars cheap (http://tinyurl.com/quest-bars-cheap-29875)
CC, 21.11.2019, 14:08
Hi, Neat post. There is an issue together with
your site in internet explorer, would test this? IE nonetheless is the
marketplace chief and a good section of other folks will
omit your excellent writing because of this problem. My homepage :: http://www.xembongdahd.com/tip-bong-da-tran-amiens-vs-lyon-ngay-27-1-2019/
WK, 28.01.2019, 00:51
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin Online Amoxicillin 500mg Capsules kpe.gbor.regiodom.pl.xva.oy http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
oqipalw, 20.04.2019, 06:31
Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's blog link on your page at proper place and
other person will also do similar in favor plenty of fish dating site you.
EL, 12.11.2019, 03:23
You really make it seem really easy along with your presentation but I find this matter to be actually
something which I feel I'd by no means understand. It kind of feels too complicated and very large for me.
I'm taking a look ahead on your next post, I'll try to
get the dangle of it! My web blog :: quest bars cheap (http://tinyurl.com/)
TF, 20.11.2019, 20:52
Hi there, just became aware of your blog
through Google, and found that it's really informative.
I'm going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!
XA, 15.11.2018, 21:38
You will draw more loyal readers to your site and keep your readers coming back because
you are sharing the best with them. There are always product demonstrations and distinctive displays unfold through Hamleys seven dynamic floors.
You need to check that they are qualified accountants as many will not be. My weblog - free Accounting Software Reviews
II, 23.11.2018, 20:29
This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something which helped
me. Many thanks! My web blog: http://www.soccerjerseysclubs.com/barca-vs-tottenham-tran-hoa-hu-via.html
KS, 23.12.2018, 19:15
Great post it is definitely. My mother has been looking for this content. My homepage - http://www.xembongdahd.com/tip-bong-da-tran-newcastle-vs-blackburn-rovers-ngay-6-1-2019/
MD, 05.01.2019, 14:09
ID, 21.08.2019, 01:31
I'm so glad you preferred it! I wish I had a greater picture. But there are tons of better substances you should utilize and
far a healthier technique to create this delicacy.
When attempting to make use of healthier ingredients in your recipes, there are some actually easy switches that you can make that will make a world of difference
in your food plan however keep the fundamental integrity of your recipe.
You do not need them in there long enough to fully brown. On this case as the
entire wheat is much thicker and denser than white, you'd need to make use of less
in your recipe than you usually would white flour, or
just use white entire wheat. I used organic cane sugar and white whole wheat
flour to maintain my cookies historically white for presentation functions,
but when you do How not to Die book care about presentation,
I might usually simply use my uncooked native
honey and whole wheat flour. I have never had sugar
cookies in a long time.
LR, 26.08.2019, 14:34
Mapa do celów projektowych jest jedna ! Projektant otrzymuje ją na CD i spokojnie może projektować, czego dusza inwestorowi zapragnie. Ilość kopii projektu w postaci papierowej jest nieograniczona.
Anonim, 30.05.2011, 21:36
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now
each time a comment is added I get four e-mails
with the same comment. Is there any way you can remove me
from that service? Bless you! My site ... http://www.soccerjerseysclubs.com/ronaldo-chap-nhan-an-phat-2-nam-tu-vi-tron-thue.html
WR, 22.12.2018, 10:33
I like this post, enjoyed this one thanks for putting up. My web-site ... http://www.xembongdahd.com/soi-keo-bong-da-arsenal-vs-fulham-22h00-ngay-01-01-hoai-nghi-bua-vay/
XC, 31.12.2018, 23:48
Incredible quest there. What occurred after?
Take care! My blog probreast plus apoteket kommentarer ar innehall
JM, 23.01.2019, 16:59
Really nice design and superb articles, very
little else we require :D. My homepage http://www.xembongdahd.com/bayern-bat-ngo-theo-duoi-paulo-dybala/
AT, 18.02.2019, 21:56
Instaling 64-bit Java is an additional strategy to raisee the performance of 1.10 Minecraft Hacks Download - Chatroll.Com,.
The developer isn't just gicing minor changes but also the detailed ones.
Sure, it might take around 30 minutes of your energy to complete
enjough surveys to ean your free game, bbut I would bet my last dollar
that you'll play thnat game to get a lot more than 30 minutes.
YK, 28.04.2019, 05:20
Well I truly enjoyed reading it. This article provided by you is very useful for good planning. My weblog http://www.xembongdahd.com/van-lam-de-dang-hoa-nhap-tai-muangthong-utd/
XN, 19.02.2019, 02:49
Hi! I'm at work surfing around ykur blog from my new apple
iphone! Just wanted to say I love reaading through you blog and
look forward to all your posts! Keep up the excellent work! My web page; https://kmgvapemods.blogspot.com
MW, 13.03.2019, 07:17
cały artykuł pisał jakiś laik! najpierw lepiej sie przygotowac z tematu na który sie pisze, poźniej zacząć pisać. Żenada
Anonim, 23.06.2011, 15:42