Mapy geodezyjne: co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy

Wśród szeregu dokumentów, jakie trzeba pozyskać przed budową domu są mapy geodezyjne dotyczące działki, na której ma stanąć nieruchomość.
 • Mapy geodezyjne

  Mapy geodezyjne dostępne są na oficjalnych geoportalach państwowych oraz w systemach informacji przestrzennych poszczególnych gmin i miast.

  123RF

Mapy geodezyjne zajmują bardzo ważne miejsce wśród dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia budowy domu. Szczegółowe poznanie ich funkcji i celów wykorzystania pomoże osobom budującym dom usystematyzować wiedzę i ułożyć bardziej efektywny plan działania.

Dowiedz się: Ile kosztują usługi geodezyjne – przykładowe ceny

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to podstawa

Według bardzo ogólnej definicji Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa, co i w jaki sposób inwestor może wybudować na danej działce.

– Taki plan wskazuje, czy wybrana działka jest w ogóle przeznaczona pod zabudowę. Jeśli tak, precyzuje również rodzaj zabudowy i określa jej ramy. To także niebagatelne źródło wiedzy o inwestycjach planowanych w sąsiedztwie naszej działki, które na przykład, mogą być dla nas uciążliwe w przyszłości, gdy będziemy już jej mieszkańcami – tłumaczy Dariusz Niklewski z pracowni projektowej PROKOM OLSZTYN.

Dodatkowe informacje: Służebność gruntowa to sposób na dojazd do nieruchomości przez działkę sąsiada

– Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa, czy na danej działce inwestor może postawić dom jednorodzinny, "szeregówkę", czy budynek o zabudowie bliźniaczej. Ponadto wskazuje także wysokość budynku – piętrowy lub parterowy, czy też parterowy z poddaszem, kąt nachylenia dachu a nawet kolor dachówki – uzupełnia Bożena Czarnecka z Pracowni Projektowej Piramida z Krapkowic.

Ważna jest też linia zabudowy, którą taki plan szczegółowo określa oraz informacja o przyłączach, dzięki której  wiemy, jakie media występują na tej konkretnej działce i do jakich sieci możemy się podpiąć.

Najkorzystniejsza dla inwestora jest sytuacja, gdy dla wybranej przez niego działki plan zagospodarowania przestrzennego został opracowany wcześniej.

– Niestety, nie dla każdego terenu opracowany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji należy zwrócić się do urzędu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – radzi Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM.

Koszt uzyskania wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy nie jest wysoki. Wypis jest niezbędny, gdy chcemy:

 • uzyskać decyzję o warunkach zabudowy
 • uzyskać pozwolenie na budowę
 • podzielić działkę
 • nabyć działkę w celu budowlanym
 • zmienić działkę

Rodzaje map geodezyjnych

Wśród map geodezyjnych najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje:

 • mapy zasadnicze, 
 • mapy do celów projektowych.

Mapa zasadnicza 

– Mapę zasadniczą inwestor uzyskuje we własnym zakresie w Urzędzie Kartografii i Geodezji na danym terenie. Przeważnie wydawana jest w skali 1:1000 – mówi Aneta Wojtyńska, z warszawskiej Pracowni Gold Projekt.

Mapa zasadnicza - kiedy jest potrzebna, koszt

– Mapa zasadnicza określa nam granice i media, jakie znajdują się na danym terenie – przytacza definicję Irena Betlejewska, z firmy Presto z Brodnicy. Mapy zasadnicze przeważnie zawierają informacje archiwalne, gdyż są rzadko aktualizowane. Zwykle wykorzystywane są na etapie uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Koszty uzyskania takiej mapy nie są duże – ok. 30–50 zł za format A4.

Na mapę zasadniczą inwestor nie musi długo czekać. Po złożeniu wniosku w ośrodku geodezyjnym, praktycznie otrzymuje ją od ręki.

Mapa do celów projektowych

Kolejną mapą, którą musimy uzyskać w procesie kompletowania formalności jest mapa geodezyjna do celów projektowych. Ważność takiej mapy jest okresowa.

– Mapa do celów projektowych służy na etapie projektowania – jako załącznik do projektu architektoniczno-budowlanego. Później jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Wykorzystuje się ją także na etapie projektowania przyłączy do budynku – wylicza Bożena Czarnecka.

Przeczytaj: Budowa domu. Od czego trzeba zacząć

Wykonanie mapy do celów projektowych inwestor powinien zlecić geodecie. Zamówienie warto również skonsultować z architektem. – Mapa do celów projektowych potrzebna jest również do wykonania przez projektanta projektu zagospodarowania działki – uzupełnia Iwona Dawid-Luka.

Geodeta, wykonujący mapę do celów projektowych, musi w niej zamieścić nie tylko stan faktyczny działki, której dotyczy zbierana dokumentacja. Co więcej, obowiązkiem jest przedstawienie nieruchomości przylegających. Prawo stanowi by był to pas o szerokości 30 m

– Projekt zagospodarowania działki powinien uwzględnić zarówno lokalizację budynku, trasy wszystkich przyłączy, wejść, wjazdów, miejsca na odpadki stałe, czy też ogrodzenia, jak również zmiany w ukształtowaniu terenu oraz organizacje terenów zielonych – wylicza Dariusz Niklewski.

Ile egzemplarzy mapy do celów projektowych jest potrzebne inwestorowi

– Wymagane jest wykonanie trzech egzemplarzy mapy do celów projektowych, standardowo inwestorzy zamawiają cztery. Radziłbym zamówić jeszcze piąty egzemplarz, aby można było wykonać na nim ewentualne dodatkowe uzgodnienia – mówi Konrad Wąsik z Pracowni Projektowej APA z Mińska Mazowieckiego.

Inwestor powinien w tym przypadku przygotować się na większy wydatek, niż przy mapie zasadniczej. – Koszt wykonania mapy geodezyjnej do celów projektowych przez geodetę waha się w granicach od 500 do 1000 zł. Cena ta jest uzależniona od wielkości działki – stwierdza Aneta Wojtyńska.

Oczekiwanie na mapę do celów projektowych trwa od dwóch do najwyżej czterech tygodni.

Mapy inwentaryzacyjne i multimedialne

Mapy inwentaryzacyjne wykorzystywane są na etapie finalizacji budowy, aby zgłosić dom do użytkowania. Istnieje kilka rodzajów takich map, które wykonuje się osobno: domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy. – Po zakończeniu budowy lub pewnych etapów budowy wykonujemy mapę inwentaryzacyjną. Koszt jej wykonania dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego wynosi ok. 400 zł – mówi Konrad Wąsik.

Innym rodzajem map, choć jeszcze nie tak bardzo rozpowszechnionym w Polsce, są mapy geodezyjne multimedialne. – Takie mapy są pomocne, gdy inwestor, który przychodzi po poradę ekspercką nie ma ze sobą ani mapy zasadniczej, ani mapy do celów projektowych. Wtedy, aby porozmawiać, można skorzystać z map, które zamieszczone są na portalu geoportal.gov.pl. Możemy zobaczyć orientacyjną szerokość i długość działki oraz jej otoczenie – mówi Bożena Czarnecka.

Warto przeczytać: Samowola budowlana. Grozi Ci wysoka grzywna, a nawet więzienie

Wiedza o podstawowych mapach, które są wymagane w procesie budowania domu pomoże inwestorom nie zagubić się w gąszczu potrzebnych dokumentów oraz zgłosić się po poradę do odpowiedniego eksperta.

Definicje map geodezyjnych

Mapa zasadnicza – określa granice i media, jakie się znajdują na konkretnej działce. Ze wzglądu na bardzo rzadką aktualizację tego rodzaju mapy i możliwy brak informacji o aktualnej zabudowie, służy przeważnie do celów informacyjno-poglądowych. Czasem jest podstawą do wydania pozwolenia na budowę. Uzyskuje się ją w Urzędzie Geodezji i Kartografii na danym terenie.

Mapa do celów projektowych – wymagana jest jako załącznik do projektu architektoniczno-budowlanego. Wykorzystuje się ją także na etapie projektowania przyłączy do budynku. Jest też niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Wykonywana przez geodetę – zazwyczaj poprzez uaktualnienie mapy zasadniczej. Jej ważność jest ograniczona w czasie.

Mapa inwetaryzacyjna – wykonywana po zakończeniu budowy lub jej etapów. Potrzebna jest, aby zgłosić dom do użytkowania. Mapy inwentaryzacyjne domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy wykonuje się osobno.

Mapa geodezyjna multimedialna – zamieszczona on-line, np. na stronie geoportal.gov.pl. Najczęściej wykorzystywana przy braku innych map dotyczących konkretnego terenu.

Szacunkowe koszty uzyskania map geodezyjnych:

 • mapa zasadnicza, informacyjna – 50 zł
 • mapa do celów projektowych – od 500 do 2000 zł
 • mapa inwentaryzacyjna – 1000 - 1500 zł

Czas oczekiwania uzyskania map geodezyjnych:

 • mapa zasadnicza, informacyjna – od ręki
 • mapa do celów projektowych – do 4 tygodni
 • mapy multimedialne – dostępne na www.geoportal.gov.pl 
Autor: mk
Współpraca: Xella Polska
Wideo
 • Czego dowiemy się z planu zagospodarowania przestrzennego, czyli jak uniknąć przykrych niespodzianek. Jakie mapy geodezyjne są potrzebne przed rozpoczęciem budowy domu? Jak je zdobyć i ile to kosztuje? Posłuchaj rad Ekspertów Budowy SILKA YTONG. Irena Be
73komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (73)

Jeżeli projektant (bo napewno nie geodeta) podaje cenę za mapę do celów peojektowych 500 zł. to: mając na uwadze, że aby taką mapę wykonać geodeta musi wykonać pomiar w rerenie, a nastę pnie opracować wynniki pomiaru i mapę wykreslić, to w takim razie projektant, opracowując plan zagozpodarowania działki zza biurka za te usługę powinien wziąść od zleceniodawcy max. 250 zł. Czy tyle bierze? Niech się wypowie o cenach ze swojej branży.
Anonim, 27.05.2011, 07:56
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
kowalski , 24.08.2019, 10:56
zastanawiam sie skad autor tekstu zaczerpnal ceny poszczegolnych uslug. wychodzi na to, ze konsultowal sie z wykonawcami z centralnej Polski a na Pomorzu jak wynika z moich obserwacji ceny nie sa adekwatne do proponowanych przez autora w artykule
Anonim, 27.05.2011, 18:45
Komentarz został usunięty.
cały artykuł pisał jakiś laik! najpierw lepiej sie przygotowac z tematu na który sie pisze, poźniej zacząć pisać. Żenada
Anonim, 23.06.2011, 15:42
mapa do celów projektowych w tych cenach? zależy za co
jestem projektantem i ceny to od 300 do 3000
mapa na cd ????????????
hhaaaaaaaaaaaaa
jak powiem inwestorowi żeby wziął (normalnego geodetę) który ma takie cuda to z projektu zrezygnuje, albo studenci coś wyskrobią za półdarmo albo tubylec z układami w urzędzie robi mapę nie będąc na działce i i baw się potem.
W moim przypadku sprawdza się wliczenie kosztów mapy w cenę projektu
ja mam trochę taniej niż inwestor i nie robimy sobie w koło pióra gadając jeden na drugiego. a przy okazji dla tych co pytają się za co pieniądze
mapę 600-1000 metrów kartofliska to mogę po paru latach współpracy z geodetami sam zrobić
ale jak przy inwestycji na 8000 m2 w otulinie parku gdzie każdy krzak trzeba wyrysować a do tego teren jest pochyły i gazociąg itp, słyszę " co 1800 zł szwagier 400 płacił" to mnie szlak trafia
Projektant, 26.05.2012, 00:23
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
On 22 September, 2010, there are over 26,000 players purchased the game, the
revenue was over 3 million dollars in a single day. The 1st branch will likely be where the ail starts minecraft ps3 hacks and mods also thee 2nd branch where it
ends - Step 24: Addd the sail, make aan effort to construct iit having a curve in order that it provides
the imprewsion of getting wind behind it. If you are abpe to adhere to the guidelines outlined on this page yoou early game frustrations
will likely decrease and you proficiency iin action may well increase.
LC, 08.04.2019, 03:15
With some plans, you will simply have the ability to
text message people and call people. There are many different types of lasers used to alter sheet metal stamping
and plastics in the automotive industry.
There are many people are using dual sim cards dual standby mobile. My blog post: GiffGaff
LW, 31.05.2019, 11:05
Good post! I checked out your Ƅlog pretty often, and you're continuoᥙsly coming up wіth
some great staff. I shared thіs post on my Twitter, and my followers loved it.
Good lucқ for the future. My homepage - Ivan
TU, 30.09.2019, 05:48
That's a goоd аrticle! Certainly a must-read and an eye-opener! It just worked for me thɑnks so much. Feel free to surf to my ᴡeb blog: Yefim Yefremov
OK, 30.09.2019, 16:47
Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo
News? I've been trying for a while but I never seem to get
there! Cheers My web page - Naomi Osaka injuries
HM, 22.12.2019, 10:36
Such a cool write-ᥙp! Certainly a should-read and аn eye-opener!
It actually made it easier for me thanks sо much. My ԝeb blog ... Constantine Blokhin
SZ, 17.11.2019, 22:11
Zamiast "mapa zasadnicza" lepiej byłoby napisać "mapa do celów opiniodawczych" - tak się to nazywa i jest to kopia fragmentu mapy zasadniczej pochodząca z zasobu Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej).
W odróżnieniu od mapy do celów projektowych mapa do celów opiniodawczych nie może być wykorzystywana w projekcie budowlanym, tylko np. jako załącznik do wniosku o decyzję o warunkach zabudowy.
Mapy do celów projektowych mają różne ceny w zależności od komplikacji zadania, jakim jest określenie aktualnych rzędnych wysokościowych i naniesienie na rysunek obiektów znajdujących się w terenie. Jeśli na przykład projektant chce mieć bardzo wiele rzędnych ze względu na duże różnice terenu, to trudno, żeby mapa była tania. To samo jeśli chodzi o wielkość działki. Więcej pomiarów - wyższa cena. Dla dużego terenu z dużymi różnicami wysokości może to być nawet kilka tysięcy.
Magda, 31.05.2012, 16:00
Komentarz został usunięty.
Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you could be
a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back from now on. I want to encourage continue your great writing,
have a nice weekend! My web page: bong88.com
WG, 31.10.2018, 05:23
Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few
of the images aren't loading properly. I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different browsers and both show the same outcome. My web-site; Brad McAllister
RH, 30.11.2018, 14:47
This info is worth everyone's attention. When can I find out more?
YH, 19.06.2019, 03:04
Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old
daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear."
She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone! My web page :: sakong online terpercaya
SP, 22.05.2020, 12:39
Dodatkowo zrealizowano garaż podziemny. My weblog: nieruchomości opole
LC, 02.07.2019, 16:59
Hey would you mind sharing which blog platform you're using?
I'm going to start my own blog in the near future but I'm having a tough time selecting
between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask! My web blog: sakong Online terpercaya
TV, 13.05.2020, 13:30
FREE# minecraft hacked client 1.8.9 Cheatrs Hack Toool
Get Endless!
TW, 05.01.2019, 13:48
Hey I am so delighted I found your site, I really found
you by accident, while I was researching on Google for something else, Anyhow
I am here now and would just like to say kudos for a tremendous
post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also added
your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
more, Please do keep up the excellent work. My web page: minecraft
SB, 25.04.2019, 13:10
I read this post fully on the topic plenty of fish dating site the comparison of newest and earlier technologies, it's amazing article.
AD, 12.11.2019, 16:40
I was wondering if you ever considered changing the
layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way plenty of fish dating site content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
Maybe you could space it out better?
PJ, 12.11.2019, 00:39
This piece of writing gives clear idea in support of the new viewers of blogging,
that really how to do blogging and site-building. My blog post: quest bars cheap (tinyurl.com)
KB, 20.11.2019, 23:12
It is in reality a great and useful piece of info. I am
glad that you shared this helpful information with us.
Please stay us informed like this. Thanks for sharing. My web page :: agen bandarq terpercaya
RL, 22.05.2020, 13:16
Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this web page, and your views are pleasant for
new people. My site: situs judi terbaik
JL, 07.05.2020, 09:49
Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring
on other sites? I have a blog based upon on the same information you discuss and would really like
to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail. My web blog; kartu capsa susun
RX, 12.05.2020, 13:07
The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it
can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she
has 83 views. I know this is totally off topic but I had to
share it with someone! My webpage: agen Bandarq Terpercaya
TH, 28.05.2020, 12:39
Komentarz został usunięty.
Jeżeli szukają Państwo wykonawcy na usługi geodezyjne, tyczenie, pomiary, inwentarze, dokumentacje, sporządzenie map, w tym mapy do celów projektowych zachęcam do skorzystania z usług PW Geodezja, jest to biuro geodezji w Mielcu, woj. podkarpackie które realizuje swoje usługi na terenie powiatu mieleckiego, ul. Legionów 13/1, 39-300 Mielec to adres biura. Szczegółowe dane i kontakt na http://www.pwgeodezja.pl
Piotr Wolanin, 08.01.2017, 10:18
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.