Jak wybrać wykonawcę do budowy domu

Budowa domu może być drogą przez mękę. Problemy mogą zacząć się już przy załatwianiu formalności i narastać wraz z postępem prac budowlanych. Zobacz, jak wybrać dobrą ekipę budowlaną.
  • Plac budowy domu

    Drożejące mieszkania przekonują coraz więcej Polaków do budowy domu.

    mk

Wiele osób rozpoczynając budowę domu energooszczędnego trafia na poważny problem. Jak znaleźć rzetelną ekipę budowlaną, która swoją pracę wykona przyzwoicie i nie oskubie nas przy tym z pieniędzy. Na rynku jest wiele firm budowlanych. Pytanie, jak z tej liczby wyłowić fachowców z prawdziwego zdarzenia? 

Opinie o wykonawcy w internecie – cenne źródło informacji

Niestety nadal jest o wiele więcej inwestorów, którzy szukają dobrych ekip, niż solidnych budowlańców. Sprawdzonym i chyba najmniej zawodnym sposobem jest zatrudnienie ekipy z tzw. polecenia. Inwestorzy, którzy są zadowoleni z pracy budowlańców na pewno bez wahania polecą ich usługi innym inwestorom.

Dowiedz sięLepsza brygada remontowa zatrudniona z fakturą czy bez faktury 

Rzetelność wykonawcy można sprawdzić również wertując fora internetowe. Zasięg internetu jest nieograniczony, dlatego to cenne narzędzie do komunikowania się. Zamieszczona na forum informacja o nierzetelnych firmach szybko się rozprzestrzenia i bardzo trudno jest naprawić nawet raz nadszarpniętą opinię. Firmy poważnie traktujące klientów wiedzą, że nawet pojedynczy niezadowolony inwestor zyskuje dzięki internetowi skuteczną broń, dlatego dbają o swoją markę.  Warto sprawdzić dane o wykonawcy, które znajdują się w sieci, ale równie ważna może okazać się weryfikacja wiarygodności źródła danej informacji. Niestety w internecie widać bardzo dużą aktywność nieuczciwej konkurencji, która dyskredytuje inne firmy opiniami wyssanymi z palca. Ale są i takie firmy, które zlecają publikowanie na swój temat pozytywnych opinii.

Warto przeczytaćJak złożyć reklamację na usługi budowlane 

Rzetelność firmy budowlanej powinniśmy sprawdzić również prosząc ją o referencje. Uczciwy wykonawca nie będzie wzbraniał się przed udostępnieniem nam adresów swoich wcześniejszych realizacji. Warto też pamiętać o zasadzie – jak coś jest do wszystkiego, to bywa do niczego. Zgodnie z nią z ograniczonym zaufaniem traktujmy firmy, które reklamują się hasłem, że wykonują wszystkie prace na budowie. Lepiej jest pomyśleć o zatrudnieniu kilku fachowców w swojej dziedzinie, niż ludzi „od wszystkiego".

Negocjuj cenę usługi w wykonawcą

Obok jakości prac, ważnym kryterium wyboru ekipy jest cena, czyli wynagrodzenie, jakiego żąda wykonawca. Zawsze warto negocjować. Mamy dużą szansę, że uda się nam uzyskać kilka procent rabatu na zlecenie lub w podanej cenie wykonawca zwiększy zakres robót, które wykona na budowie naszego domu.

Umowa z wykonawcą to podstawa

Po wybraniu i zaakceptowaniu oferty danej firmy musimy podpisać z nią umowę. W dokumencie powinniśmy jasno i precyzyjnie podać zakres pracy, wysokość wynagrodzenia, termin ukończenia prac oraz przekazania zapłaty.

Umowa poświadcza również, że wykonawca wchodząc na budowę zapoznał się z jej stanem. Budowa domu często obejmowana jest przez kolejne ekipy. Dlatego wykonawca powinien poświadczyć, że nie ma zastrzeżeń co do poprzednich etapów budowy, które realizowali inni wykonawcy.

Przeczytaj: Kiedy warto robić dokumentację fotograficzną prac budowlanych 

Dzięki umowie unikniemy sytuacji, że wykonawca powie nam, że niezbyt dokładnie oszacował ilość pracy i wraz z odkryciem, że jest jej więcej, niż myślał – podnosi stawki.

Działa to także w drugą stronę – inwestor nie może w ramach ustalonego wynagrodzenia dokładać ekipie pracy. W umowie warto zawrzeć zapis, że praca będzie wykonywana etapami i wraz ze skończeniem każdego z etapów, inwestor za niego zapłaci. Uchroni nas to przed żądaniem zaliczek na poczet przyszłej pracy.

Ważne! Zaliczki można płacić wykonawcom tylko na rzecz zakupu materiałów budowlanych i rozliczać je po ich dostarczeniu, na podstawie faktur.

Zapis o wykonywaniu pracy etapami dobrze jest doprecyzować tak, żeby wykonawca każdy kolejny etap zgłaszał formalnie do odbioru, a inwestor miał określony termin (np. 3 dni) na zgłaszanie uwag. Czas taki jest potrzebny chociażby na konsultację z inspektorem robót. Gdy zostaną zgłoszone zastrzeżenia, ich usunięcie powinno nastąpić w ciągu np. 3 kolejnych dni. Po akceptacji wykonanych prac danego etapu budowy powinna nastąpić płatność za nie, najczęściej w terminie 7 dni. Jak widać umowa dookreśla wiele spraw i często bywa też niezbędna w przypadku dochodzenia ewentualnych roszczeń na drodze sądowej.

Kierownik budowy, by nadzorować wykonawców

Nadzór nad ekipą budowlaną to bardzo ważna kwestia. Niewielu inwestorów może pozwolić sobie na to, by niemal mieszkać na placu budowy w celu nadzorowania budowy domu. Co równie ważne, niewielu inwestorów zna się na tym.

Dlatego warto zatrudnić inspektora nadzoru. Wówczas budując wymarzony dom możemy skupić się nad kontrolowaniem przebiegu prac, ale bez sprawdzania jakości ich wykonania, bo tym zajmuje się zatrudniony inspektor nadzoru.

Przeczytaj: Uprawnienia i obowiązki inspektora nadzoru budowlanego

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: lipinscy.pl
16komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (16)

he he redaktor najpierw pisze urwijcie pare procent na robociźnie targujcie się żeby wykonawca na plecach za półdarmo przeżucił 100 ton materiału- targujcie się .Potem wielce zdziwieni leccie do sądu bo wykonawca z pospiechu coś popsuł-Za porządna prace trzeba godziwie zapłacić ja od kilku lat wykonuje usługi budowlane i o omijam klientów którzy chcą żeby robić za półdarmo i to w końcowym efekcie tacy latają z płaczem bo biorą tanich partaczy-albo tanio albo dobrze drodzy Państwo-nie ma inaczej
miki, 13.06.2013, 18:00
Dobrych firm niestety brakuje... U nas cała inwestycja była realizowana przez BD System, budowali nam dom. Wszystko terminowo, na dobrych materiałach, ale po informacjach od wielu znajomych widzę, że z firmami budowlanymi jest naprawdę trudno, kombinacje, u nas było ok.
marcik, 21.08.2013, 15:42
Czas mojego dojazdu do pracy to około 30 minut. Można go świetnie wykorzystać na drobne przemyślenia chociażby w sprawie budowy domu. Każdy kto buduje lub budował dom wie jak to jest z fachowcami, którzy zostali obdarowani naszym zaufaniem na wykonanie usług w swojej specjalności. Jak fajnie prowadzi się rozmowy wstępne. Co też ci panowie nie obiecują. Po takiej rozmowie inwestor ma wrażenie, że płaci tylko za 30 % rzeczywistych prac i jest szczęśliwy jakby „złapał Pana Boga za nogi". Myśli, że tylko on miał takie szczęście trafić na „cudownego wykonawcę". Jak szybko zmienia swoje zdanie zależy od rzetelności fachowców. Dość często już podczas prac fundamentowych... Ja miałem szczęście. Firma rzetelna, sprawdzona, przyjazna. Realizujemy ustalone etapy budowy bez zgrzytów. Chętnie przelewamy pieniądze, o które prosi Wykonawca, bo przecież widzimy postęp i zaangażowanie. Dom rośnie w oczach. Jesteśmy naprawdę zadowoleni. Pozostają do wykonania niby drobne prace, a to kawałki elewacji, pomalowanie podmurówki, rzeczywiście drobne. „Szefie, szef przeleje ostatnią ratę bo muszę wypłacić pracownikom"- są to słowa Wykonawcy. A niby dlaczego nie, pozostają drobne prace, idzie przelew. Taki scenariusz na budowie przeżył, myślę, prawie każdy inwestor. I nagle krach. Mijają dni, tygodnie, miesiące a nawet lata, a „drobne" roboty są nie wykonane. Najpierw nie można się doprosić o przyjazd, później Twoje telefony nie są odbierane, na końcu zostajesz z niby drobnymi sprawami sam! A co jeśli hydraulik jest taki sam, facet od pompy ciepła taki sam, stolarz od zabudowy taki sam? To wtedy nie są to drobne sprawy, to już PROBLEM. Natychmiast narzuca się pytanie co zrobić? No właśnie kochany Inwestorze. Po pierwsze zawsze spisz umowę gdzie zawrzesz zakres, czas wykonania i cenę! Po drugie nigdy nie wypłacaj całej umówionej kwoty, jeżeli wykonawca nie skończył wszystkich robót, nawet jeżeli podaje on najsmutniejsze powody aby zapłacić mu całą kwotę. Po trzecie, jeżeli można to pozostaw sobie pewną kwotę jako zabezpieczenie gwarancyjne, oczywiście z zapisem w umowie. Te czynności powinny zabezpieczyć Twoje interesy i tak naprawdę będą działały na korzyść wykonawcy, bo nie okaże się nierzetelnym fachowcem. I tak mija pół godziny na dojazd do pracy, czas zarobić na te wszystkie niedoróbki...
Inwestor
P.S. Zapytaj jednym kliknięciem o ceny materiałów budowlanych 120 składów i wybierz najlepszą ofertę – http:// www.mam-sklad.pl.
Łukasz, 06.01.2014, 23:19
Do budowy dom z bali polecam firmę Wikpol z Wieliczki. Sprawdzony wykonawca, który od lat ma ugruntowaną pozycję na naszym rynku. W mojej okolicy pod Krakowem, wiele rodzin budowało z tą firmą i wszyscy wyrażali bardzo pozytywne opinię o nich.
Max, 06.01.2016, 09:00
Ja mam w miarę prosty schemat wyszukiwania wykonawców na portalu http://oferia.pl/wykonawcy/budowa-remont . Ustawiam filtr swojej miejscowości, a potem szereguje według atrakcyjności, czyli de facto ocen. No i niestety pozycję po pozycji trzeba przeglądać, jeśli chce sie dokładniejsze rozeznanie zrobić, ale z reguły zanim przelecę 15-20 to kogoś sensownego znajdę, albo po prostu wracam do wcześniejszych wykonawców, o ile akurat są wolni.
Borowski, 23.08.2017, 14:06
Borowski, dobry pomysł, dzięki! O tych filtrach z ocenami nie wiedziałam. Może skorzystam przy jakiejś okazji. Jeśli chodzi o budowę domu, to mi się udało z wyborem wykonawcy, trafiłam na firmę HS-Projekt z Gliwic, w których się budowałam: https://hs-projekt.pl/kierownik-budowy-inspektor-nadzoru
Jak widać, da się znaleźć dobrych fachowców :)
Paulina, 14.11.2017, 09:33
Komentarz został usunięty.
No cześć wszystkim,
Ja osobiście robiłem wszystko sam, dostałem działkę po rodzicach i samotnie próbowałem coś robić. Po długotrwałej weryfikacji hurtowni z materiałami budowlanymi, postanowiłem współpracować z MSM materiały budowlane we Wrocławiu. Wtedy to już poleciało, wycenę mi zrobili indywidualnie, chatka jest w idealnym stanie, więc jakość produktów jest świetna i co najważniejsze... dzięki nim skończyłem tą budowę, bo byli bardzo chętni aby mi pomóc w stworzeniu planu działań i dawali tzn "złote rady". Świetna firma godna polecenia, teraz już spokojnie mam swój dom i jestem bardzo zadowolony z efektów.
Zaremba , 23.03.2018, 14:29
Oprócz samego wykonawcy, warto dobrać również odpowiednie komponenty, żeby konstrukcja była solidna, stabilna i wytrzymała na różnorodne warunki atmosferyczne, niezależnie od panującej pory roku. Dobrymi materiałami są te od https://www.bartycka24.pl/ cechuje je naprawdę wysoka jakość wykonania.
Tomasz Nowak, 08.05.2018, 09:56
Dobrą firmą na pewno jest MSM materiały budowlane z Wrocławia. Już masa ludzi mi polecała, a teraz ja polecam bo sprawdziłem.
mario, 26.06.2018, 14:44
Ja popytałem wśród znajomych, poczytałem w internecie i znalazłem firmę która zrobiła wszystko tak jak chciałem. Dom się buduje, rodzina szczęśliwa a mój portfel w sumie też. Dd projekt jesteście super!
Michał Wójcik, 31.07.2018, 01:09
Ciekawy artykuł. Warto także zaopatrzyć się w kontenery. Ja wybrałam kontenery socjalne https://wcserwis.pl/category/kontenery/
AshleyS, 22.08.2018, 11:08
Oczywiście warto wybrać rzetelną i zaufaną firmę przez korzystających z ich usług. Ja swoje mieszkanie powierzyłam w ręce firmy Kalter i jestem zadowolona ze swojej decyzji. Wszystko zrealizowane tak jak było umówione bez najmniejszego problemu. Kontakt z firmą oceniam na duży plus.
Jakubowski, 27.08.2018, 13:27
My postawiliśmy właśnie dom pod Wrocławiem. Z początku chcieliśmy budować na własną rękę i trafiliśmy do hurtowni MSM. Oprócz tego, że mają duży wybór materiałów i polecili najlepsze dla nas rozwiązania, to pomogli też znaleźć firmy do tego z czym sami byśmy sobie nie poradzili. Jeśli ktoś chce budować na własną rękę, to bardzo dobrze jest mieć takie własnie wsparcie ekspertów.
Marcin daniec, 01.02.2019, 15:24
Ciężko dzisiaj o porządnych fachowców..sam się o tym przekonałem 2 lata temu, kiedy to budowaliśmy dom na działce. Byliśmy w kilku firmach i praktycznie za każdym razem, jak zauważono że nie jesteśmy rozeznani w temacie, starano się nas naciągnąć..Powiem szczerze, że nie było w tym nic przyjemnego. Ostatecznie znaleźliśmy firmę RS-DOM z Lublina... Już na etapie wstępnej wyceny, były spore różnice, a więc stwierdziliśmy że zgoda. Cały etap budowy przebiegał bez zastrzeżeń, materiałów ubywało tyle ile powinno. Efekt? Moim zdaniem ekstra..Zawsze marzyliśmy z żoną o domku a w końcu możemy się nim cieszyć..Coś pięknego
Mroziński, 01.03.2019, 15:41
My wybraliśmy firmę JW Budownictwo i mogę śmiało polecić. Wszystko na czas i rzetelnie. W mieszkaniu jest ciepło, i wszystko działa jak powinno. Mają fajną strone gdzie można zobaczyć też projekty domów i minimalne ceny. Polecam.
Lidia, 21.11.2019, 16:26
To zależy od tego jaki dom chcemy. Ja z mężem wymarzyliśmy sobie dom w technologii prefabrykowanej, dlatego zatrudniliśmy profesjonalną firmę z Katowic JW Budownictwo. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ich pracy.
Ela, 21.01.2020, 17:56