Jak tanio kupić materiały budowlane? Market, hurtownia budowlana czy internet?

Przed budową domu czy kapitalnym remontem mieszkania trzeba zdecydować o tym, czy zakup materiałów budowlanych powierzyć wykonawcy czy też zadbać o zaopatrzenie samemu. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy.
  • Na mądrych zakupach inwestor osczędzi nawet kilkanaście procent kosztów budowy domu

    Najniższych cen trzeba szukać w internecie, lokalnych składach budowlanych, dużych hurtowniach i sieciach specjalistycznych marketów.

    Jakub Kołodziej

Kupowanie materiałów budowlanych przez wykonawcę ma sens wtedy, gdy firma ciszy się naszym zaufaniem, a wszystkie jej działania znajdują potwierdzenie w fakturach i rachunkach. Dzięki temu inwestor oszczędza czas i nerwy, płaci tylko za to, co zostało dostarczone na teren budowy. Warto jednak wiedzieć, że wielu wykonawców ma dobre kontakty w hurtowniach i może w nich liczyć na spore upusty. Ważne jest, by ten upust pracował w całości na rzecz zleceniodawcy, który w ten sposób będzie mógł obniżyć koszty budowy czy remontu. Prawda jest jednak taka, że wielu wykonawców kupuje materiały w najbliższej lub zaprzyjaźnionej hurtowni, dbając tylko o to, by dostawy pojawiały się systematycznie, nie blokując procesu budowy. W takim wypadku zakup materiałów przez wykonawcę nie musi być korzystny dla właściciela nieruchomości.

Druga opcja – samodzielny wybór i zakup materiałów jest czasochłonny i wymaga zaangażowania ze strony inwestora. Gdy dzięki temu można obniżyć koszty całej inwestycji o kilkanaście procent – warto ten wysiłek podjąć. W każdym wypadku przyda się kosztorys inwestorski, który pomoże zaplanować zakupy i wydatki z nim związane.

PrzeczytajCzym różnią się od siebie kosztorysy: inwestorski, ofertowy, powykonawczy i zamienny  

Gdzie kupować tanie materiały budowlane?

Odpowiedź nie jest prosta i oczywista. W lepszej sytuacji są mieszkańcy dużych miast i ich okolic. Mają do dyspozycji największe markety budowlane, składy i hurtownie. Wystarczy jeden, dwa dni na poszukiwania, by znaleźć najtańsze produkty w danej klasie. Większość sprzedawców oferuje dostawę produktów na miejsce budowy w krótkim czasie. Po drugiej stronie są ci, którzy swój plac budowy mają daleko od miasta lub w miejscowości, gdzie wybór sprzedawców materiałów budowlanych jest żaden albo ogranicza się do jednego, dwóch sklepów. Taki „monopol" nigdy nie jest zdrowy i korzystny dla inwestora.

Materiały budowlane kupowane w internecie

Jest na szczęście internet, który daje spore możliwości inwestorom. Te możliwości to przede wszystkim szybka i wygodna możliwość do porównania cen (koniecznie z uwzględnieniem kosztów transportu oraz opcją zwrotu zakupionych, ale niewykorzystanych materiałów!). Okazać się może, że producent czy sprzedawca z miejsca oddalonego od naszej inwestycji o 100–200 kilometrów jest w stanie zaproponować ceny niższe niż lokalny skład budowlany. Dlaczego z tego nie korzystać? Do zakupów lepiej wybrać firmy sprawdzone, o dobrej opinii. Bywa i tak, że jeśli zamówienie na materiały budowlane przekroczy określoną wartość, dostawa na odcinku np. 100 kilometrów jest bezpłatna. Kupowanie przez internet ma wiele plusów, ale niekiedy przypominać może kupowanie kota w worku. Dlatego część inwestorów stawia na osobiste zakupy, by samemu wybrać i sprawdzić przed zakupem jakość oferowanego towaru.

Hurtownie budowlane – zakup materiałów na budowę

W wielu miejscach, gdzie nie ma dużych marketów budowlanych na rynku rządzą hurtownie budowlane. Większość z nich umożliwia zakupy nawet niewielkich ilości materiałów (choć wtedy ceny nie będą tak atrakcyjne, jak dla większego inwestora). Plusem zakupów w hurtowni – oprócz względnej bliskości do miejsca budowy może być niska cena. Wiele hurtowni to punkty patronackie producentów materiałów budowlanych, dzięki czemu mogą zaproponować korzystne ceny. Te dodatkowo – co jest niezwykle trudne np. w sieciach marketów – można negocjować i trzeba to robić. Zwykle nie ma też problemów z oddaniem tych materiałów, których jednak nie wykorzystano w czasie budowy czy remontu.

Dowiedz sięJacy fachowcy i do czego są potrzebni przy budowie domu? 

Czy kupować materiały na budowę w marketach budowlanych?

Plusem sieci marketów budowlanych jest ogromny wybór produktów i możliwość zrobienia zakupów w jednym miejscu. Dość często zdarzają się również atrakcyjne promocje, które można wykorzystać obniżając koszty budowy domu. Nie ma też problemu z oddaniem niewykorzystanych materiałów. W marketach budowlanych nie musi być jednak najtaniej. Zwykle jest tak, że jedna sieć ma bardzo atrakcyjne cenowo produkty, które są najtańsze na rynku, ale już inne niekoniecznie spełniają tę zasadę. Dla wielu inwestorów, którzy sami dbają o zaopatrzenie budowy kupowanie wszystkiego w jednym miejscu jest pomysłem kuszącym, bo wygodnym. Praktyka pokazuje jednak, że jedna hurtownia posiada w ofercie np. tańszy cement czy wapno, a inna cegły i materiały zbrojeniowe. Rozeznanie w sytuacji i kupowanie tam, gdzie jest najtaniej potrafi dać kilkunastoprocentowe oszczędności. Wystarczy spojrzeć na strony popularnych marketów by zobaczyć, że na 25 kg worku cementu tej samej firmy ceny różnią się aż o 2 złote. Ceny cegieł klinkierowych potrafią różnić się o kilkadziesiąt groszy na sztuce. Zasada, by nie kupować wszystkiego w jednym miejscu dotyczy zarówno sklepu internetowego, składu budowlanego jak i sieci marketów budowlanych. 

Podpowiadamy: Jak kupować rośliny przez internet i na co zwracać uwagę

Autor: Sławomir Bobbe
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

ja po drobne materiały wybieram sieciówki, bo tak jak w tekście ceny zazwyczaj są średnie, ale przy większych zamówieniach to zawsze hurtownia msm z wrocławia :D ceny są znacznie korzystniejsze
Kolbuch, 12.09.2019, 11:44
Ja od wielu lat zamawiam materiały budowlane z hurtowni www.budwegplus.pl. Dysponują bardzo rozbudowaną ofertą, dzięki czemu jestem w stanie zamówić wszystkie potrzebne materiały w jednym miejscu. Dodatkowo gwarantują konkurencyjne ceny i pomoc podczas wyboru.
Morski Janek, 18.02.2020, 21:45
Jest taki sklep www.superstyropian.pl - ja polecam bo udało mi się tam naprawdę tanio kupić materiały do ociepleń, a oczywiście firmowe, nie jakieś noname co to nie wiadomo jakie standardy spełniają. Gorąco polecam.
Lulek, 18.04.2020, 12:11
Polecam MCBUD na warszawskim Ursynowie przy ul. Cynamonowej 1. Znajdziecie tam wszystko co potrzebne jest przy budowie, a także remoncie domu. Materiały mają w korzystnej cenie (możesz też liczyć na dobre rabaty przy dużych zamówieniach), od najlepszych polskich producentów. Dostaniecie tu cement, wapno, tarcice, kleje, folię różnego typu, styropian, tynki, i wiele innych rzeczy, które są potrzebne. Pracownicy sklepu doradzą i odpowiedzą na każde pytanie. Transport gratis. Zakupów można dokonać również przez Allegro.
Tomasz Modzelewski, 20.06.2020, 12:46
Dobre ceny styropianu można sobie znaleźć na stuperstyropian.pl - nieraz mają ciekawe te oferty, a na styropianie nie ma co oszczędzać. Jednak ważna sprawa, a potem zwróci się z nawiązką.
Aleks, 17.07.2020, 15:29
Myślę, że warto przejrzeć ofertę kilku hurtowni budowlanych. Ja od wielu lat współpracuję z www.arsen.pl. Dysponują bardzo szerokim asortymentem, pomocną obsługą klienta oraz atrakcyjnymi cenami.
Dawid Grydzki, 19.07.2020, 18:14
Ceny bywają bardzo rożne. Podobnie jak jakosc oferowanych materiałów remontowych czy budowlanych. Moim zdaniem warto jest porównywać sobie dokładnie ceny akcesoriów w sklepach internetowych oraz stacjonarnych z uwagi na to, ze róznice potrafią być znaczne. A jednak budowa to spora inwestycja i dobrze jest liczyć kazdy grosz. Ze swojej strony polecam to miejsce:
Ferpol Odzież robocza - BHP
ul. M.C Skłodowskiej 98
96-100 Skierniewice
tel: 46 832 80 20 Dostaniecie w nim szczególnie dobre ceny na odzież roboczą oraz ochronną.
Eliasz, 16.10.2020, 11:08
To moim zdaniem dobry i pewny sposób kupowiania materiałów budowlanych :) Ja mieszkam niedaleko Mielca, gdzie siedzibę ma akurat producent pokryć dachowych z blachy, firma Regamet. W trakcie budowy mojego domu byli bardzo pomocni, dogadaliśmy się też na spory rabat. Myślę więc, że to dobry sposób kupowania, właśnie bezpośrednio od producenta, bez pośredników :)
Olek, 05.11.2020, 23:24