Geodezyjny podział działki – na czym polega procedura podziału

Działki są dzielone, aby powstały kolejne. Te nowe oznacza się osobno w ewidencji gruntów. To jednak działanie złożone, i pod kątem geodezyjnym, i prawnym. Piszemy, jakie procedury obowiązują podczas geodezyjnego podziału działki.
  • Działka

    Procedura podziału działki to spory wydatek. Kosztuje ok. 1500 zł. Spora cześć tej sumy (zwykle 75-80 procent) to wynagrodzenie dla geodety.

    sxh.hu (Krappweis)

To wnioskodawca, czyli właściciel działki (ewentualnie współwłaściciele albo użytkownik wieczysty nieruchomości) składa wniosek o jej podział. Musi w tym celu pobrać z urzędu miasta (lub gminy) wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dotyczącego tej działki.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – co to takiego

W MPZP zawarte są informacje, jakie wyznaczone tereny są zaplanowane pod zabudowę mieszkaniową, pod inwestycje drogowe, które obszary są terenami rolnymi czy leśnymi, a które przewidziano pod rekreację. MPZG opisuje również wielkość poszczególnych działek budowlanych.

Wstępny projekt podziału działki

Na zlecenie zainteresowanego, czyli właściciela działki, sporządza się wstępny projekt podziału tego terenu. Tworzy się go w oparciu o dane otrzymane z miejscowego planu zagospodarowania. W przypadku, gdy działka jest przeznaczona według planu pod budownictwo mieszkaniowe, podział musi odbyć się z uwzględnieniem warunków wynikających z tego MPZP. Jeżeli nie ma planu dotyczącego dzielonej działki albo plan jest, ale brakuje w nim kryteriów podziału nieruchomości, to te kryteria podziału nieruchomości ustali urząd miasta, wydając decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Przeczytaj: Mapy geodezyjne – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu

Samo wypełnienie wniosku ze wstępnym projektem jednak nie wystarcza. Trzeba mieć np. kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości, tzn. najczęściej aktu notarialnego. Właściciel lub osoba go reprezentująca musi dostarczyć także wypis z katastru. Ważny jest wypis z ewidencji gruntów i kopia mapy tzw. ewidencyjnej. Te zaświadczenia załatwia się w wydziale geodezji. Dodatkowo, gdy brakuje planu albo on istnieje, ale nie ma w nim podanych kryteriów podziału nieruchomości, potrzebna jest decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

To na kopii mapy tzw. zasadniczej powstaje wstępny projekt podziału działki. Na niej zaznacza się schemat przebiegu działek, jakie mają powstać. Przy zaznaczaniu granic należy uwzględnić wszystkie warunki obowiązujące na tym terenie. Np. może zaistnieć konieczność poprowadzenia drogi do nowej, wydzielonej działki.

Opinia odnośnie wstępnego projektu podziału działki 

Wniosek ze wstępnym planem podziału należy złożyć w wydziale geodezji. Urzędnicy najpierw sprawdzają projekt pod względem formalnym oraz pod kątem spełnienia warunków MPZP. Potem urząd wydaje opinię odnośnie wstępnego projektu podziału działki.

Zadanie dla geodety

Jeśli opinia jest pozytywna dla zainteresowanego, trzeba zlecić już geodecie następne działania. We wcześniejszych etapach działania można przeprowadzać samemu, chociaż w praktyce prawie wszyscy właściciele działek zlecają tę pracę od samego początku geodecie. To on wykonuje projekt podziału działki w oparciu o dokumentację. Tzn. odszukuje i określa granice przedmiotowej działki. Wyznacza w terenie kolejne punkty graniczne, czyli nowe granice działek. Pokazuje te granice zainteresowanym, czyli właścicielowi oraz właścicielom sąsiednich posesji czy innych nieruchomości położonych w sąsiedztwie.

Jeżeli wszyscy wyrażają zgodę na taki nowy przebieg granic, sporządzania się protokół z przyjęcia granic. Tym samym zgadzają się na zmieniony układ granic zaplanowany przez geodetę. Na koniec geodeta przygotowuje dokumentację podziału.

Projekt zasadniczy podziału działki

Nowy projekt, ten zasadniczy, posiada dane dotyczące zarówno działki, która jest dzielona (stan przed podziałem), jak i działek, które powstaną (stan po podziale). W projekcie są zaznaczone, zazwyczaj na czerwono, planowane granice oraz nowa numeracja działek.

Dowiedz się więcej: Zanim kupisz grunt, sprawdź go w urzędzie 

Projekt ponownie trafia do urzędu do zaopiniowania. Jeżeli wniosek otrzyma znowu akceptację, geodeta może zacząć wyznaczać w terenie nowe granice powstających kolejnych działek. Ekspert w asyście właściciela działki wyznacza i utrwala nowe znaki graniczne. To utrwalanie to m.in. zakopanie kamieni granicznych albo wbicie metalowych rurek. Działania i sposób utrwalenia znaków granicznych opisuje się w protokole.

Wtedy właściciel działki otrzymuje komplet dokumentów, czyli prawomocną decyzję wydaną przez urząd i mapę podziału jako załącznik, a także sporządzany przez geodetę spis zmian gruntowych powstałych w wyniku podziału działki. Z taką dokumentacją można starać się o wpis zmian do księgi wieczystej.

Ile kosztuje geodezyjny podział działki

Cała procedura to wydatek około 1500 złotych (zależnie m.in. od powierzchni i tego, ile działek ma powstać z tej dzielonej), przy czym zwykle od 75 do 80 procent to wynagrodzenie dla geodety. 

Autor: Katarzyna Piojda
19komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (19)

z powyższego artykułu wynika że praca geodety jest ponadprzeciętnie dochodowa (75%) od przychodu, nieźle
artykuł napisany chyba z kilku rodzinnych opowiadań, gdzieś zasłyszanych i to dawno... tryb przeprowadzania podziału jak również to od czego zależy szczegółowo opisany jest w dzienniku ustaw, a za 1600 to chciałbym sam zlecić płatne z góry podział na 10 działek z terminem na koniec miesiąca...
geodeta, 09.01.2014, 22:14
opis ogólnie się zgadza ale nie do końca. po pierwsze cena... koszt to opłaty w ośrodku, co najmniej pięć wizyt w urzędzie(zgłosić, odebrać zgłoszenie, badanie materiałów, badanie ksiąg, oddanie dokumentacji, odebranie do poprawek, powtórne oddanie, odebranie dokumentacji itp.), pomiary na gruncie do mapy, wytyczenie granic, spotkanie na gruncie do protokołu, wytyczenie nowych granic dopiero po decyzji. Do tego opasły operat, kreślenie mapy i użeranie z inspektorami kontrolującymi operat. To wszystko za 1500???!!! Żart
Peter Geodeta, 05.04.2014, 01:00
Zglosilam podzial dzielki Pani geodeta - od razu powiadomila mnie ze oplata to zalezy od kilku czynnikow. np. ile palikow potrzeba wbic przy tym podziale. Nie wszystkie dzialki sa prostokatem.Czasami pod gore . zeby np. orzacy widziak jak przebiega granica a wiec to tez ma swoja cene. Nie zawsze geodeta moze wszedzie dojecha samochodem to naklad jego pracy . To musimy wziac pod uwage, Ja jestem zadowolona z wykonania pracy przez wynajetogo geodeta pozdrawiam.
Elzbieta Reich, 20.10.2019, 18:45
1500... z czego po odliczeniu kosztów, osrodka, paliwa, operatu i CZASU zostaje mu z 300zł:) Nie ma to jak być dziś geodetą:)
URZEDNIK I GEODETA, 01.12.2014, 12:44
Podziwiam geodetów, którzy z 1500 złotych dzielą działkę na dwoje.
Sytuacji takich, w myśl autora tego artykułu bywa coraz więcej. Życzę takim kolegom po fachu zagmatwanych stanów prawnych dzielonych nieruchomości, niekompletnych danych z ośrodka dokumentacji, zawistnych sąsiadów dzielonej nieruchomości, skrupulatnych inspektorów i wściekłości zleceniodawców wywołanej przeciągającym się procedurom zakończenia podziału z obiecywanego 1 miesiąca do sześciu. Może się wreszcie opamiętacie i zaczniecie brać przynajmniej dwa razy, a najlepiej trzy razy tyle, bo taka usługa tyle powinna kosztować. Bez względu nawet na zaistniałe przeszkody, za taką kwotę, powierzoną usługę wykonacie wtedy perfekcyjnie. Jak się ma 4,5 tysiąca złotych do 100 tysiaków, które zleceniodawca podziału przytuli średnio przy sprzedaży tylko JEDNEJ DZIAŁKI! Pomyśleliście kiedyś o tym?
Geodeta Marek, 04.02.2015, 21:55
szkoda wam ze ktoś przytuli 100 000 to gówniarstwo wyceniać robotę po tym ile ziemia jest warta a nie po tym ile pracy w to włożysz ludzie w tym kraju zarabiają 15 zł za godzine wiec 1500 zł to 100 godzin pracy czyli 2,5 tygodnia chyba zdążysz w tym czasie przejechać się 5 razy na działkę i namalować kilka kresek na mapie szkoda wam ze ktoś będzie miał 100000 a nie pomyśli jeden z drugim ze ten ktoś musial za to zapłacić i zarobić na to za darmo tego nie ma
widze ze ze starych czasów zaszłość chciałoby się geodetom nie po 15 zł za godzine robic a za 150 zł
tyle to nawet prezesi nie maja szukac sobie roboty i o nia zabiegac a nie namalować dwie kreski w miesiącu i bimbac i toi na czarno a pensja w kieszeni
anik, 22.03.2015, 20:19
Najpierw człowieku skończ chociaż jakoś szkołę geodezyjną... a potem zdaj uprawnienia, zobacz ile to wiedzy, pracy i ile odpowiedzialności... za czyjąś wiedzę trzeba płacić i tak to wygląda, ale nie w naszym kraju... bo jeszcze od tych kwot biedny geodeta musi odprowadzić podatek... i wybacz ale to nie jest namalowanie dwóch kresek, bo do tych dwóch kresek najmniejszy podział to około 70 stron obliczeń i analiz...
Łatwo mówić komuś i pisać kto nie jest w temacie i nie szanować czyjejś pracy...
Jola, 09.10.2016, 19:12
Skończyłem studia. Pracuję jako fizjoterapeuta. Dostałem1.600 złotych na rękę.
Piotr, 18.09.2019, 15:52
odemnie za podział geodeta wziol 2500 i jest to cena akceptowana ,4500 bez przesady ,poprostu poczekaj ludzie jako geodecie to ci napierdola zejc na ziemie
jjjjjjjjj, 27.11.2016, 19:07
kosztował mnie 5000 zł. Więc o jakim 1500 tu mowa ? Najpierw mapa prawna , a potem podział. I czas oczekiwania pół roku :(
Misiek, 06.04.2015, 21:05
Autor artykułu nie dopisał słowa ''prosty'' podział za 1500zł. Przez co rozumiemy działke składającą się z 4 pkt. granicznych, która nast. zostaje dzielona na dwie działki.
PP, 08.04.2015, 11:13
Wszystko pięknie ładnie... tylko jeśli geodeta od początku robi w bambuko to powinno być piętnowane... Jeśli ktoś mówi że złożył pismo do gminy to wierzę że złożył... a okazuje się że do urzędu dociera 2,5 tygodnia później... powtórka w wydziale geodezji... twierdzenie że złożył 2,5 tyg wcześniej... w starostwie na oczy niczego nie widzieli... won z takimi... !!!
Leszek, 06.09.2016, 12:25
Podział działki na dwie nowe kosztuje netto 3600 zł
Wit, 11.09.2016, 12:04
chyba cie obesrało, a dlaczego nie 36000 ... zejdz koles na ziemie, trzeba było zostac rentierem jesli nie chce sie załozyc gumiaków i wbic te 4 paliki za 1500zł
sdf, 07.03.2017, 22:15
dziele 68ar na 5 działek plus droga jako oddzielna działka
mam w trakcie podziału problem z sąsiadką musimysprawdzić jej dzialke
koszt usługi wyceniłna 4000zł na dzień dzisiejszy
ela, 16.04.2017, 13:18
geodezja portal geodezyjny dla geodetów: www.geodezja24.pl
portal geodezyjny, 03.05.2017, 15:53
geodeta świdwin, usługi geodezyjne: www.geodeta-swidwin.pl
geodeta świdwin, 03.05.2017, 16:11
Mam wydane warunki zabudowy dla bud.mieszkalnego na dużą działkę...ok 3000m2 . Chciałbym ją podzielić na trzy mniejsze.... kiedy powinienem zlecić podział? Po pozwoleniu na budowę? Wcześniej?
Piotr, 08.02.2018, 13:19
Bardzo dobry artykuł o sprawach geodezji i geodetów.
Zapraszam serdecznie do portalu o geodezji i geodetach
https://geodezjapolska.pl
Geodezja portal forum geodezyjne ogłoszenia firmy geodezyjne, 29.12.2018, 19:18