Domy z kontenerów. Ile kosztują? Czy wymagają pozwolenia? Wady i zalety budownictwa kontenerowego

Dowiedz się, na czym polega budowanie domów z kontenerów, czy rzeczywiście nie wymagają one pozwolenia na budowę i czy warto w nie inwestować? Sprawdzamy.
 • Domy z kontenerów

  Kontenery podczas budowy domu można ze sobą łączyć, tworząc różne konfiguracje. Kliknij w zdjęcie i zobacz inne realizacje.

  Wikimedia Commons
 • Drewniane domy z kontenerów

  Budynek z kontenerów można wykończyć drewnem ...

  David Hawgood, geograph.org.uk
 • Kawalerka z kontenera

  Nawet pojedynczy kontener można zaadaptować na mieszkanie.

  one cool habitat, flickr.com
 • Dom z kontenera - sypialnia

  Dom z kontenera może być jasny i ... przestronny.

  one cool habitat, flickr.com
 • Wnętrze domu z kontenera - pokój dzienny

  Domy z kontenerów mogą być lepiej urządzone niż te tradycyjne.

  one cool habitat, flickr.com
 • Wnętrze domu z kontenera - pokój dziecka

  Odrobina wyobraźni wystarczy, żeby urządzić przytulne wnętrze.

  one cool habitat, flickr.com

Historia budownictwa kontenerowego rozpoczęła się od pomysłu na wykorzystanie kontenerów morskich zalegających w portach. Za budowaniem domów z kontenerów przemawiają niskie koszty, możliwość wykorzystywania przetworzonych materiałów budowlanych i krótki czas realizacji inwestycji. Domy tego typu najczęściej przeznaczone są dla rodzin osiągających niskie dochody, studentów oraz zwolenników ekologicznego stylu życia. Są proste w konstrukcji i powstają maksymalnie w ciągu 3 miesięcy.

Na czym polega budowanie domów z kontenerów?

Budowanie domów z kontenerów polega na wykorzystywaniu używanych kontenerów morskich lub prefabrykowanych jako modułów, które można dowolnie zestawiać. Konstrukcję kontenera tworzą profile ze stalowych ram. Podłoga, sufit i ściany są zbudowane z usztywnionej, ocynkowanej blachy i wypełnione izolacją. Budynki kontenerowe ocieplane są tak samo jak te tradycyjne, za pomocą wełny mineralnej lub izolacji poliuretanowej. Możliwe jest opracowanie rozmaitych wariantów projektowych, dzięki połączeniu kilku, a nawet kilkunastu kontenerów w różnych konfiguracjach. W zależności od potrzeb można zaadaptować pojedynczy kontener na budynek mieszkalny lub nawet wybudować wielopiętrowy biurowiec. Z kontenerów powstają także budynki przemysłowe, takie jak hale czy magazyny. Wbrew pozorom domy tego typu mogą spełniać wysokie wymagania energooszczędności i funkcjonować zarówno jako domy letniskowe, jak i całoroczne.

Przeczytaj też: Dom przyszłości z odpadów, czyli earthship - jak się go buduje i ile kosztuje?

Budowanie z kontenerów – ekologiczny sposób na mieszkanie

Budowanie domów z kontenerów może być ekologicznym rozwiązaniem, pod warunkiem zastosowania kontenerów pochodzących z odzysku. Wykorzystywanie nowych lub specjalnie zaprojektowanych kontenerów, w dodatku sprowadzanych z odległych miejsc, nie wpisuje się bynajmniej w koncepcję działania proekologicznego, jest to raczej przejaw chwilowej mody. Budując z wyeksploatowanych kontenerów, możemy przyczynić się do zmniejszenia ilości zalegającej w portach stali. Ponadto, brak potrzeby budowania od podstaw ścian i podłogi wpływa na zmniejszenie energochłonności procesu budowlanego. Dużą niedogodnością jest natomiast potrzeba sprowadzania kontenerów, najczęściej z odległych terenów przymorskich.

Budowa domów z kontenerów a prawo budowlane. Czy kontener wymaga pozwolenia na budowę?

Budowa domu z kontenerów może być utrudniona ze względu na ograniczenia prawne. Obiekty tego typu są mało znane w Polsce, a poza tym różnie konstruowane, co może stwarzać wiele problemów na etapie załatwiania formalności w urzędach. Zasadniczą kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy budynki kontenerowe wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Według zapisu z art. 29.1. ustawy Prawo budowlane, obiekty budowlane trwale związane z gruntem (posiadające fundament), czyli wolno stojące budynki mieszkalne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę lub przynajmniej ich zgłoszenia.

Wynika z tego, że chcąc nazywać dom z kontenerów budynkiem mieszkalnym, musimy wybudować pod nim fundamenty, a przed procesem budowlanym dokonać zgłoszenia lub wystąpić o pozwolenie na budowę.

W przypadku, gdy z kontenerów budujemy wolno stojący budynek gospodarczy o powierzchni do 35 m2, wymagane jest zgłoszenie.

Jeżeli jednak budujemy obiekt niepołączony trwale z gruntem, czyli pozbawiony fundamentów, a przy tym przeznaczony do użytkowania powyżej 120 dni – wówczas samo zgłoszenie nie wystarczy i konieczne jest ubieganie się o pozwolenie na budowę.

To może Cię zainteresować: Domy ekologiczne - co znaczy budować ekologicznie? 

Budowanie z kontenerów w Polsce

W Polsce budowanie z kontenerów kojarzy się raczej negatywnie – zazwyczaj z prowizorycznymi obiektami dla robotników na placach budowy lub z lokalami socjalnymi dla eksmitowanych rodzin. Jak widać, brak dobrych przykładów architektury kontenerowej w kraju przyczynia się do powstawania wielu mitów na temat takich budynków. Sytuacja powoli się zmienia i obecnie coraz więcej firm w kraju oferuje projekty i budowę domów z kontenerów.

Wady i zalety budownictwa kontenerowego

Jak każde rozwiązanie, tak i to ma swoje jasne i ciemne strony. Budownictwo kontenerowe ma wiele zalet, jednak przeszkody na drodze do wybudowania domu z kontenerów są dosyć istotne.

Wady domów z kontenerów

 • Regulacje prawne - budownictwo kontenerowe jest jeszcze mało znane w Polsce, w związku z tym można spodziewać się problemów podczas dopełniania formalności w urzędach. Ponadto, obiekty z kontenerów pozbawione fundamentów nie są traktowane jak budynki mieszkalne, z tego względu problemem może być np. uzyskanie pozwolenia na podłączenie do sieci energetycznej takiego obiektu.
 • Znalezienie wykwalifikowanych wykonawców - konstruktorzy zajmujący się budowaniem z kontenerów często nie mają zbyt bogatego doświadczenia.
 • Kwestie estetyki - domy z kontenerów mają specyficzny, minimalistyczny wygląd i niewiele z tym można zrobić. Możliwości dostosowania elewacji takich domów do upodobań inwestorów są ograniczone.

Zalety domów z kontenerów

 • Krótki czas budowy - domy z kontenerów powstają w kilka tygodni; czas realizacji zależy od konstrukcji, wykończenia i wielkości budynku. Z pewnością jednak jest to olbrzymia przewaga nad tradycyjnymi budynkami, gdzie proces budowlany jest długotrwały.
 • Mobilność - domy z kontenerów są mobilne, można je przenosić w inne miejsca.
 • Elastyczność konstrukcji - istniejący dom z kontenerów można powiększyć o dodatkowy moduł bądź przebudować.
 • Prefabrykacja - możliwe jest wykonywanie kontenerów w fabryce, poza miejscem budowy.
 • Ekologiczne rozwiązanie - istnieje możliwość ponownego wykorzystania obecnie nieużywanych kontenerów.
 • Komfort - wbrew pozorom, zamieszkanie w kontenerze może być bardzo komfortowe, wszystko zależy od sposobu wykończenia wnętrza.
 • Cena - brak potrzeby budowania oddzielnie ścian i podłogi przyczynia się do obniżenia kosztów budowlanych. W porównaniu do cen mieszkań oraz domów, budowanie z kontenerów jet znacznie tańsze.

Ile kosztują domy z kontenerów i czy warto je budować?

Cena za metr kwadratowy całorocznego domu z kontenera „pod klucz" wynosi ok. 2000-3000 zł. Dodatkowo należy doliczyć koszty transportu części prefabrykowanych, które zazwyczaj wynoszą maksymalnie 3000 zł. Średni koszt domu o powierzchni ok. 100 m2, wykonanego z kontenerów, to wydatek rzędu 200 000 zł, przy czym koszty budowy tradycyjnego domu w stanie deweloperskim wynoszą obecnie co najmniej 250 000 zł.

Pod względem kwestii finansowych, warto jest inwestować w domy budowane z kontenerów. Warto jednak mieć na uwadze, że sporym utrudnieniem na etapie planowania inwestycji mogą okazać się ograniczenia prawne i formalności, które w związku z tym należy dopełnić.

Polecany artykuł: Ekologiczne domy z gliny

Autor: Marianna Leśniewicz
0komentarzy