Domy na kołach - jakie warunki muszą spełniać (WIDEO)

Domy na kołach to alternatywa dla mieszkania kupionego na kredyt. Są one dość popularne w zachodnich krajach europejskich. Zobacz, jakie warunki musi spełniać taki dom w Polsce oraz poznaj osoby, które zdecydowały się na zamieszkanie w domu na kołach.
 • Meble modułowe w domu na kołach

  Choć domy na kołach mają tylko kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni, to zyskały już wielu zwolenników na całym świecie. Pierwszy raz domy takie powstały w Stanach Zjednoczonych. Było to w czasie kryzysu finansowego.

  Dzień Dobry TVN/x-news
 • Wnętrze domu na kołach

  Choć dom na kołach ma tylko kilkanaście metrów powierzchni, w jego wnętrzu jest wszystko, czego potrzeba do normalnego funkcjonowania.

  Dzień Dobry TVN/x-news
 • Meble i schody na antresolą w domu na kołach

  Schody prowadzące na antresolę do spania są jednocześnie szafą.

  Dzień Dobry TVN/x-news
 • Dom na kołach

  Małe domy na kołach mogą być obiektami całorocznymi. Są wtedy odpowiednio ocieplone i mają na przykład zainstalowaną kozę do ogrzewania.

  Dzień Dobry TVN/x-news
 • Transport domu na kołach

  Dzień Dobry TVN/x-news

O kilku lat zauważalny jest trend mieszkania na kilkunastu metrach kwadratowych. Jednym ze sposobów na zamieszkanie na swoim małym metrażu są domy mobilne. Popularne są one od około 10 lat. Moda na nie przywędrowała do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Ludzie zaczęli decydować się na mieszkanie w domach na kołach, gdy zaczął się kryzys finansowy. Za tego typu obiektami przemawiała niska cena produkcji oraz mobilność, w związku z czym, dom mógł stanąć w dowolnym miejscu.

Zobacz też niecodzienną inwestycję: Dom na wodzie zrealizowany w Polsce 

Prezentowany dom ma 16 metrów kwadratowych i wszystko się w nim mieści.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Domy na kołach w Europie

Miłośnicy tych małych domów są już w Belgii, Francji, Holandii i Danii. W Polsce również buduje się tego typu domy, ale chętnych na zamieszkanie w nich na razie nie ma. Domy te są całoroczne, ponieważ są ocieplone i można je ogrzewać (na przykład kozą). Jeśli chodzi o bieżącą wodę, to można podpiąć się do sieci kanalizacyjnej lub korzystać z baniaków. Mają kompostową toaletę, pełnowymiarowy prysznic, kuchenkę na gaz i lodówkę. A w związku z tym, że trend małych domów dobrze pasuje do modnego ostatnio minimalizmu, domy na kołach wyposażone są w wiele sprytnych pomysłów na przechowywanie rzeczy i korzystanie z mebli, które gdy są niepotrzebna można ukryć, by nie zajmowały miejsca. W filmie pokazuje je producent domów i przekonuje, że są to prawdziwe domy tylko w zmniejszonej skali, które jednak realizują wszystkie potrzeby związane z mieszkaniem. 

Domy na kołach a prawo

W Polsce dom na kołach jest dopuszczany do ruchu, jeżeli jego ciężar nie przekracza 3,5 tony. Maksymalna szerokość wynosi 2,55 metry, a wysokość – 4 metry.
Osoby zainteresowane ustawieniem mobilnego domu na własnej działce zachęcamy do tego, by dowiedziały się we właściwym urzędzie, w jaki sposób najlepiej zarejestrować taki obiekt.

Poznaj również: Wady, zalety i przybliżone koszty domków holenderskich

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy