Chcesz budować dom energooszczędny? Masz szanse na dofinansowanie!

Budowanie domów i mieszkań w technologiach energooszczędnych opłaca się i ich właścicielom i środowisku.
  • Weź dofinansowanie w NFOŚiGW i buduj energooszczędnie

    projekty.regiodom.pl

Budując dom lub kupując mieszkanie, warto wziąć pod uwagę późniejsze koszty eksploatacji. Budowa domu energooszczędnego nie jest trudna. Jest on tani w eksploatacji, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wygodny dla użytkowników. 

Zobacz też: Dom skandynawski, a dom modułowy. Czym się różnią? 

Możliwe jest również przerobienie starego budynku, na energooszczędny. Bywa, że konieczny jest wtedy bardzo gruntowny remont, ale i tak koszt w przyszłości się zwraca. 

– Jeśli inwestor chce ograniczyć straty ciepła, powinien podczas budowy unikać występowania mostków termicznych. Kluczem jest też izolacyjność przegród i jakość stolarki – mówi Piotr Pawlak z firmy Rockwool.

Dom energooszczędny to taki, w którym zapotrzebowanie na energię wynosi około 40 kWh/m2/rok. W budownictwie standardowym jest ono trzykrotnie większe.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowuje zarówno domy jak i mieszkania energooszczędne. Dopłata do budowy domu może wynieść nawet 50 tysięcy złotych, a 11–16 tysięcy złotych w przypadku mieszkania. Efekt? Oszczędność dla mieszkańców i ochrona środowiska przez zmniejszenie emisji CO2.

Czytaj też: Budujemy dom energooszczędny. Jak zdobyć dofinansowanie?  

Autor: Zuza Gunia
0komentarzy