Budowa domu - od czego trzeba zacząć?

Ceny nowych mieszkań deweloperskich są tak wysokie, że po porównaniu kosztów wielu inwestorów decyduje się na budowę własnego domu. To wydatek na lata, nie ma więc miejsca na pomyłki i ryzyko. Od czego zacząć budowę domu, by po zakończeniu prac uznać, że była to dobra decyzja?
  • Decyzja o budowie domu musi być dobrze przemyślana

    Rozpoczęcie prac budowlanych wymaga wcześniejszego załatwienia wielu spraw formalno-administracyjnych.

    Anita Etter

Pierwszym i najważniejszym etapem budowy domu jest zakup działki, na której ma on stanąć. Jakakolwiek pomyłka spowoduje, że dom może nie mieć wymarzonej formy, a w skrajnych warunkach – że na zakupionej działce nie będzie można go zbudować. Niestety nieprzemyślane domy to spore zmartwienie właścicieli. 

Dowiedz się: Jak zmienią się wymagania dotyczące energooszczędności domu 

Przed zakupem działki i budową domu trzeba dokładnie przestudiować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub – jeśli działka nie jest objęta planem zapoznać się z warunkami zabudowy. Może się na przykład okazać, że inwestor marzy o spadzistym dachu na swojej nieruchomości, a na danym terenie gmina wymaga budowania dachów płaskich. Dokładny przegląd planów pozwoli też na uniknięcie rozczarowań w przyszłości. W Polsce powstało wiele domów jednorodzinnych, których właściciele marzyli o wyprowadzeniu się z miasta i „świętym spokoju", podczas gdy kilka lat po oddaniu budynku do użytku po sąsiedzku zaczęto budować trasę ekspresową. Bywa, że w planach tuż obok działek budowlanych wytyczono strefę pod zabudowę przemysłową i w przyszłości w bliskiej odległości działalność zacząć może tartak albo zakład mechaniki pojazdowej. Dlatego wszystkie plany przestudiować trzeba jeszcze przed zakupem działki.

Warto zobaczyćOgłoszenia – działki budowlane 

Kanalizacja czy szambo

Niezwykle istotne jest też zapewnienie dojazdu do działki. Dobrze, jeśli graniczy ona z drogą publiczną (wjazd trzeba uzgodnić z zarządcą tej drogi) – jeśli nie, trzeba zagwarantować sobie poprzez wpis w księdze wieczystej służebność przejścia i przejazdu przez inny teren. Dobrze też, jeśli działka zapewnia możliwość podpięcia mediów. Wbrew pozorom to dość istotne, czy nieczystości z działki będą odprowadzane gminnym wodociągiem, czy też na działce powstać będzie musiało szambo i przydomowa oczyszczalnia ścieków. Żeby zacząć prace budowlane, do działki musi zostać doprowadzony prąd. Od złożenia wniosku o warunki przyłączenia mocy może minąć nawet miesiąc. Planując budowę warto wszystkie terminy dokładnie zliczyć, dając sobie pewien zapas, by planowana na wiosnę budowa, przez administracyjne procedury, nie rozpoczęła się na przykład zimą.

Przeczytaj teżSzambo czy przydomowa oczyszczalnia biologiczna – plusy i minusy 

Istotny jest również status działki. Dość często – mimo że formalnie działka może być zabudowana – trzeba dokonać jej odrolnienia (gdy jest działką rolną) lub wyłączenia z produkcji leśnej (gdy jest działką leśną). To kolejne formalności (a przy okazji koszty), które przeciągają moment rozpoczęcia budowy.

Projekt domu – nie warto oszczędzać

Tu panuje spora dowolność. Wielu inwestorów decyduje się na gotowe rozwiązania. Inni zlecają przygotowanie indywidualnego projektu, który zapewnić ma powstanie wymarzonego domu. Wychodzą bowiem z założenia, że kilka tysięcy złotych w skali całego przedsięwzięcia to kwota niewielka, a jej wydanie gwarantuje spełnienie oczekiwań. Po decyzji o wyborze projektu domu pozostaje skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów i wystąpienie do starostwa o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zamiaru budowy. Zgłoszenie budowy powala jednak na znaczne oszczędności czasu,jest procedurą w stosunku do pozwolenia na budowę bardzo uproszczoną.

Polecamy poradnik: Wybór projektu domu – lepszy projekt z katalogu, czy indywidualny 

Bez kierownika nie można

Dopiero po upewnieniu się, że wszystko administracyjne formalności zostały spełnione, warto poszukać odpowiedniej ekipy budowlanej, która postawi dom. Pozostaje jeszcze założenie dziennika budowy, który jest dokumentem urzędowym. Wpisów do dziennika dokonywać może inwestor, jednak nad całością dokumentacji czuwać musi kierownik budowy, którego zatrudnienie jest obowiązkiem. W dzienniku musi znaleźć się wpis kierownika rozpoczynający oficjalnie prace budowlane. Imię i nazwisko kierownika robót wraz z danymi kontaktowymi, powinno znaleźć się na tablicy informacyjnej, która musi stanąć w widocznym miejscu na placu budowy przed rozpoczęciem prac budowlanych. 

 Dowiedz się: Czym jest dziennik budowy oraz żółta tablica informacyjna 

Autor: Sławomir Bobbe
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Niestety artykuł jest mocno powierzchowny szczególnie w temacie kierownika budowy. Kierownik budowy to osoba która prowadzi budowę i przede wszystkim za nią odpowiada. Tymczasem autor ogranicza rolę kierownika budowy do dwóch wpisów w dzienniku. Uważam że to właśnie na tym stanowisku nie należy oszczędzać i dobrze wybrać kierownika budowy ponieważ to ta osoba ma fachową wiedzę, doświadczenie i to ona powinna nadzorować prace. Inwestor w przeważnie nie ma na tyle fachowej wiedzy aby prawidłowo ocenić prawidłowość prowadzonych prac, podjąć decyzję zgodna z wymaganiami formalnymi i technologicznymi odnośnie ewentualnych zmian i aby przede wszystkim merytorycznie i na argumenty rozmawiać z wykonawcą. Proszę nie ograniczać roli Kierownika budowy w procesie inwestycyjnym
Turowski, 08.12.2017, 10:15