Badania geotechniczne są obowiązkowe. Po co się je robi

Badania gruntu mogą uchronić nas przed błędami, które grożą zawilgoceniem piwnic czy parteru, osuwaniem się budynku, a nawet katastrofą budowlaną. Jeżeli mamy trudności z ustaleniem, jakie warunki panują na działce, wykonajmy badania geotechniczne.
  • Działka budowlana

    Budowa domu na nieznanym podłożu wiąże się z pewnym ryzykiem. Badania geotechniczne można wykonać jeszcze przed zakupem działki. Dzięki temu zyskamy pewność, że teren nadaje się pod zabudowę jednorodzinną.

    mk

Zanim potraktujemy wykonanie badań geotechnicznych jako utrudniający życie przymus, warto spojrzeć od praktycznej strony na wyniki tych badań. Dzięki nim będziemy mogli zbudować bezpieczny i funkcjonalny dom. 

Domy jednorodzinne zaliczane są do pierwszej kategorii geotechnicznej (wg rozporządzenia MSWiA z 24.09.1998 roku). Według zapisów ich budowa nie powinna wiązać się z obowiązkiem wykonywania dokładnych badań gruntu. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem (od 29 kwietnia 2012 r.) dla obiektów wszystkich kategorii geotechnicznych (w tym domów jednorodzinnych) obowiązkowe jest sporządzenie opinii geotechnicznej. Najczęściej wystarczy dokumentacja geotechniczna, która daje przybliżony obraz jakości gruntu.

Uwaga! Należy zwrócić szczególną uwagę na plany zagospodarowania przestrzennego, ponieważ zdarza się, że badanie geotechniczne jest wymuszone przez ustalenia zawarte w planie zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy to przede wszystkim domów podpiwniczonych.

Warto przeczytać: Lepiej wybudować dom z piwnicą, czy bez piwnicy

Po co są badania geotechniczne

Badania geologiczne określą rodzaj i cechy gruntu, a także poziom i właściwości wód gruntowych na naszej działce. Kiedy otrzymamy wyniki analiz, skonsultujmy je z geologiem lub geotechnikiem. Poprośmy, by wytłumaczył, jakiej wiedzy nam dostarczyły i co z nich wynika. Ekspertyzy dadzą nam pewność, że postawimy stabilny dom i w przyszłości nie zdarzą mu się żadne przykre niespodzianki.

Przeczytaj też: Wybieramy działkę budowlaną – co najpierw projekt domu czy działka 

Przeprowadzenie badań geotechnicznych na działce warto zlecić przed rozpoczęciem prac projektowych domu, zanim zdecydujemy się, gdzie budynek ma być posadowiony. Geolog określi wówczas, czy grunt na całej powierzchni jest nośny i czy w każdym miejscu możemy wybudować nasz wymarzony dom.Dzięki pomiarom, konstruktor będzie mógł dobrać odpowiednie materiały na fundamenty i ocenić, na jakiej głębokości należy je umieścić.

Dowiemy się również o ewentualnych różnicach gruntu – może zdarzyć się tak, że gleba ma inne właściwości w różnych miejscach na działce. Gdy nie jest możliwe posadowienie domu na jednym rodzaju gruntu, konstruktor na podstawie badań podejmuje decyzję o wzmocnieniu elementów fundamentów na słabszym podłożu. Tak, by cała konstrukcja równomiernie osiadała.

Cenna wiedza o wodach gruntowych

Badania geotechniczne pozwalają określić także poziom i właściwości wód gruntowych. W przypadku, gdy fundamenty będą posadowione poniżej poziomu wód gruntowych, niezbędne stanie się ich wzmocnienie. Podobnie powinniśmy postąpić ze ścianami piwnic czy garażu podziemnego, jeżeli takie pomieszczenia zaplanowaliśmy w naszym domu. Unikniemy w ten sposób ich zamakania czy okresowego zalewania.

Dowiedz się: Jak wykonać solidne fundamenty domu. Poradnik

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących badań geotechnicznych i formalności z nimi związanych, warto zwrócić się o pomoc do urzędu miasta. Urzędnicy odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące zakresu badań i rodzaju dokumentów, które należy przygotować. Także na stronach internetowych urzędów można znaleźć niezbędne informacje.

Autor: Iwona Wojczuk, firma Budima-Art, ekspertka budowy SILKA YTONG
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

Bezużyteczny papierek przeforsowany przez klan geodetów i innych specjalistów. Dodatkowe 1200zł w papierologię. Gratuluję.
Kłopotek, 05.03.2013, 10:15
Po pierwsze. Geodeta z tym nie ma nic wspólnego. Geodeta wykonuje pomiary przestrzenne, geolog bada grunt. Nie rozróżniasz geodety od geologa? Po drugie czy taki nie potrzebny? Kilka głośnych spraw m.in. Kalwaria Zebrzydowska, gdzie uległo zniszczeniu kilkanaście domów, postawionych niewłaściwie, które spowodowały powstanie osuwisk. Jak szary człowiek może wiedzieć czy posadowienie budynku nie wpłynie znacząco na np. stateczność skarpy? Po trzecie. Dokumentacja geotechniczna czy geologiczno-inżynierska pozwala zaprojektować fundamenty budynku, uważasz, że projektant parametry gruntu weźmie z kosmosu czy wywróży z herbaty?
Stre, 14.03.2014, 11:36
Komentarz został usunięty.
TEN ARTYKUŁ MA NIEWIELE WSPÓLNEGO Z RZECZYWISTOŚCIĄ I MOŻE WZBUDZAĆ NIEPOTRZEBNĄ PANIKĘ CZYTELNIKÓW. BADANIA GEOTECHNICZNE NIE SĄ OBOWIĄZKOWE DLA WSZYSTKICH INWESTYCJI, TYLKO DLA INWESTYCJI WYMIENIONYCH W ROZPORZĄDZENIU.
AUTORKA POWINNA ZAPOZNAĆ SIĘ Z OBOWIĄZUJĄCYMI PRZEPISAMI.
ANONIM, 06.03.2013, 10:39
Przepis przepisem ale rada i info OK! DZIĘKI
ZADOWOLONY, 11.03.2013, 11:49
Komentarz został usunięty.
Niestety autorka ma rację. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra. Kategorię geotechniczną określa projektant na podstawie dokumentacji geotechnicznej. "&4.4. Kategorię geotechniczną całego obiektu budowlanego lub jego poszczególnych części określa projektant obiektu
budowlanego na podstawie badań geotechnicznych gruntu, których zakres uzgadnia z wykonawcą specjalistycznych robót
geotechnicznych."
Do tej pory kategorię geotechniczną określał projektant na podstawie swojej wiedzy i sam podejmował decyzję o konieczności wykonania badań gruntu.
Marciniak, 10.05.2013, 08:54
Bardzo dobry artykuł, który dokładnie wyjaśnia dlaczego potrzebne są badania gruntu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy na czym tak naprawdę stoi ich dom, który nagle po kilku czy tez kilkunastu latach nagle zaczyna pękać ... Jako firma zalecamy badania geotechniczne już przed zakupem działki. Wtedy macie Państwo świadomosc tego co tak naprawdę kupujecie. W swojej dotychczasowej karierze miałem do czynienia z różnymi przypadkami (zasypane dzikie składowiska odpadów, stawy itp). Badania geotechniczne nie są drogie. Biorąc pod uwagę wartość całej inwestycji stanowią jedynie znikomą część poniesionych nakładów. Kształtują się od 700-1200 zł w zależności od warunków gruntowych (rodzaj gruntu w którym wykonywane są otwory). Inne ceny są przy wierceniu w gruntach łatwozwiercalnych (piaski, gliny), a inne w przypadku skał. Zwykle wykonuje się 3 otwory do głębokości 3,0 m ppt dla budynków jednorodzinnych, niepodpiwniczonych, natomiast dla podpiwniczonych od 4,0-5,0 m ppt. W przypadku pytań zapraszam Państwa na stronę internetową firmy geoekobud.pl Służę pomocą i fachową poradą w razie wątpliwości.
Łyczba , 31.01.2015, 18:59
Heⅼlo, this weekend iѕ nice for me, becaսse tһis
occasion i am reading tһis enormous informative paragraph here ɑt my residence. mʏ weblog; tranh go treo tuong phong khach
RY, 10.11.2018, 20:13
Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really loved surfing
around your blog posts. After all I'll be subscribing in your feed and I am hoping you
write again very soon! dildok3
Kimberley, 17.11.2020, 23:57
takie badania geologiczne są potrzebne, dzięki temu można uniknąć różnego rodzaju błędów przy budowie, ja badania zleciłem www.geoxx.pl/ szybko je wykonali
antek, 31.01.2015, 23:08
Te badania jak najbardziej mają sens. Wolę wydać na badania niż potem 300 razy więcej na naprawę problemów. Korzystaliśmy z lokalnego zakładu geologicznego: http://www.kadlubowski.waw.pl/ Usługa była wykonana szybko i fachowo. Dom stoi a ja nie muszę się martwić, że mury mi zaczną pękać.
Martyniak Robert, 23.02.2016, 15:07
Komentarz został usunięty.