Poprawny montaż okien z PVC

Montaż okna polega na przymocowaniu go do ściany i właściwym uszczelnieniu. Należy jednak zadbać o należytą jakość tych prac. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że okna będą poprawnie funkcjonowały przez cały okres eksploatacji.
 • Montaż okna z PVC

  Wypełnianie przestrzeni pomiędzy ścianą, a ościeżnicą poliuretanową pianką montażową

  M&S
 • Montaż okna z PVC

  Montaż listwy parapetowej

  M&S

Czym grozi niepoprawny montaż okna?

Niewłaściwy, niedokładny montaż wpływa praktycznie na wszystkie parametry użytkowe stolarki. Ewentualne błędy, będące często skutkiem wykonywania prac na własną rękę, mogą prowadzić do odkształceń, a nawet pęknięć profili okiennych. W efekcie będziemy mieli problem z ich łatwym i szczelnym zamykaniem. Z kolei brak właściwego uszczelnienia jest przyczyną przewiewów, powstawania mostków termicznych, a także zawilgocenia ścian i rozwoju grzybów oraz pleśni. Aby uniknąć podobnych problemów powinniśmy pamiętać zarówno o precyzji wykonania poszczególnych czynności, ale też o zachowaniu ich odpowiedniej kolejności.

Dowiedz się: O czym pamiętać przy montażu drzwi i okna w domu pasywnym

Osadzenie okna w otworze okiennym

Zanim przystąpi się do ustawienia ościeżnicy w otworze okiennym (na czas osadzania okna skrzydła są zdemontowane), należy dokładnie oczyścić mur, a w razie potrzeby (jeśli np. pyli) pokryć go podkładem gruntującym. Następnie, do ościeżnicy przykręcana jest listwa parapetowa (element ułatwiający zamocowanie parapetów zewnętrznych i wewnętrznych) i umieszczana następnie w otworze okiennym.

Ramę należy dokładnie wypoziomować – zarówno w pionie, jak i w poziomie oraz porównać jej przekątne stabilizując ją za pomocą klinów. Zyskujemy tym samym pewność, że ma ona w rzeczywistości kąty proste. Okno do ściany przytwierdza się za pomocą kotew (elementów montażowych w postaci pasków blachy, przykręcanych dwoma śrubami) lub dybli (dużych śrub przechodzących bezpośrednio przez ościeżnicę).

– Bardzo ważnym elementem jest dopasowanie okna do wielkości otworu – zaznacza Artur Głuszcz – Między nim, a ścianą muszą być bowiem zachowane szczeliny pozwalające pracować konstrukcji w trakcie zmian temperatury i wilgoci. Ich szerokość zależy od koloru profilu (rozszerzalność tremiczna profili w ciemnych kolorach jest większa niż w przypadku jasnych) i wielkości okna. Należy pamiętać, aby od zewnętrznej strony okno uszczelnić materiałami o właściwościach paroprzepuszczalnych, czyli np. taśmą rozprężną lub folią.

Uszczelnienie na łączeniu ościeżnicy okiennej ze ścianą

Po zamocowaniu okna przestrzenie pomiędzy ścianą, a ościeżnicą trzeba wypełnić poliuretanową pianką montażową. Preparat ten utwardza się pod wpływem wilgoci, dlatego zaleca się wcześniej zwilżyć mur wodą – na przykład spryskiwaczem. Gdy pianka zastygnie, odcina się jej nadmiar, wyjmuje wcześniej włożone kliny, a luki wypełnia ponownie pianką poliuretanową. W celu ustabilizowania okna w płaszczyźnie muru należy pozostawić na stałe te kliny, na których okno stoi oraz boczne znajdujące się w jego górnej części na wysokości zawiasów.

Uwaga! Pianka montażowa (wbrew swojej nazwie) stanowi tylko izolację termiczną. Nie służy więc do mocowania okna – funkcję tę pełnią kotwy lub dyble. Poza tym na skutek długotrwałego działania wilgoci może się ona wykruszać. Dlatego od strony pomieszczenia połączenie okno–mur należy zabezpieczyć materiałami o właściwościach paroszczelnych (np. folią paroszczelną lub silikonem).

Wykończenie ścian

Po zakończeniu tego etapu możemy przystąpić do prac wykończeniowych, takich jak tynkowanie i malowanie. Miejsce styku okna ze ścianą można od wewnątrz zakryć także płytą gipsowo-kartonową lub listwami maskującymi. Dopiero na koniec zakłada się skrzydła okienne, reguluje okucia i sprawdza czy okno funkcjonuje poprawnie (czy elementy nie obcierają się, czy skrzydło nie zamyka się samoczynnie). Ostatnimi czynnościami są: usunięcie folii ochronnej (nie należy z tym zwlekać, ponieważ folia wystawiona przez dłuższy czas na dziłanie promienii UV, może być trudna do usunięcia) oraz sprzątanie po ekipie montażowej.

Wielu osobom wydaje się, że montaż okien nie jest skomplikowany i można poradzić sobie z tym samodzielnie. Jednak warto zaufać doświadczonej, znającej dany produkt ekipie montażowej. Czołowi producenci stolarki przeprowadzają cykliczne szkolenia montażystów w specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeniach, bo to praktyka, a nie czytanie instrukcji czyni mistrza.

Podstawowe błędy popełniane podczas montażu okien

 1. Zastosowanie zbyt małej liczby kotew/dybli lub ich niewłaściwy (zbyt duży) rozstaw. Obniża to stabilność konstrukcji i może być przyczyną deformacji ościeżnicy bądź rozszczelnienia okna.
 2. Niedopasowanie okna do wielkości otworu okiennego.
  [a] Zbyt duże okno uniemożliwia pozostawienie właściwych luzów dylatacyjnych (kompensujących ruchy okna wynikające np. ze zwiększenia rozmiarów pod wpływem nagrzania się profili wystawionych na działanie promieni słonecznych). Może to doprowadzić do deformacji okna. Poza tym utrudnia aplikację pianki poliuretanowej, co może być przyczyną powstania nieszczelności.
  [b] Zbyt małe okno utrudnia prawidłowe zamocowanie mechaniczne (zbyt duża odległość ościeżnicy od muru). Ponadto zmusza do zastosowania bardzo grubej warstwy pianki (co nie jest korzystne), a także utrudnia obróbkę murarską takiej spoiny.
 3. Niedokładne uszczelnienie – zbyt mała ilość pianki termoizolacyjnej może doprowadzić do powstania mostków termicznych, powodujących straty ciepła. Z kolei brak izolacji paroszczelnej od strony pomieszczenia i paroprzepuszczalnej od zewnątrz powoduje zawilgocenie muru wokół okna. A to w konsekwencji prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów na ścianach domu lub mieszkania.

Warto przeczytać: Jak walczyć z wilgocią i grzybem w mieszkaniu 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: M&S
Wideo
 • Poprawny montaż okien z PVC wykonany przez doświadczoną ekipę daje pewność właściwego funkcjonowania stolarki okiennej przez wiele lat.
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Lipny artykuł. Każdy montaż w naszym kraju jest poprawny. Szczególnie w firmie ... gdzie prawdziwą gwiazdą jest sam mgr. inż. Marek P. To tak wybitny fachowiec, że dla niego "okno pracuje w jedną stronę" Zamontował mi okno z 5mm luzem dylatacyjnym na bokach, a mimo to otrzymałem pismo od firmy, że wymagane luzy są poprawne i spełniają wymogi budowlane ? Wkrótce podam więcej informacji na temat tej firmy i tego pana bo chętnych pewnie będzie wielu.
semper_idem, 22.03.2012, 17:18
Ten filmik to demonstracja, jak n i e w o l n o montować okien!!!
Czy ta wspaniała firma słyszała coś o taśmach paroszczelnych, uszczelkach rozprężnych, mostkach termicznych i......
Takie zamontowanie okna jak na filmie - w Niemczech jest się niedopuszczalne!!!!
Mein Gott!!!!!!!!!!!!!!
Hubert, 20.07.2012, 22:26
Panowie lipa jakich malo kto rame daje do muru na zewnatrz przeciez ta rama bedzie sie stykac z murem i bedzie lapac zimno i skraplanko na szybie
Paweł, 17.08.2012, 10:11
Poprawny montaż okna to przedewszystkim listwa przyparapetowa, elastyczna spoina uszczelniająca wokół ramy od stony wewnętrznej i zewnętrznej, mniej piany i zero gipsu od strony zewnętrznej. Z bhp to przynajmniej okulary i rękawice przy wyrywaniu starej ramy. Ciekawe czy odsłoniete jest odwodnienie ramy okiennej?
Kazikowiec, 03.04.2013, 08:39
jeśli chodzi o porady dotyczące dobrego montażu drzwi czo okien to bezkonkurencyjny jest ten oto poradnik: http://dobrymontaz.com/artykuly/
melchior, 30.10.2015, 21:04