Zaparowane okna - z tym też można sobie poradzić

Poczytaj o przyczynach parowania okien wewnątrz pomieszczeń, a także na zewnątrz oraz między szybami. Jak się z tym uporać?
  • Okna w mieszkaniu

    Okna nie będą zaparowane, jeśli pomieszczenia będą często wietrzone.

    Oknoplast

Z problemem zaparowanych okien zmaga się wielu lokatorów. Najczęściej, chociaż nie jest to regułą, zaparowane okna to te zrobione są z PCW. Tego typu okna uznawane są za szczelniejsze niż te zrobione z drewna.

Dlaczego okna zaparowują

Często zawilgocenie okien zauważalne jest w nocy i nad ranem, podczas gdy w dzień okna się „nie pocą". Dlaczego? Bowiem parowanie okien ma związek z wilgotnością i różnicą temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.

 Przeczytaj też: Jak zapobiegać parowaniu szyb okiennych 

To właśnie nocą i nad ranem różnice temperatur bywają największe i dlatego zjawisko parowania szyb pojawia się wtedy najczęściej. Wystarczy, że wilgotność w pomieszczeniu przekracza 60 procent, a różnica temperatur między tą panującą w domu i na zewnątrz wynosi co najmniej 20 stopni Celsjusza, żeby woda na szybach zaczęła się skraplać.

Warto zauważyć, że parowanie zwykle nie ma związku z jakością wykonania okien i szyb, jest zjawiskiem naturalnym. Okna mogą parować od wewnątrz, na zewnątrz (dotyczy to okien z bardzo dobrymi współczynnikami termoizolacyjnymi), a nawet między szybami.

Rozszczelnianie okien pomaga

Największe dylematy mieszkańcy mają właśnie zimą. Producenci zalecają rozszczelnianie okien (można to uzyskać bezproblemowo, ustawiając w odpowiedniej pozycji klamkę okna – będzie nadal zamknięte, ale z niewielką szparą, przez którą przeciska się powietrze).

Tyle, że z tym powietrzem do mieszkania dostaje się również zimno. W czasach, gdy ogrzewanie kosztuje krocie, wiele osób woli przymknąć oko na skraplającą się na oknach wodę i mieć w domu ciepło. Niestety, to pozorne oszczędności i jednocześnie zapraszanie do siebie „grzyba" na ścianach. Ten może pojawić się nawet na ścianach w świeżo wybudowanych mieszkaniach i domach. A gdy raz wejdzie – zazwyczaj trudno go się pozbyć.

Wentylacja to podstawa

Kluczowa dla usunięcia zjawiska zaparowanych okien jest odpowiednia wentylacja. W pomieszczeniach, w których wilgoć występuje naturalnie – łazienkach czy kuchniach, można zainstalować w wywietrznikach wentylatorki wyciągowe. Te nawet w czasie bezwietrznej, ciepłej pogody będą „wyciągały" wilgoć z pomieszczenia i "wyrzucały" ją na zewnątrz mieszkania.

W pokojach ten manewr jest niemożliwy do zastosowania. Często wystarczy jednak porządne wietrzenie, by pozbyć się wilgoci. Zimą lepiej na kilka minut otworzyć okna, wpuszczając zimne i suche powietrze do środka. Parowanie okien jest bowiem oznaką złego mikroklimatu wewnątrz mieszkania i kłopotów z wentylacją.

Pranie temu winne

Po częstym wietrzeniu mieszkania problem powinien rozwiązać się sam. Zaparowane okna obserwować można również wtedy, gdy na suszarkach bądź kaloryferach suszy się właśnie wypraną odzież i nie zapewni przy tym odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Nawet zimą lepiej wystawić pranie na zewnątrz, żeby nieco odparowało, zanim zacznie się suszenie wewnątrz mieszkania.

PoznajSposoby na walkę z wilgocią i grzybem w mieszkaniu 

Parowanie między szybami

Gdy parowanie następuje między szybami okna, a w przestrzeni tej zbiera się woda, mamy jednak poważny problem. Tak zebranej wody trudno się pozbyć, a okna później wyglądają nieestetycznie z licznymi zaciekami. Zbieranie się wody między szybami okna nie jest już zjawiskiem naturalnym i świadczy o rozszczelnieniu się skrzydła okna. Takie okno straciło prawdopodobnie swoje walory termoizolacyjne i nadaje się do wymiany. Jeśli stolarka jest jeszcze na gwarancji, warto skorzystać z jej zapisów i je wymienić. 

Autor: Katarzyna Piojda
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

Komentarz został usunięty.
Aby w domach nie było wilgoci muszą być "nieszczelne" okna tzn. należy zamontować nawiewniki okienne!! Wentylacja grawitacyjna nie działa dlatego, że nie ma siły zassać powietrza z mieszkania gdy nie ma do niego dopływu powietrza!! Zaduch i wilgoć są spowodowane zbyt dużą zawartością pary wodnej w mieszkaniu. Przeciętna rodzina w ciągu doby wytwarza ok. 2l pary wodnej na dobę! Mieszkania należy wietrzyć! Pamietajcie drodzy Państwo, że jak okniarz mówi, że trzeba wymienić szybę to chce was naciągnąć na pieniądze! Wiekszość okniarzy nie zna się na prawach fizyki budowli, ponieważ nie mają kierunkowego wykształcenia technicznego/inżynierskiego. Wymiana szyby jest słuszna tylko wtedy gdy wilgoć/woda zbiera się wewnątrz szyby zespolonej (pomiedzy szybami)- ale to nie pomoże na wilgoć! Wilgoć tworzy się z powodu zbyt dużej szczelności okien PVC! Do tego dochodzi nadmierne produkowanie wilgoci poprzez zbyt dużą ilość osób w małych pomieszczeniach, gotowanie, pranie i suszenie prania! W małych pomieszczeniach jest mała ilość powietrza, poprzez wyprodukowanie dużej ilości wilgoci drastycznie rośnie poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu co powoduje: wilgoć, zaduch, grzyb itd.
Polecam rozwiązanie sprawdzone w milionach egzemplarzy w Niemczech i krajach "zachodnich", montowane przez markę Fresh-Air.pl
Polecam mgr inż. budownictwa lądowego Piotr Sz.
Piotr, 14.01.2015, 13:22
No dobrze, a co jesli zyje w kraju, ktroy sam w sobie ma wilgotny klimat i nawet jesli otworze okno, by wywietrzyc dom to i tak wpuszcze do srodka takie samo lub jeszcze wilgotniejsze powietrze? Co zrobic w takim przypadku? W domu grzeje regulanie i regularnie tez wietrze pomieszczenia ( rano i weczorem), nie mam grzyba itp, mam wywietrzniki w kazdym pomieszczeniu, mimo tego na oknach rano jest woda?
Roksana, 22.09.2016, 11:42
Panie Piotrze Sz. jeśli można skorzystać z opinii fachowca to proszę odpowiedzieć dlaczego u mnie zbiera się para na oknach pomimo, że mam wywietrzniki typu aereco. Mieszkanie w bloku 4-letnim, a woda leje się po oknach w rogach okrutnie. Rodzina 4 osobowa, mieszkanie wietrzone w granicach rozsądku ponieważ są malutkie dzieci. U niektórych sąsiadów w nie ma problemu. od czego może to zależeć. czy może mieć na to wpływ np. ocieplenie elewacji- np jakis błąd w sztuce czy coś w tym stylu. Z chęcią poznam odpowiedź co może być jeszcze ewentualną przyczyną, dzięki
bigos, 06.01.2017, 16:45
Tworzenie się pary na szybach okna występuje zawsze gdy temperatura szyby obniży się o więcej niż ok. 10 stopni od temperatury stykającego się z nią powietrza .Szybkość zaparowywania jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur oraz stopnia wilgotności powietrza . Więcej informacji można uzyskać w internecie pod hasłem " Temperatura punktu rosy" ) . Celem uniknięcia tego zjawiska produkowane są szczelne okna dwu a nawet trzyszybowe z przestrzeniami wewnętrznymi wypełnionymi suchym gazem .
konkin, 17.11.2018, 13:50
Są firmy specjalizujące się w termowizji, dają pełne raporty i proponują rozwiązanie dostosowane do znalzezionej u Ciebie przyczyny. Tutaj kilka rozwiązań, ale jak mówię, w przypadku każdego rozwiązanie będzie inne: http://www.administrator24.info/artykul/id7004,dlaczego-mam-zaparowane-o...
Suchy23, 07.09.2016, 14:50
pocenie się okien najczęściej występuje miejscach mostków termicznych - wystarczy kamera na tak zwaną podczerwień w dzień z temperaturą w okolicy 0 stopni - obnaża wszelkie niedoróbki, a nawijanie że to wina wentylacji to wymówki "fachowców" rodem z usterki....
tw, 02.04.2017, 22:12
W szybach powinien być Argon. Poprawia izolację szyby i ogranica tym samym parowanie. To jedna z przyczyn . Oczywiście nie wykluczone , że jedyna ale może pomóc. Trzeba te szyby po prostu napełnić argonem.
Juliusz Warecki, 12.10.2017, 23:08
Komentarz został usunięty.
Naszym celem jest dostarczanie plastikowych okien, które spełniają wysokie standardy jakości, a także indywidualne oczekiwania każdego z naszych klientów. Zapraszamy do Lublina. http://oknadrzwi-lublin.pl/
Marek, 23.11.2017, 13:33
Jak sobie poradzić z zaparowanymi oknami domowym sposobem? Sprawdź! http://centrumporad.com.pl/zaparowane-okna-tym-poradzic/
Krzysztof, 12.01.2018, 09:24
To nie jest prawda, bo jest odwrotnie. Kiedy okna sa szczelne wtedy nie ma pary. Natomiast okna stare i nieszczelne to zawsze mokre szyby. Wietrzenie nawet co godzine nic nie da, bo wody z szyb nie usunie. Po usunieciu pary pojawia sie ona znowu i to natychmiast.
czytelnik, 22.03.2018, 14:01