Zamki elektroniczne do drzwi - czym się charakteryzują

Zamki elektroniczne dawniej stosowane były tylko w biurowcach i obiektach użytku publicznego. Teraz coraz częściej montowane są w domach i mieszkaniach.
  • Zamek cyfrowy

    Wbrew pozorom zamki cyfrowe są bardzo proste w montażu.

    Yale

Dostępne modele zamków elektronicznych różnią się między sobą wyglądem, wielkością i ceną. Ale przede wszystkim oferują inne formy dostępu do wnętrza. Jest kilka grup nowoczesnych zamków do drzwi:

  • zamki biometryczne – „sprawdzają" użytkowników poprzez weryfikację ich odcisku palca. Czytnik laserowy, w który wyposażone jest urządzenie, sczytuje linie papilarne i porównuje do tych zgromadzonych w umieszczonej w pamięci bazie.
  • zamki otwierające się na kartę zbliżeniową typu pay-pass – zamiast klucza używamy karty podobnej do bankomatowej, którą z powodzeniem możemy nosić w portfelu; zamki te są bardzo wygodne w stosowaniu;
  • zamki na PIN – umożliwiają wejście do wnętrza poprzez wprowadzenie kilkucyfrowego numeru PIN. 

– Dużą zaletą zamków cyfrowych jest możliwość szybkiego programowania. Jeżeli chcemy unieważnić poszczególne prawa dostępu do drzwi, w łatwy sposób usuniemy kod czy kartę dostępu z bazy. Szybko dodamy odcisk palca członków ekipy remontowej i usuniemy je zaraz po remoncie albo damy uprawnienia dostępu do wnętrza odwiedzającym nas krewnym – mówi Robert Wagner, ekspert marki Yale. 

Zamki cyfrowe zwiększają poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji, jak np. automatyczne zamykanie drzwi – idealne dla zapominalskich. Takie urządzenie wykrywa domknięcie skrzydła drzwiowego i automatycznie wysuwa rygiel (uruchamia system zamykania). Zamki mają też ciekawe opcje, które zabezpieczają przed ewentualnym włamywaczem. Na przykład w przypadku próby zniszczenia urządzenia może włączać się alarm. Większość zamków cyfrowych a także blokadę, która uniemożliwia dostęp do wnętrza na kilka minut, po 3-krotnej próbie wejścia osoby nieuprawnionej.

– Nowoczesne zamki cyfrowe chronią dostępu z zewnątrz, ale jednocześnie umożliwiają jak najszybsze i najłatwiejsze wyjście. Bezpieczne modele, w razie potrzeby ewakuacji, cofają zarówno zatrzask, jak i rygiel, już przy naciśnięciu na klamkę. Dzięki temu, bez potrzeby dodatkowego cofania rygla, samym pociągnięciem klamki otwieramy zamek – dodaje ekspert.

Wybieramy odpowiedni zamek elektroniczny

Najtańsze modele zamków cyfrowych kosztują około tysiąca złotych. Jeżeli chcemy zdecydować się na produkt z większą liczbą funkcji, musimy liczyć się z kosztem około 1,5 tysiąca złotych.

Wybierając konkretny model, musimy dokładnie sprawdzić, na jakiego rodzaju drzwi możemy go montować. Pod uwagę należy wziąć również materiał, z jakiego wykonane są drzwi oraz jaka jest ich grubość. Warto dopasować także wygląd zamka do aranżacji strefy wejścia. Większość modeli ma bardzo nowoczesny design.

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy